WRZESIEŃ 2018:
4 i 5 września 2018., godz.11.30
Zasłuchani, zaczytani

Projekt jest skierowany do osób dorosłych, korzystających z usług Dziennego Domu Pomocy nr 1 w Bytomiu. W trakcie spotkań będzie nadal czytana powieść Pożyczanie jest srebrem, a rabowanie złotem Cathariny Ingelman-Sundberg.

Wypożyczalnia Literatury dla Dzieci i Młodzieży, Bytom, pl. Jana III Sobieskiego 3

 6 września 2018 r., godz. 10.00
Spotkanie członków DKK „Niedosyt”, w trakcie którego omawiana będzie książka Oates J.C.: Moja siostra, moja miłość.

Placówka Filialna Nr 23, Bytom, ul. Łużycka 12

10 września 2018 r., godz. 12.00
Narodowe Czytanie – Patriotyczne Śpiewanie

Galeria Rotunda, Bytom, pl. Jana III Sobieskiego 3

12 września 2018 r., godz. 9.00
Zapraszamy na trzecie spotkanie cyklu „O wolną Polskę, o polski Śląsk”, które odbędzie się 12 września 2018 r., godz. 9.00. Prelekcję na temat: Polityka polska wobec sprawy górnośląskiej w latach 1918-1922 wygłosi Ryszard Mozgol z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach.

Podczas spotkania omówione zostaną koncepcje polityków polskich dotyczące przyłączenia Górnego Śląska po zakończeniu I wojny światowej do Polski. Poznamy znaczenie Śląska dla poszczególnych partii, począwszy od komunistów aż do konserwatystów i ich stanowisko wobec perspektywy przyłączenia naszego regionu do Polski. Dowiemy się również jak Ślązacy zapatrywali się na poszczególne postulaty polskich partii politycznych związanych z Górnym Śląskiem.

Ryszard Mozgol – Naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej – Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Katowicach.

Sala wykładowa MBP, Bytom, pl. Jana III Sobieskiego 3

13 września 2018 r., godz. 10.00
Kącik Artystyczny KreaTYwnia

Warsztaty będą skierowane dla podopiecznych Bytomskiego Centrum Wsparcia w Miechowicach. Panie wykonają trójwymiarowe kartki okolicznościowe oraz nauczą się składać przestrzenne, papierowe gwiazdki, które mogą posłużyć, jako dekoracja pokoju lub kartek świątecznych.

Wypożyczalnia Literatury dla Dzieci i Młodzieży, Bytom, pl. Jana III Sobieskiego 3

14 września 2018 r., godz. 18.00
Bytom w 100 słowach – rozstrzygnięcie konkursu

Galeria Rotunda, Bytom, pl. Jana III Sobieskiego 3

14 września 2018 roku godzina 17.00
CZY POLSKA MOGŁA ZMIENIĆ LOSY KAMPANII WRZEŚNIOWEJ?
W polskiej historiografii utarło się przekonanie, że Polska nie miała żadnych szans w starciu z Wehrmachtem. Koncepcja Naczelnego Wodza – Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego o tzw. bitwie granicznej z całą pewnością ułatwiła III Rzeszy Niemieckiej zwycięstwo w kampanii wrześniowej. W polskiej generalicji był jednak człowiek, który miał zupełnie inną wizję wojny obronnej z Niemcami, a jego śmiały plan mógł zmienić losy kampanii wrześniowej. Dlaczego więc nie pozwolono mu go zrealizować? Zapraszamy w piątek, 14 września o 17.00 do Miejskiej Biblioteki Publicznej przy placu Jana III Sobieskiego w Bytomiu, gdzie Tomasz Sanecki przedstawi koncepcję jednego z największych polskich generałów, którego plan mógł uratować Polskę i zmienić bieg kampanii wrześniowej w 1939 roku na korzyść naszego kraju.Podczas prelekcji bytomski historyk opowie również o: błędach popełnionych przez nasze Naczelne Dowództwo, które przesądziły o klęsce wojsk polskich we wrześniu 1939 roku, zdradzie naszych sojuszników, którzy pozostawili nasz kraj na pastwę losu oraz koncepcji Marszałka Józefa Piłsudskiego, planującego już w 1934 roku wyprzedzające uderzenie na III Rzeszę Niemiecką.

Sala wykładowa MBP, Bytom, pl. Jana III Sobieskiego 3

18 września 2018 r., godz. 16.00

Klub Młodego Dziennikarza Akapit

Redakcja nadal pracuje nad pierwszym tegorocznym numerem kwartalnika bibliotecznego Akapit (za okres styczeń – marzec 2018). Dziennikarze zastanowią się także nad artykułami do kolejnego numeru gazetki.

Akapit powstaje we współpracy z portalem edukacyjnym Junior Media i jest publikowany w formie elektronicznej na tym portalu oraz na stronie internetowej MBP.

Wypożyczalnia Literatury dla Dzieci i Młodzieży, Bytom, pl. Jana III Sobieskiego 3

20 września, godz. 11.00
Cuda się zdarzają – spotkanie literackie dla dzieci ze Szkoły Podstawowej Nr 38 w ramach cyklu „Na dobry dzień i jeszcze lepsze jutro”.

