4 i 5 września 2018., godz.11.30
Zasłuchani, zaczytani

Projekt jest skierowany do osób dorosłych, korzystających z usług Dziennego Domu Pomocy nr 1 w Bytomiu. W trakcie spotkań będzie nadal czytana powieść Pożyczanie jest srebrem, a rabowanie złotem Cathariny Ingelman-Sundberg.

Wypożyczalnia Literatury dla Dzieci i Młodzieży, Bytom, pl. Jana III Sobieskiego 3

 

 6 września 2018 r., godz. 10.00
Spotkanie członków DKK „Niedosyt”, w trakcie którego omawiana będzie książka Oates J.C.: Moja siostra, moja miłość.

Placówka Filialna Nr 23, Bytom, ul. Łużycka 12

 

10 września 2018 r., godz. 12.00
Narodowe Czytanie – Patriotyczne Śpiewanie

Galeria Rotunda, Bytom, pl. Jana III Sobieskiego 3

 

12 września 2018 r., godz. 9.00
Zapraszamy na trzecie spotkanie cyklu „O wolną Polskę, o polski Śląsk”, które odbędzie się 12 września 2018 r., godz. 9.00. Prelekcję na temat: Polityka polska wobec sprawy górnośląskiej w latach 1918-1922 wygłosi Ryszard Mozgol z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach.

Podczas spotkania omówione zostaną koncepcje polityków polskich dotyczące przyłączenia Górnego Śląska po zakończeniu I wojny światowej do Polski. Poznamy znaczenie Śląska dla poszczególnych partii, począwszy od komunistów aż do konserwatystów i ich stanowisko wobec perspektywy przyłączenia naszego regionu do Polski. Dowiemy się również jak Ślązacy zapatrywali się na poszczególne postulaty polskich partii politycznych związanych z Górnym Śląskiem.

Ryszard Mozgol – Naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej – Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Katowicach.

Sala wykładowa MBP, Bytom, pl. Jana III Sobieskiego 3

 

13 września 2018 r., godz. 10.00
Kącik Artystyczny KreaTYwnia

Warsztaty będą skierowane dla podopiecznych Bytomskiego Centrum Wsparcia w Miechowicach. Panie wykonają trójwymiarowe kartki okolicznościowe oraz nauczą się składać przestrzenne, papierowe gwiazdki, które mogą posłużyć, jako dekoracja pokoju lub kartek świątecznych.

Wypożyczalnia Literatury dla Dzieci i Młodzieży, Bytom, pl. Jana III Sobieskiego 3

 

14 września 2018 r., godz. 18.00
Bytom w 100 słowach – rozstrzygnięcie konkursu

Galeria Rotunda, Bytom, pl. Jana III Sobieskiego 3

 

14 września 2018 roku godzina 17.00
CZY POLSKA MOGŁA ZMIENIĆ LOSY KAMPANII WRZEŚNIOWEJ?
W polskiej historiografii utarło się przekonanie, że Polska nie miała żadnych szans w starciu z Wehrmachtem. Koncepcja Naczelnego Wodza – Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego o tzw. bitwie granicznej z całą pewnością ułatwiła III Rzeszy Niemieckiej zwycięstwo w kampanii wrześniowej. W polskiej generalicji był jednak człowiek, który miał zupełnie inną wizję wojny obronnej z Niemcami, a jego śmiały plan mógł zmienić losy kampanii wrześniowej. Dlaczego więc nie pozwolono mu go zrealizować? Zapraszamy w piątek, 14 września o 17.00 do Miejskiej Biblioteki Publicznej przy placu Jana III Sobieskiego w Bytomiu, gdzie Tomasz Sanecki przedstawi koncepcję jednego z największych polskich generałów, którego plan mógł uratować Polskę i zmienić bieg kampanii wrześniowej w 1939 roku na korzyść naszego kraju.Podczas prelekcji bytomski historyk opowie również o: błędach popełnionych przez nasze Naczelne Dowództwo, które przesądziły o klęsce wojsk polskich we wrześniu 1939 roku, zdradzie naszych sojuszników, którzy pozostawili nasz kraj na pastwę losu oraz koncepcji Marszałka Józefa Piłsudskiego, planującego już w 1934 roku wyprzedzające uderzenie na III Rzeszę Niemiecką.

Sala wykładowa MBP, Bytom, pl. Jana III Sobieskiego 3

 

 

18 września 2018 r., godz. 16.00

Klub Młodego Dziennikarza Akapit

Redakcja nadal pracuje nad pierwszym tegorocznym numerem kwartalnika bibliotecznego Akapit (za okres styczeń – marzec 2018). Dziennikarze zastanowią się także nad artykułami do kolejnego numeru gazetki.

Akapit powstaje we współpracy z portalem edukacyjnym Junior Media i jest publikowany w formie elektronicznej na tym portalu oraz na stronie internetowej MBP.

Wypożyczalnia Literatury dla Dzieci i Młodzieży, Bytom, pl. Jana III Sobieskiego 3

 

20 września, godz. 11.00
Cuda się zdarzają – spotkanie literackie dla dzieci ze Szkoły Podstawowej Nr 38 w ramach cyklu „Na dobry dzień i jeszcze lepsze jutro”.

Placówka Filialna Nr 20, Bytom, ul. Korczaka 1

 

27 września 2018 r., godz. 17:00
Dyskusyjny Klub Książki Trzynastka

We wrześniu członkowie Trzynastki dyskutować będą na temat książki hiszpańskiego pisarza Maxima Huerty Hernándeza. zatytułowanej „Nie opuszczaj mnie” To wzruszająca powieść o radości, smutku, pasji, emigracji i wygnaniu. oraz o tym, że czasem zupełnie przypadkowe spotkanie każe nam spojrzeć inaczej na nasze pozornie stabilne życie. i dać powód do zmian.

Sala wykładowa MBP, Bytom, pl. Jana III Sobieskiego 3

 

28 września 2018 r., godz. 17.00
NAJWIĘKSZE TAJEMNICE II WOJNY ŚWIATOWEJ – prelekcja Tomasza Saneckiego

Co kryją podziemia Dolnego Śląska? Czy Niemcy prowadzili tam tajne badania nad stworzeniem własnej bomby atomowej? Czy projekt Riese istniał naprawdę, a może był jedną wielką mistyfikacją oraz dlaczego właśnie Dolny Śląsk stał się pod koniec wojny zagłębiem przemysłowym Rzeszy Niemieckiej? Na te i inne pytania dotyczące tajemnic II wojny światowej odpowie bytomski historyk Tomasz Sanecki.Podczas prelekcji Tomasz Sanecki przybliży również tajemnicę lotu Rudolfa Hessa do Wielkiej Brytanii, opowie o sekretach jakie ukrywał przed narodem niemieckim Adolf Hitler oraz przedstawi sylwetki Augustyna i Romana Trägerów, którzy przyczynili się do poznania tajemnicy V-2. Wykład oprócz licznych ciekawostek opatrzony będzie zdjęciami najbardziej tajemniczych miejsc w Polsce, które oddalone są od Bytomia zaledwie o kilka godzin jazdy samochodem, a które warto zobaczyć i poznać ich sekrety.

Sala wykładowa MBP, Bytom, pl. Jana III Sobieskiego 3

 

>>Archiwum wydarzeń bibliotecznych<<