9.11.2017 r., godz. 10.00
Uczymy się żyć razem
Spotkanie integracyjne dla uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej w Bytomiu oraz uczniów Szkoły Podstawowej Nr 37 z okazji Międzynarodowego Dnia Tolerancji.

Placówka Filialna Nr 4, Bytom-Stroszek, ul. Hlonda 37

14.11.2017 r., , godz.9.30
B jak biblioteka, B jak biblioterapia
Lekcja biblioteczna dla dzieci z integracyjnego Przedszkola Miejskiego Nr 21.
Placówka Filialna Nr 23, Bytom, ul. Łużycka 12

17.11.2017 r., godz. 10.00
Bytom – Miechowice
na przestrzeni dziejów: zagadki, tajemnice, legendy – prelekcja multimedialna dla mieszkańców Domu Pomocy Społecznej „Kombatant”.

18.11.2017 r., godz. 13.30
Klub Czytających Rodzin

Projekt ten skierowany jest do rodzin zainteresowanych ciekawymi formami spędzania wspólnie wolnego czasu. W trakcie spotkania uczestnicy będą poznawać historię Polski i Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii oraz Irlandii Północnej. Poznają historię, sławne postacie i ciekawe wydarzenia, jakie miały miejsce w XVIII wieku w obydwu krajach. W spotkaniu będzie uczestniczyła Małgorzata Bachanek, lektorka języka angielskiego ze szkoły językowej My school of English w Bytomiu. Poprowadzi ona po angielsku część dotyczącą historii Anglii.

22.11.2017 r., godz. 14.30
Dyskusyjny Klub Książki „Co i jak”

W trakcie spotkania omówiona zostanie książka Gdzie jesteś, Cukierku? Waldemara Cichonia, której bohaterami są dwa koty – Cukierek i Tradycja. Dzieci zastanowią się, co jest takiego śmiesznego w opowieściach o Cukierku. Czy występuje tu, tzw. humor sytuacyjny, czy może słowny. Uczestnicy spotkania przypomną sobie powieści lub opowiadania, których bohaterami są zwierzęta..

23.11.2017 r., godz. 11.00
Miś wśród przyjaciół

Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego dla dzieci z okazji światowego Dnia Pluszowego Misia.

Placówka Filialna Nr 20, Bytom-Sucha Góra, ul. Korczaka 1

23.11.2017 r., godz. 10.00
Spotkanie członków DKK „Niedosyt”, w trakcie którego omawiana będzie książka Parys M.: Biała Rikka.

Placówka Filialna Nr 23, Bytom, ul. Łużycka 12

Biblioteka to jest to!
2.11.2017 r., godz. 10.00

23.11.2017 r., godz. 17.00

Projekt Biblioteka to jest to! pod tegorocznym hasłem Filmy i auta skierowany jest do dzieci w wieku szkolnym (szkoła podstawowa).Uczestnicy spotkania poznają historię wyścigów samochodowych oraz postacie najsławniejszych kierowców Formuły 1, m.in.: N. Laudę, A. Sennę, M. Schumachera,
L. Hamiltona. Poznają kilka filmów, których bohaterami są kierowcy F1, m.in. Wyścig. Dowiedzą się, które zespoły samochodowe są najlepsze na świecie, w jaki sposób producenci aut wyścigowych dbają
o bezpieczeństwo kierowców. Poznają niektóre trasy wyścigów samochodowych, np. trasę w księstwie Monako. Zaprojektują bezpieczny tor wyścigowy.

Czytamy zamiast mamy – spotkania bajkowe - Aleja gwiazd
27.11.2017 r., godz. 10.00 - Przedszkole Miejskie nr 16

28.11.2017 r., 10.00 - Przedszkole Miejskie nr 20

29.11.2017 r., godz. 10.00 - Przedszkole Miejskie nr 2

30.11.2017 r., godz. 10.00 - Przedszkole Miejskie nr 18

Dzieci poznają niedźwiadki, które są bohaterami filmów animowanych. Przypomną sobie postacie m.in.: Kinai’a, Coralgola, misia Yogi, niedźwiadka Po, misia Baloo, Gumisiów. Uzupełnieniem zajęć będą prace plastyczne, polegające na wykonaniu portretu ulubionego niedźwiadka.

27, 28, 29 i 30.11.2017 r., godz. 11.30
Zasłuchani, zaczytani

Projekt jest skierowany do osób dorosłych, korzystających z usług Dziennego Domu Pomocy
nr 1 w Bytomiu. W trakcie spotkań czytana będzie powieść Emmanuela Roidisa Papież Joanna.

28.11.2017 r., godz. 16.00
Klub Młodego Dziennikarza „Akapit”

Redakcja będzie pracować nad ostatnim tegorocznym numerem kwartalnika bibliotecznego Akapit (za okres październik – grudzień). Młodzi dziennikarze będą pracować nad swoimi artykułami i ich rozmieszczeniem na makietach gazetki.

Akapit powstaje we współpracy z portalem edukacyjnym Junior Media i jest publikowany w formie elektronicznej na tym portalu oraz na stronie internetowej MBP.

30.11.2017 r., godz. 17.00
DKK „Trzynastka”

W listopadzie będziemy dyskutować na temat książki Duchologia polska : Rzeczy i ludzie w czasach transformacji Olgi Drendy. Autorka zbiera artefakty czasu polskich przemian: fotografie, kolorowe magazyny i czasopisma ezoteryczne, kalendarze, reklamy, kasety wideo, okładki książek. Widać na nich przeobrażającą się rzeczywistość; współistnienie dwóch kulturowych i estetycznych porządków. Pisząc o tamtej rzeczywistości, Drenda nie popada w nostalgię ani ironię. Z antropologiczną wrażliwością i wyczuciem analizuje to, co udało jej się udokumentować. Rezultatem jest fascynujący zapis polskiej codzienności okresu transformacji – rzecz, którą najpierw czyta się z zapartym tchem, a potem trzeba przemyśleć.

Ponadto pracownicy placówek regularnie (w terminach ustalonych z pracownikami przedszkoli) uczestniczą w akcji „Czytamy zamiast mamy”, odwiedzając okoliczne przedszkola lub goszcząc przedszkolaków u siebie.

>>Archiwum wydarzeń bibliotecznych<<