Placówka Filialna Nr 20, Bytom, ul. Korczaka 1

27 września 2018 r., godz. 17:00
Dyskusyjny Klub Książki Trzynastka

We wrześniu członkowie Trzynastki dyskutować będą na temat książki hiszpańskiego pisarza Maxima Huerty Hernándeza. zatytułowanej „Nie opuszczaj mnie” To wzruszająca powieść o radości, smutku, pasji, emigracji i wygnaniu. oraz o tym, że czasem zupełnie przypadkowe spotkanie każe nam spojrzeć inaczej na nasze pozornie stabilne życie. i dać powód do zmian.

Sala wykładowa MBP, Bytom, pl. Jana III Sobieskiego 3

28 września 2018 r., godz. 17.00
NAJWIĘKSZE TAJEMNICE II WOJNY ŚWIATOWEJ – prelekcja Tomasza Saneckiego

Co kryją podziemia Dolnego Śląska? Czy Niemcy prowadzili tam tajne badania nad stworzeniem własnej bomby atomowej? Czy projekt Riese istniał naprawdę, a może był jedną wielką mistyfikacją oraz dlaczego właśnie Dolny Śląsk stał się pod koniec wojny zagłębiem przemysłowym Rzeszy Niemieckiej? Na te i inne pytania dotyczące tajemnic II wojny światowej odpowie bytomski historyk Tomasz Sanecki.Podczas prelekcji Tomasz Sanecki przybliży również tajemnicę lotu Rudolfa Hessa do Wielkiej Brytanii, opowie o sekretach jakie ukrywał przed narodem niemieckim Adolf Hitler oraz przedstawi sylwetki Augustyna i Romana Trägerów, którzy przyczynili się do poznania tajemnicy V-2. Wykład oprócz licznych ciekawostek opatrzony będzie zdjęciami najbardziej tajemniczych miejsc w Polsce, które oddalone są od Bytomia zaledwie o kilka godzin jazdy samochodem, a które warto zobaczyć i poznać ich sekrety.

Sala wykładowa MBP, Bytom, pl. Jana III Sobieskiego 3

CZERWIEC 2018:

2 czerwca 2018 r., godz. 13.00

Klub Czytających Rodzin

Projekt ten skierowany jest do rodzin zainteresowanych ciekawymi formami spędzania wspólnie wolnego czasu. W roku 2018 będziemy poznawać sławnych wojowników i rycerzy. Tym razem uczestnicy poznają historię Zakonu Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie czyli zakonu krzyżackiego.

Wypożyczalnia Literatury dla Dzieci i Młodzieży, Bytom, pl. Jana III Sobieskiego 3

4 czerwca 2018 r., godz. 11.15

7 czerwca 2018 r., godz. 16.45

Biblioteka to jest to!

Projekt pod tegorocznym hasłem Filmy i potwory skierowany jest do dzieci w wieku szkolnym (szkoła podstawowa).W trakcie spotkania uczestnicy poznają historię filmów, w których Ziemia była atakowana przez potwory z kosmosu.Poznają kultowe filmy m.in.: Dzień Niepodległości, E.T., Wojnę światów.

Wypożyczalnia Literatury dla Dzieci i Młodzieży, Bytom, pl. Jana III Sobieskiego 3

Drzewo marzeń – cykl spotkań literacko-artystyczne z okazji XVII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom i VIII Międzynarodowego Tygodnia Czytania Dzieciom.

Zajęcia odbywają się w następujących placówkach filialnych:

5 czerwca, godz. 14.30

8 czerwca, godz. 12.30

Spotkanie dla uczniów Szkoły Podstawowej Nr 2 - klasy specjalne oraz dla dzieci z Przedszkola Miejskiego Nr 32.

Placówka Filialna Nr 12, Bytom-Rozbark, ul. Arki Bożka 21

7 czerwca, godz. 10.00

Spotkanie dla dzieci z Przedszkola Miejskiego Nr 14.

Placówka Filialna Nr 4, Bytom-Stroszek, ul. Hlonda 37

11 i 12 czerwca, godz. 9.30

Spotkanie dla dzieci z Przedszkola Miejskiego Nr 59, Przedszkola Miejskiego Nr 21 (grupy integracyjne) oraz Przedszkola Miejskiego Integracyjnego Nr 8.

Placówka Filialna Nr 23, Bytom, ul. Łużycka 12

12 czerwca, godz. 10.00

Spotkanie dla dzieci z Przedszkola Miejskiego Nr 42. Projekt przygotowany przez gimnazjalistów i uczniów klas pierwszych Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 5.

Placówka Filialna Nr 22, Bytom - Miechowice, ul. Nickla 19

16 czerwca 2018 r., godz. 10.00

Spotkanie dla dzieci z Przedszkola Miejskiego Nr 39 lub Nr 49.

Placówka Filialna Nr 1, Bytom-Szombierki, ul. Zakątek 20

19 i 21 czerwca, godz. 10.00

Spotkanie dla dzieci z Przedszkola Miejskiego Nr 45 i Nr 48.

