4 i 5 września 2018., godz.11.30
Zasłuchani, zaczytani

Projekt jest skierowany do osób dorosłych, korzystających z usług Dziennego Domu Pomocy nr 1 w Bytomiu. W trakcie spotkań będzie nadal czytana powieść Pożyczanie jest srebrem, a rabowanie złotem Cathariny Ingelman-Sundberg.

Wypożyczalnia Literatury dla Dzieci i Młodzieży, Bytom, pl. Jana III Sobieskiego 3

6 września 2018 r., godz. 10.00
Spotkanie członków DKK „Niedosyt”, w trakcie którego omawiana będzie książka Oates J.C.: Moja siostra, moja miłość.

Placówka Filialna Nr 23, Bytom, ul. Łużycka 12

10 września 2018 r., godz. 12.00
Narodowe Czytanie – Patriotyczne Śpiewanie

Galeria Rotunda, Bytom, pl. Jana III Sobieskiego 3

12 września 2018 r., godz. 9.00
Zapraszamy na trzecie spotkanie cyklu „O wolną Polskę, o polski Śląsk”, które odbędzie się 12 września 2018 r., godz. 9.00. Prelekcję na temat: Polityka polska wobec sprawy górnośląskiej w latach 1918-1922 wygłosi Ryszard Mozgol z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach.

Podczas spotkania omówione zostaną koncepcje polityków polskich dotyczące przyłączenia Górnego Śląska po zakończeniu I wojny światowej do Polski. Poznamy znaczenie Śląska dla poszczególnych partii, począwszy od komunistów aż do konserwatystów i ich stanowisko wobec perspektywy przyłączenia naszego regionu do Polski. Dowiemy się również jak Ślązacy zapatrywali się na poszczególne postulaty polskich partii politycznych związanych z Górnym Śląskiem.

Ryszard Mozgol – Naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej – Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Katowicach.

13 września 2018 r., godz. 10.00
Kącik Artystyczny KreaTYwnia

Warsztaty będą skierowane dla podopiecznych Bytomskiego Centrum Wsparcia w Miechowicach. Panie wykonają trójwymiarowe kartki okolicznościowe oraz nauczą się składać przestrzenne, papierowe gwiazdki, które mogą posłużyć, jako dekoracja pokoju lub kartek świątecznych.

14 września 2018 r., godz. 18.00
Bytom w 100 słowach – rozstrzygnięcie konkursu

Galeria Rotunda, Bytom, pl. Jana III Sobieskiego 3

14 września 2018 roku godzina 17.00
CZY POLSKA MOGŁA ZMIENIĆ LOSY KAMPANII WRZEŚNIOWEJ?
W polskiej historiografii utarło się przekonanie, że Polska nie miała żadnych szans w starciu z Wehrmachtem. Koncepcja Naczelnego Wodza – Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego o tzw. bitwie granicznej z całą pewnością ułatwiła III Rzeszy Niemieckiej zwycięstwo w kampanii wrześniowej. W polskiej generalicji był jednak człowiek, który miał zupełnie inną wizję wojny obronnej z Niemcami, a jego śmiały plan mógł zmienić losy kampanii wrześniowej. Dlaczego więc nie pozwolono mu go zrealizować? Zapraszamy w piątek, 14 września o 17.00 do Miejskiej Biblioteki Publicznej przy placu Jana III Sobieskiego w Bytomiu, gdzie Tomasz Sanecki przedstawi koncepcję jednego z największych polskich generałów, którego plan mógł uratować Polskę i zmienić bieg kampanii wrześniowej w 1939 roku na korzyść naszego kraju.Podczas prelekcji bytomski historyk opowie również o: błędach popełnionych przez nasze Naczelne Dowództwo, które przesądziły o klęsce wojsk polskich we wrześniu 1939 roku, zdradzie naszych sojuszników, którzy pozostawili nasz kraj na pastwę losu oraz koncepcji Marszałka Józefa Piłsudskiego, planującego już w 1934 roku wyprzedzające uderzenie na III Rzeszę Niemiecką.

18 września 2018 r., godz. 16.00

Klub Młodego Dziennikarza Akapit

Redakcja nadal pracuje nad pierwszym tegorocznym numerem kwartalnika bibliotecznego Akapit (za okres styczeń – marzec 2018). Dziennikarze zastanowią się także nad artykułami do kolejnego numeru gazetki.

Akapit powstaje we współpracy z portalem edukacyjnym Junior Media i jest publikowany w formie elektronicznej na tym portalu oraz na stronie internetowej MBP.

20 września, godz. 11.00
Cuda się zdarzają – spotkanie literackie dla dzieci ze Szkoły Podstawowej Nr 38 w ramach cyklu „Na dobry dzień i jeszcze lepsze jutro”.

Placówka Filialna Nr 20, Bytom, ul. Korczaka 1

27 września 2018 r., godz. 17:00
Dyskusyjny Klub Książki Trzynastka

We wrześniu członkowie Trzynastki dyskutować będą na temat książki hiszpańskiego pisarza Maxima Huerty Hernándeza. zatytułowanej „Nie opuszczaj mnie” To wzruszająca powieść o radości, smutku, pasji, emigracji i wygnaniu. oraz o tym, że czasem zupełnie przypadkowe spotkanie każe nam spojrzeć inaczej na nasze pozornie stabilne życie. i dać powód do zmian.

28 września 2018 r., godz. 17.00
NAJWIĘKSZE TAJEMNICE II WOJNY ŚWIATOWEJ – prelekcja Tomasza Saneckiego

Co kryją podziemia Dolnego Śląska? Czy Niemcy prowadzili tam tajne badania nad stworzeniem własnej bomby atomowej? Czy projekt Riese istniał naprawdę, a może był jedną wielką mistyfikacją oraz dlaczego właśnie Dolny Śląsk stał się pod koniec wojny zagłębiem przemysłowym Rzeszy Niemieckiej? Na te i inne pytania dotyczące tajemnic II wojny światowej odpowie bytomski historyk Tomasz Sanecki.Podczas prelekcji Tomasz Sanecki przybliży również tajemnicę lotu Rudolfa Hessa do Wielkiej Brytanii, opowie o sekretach jakie ukrywał przed narodem niemieckim Adolf Hitler oraz przedstawi sylwetki Augustyna i Romana Trägerów, którzy przyczynili się do poznania tajemnicy V-2. Wykład oprócz licznych ciekawostek opatrzony będzie zdjęciami najbardziej tajemniczych miejsc w Polsce, które oddalone są od Bytomia zaledwie o kilka godzin jazdy samochodem, a które warto zobaczyć i poznać ich sekrety.

>>Archiwum wydarzeń bibliotecznych<<