Zasłuchani, zaczytani
4.01, 11.01, 16.01, 18.01, 23.01, 23.01 i 25.01.2018 r., godz. 11.30

Projekt Zasłuchani, zaczytani jest skierowany do osób dorosłych, korzystających z usług Dziennego Domu Pomocy nr 1 w Bytomiu.W trakcie spotkań będzie czytana powieść Pożyczanie jest srebrem, a rabowanie złotem Cathariny Ingelman-Sundberg. Jest to kontynuacja czytanej wcześniej powieści Seniorzy w natarciu. Słuchacze przekonają się czy przemili staruszkowie z Emeryckiej Szajki będą dalej kontynuować swoją przestępczą karierę
i z jakim dla nich (nie tylko finansowym) skutkiem.

Wypożyczalnia Literatury dla Dzieci i Młodzieży MBP, Bytom, pl. Jana III Sobieskiego 3


Biblioteka to jest to!
8 stycznia 2018 r., godz. 11.15
9 stycznia 2018 r., godz. 11.15
17 stycznia 2018 r., godz. 13.00
18 stycznia 2018 r., godz. 17.00
22 stycznia 2018 r., godz. 10.15

Projekt Biblioteka to jest to! pod tegorocznym hasłem Filmy i potwory skierowany jest do dzieci w wieku szkolnym (szkoła podstawowa).Uczestnicy spotkania poznają historię efektów specjalnych w filmach, począwszy od pierwszych produkcji Georgesa Meliesa a skończywszy na produkcjach z 2017 r. Uczestnicy spotkań poznają podstawowe pojęcia związane z kinematografią i efektami specjalnymi, m.in. co to jest bullet time, CGI, animacja poklatkowa, animatronika. „Zaprojektują” i narysują jeden kadr filmowy do ulubionej bajki lub gry komputerowej.

Wypożyczalnia Literatury dla Dzieci i Młodzieży MBP, Bytom, pl. Jana III Sobieskiego 3


Czytamy zamiast mamy – spotkania bajkowe

10 stycznia 2018 r., godz. 10.15 - Przedszkole Miejskie nr 2
11 stycznia 2018 r.,  godz. 10.15 – Wypożyczalnia Literatury dla Dzieci i Młodzieży
16 stycznia 2018 r., godz. 10.15 – Wypożyczalnia Literatury dla Dzieci i Młodzieży
23 stycznia 2018 r., godz. 10.15 – Wypożyczalnia Literatury dla Dzieci i Młodzieży
24 stycznia 2018 r., godz. 10.15 - Przedszkole Miejskie nr 16
25 stycznia 2018 r., godz. 10.15 - Przedszkole Miejskie nr 16

Tematem tegorocznych spotkań będzie bezpieczeństwo dzieci w domu i poza nim. W trakcie zajęć przedszkolaki będą poznawać opowiadania, których bohaterami są Kacperek i Dominik. Obydwu chłopcom przydarzać się będą mniej lub bardziej niebezpieczne przygody. Pierwsze spotkania poświęcone będą temu, co się może wydarzyć, gdy w mieszkaniu na podłodze będzie rozlana woda, olej lub będą rozsypane klocki. Dzieci zastanowią się, w jaki sposób mogą uniknąć bolesnych upadków.


10 stycznia 2018 r., godz. 9.30
B jak biblioteka, B jak biblioterapia – kolejna lekcja biblioteczna dla dzieci z grupy integracyjnej Przedszkola Miejskiego Nr 21.

Placówka Filialna Nr 23, Bytom, ul. Łużycka 12


13 stycznia 2018 r., godz. 13.30
Klub Czytających Rodzin

Projekt ten skierowany jest do rodzin zainteresowanych ciekawymi formami spędzania wspólnie wolnego czasu. W roku 2018 będziemy poznawać sławnych wojowników i rycerzy. Pierwsze spotkanie będzie poświęcone legendom (nie tylko) arturiańskim. Uczestnicy zajęć wysłuchają opowieści m.in. o rycerzach czekających na znak do przebudzenia by pomóc ojczyźnie, o rycerzach ukrytych w okolicach Bytomia. Poznają kilka opowieści o walecznych amazonkach oraz wysłuchają kilku legend o królu Arturze i rycerzach Okrągłego Stołu.

Wypożyczalnia Literatury dla Dzieci i Młodzieży MBP, Bytom, pl. Jana III Sobieskiego 3


15 stycznia 2018 r., godz. 17.00
W świecie kolekcjonerów i hobbystów – Militaria - wernisaż

Projekt jest imprezą cykliczną odbywająca się raz do roku w formie wystawy. Jako pierwszy swoje zbiory przedstawi Pan Grzegorz Kluba, który od wielu lat tworzy makiety fortyfikacji oraz modele pojazdów wojskowych. Podczas wernisażu Pan Grzegorz podzieli się ciekawostkami dotyczącymi historii tworzenia swojej kolekcji oraz działalności w Stowarzyszeniu na rzecz zabytków fortyfikacji PRO FORTALICIUM.