Placówka Filialna Nr 6, Bytom - Łagiewniki, ul. Cyryla i Metodego 38

6 i 8 czerwca 2018 r., godz. 10.00

XVII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom

Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom jest elementem kampanii społecznej prowadzonej przez Fundację ABC Cała Polska Czyta Dzieciom. Wspólnie z uczestnikami spotkań będziemy słuchać i bawić się przy wierszach i opowiadaniach polskich poetów oraz pisarzy, m.in.: Juliana Tuwima, Aleksandra hrabiego Fredry, ks. Jana Twardowskiego. Wybrane przez nas teksty czytać będą pracownicy MBP w Bytomiu. Dodatkową atrakcją będzie przedstawienie teatralne Zamieszanie w krainie bajek, przygotowane przez uczniów i nauczycieli ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Bytomiu.

Sala wykładowa MBP, Bytom, pl. Jana III Sobieskiego 3

6 czerwca 2018 r., godz. 14.00

Dyskusyjny Klub Książki Co i jak

W trakcie spotkania omówiona zostanie książka Małgorzaty Mycielskiej Ale patent. Księga niewiarygodnych wynalazków. Uczestnicy spotkania zastanowią się jak wyglądałby świat bez wynalazków, np. telefonów, telewizji, pralek, kuchenek elektrycznych lub gazowych. Podyskutują o tym czy potrzebne ludziom są dziwne wynalazki typu sortownik do cukierków, koń na parę czy też płyta CD z lodu.

Wypożyczalnia Literatury dla Dzieci i Młodzieży, Bytom, pl. Jana III Sobieskiego 3

7 czerwca 2018 r., godz. 11.30

21 czerwca 2018 r., godz. 11.30

28 czerwca 2018 r., godz. 11.30

Zasłuchani, zaczytani - projekt skierowany do osób dorosłych, korzystających z usług Dziennego Domu Pomocy nr 1 w Bytomiu. W trakcie spotkań będzie nadal czytana powieść Pożyczanie jest srebrem, a rabowanie złotem Cathariny Ingelman-Sundberg.

8 czerwca 2018 r., godz. 10.00

Klub Młodego Filmowca Animatorek

W czerwcu odbędzie się ostatnie, zamykające 3 miesięczny projekt, spotkanie, w trakcie którego odbędzie się uroczysta premiera filmu animowanego, wykonanego przez uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Bytomiu. Spotkanie będzie połączone z akcją Cała Polska czyta dzieciom.

Wypożyczalnia Literatury dla Dzieci i Młodzieży, Bytom, pl. Jana III Sobieskiego 3

18 maja-31 sierpnia 2018 r.

Opera Śląska w dokumentach życia społecznego to tytuł wystawy przygotowanej w oparciu o  zbiory biblioteczne bytomskiej książnicy. Pragniemy Państwu przedstawić materiały pozaksiążkowe, które są gromadzone w bibliotece, czyli dokumenty życia społecznego, tzw. dżs-y. Do nich zaliczamy druki ulotne i okolicznościowe charakteryzujące się różnorodną formą i szatą graficzną, wydawane, aby osiągnąć określony cel informacyjny, propagandowy, reklamowy itp.

W Galerii Rotunda zaprezentujemy dżs-y związane z jedną z najstarszych instytucji kultury działających w naszym mieście czyli Operą Śląską. Jej początek to rok 1945, w którym został utworzony zespół prowadzony przez Adama Didura. Na ekspozycji zostaną zaprezentowane plakaty, afisze, repertuary, libretta i zdjęcia z przedstawień operowych. Celem wystawy jest ukazanie zmian zachodzących w tego typu dokumentach na przestrzeni kilku dziesięcioleci (od połowy lat 60. XX wieku do początków XXI wieku). Łatwo zauważyć różnice w rozmiarze, kolorystyce, technikach wykonania czy prezentowanych treściach. Informacje zawarte w dokumentach życia społecznego są często unikatowe oraz niedostępne w innych materiałach. Część z nich ma niewielką wartość, ale są bez wątpienia i takie, których znaczenie jako materiału źródłowego dla badaczy i niektórych odbiorców jest niekwestionowana.

Ekspozycja jest doskonałym świadectwem nie tylko dorobku bytomskiej instytucji, kulturalnej jaką jest Opera Śląska, ale również przemian społeczno-kulturowych naszego miasta. Mamy nadzieję, że wystawa zachęci Państwa także do odwiedzenia Pracowni Historii Bytomia i Informacji Regionalnej i bliższego zapoznania się z jej zasobami.

Galeria Rotunda MBP, Bytom, pl. Jana III Sobieskiego 3

20 czerwca, godz. 10.00

Spotkanie autorskie z Małgorzatą Janicką – uczennicą, autorką opowiadań dla dzieci. Spotkanie dla dzieci z Przedszkola Miejskiego Integracyjnego Nr 8.

Placówka Filialna Nr 23, Bytom, ul. Łużycka 12

21 czerwca, godz. 12.00

Spotkanie członków DKK „Mozaika”, w trakcie którego omawiana będzie książka Miecik I.T.: 14:57 do Czyty. Reportaże z Rosji.

Placówka Filialna Nr 4, Bytom-Stroszek, ul. Hlonda 37

21 lub 22 czerwca 2018 r., godz. 10.00 – 12.00

Kącik Artystyczny KreaTYwnia

Warsztaty będą skierowane dla podopiecznych Bytomskiego Centrum Wsparcia w Miechowicach. Tematyka prac artystycznych będzie ustalana na bieżąco z kursantami.

Wypożyczalnia Literatury dla Dzieci i Młodzieży, Bytom, pl. Jana III Sobieskiego 3

25-27 czerwca 2018 r., godz. 10.00

Czytamy zamiast mamy – spotkania bajkowe
Tematem tegorocznych spotkań jest bezpieczeństwo dzieci w domu i poza nim. W trakcie zajęć przedszkolaki poznają opowiadania, których bohaterami są Kacperek i Dominik. Tym razem bohaterowie opowiadań Grzegorza Kasdepke będą ostrzegać przedszkolaki przed skaleczeniami i zranieniami.

Wypożyczalnia Literatury dla Dzieci i Młodzieży, Bytom, pl. Jana III Sobieskiego 3

26 czerwca 2018 r., 16.00 – 17.00

Klub Młodego Dziennikarza Akapit

Redakcja nadal pracuje nad pierwszym tegorocznym numerem kwartalnika bibliotecznego Akapit (za okres styczeń – marzec 2018). Dziennikarze zastanowią się także nad artykułami do kolejnego numeru gazetki.

Akapit powstaje we współpracy z portalem edukacyjnym Junior Media i jest publikowany w formie elektronicznej na tym portalu oraz na stronie internetowej MBP.

Wypożyczalnia Literatury dla Dzieci i Młodzieży, Bytom, pl. Jana III Sobieskiego 3

28 czerwca 2018 r., godz. 17.00

Dyskusyjny Klub Książki Trzynastka

Podczas czerwcowego spotkania DKK „Trzynastka” omawiana będzie powieść Elizy Granville pt. „Gretel i ciemność”. To powieść, w której w przedziwny sposób splata się świat baśni i okrutna rzeczywistość nazistowskich Niemiec. Eliza Granville urodziła się w Worcestershire, obecnie mieszka we Francji. Przez całe życie fascynowały ją moc i symbolika legendarnych historii, a pomysł na powieść „Gretel i ciemność” narodził się, kiedy zaczęła badać wzmożone zainteresowanie baśniami w czasach Trzeciej Rzeszy.

Sala wykładowa MBP, Bytom, pl. Jana III Sobieskiego 3

28 czerwca, godz. 10.00

Spotkanie członków DKK „Niedosyt”, w trakcie którego omawiana będzie książka Oates J.C.: Moja siostra, moja miłość.

Placówka Filialna Nr 23, Bytom, ul. Łużycka 12

MAJ 2018:


Biblioteka to jest to!

7.05.2018 r., godz. 11.15 i 12.45 – Wypożyczalnia Literatury dla Dzieci i Młodzieży

8.05.2018 r., godz. 16.00 – Wypożyczalnia Literatury dla Dzieci i Młodzieży

9.05.2018 r., godz. 13.00 - Wypożyczalnia Literatury dla Dzieci i Młodzieży

14.05.2018 r., godz. 8.30 i 10.00 - Wypożyczalnia Literatury dla Dzieci i Młodzieży

24.05.2018 r., godz. 17.00 - Wypożyczalnia Literatury dla Dzieci i Młodzieży

Projekt Biblioteka to jest to! pod tegorocznym hasłem Filmy i potwory skierowany jest do dzieci w wieku szkolnym (szkoła podstawowa). W trakcie spotkania dzieci poznają historię filmów, w których człowiek walczył z potworami morskimi. Poznają m.in.: niesamowitego Redozaura z filmu  Bestia z głębokości 20 000 sążni z 1953 r., rekina ludojada z filmu Szczęki z 1975 r., gigantyczną ośmiornicę z To przybyło z głębin morza z 1955 r. oraz Krakena z Piratów z Karaibów: skrzynia umarlaka z 2006 r. Z materiałów wtórnych wykonają podobizny morskich stworów, np. ośmiornicy, krakena, rekina.

8.05.2018 r., godz. 10.00 – 11.30
Klub Młodego Filmowca Animatorek

W trakcie spotkania dzieci wykonają zdjęcia do opowiadania Małgosi Janickiej Wakacyjna podróż biedronki. Fotografie powstaną na bazie ilustracji, które dzieci wykonały w kwietniu. Całość zostanie zmontowana, a efektem końcowym będzie krótki film animowany wykonany metodą animacji poklatkowej.
Wypożyczalnia Literatury dla dzieci i Młodzieży, Bytom, pl. Jana III Sobieskiego 3

Czytamy zamiast mamy – spotkania bajkowe

8.05.2018 r., godz. 11.15 i 13.45 – Wypożyczalnia Literatury dla dzieci i Młodzieży

15.05.2018 r., godz. 10.15 - Wypożyczalnia Literatury dla dzieci i Młodzieży

16.05.2018 r., godz. 10.15 - Przedszkole Miejskie nr 16 w Bytomiu

17.05.2018 r., godz. 10.15 - Przedszkole Miejskie nr 16

Tematem tegorocznych spotkań będzie bezpieczeństwo dzieci w domu i poza nim. W trakcie zajęć przedszkolaki będą poznawać opowiadania, których bohaterami są Kacperek i Dominik. Tym razem bohaterowie opowiadań Grzegorza Kasdepke będą ostrzegać przedszkolakiprzed noszeniem zbytnich ciężarów.