Miejska Biblioteka Publiczna, Bytom, pl. Jana III Sobieskiego 3, Hol, I piętro


17 stycznia 2018 r.,  godz. 14.30
Dyskusyjny Klub Książki Co i jak

W trakcie spotkania omówiona zostanie powieść Życie według Duni autorstwa Rose Lagercrantz i Evy Ericsson. Bohaterką powieści jest Dunia, która rozpoczęła właśnie swoje pierwsze wakacje, które spędza u koleżanki i spotyka ją największe rozczarowanie życia – tata przyjeżdża w odwiedziny z nową dziewczyną. Porozmawiamy o uczuciach dzieci, czy dorośli mogą nie informować ich o ważnych zmianach w ich życiu (rozstaniu lub nowym partnerze/partnerce), czy samotny rodzic musi podporządkować swoje życie tylko dziecku. Zastanowimy się, w jaki sposób można pomóc rozwiązać te problemy Duni i jej tacie.

Wypożyczalnia Literatury dla Dzieci i Młodzieży MBP, Bytom, pl. Jana III Sobieskiego 3


18 stycznia 2018 r.,  godz. 12.00
Spotkanie członków DKK „Mozaika”, w trakcie którego omawiana będzie książka Lessing D.: Piąte dziecko.

Placówka Filialna Nr 4, Bytom-Stroszek, ul. Hlonda 38


18 stycznia 2018 r.,  godz. 11.00
Na dobry dzień i jeszcze lepsze jutro – spotkanie literackie dla dzieci z wykorzystaniem bajki Stańczuk B.: Wilczą naturę też da się zmienić.

Placówka Filialna Nr 20, Bytom-Sucha Góra, ul. Korczaka 1


23 stycznia 2018 r., godz. 16.00
Klub Młodego Dziennikarza Akapit

Redakcja będzie kończyć pracę nad ostatnim numerem kwartalnika bibliotecznego Akapit (za okres październik – grudzień 2017). Dziennikarze zaplanują także materiał do pierwszego numeru gazetki w 2018 roku.

Akapit powstaje we współpracy z portalem edukacyjnym Junior Media i jest publikowany w formie elektronicznej na tym portalu oraz na stronie internetowej MBP.

Wypożyczalnia Literatury dla Dzieci i Młodzieży MBP, Bytom, pl. Jana III Sobieskiego 3


25 stycznia 2018 r., godz. 10.00
Spotkanie członków DKK „Niedosyt”, w trakcie którego omawiana będzie książka Ferrante E.: Historia nowego nazwiska.

Placówka Filialna Nr 23, Bytom, ul. Łużycka 12


25 stycznia 2018 r.,  godz. 17.00
Dyskusyjny Klub Książki Trzynastka

Podczas spotkania pochylimy się nad książką Krystyny Sienkiewicz „Cacko”. To swobodna opowieść o życiu lubianej aktorki teatralnej i filmowej. Zawsze pogodna i optymistycznie patrząca na świat, spisała chwile warte jej zdaniem zapamiętania. Ta nie-biografia to zachęta do czerpania z życia pełnymi garściami i tworzenia własnego, niepowtarzalnego świata, w sobie i wokół siebie. Lekcja pokory i umiejętności dzielenia się radością i wiarą. podróż po życiowych drogach i bezdrożach pamięci, po pięknej krainie zdobionej wyjątkowym gustem i talentem (raczej wieloma talencikami).  To również manifest urody życia. Głośny manifest umiejętności cieszenia się z rzeczy małych i dużych, radzenia sobie w każdych okolicznościach i postrzegania wszystkiego w jasnych barwach.

Sala wykładowa MBP, Bytom, pl. Jana III Sobieskiego 3


30 stycznia 2018 r.,  godz. 10.00
Zima z Muminkami – spotkanie literacko-plastyczne dla dzieci w czasie ferii.

Placówka Filialna Nr 22, Bytom-Miechowice, ul. Nickla 19


30 stycznia 2018 r., godz. 12.00
Piraci nie tylko z Karaibów – ferie zimowe w bibliotece

W trakcie spotkania dzieci dowiedzą się, jaka istniała różnica między piratami, korsarzami a bukanierami. Poznają postacie sławnych rabusiów morskich, m.in.: Henry’ego Avery, Christophera Condenta, Edwarda Englanda, Anny Bonny i Mary Read. Poznają historię pochodzenia pirackiej flagi zwanej Jolly Roger. Zostaną zapoznani z symbolami umieszczanymi na pirackich flagach i ich znaczeniem (np. czaszka i szkielet oznaczały śmierć, klepsydra symbolizowała upływający czas). Dowiedzą się, skąd wzięła się legenda o pirackich skarbach i mapach do nich prowadzących. Jako pracę plastyczną wykonają projekt własnej flagi pirackiej.

Wypożyczalnia Literatury dla Dzieci i Młodzieży MBP, Bytom, pl. Jana III Sobieskiego 3

 

>>Archiwum wydarzeń bibliotecznych<<