9.05.2018 r., godz. 9.00

Zapraszamy na drugie spotkanie cyklu „O wolną Polskę, o polski Śląsk”. Prelekcję na temat: „Puść mnie matko do powstania” : powstania śląskie 1919-1920-1921 wygłosi Angelika Blinda z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach. Podczas spotkania omówiona zostanie sytuacja społeczno-polityczna oraz struktura narodowościowa Górnego Śląska po zakończeniu I wojny światowej. Poznamy genezę i przebieg trzech powstań śląskich oraz plebiscytu. Dowiemy się w jaki sposób planowano dokonać podziału Górnego Śląska, co w rezultacie doprowadziło do wybuchu III powstania śląskiego.

Angelika Blinda - pracownik Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Katowicach, autorka artykułów poświęconych polskim zrywom niepodległościowym.

Sala wykładowa MBP w Bytomiu, pl. Jana III Sobieskiego 3

9-10.05.018 r., godz. 12.00 - 18.00
Podziel się książką - kiermasz

Kiermasz „Podziel się książką” jest imprezą cykliczną, towarzyszącą obchodom Tygodnia Bibliotek. Idea projektu polega na wymianie przeczytanych książek z domowych bibliotek pomiędzy uczestnikami kiermaszu. Za przyniesione książki wydawane będą kupony, które w czasie trwania kiermaszu będzie można wymienić na wybrane przez siebie książki.

Miejska Biblioteka Publiczna, hol, I piętro,

Zagraj w bajkę

Projekt skierowany jest do dzieci z bytomskich przedszkoli i szkół podstawowych. Zainspirowany został Międzynarodowym Dniem Książki dla Dzieci obchodzonym 2 kwietnia oraz Dniem Czekolady przypadającym na 12 kwietnia.

Spotkania będą miały formę rozgrywek planszowych. Plansze do gry zostały wykonane w oparciu o popularną literaturę dziecięcą. Pierwsza plansza nawiązuje do obchodów Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci i inspirowana jest popularnymi baśniami (m. in. Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków, Czerwony Kapturek, Kot w butach, Kopciuszek, Calineczka itp.). Plansza druga zainspirowana Dniem Czekolady powstała w oparciu o książkę Roalda Dahla Charlie i fabryka czekolady. Uczestnicy będą mieli możliwość sprawdzenia swojej wiedzy dotyczącej baśni oraz poznają ciekawostki z historii czekolady.

9.05.2018 r., godz. 10.00 – Przedszkole Miejskie nr 30

10.05.2018 r., godz. 10.00 – Przedszkole Miejskie nr 30

11.05.2018 r., godz. 10.00 – Przedszkole Miejskie nr 30

21.05.2018 r., godz. 10.00 – Niepubliczne Przedszkole Słoneczna Chatka

22.05.2018 r., godz. 10.00 – Niepubliczne Przedszkole Słoneczna Chatka

23.05.2018 r., godz. 10.00 – Niepubliczne Przedszkole Słoneczna Chatka

10.05, 17.05, 24.05 – godz.11.30
Zasłuchani, zaczytani

Projekt Zasłuchani, zaczytani jest skierowany do osób dorosłych, korzystających z usług Dziennego Domu Pomocy nr 1 w Bytomiu. W trakcie spotkań będzie nadal czytana powieść Pożyczanie jest srebrem, a rabowanie złotem Cathariny Ingelman-Sundberg.

# Biblioteka – spotkanie literacko-plastyczno-edukacyjne z okazji Tygodnia Biblioteki

10.05.2018 r., godz. 10.00

Spotkanie dla dzieci z Przedszkola Miejskiego Nr 39

Placówka Filialna Nr 1, Bytom-Szombierki, ul. Zakątek 20

9 i 11.05.2018 r., godz. 10.00

Spotkanie dla dzieci z Przedszkoli Miejskich Nr 45 i Nr 48

Placówka Filialna Nr 6, Bytom-Łagiewniki, ul. Cyryla i Metodego 38

8 i 15.05.2018 r., godz. 14.30

11.05.2018 r., godz. 12.30

Spotkanie dla uczniów z klasy specjalnej Szkoły Podstawowej Nr 2 oraz dla dzieci z Przedszkola Miejskiego Nr 32

Placówka Filialna Nr 12, Bytom-Rozbark ul. Arki Bożka 21

17.05.2018 r., godz. 11.00

Spotkanie dla uczniów Szkoły Podstawowej Nr 38

Placówka Filialna Nr 20, Bytom-Sucha Góra, ul. Korczaka 1

10.05.2018 r., godz. 10.00

Spotkanie dla dzieci z Przedszkoli Miejskich Nr 42 i Nr 43

Placówka Filialna Nr 22, Bytom-Miechowice, ul. Nickla 19

7 i 8.05.2018 r., godz. 9.30

Spotkanie dla dzieci z Przedszkoli Miejskich Nr 21 i Nr 59.

Placówka Filialna Nr 23, Bytom, ul. Łużycka 12

24.05.2018 r., godz. 10.00
Dyskusyjny Klub Książki NIEDOSYT

Spotkanie w trakcie którego omawiana będzie książka Helbig B.: Niebko.

Placówka Filialna Nr 23, Bytom, ul. Łużycka 12

11.05.2018 r., godz. 17.00
Dramat tysięcy śląskich rodzin - TRAGEDIA GÓRNOŚLĄSKA

Prawda o wydarzeniach jakie rozegrały się na Górnym Śląsku od stycznia 1945 roku ujrzała światło dzienne dopiero po zmianie ustroju w Polsce. Na jaw zaczęły wówczas wychodzić informacje o Tragedii Miechowickiej, gdzie między 25 a 27 stycznia 1945 roku z rąk Sowietów zginęło ponad 380 osób, jak również o tworzonych przez Sowietów obozach pracy oraz wywózkach Ślązaków w głąb Związku Radzieckiego do pracy przymusowej. Wydarzenia te nazywane Tragedią Górnośląską będą przedmiotem prelekcji z cyklu „Spotkanie z historią”, którą poprowadzi Tomasz Sanecki.

Bytomski historyk opowie między innymi o wydarzeniach, jakie rozegrały się w styczniu 1945 roku w Miechowicach, deportacji dziesiątek tysięcy Ślązaków do pracy w głąb ZSRR oraz powstałych na terenie Bytomia i innych śląskich miast obozów pracy. Tomasz Sanecki omówi także tragiczne wydarzenia, jakie rozegrały się między innymi w Bytomiu 28 marca 1945 roku. Wówczas z kopalni „Bobrek” cała zmiana górników, która wyjechała na powierzchnię została zatrzymana przez żołnierzy NKWD, a następnie wtłoczona do bydlęcych wagonów i wysłana w głąb Związku Radzieckiego na przymusowe roboty. Dzisiaj wiele lat po upadku komunizmu, możemy swobodnie rozmawiać o Tragedii Górnośląskiej, a prelekcja poświęcona tym tragicznym wydarzeniom ma przede wszystkim przypomnieć wszystkim krzyk mężczyzn, kobiet i dzieci, które poniosły bezsensowną śmierć z rąk sowieckich żołnierzy i komunistycznego aparatu władzy.
Sala wykładowa MBP, Bytom, pl. Jana III Sobieskiego 3

15.05.2018 r., godz. 12.00
Plastyka łączy pokolenia

Wystawa prac słuchaczy Uniwersytetu III wieku oraz uczniów IV Liceum Ogólnokształcącego w Bytomiu i Zespołu Szkół Specjalnych Nr 6 w Bytomiu.

Galeria Rotunda MBP, Bytom, pl. Jana III Sobieskiego 3

18.05.2018 r., godz. 17.00
Czy warto wciąż szukać Bursztynowej Komnaty?

Zamek Książ pod Wałbrzychem, Mamerki na Mazurach, Weimar w Turyngii, a może Królewiec? Gdzie może znajdować się legendarny skarb II wojny światowej – Bursztynowa Komnata, która zaginęła w 1945 roku. A może nigdy jej już nie odnajdziemy, a ósmy cud świata, jak nazywano bursztynowe dzieło, został zniszczony w trakcie działań wojennych w Prusach Wschodnich? Podczas wykładu bytomski historyk Tomasz Sanecki opowie nie tylko jak i gdzie powstało bursztynowe dzieło, ale również dlaczego znalazło się w carskiej Rosji oraz co stało się z komnatą, po której ślad zaginął w styczniu 1945 roku. Podczas spotkania poznamy najważniejsze miejsca, w których być może ukryta została Bursztynowa Komnata, ale również sylwetki ludzi związanych z tajemniczym skarbem - dr Alfreda Rohde, Ericha Kocha czy legendarnego poszukiwacza tego skarbu Georga Steina. Tomasz Sanecki zaprezentuje także opinie i teorie polskich historyków oraz poszukiwaczy skarbów związane z legendarnym skarbem II wojny światowej, jak również w trakcie prezentacji pokaże zdjęcia miejsc, w których miała zostać ukryta Bursztynowa Komnata.
Sala wykładowa MBP, Bytom, pl. Jana III Sobieskiego 3

19.05.2018 r., godz. 13.00
Klub Czytających Rodzin

Projekt ten skierowany jest do rodzin zainteresowanych ciekawymi formami spędzania wspólnie wolnego czasu. W roku 2018 będziemy poznawać sławnych wojowników i rycerzy. Tym razem uczestnicy poznają historię Zakonu Ubogich Rycerzy Chrystusa i Świątyni Salomona czyli Templariuszy.

Wypożyczalnia Literatury dla Dzieci i Młodzieży, Bytom, pl. Jana III Sobieskiego 3

23.05.2018 r., godz. 14.00
Dyskusyjny Klub Książki Co i jak

W trakcie spotkania omówiona zostanie książka A. Lind Piaskowy Wilk. Uczestnicy spotkania zastanowią się w jaki sposób autorka przedstawia świat dziecka – czy panują w nim jakieś ograniczenia zakazami i nakazami dorosłych. W jaki sposób dziecko może oswoić się np. z ciemnością, duchami, samotnością.
Wypożyczalnia Literatury dla Dzieci i Młodzieży, Bytom, pl. Jana III Sobieskiego 3

24.05.2018 r., godz. 17.00
„Zapomniane tajemnice” - spotkanie z Maciejem Bartkowem.

Maciej Bartków opowie o zakończonej właśnie pracy nad swoją najnowszą książką poświęconą nieznanym faktom z nieodległej przeszłości, m.in. odnalezieniu w obozie Auschwitz pamiętnika z getta łódzkiego, poszukiwaniom archiwum Hitlerjugend na terenie Dolnego Śląska czy odnalezieniu w latach 50. XX wieku skrzyń, których zawartość miała służyć w ostatnich miesiącach wojny niemieckim dywersantom. Wszystkie historie powstały na bazie niepublikowanych nigdy wcześniej dokumentów archiwalnych, jakie autor odnalazł w archiwum Instytutu Pamięci Narodowej. Książka pod roboczym tytułem "Zapomniane tajemnice" to piąta pozycja opracowana przez Macieja Bartkowa. Wcześniejsze poświęcone były tajemnicy bytomskiego Szybu Południowego dawnej kopalni "Miechowice" oraz działalności niemieckiego podziemia po zakończeniu II wojny światowej na terenie Górnego i Dolnego Śląska.

Sala wykładowa MBP w Bytomiu, pl. Jana III Sobieskiego 3

Kącik Artystyczny KreaTYwnia

24.05.2018 r., godz. 10.00 – 12.00

Warsztaty będą skierowane do podopiecznych Bytomskiego Centrum Wsparcia z Miechowic. Tematyka prac artystycznych będzie związana z wiosną, ale konkretny temat ustalony zostanie dopiero z końcem kwietnia.

25.05.2018 r., godz. 15.15 – 16.45

Tematem majowej KreaTYwni dla dzieci będzie Dzień Matki. Uczestnicy warsztatów wykonają przestrzenne laurki dla swoich mam.

Wypożyczalnia Literatury dla Dzieci i Młodzieży, Bytom, pl. Jana III Sobieskiego 3

29.05.2018 r., godz. 16.00 – 17.00
Klub Młodego Dziennikarza Akapit

Redakcja nadal pracuje nad pierwszym tegorocznym numerem kwartalnika bibliotecznego Akapit (za okres styczeń – marzec 2018). Dziennikarze zastanowią się także nad artykułami do kolejnego numeru gazetki.

Akapit powstaje we współpracy z portalem edukacyjnym Junior Media i jest publikowany w formie elektronicznej na tym portalu oraz na stronie internetowej MBP.

Wypożyczalnia Literatury dla Dzieci i Młodzieży, Bytom, pl. Jana III Sobieskiego 3

 
28.05.2018 r., godz. 10.00
Spotkanie wiosenne z seniorami

W spotkaniu wezmą udział pensjonariusze z Bytomskiego Centrum Wsparcia z Miechowic, Centrum Pomocy p.w. Ducha Świętego w Bytomiu oraz Dziennego Domu Pomocy nr 1 w Bytomiu. Dla seniorów z przedstawieniem Czerwony Kapturek wystąpią uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Bytomiu. W trakcie spotkania zostaną odczytane fragmenty powieści Katarzyny Michalak Rok w poziomce oraz Magdaleny Kordel Okno z widokiem. Uzupełnieniem wiosennej atmosfery będą piosenki wybrane i ze zbiorów Wypożyczalni Audiowizualnej.
Sala wykładowa, Bytom, pl. Jana III Sobieskiego 3

24.05.2018 r., godz. 17.00
Dyskusyjny Klub Książki Trzynastka

W maju DKK „Trzynastka” sięgnie po kryminał Petera Maya „Czarny dom”. Jest to klimatyczny, sprawnie napisany kryminał ze świetnym portretem wyspiarskiej społeczności w tle. Zbrodnia popełniona na niewielkiej szkockiej wyspie Lewis staje się dla Fina MacLeoda, oficera policji, okazją do sentymentalnego powrotu w przeszłość – po wielu latach wraca na rodzinną wyspę. Nie spodziewa się, że to właśnie w zapomnianej już prawie przeszłości leży klucz do rozwiązania zagadki.

Sala wykładowa, Bytom, pl. Jana III Sobieskiego 3

 

 

MARZEC 2018:

W Abecadłowie

Cykl spotkań literacko-edukacyjne z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci oraz Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich. Zajęcia odbywają się w wybranych placówkach filialnych:

4 i 5.04.2018 r., godz. 10.00
Zajęcia dla dzieci z Przedszkoli Miejskich Nr 45 i Nr 48.
Placówka Filialna Nr 6, Bytom-Łagiewniki, ul. Cyryla i Metodego 38

5.04.2018 r., godz. 10.00
Zajęcia dla dzieci z Przedszkola Miejskiego Nr 15.
Placówka Filialna Nr 4, Bytom-Stroszek, ul. Hlonda 37

9 i 10.04.2018 r., godz. 9.30
Zajęcia dla dzieci z Przedszkola Miejskiego Nr 59.
Placówka Filialna Nr 23, Bytom, ul. Łużycka 12

12.04.2018 r., godz. 10.00
Zajęcia dla dzieci z Przedszkola Miejskiego Nr 39.
Placówka Filialna Nr 1, Bytom-Szombierki, ul. Zakątek 20

12.04.2018 r., godz. 11.00
Zajęcia dla uczniów Szkoły Podstawowej Nr 38.
Placówka Filialna Nr 20, Bytom-Sucha Góra, ul. Korczaka 1

20.04.2018 r., godz. 14.30
23.04.2018 r., godz. 12.30
Zajęcia dla uczniów z klasy specjalnej Szkoły Podstawowej Nr 2 oraz dla dzieci z Przedszkola Miejskiego Nr 32.
Placówka Filialna Nr 12, Bytom-Rozbark, ul. Arki Bożka 21

    

Nela mała reporterka

7.04.2018 r., godz. 10.00
Spotkanie literacko-edukacyjne z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci oraz Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich dla dzieci z Przedszkola Miejskiego Nr 43.
Placówka Filialna Nr 22, Bytom - Miechowice, ul. Nickla 19

Krzyżykowy zawrót głowy

13.04.2018 r., godz. 17.00
Wystawa prac Anny Pasek i Elżbiety Płaszczyńskiej.
Galeria Rotunda MBP, Bytom, pl. Jana III Sobieskiego 3

Sekrety rodzinne Adolfa Hitlera - prelekcja Tomasza Saneckiego

13.04.2018 r., godz. 17.00
Co ukrywał i czego bał się jeden z największych zbrodniarzy XX wieku – Adolf Hitler. Dlaczego tak mało wiemy o rodzicach, pochodzeniu i rodzeństwie przywódcy III Rzeszy Niemieckiej? Zagłębiając się w rodzinne życie Adolfa Hitlera odkrywamy mroczną tajemnicę jego familii.

Hitler do końca swoich dni obawiał się, że prawda o jego rodzinie wyjdzie na jaw i zburzy jego mit – nieomylnego i pozbawionego wad przywódcy narodu niemieckiego. Führer III Rzeszy Niemieckiej za wszelką cenę chciał ukryć prawdę o swojej rodzinie – nie tylko o rodzicach, ale również o przyrodnim bracie – bigamiście oraz bratanku, który nie tylko oddał swoje usługi wywiadowi amerykańskiemu i służył w armii Stanów Zjednoczonych, ale szantażował Hitlera wyjawieniem prawdy o rodzinie.

Zapraszamy na prelekcję poświęconą sekretom i życiu rodzinnemu Adolfa Hitlera. Podczas wykładu nie tylko poznacie prawdę o rodzicach Adolfa Hitlera, ale również dlaczego jego ojciec dokonał zmiany nazwiska fałszując dokumenty, a Hitler po dojściu do władzy nakazał prowadzić potajemne dochodzenie dotyczące jego pochodzenia.

Podczas prelekcji poznają Państwo również wiele ciekawostek związanych nie tylko z rodzinnym życiem Hitlera. Będzie o ukrywanej przed wszystkimi chorobie i innych problemach zdrowotnych Führera, zażywanych przez niego lekach oraz jego niecodziennych nawykach żywieniowych.

Sala wykładowa MBP, Bytom, pl. Jana III Sobieskiego 3

Od przedszkola do biblioteki

16.04.2018 r., godz. 9.30
Lekcja biblioteczna dla dzieci z Przedszkola Miejskiego Integracyjnego Nr 8.
Placówka Filialna Nr 23, Bytom, ul. Łużycka 12

Dyskusyjny Klub Książki „NIEDOSYT”

19.04.2018 r., godz. 10.00
Spotkanie członków DKK, w trakcie którego omawiana będzie książka Kutz K.: Piąta strona świata.
Placówka Filialna Nr 23, Bytom, ul. Łużycka 12

Ponadto pracownicy placówek regularnie (w terminach ustalonych z pracownikami przedszkoli) uczestniczą w akcji „Czytamy zamiast mamy”, odwiedzając okoliczne przedszkola lub goszcząc przedszkolaków u siebie.
MARZEC 2018:

Kącik Artystyczny KreaTYwnia
2.03.2018 r., godz. 10.00
Warsztaty dla podopiecznych Bytomskiego Centrum Wsparcia z Miechowic. Tematyka prac artystycznych będzie związana z wiosną i świętami wielkanocnymi. Uczestnicy spotkania wykonają przestrzenne kwiaty metodą artystyczną o nazwie tea bag folding.
Wypożyczalnia Literatury dla Dzieci i Młodzieży, Bytom, pl. Jana III Sobieskiego 3
16.03.2018 r., godz. 15.30
Warsztaty dla dzieci z kółka artystycznego ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Bytomiu. Tematyka prac artystycznych będzie związana z wiosną i świętami wielkanocnymi. Dzieci wykonają przestrzenne kwiaty metodą artystyczną o nazwie tea bag folding.
Wypożyczalnia Literatury dla Dzieci i Młodzieży, Bytom, pl. Jana III Sobieskiego 3
19 lub 20.03.2018 r., godz. 10.00-11.30
Warsztaty dla dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Bytomiu. Tematyka prac artystycznych będzie związana z wiosną i świętami wielkanocnymi. Dzieci wykonają przestrzenne kwiaty metodą artystyczną o nazwie tea bag folding.
Wypożyczalnia Literatury dla Dzieci i Młodzieży, Bytom, pl. Jana III Sobieskiego 3


Biblioteka to jest to!
5.03.2018 r.,  godz. 11.15
6.03.2018 r.,  godz. 8.15
8.03.2018 r.,  godz. 8.15 i 10.45
22.03.2018 r., godz. 10.30
Projekt Biblioteka to jest to! pod tegorocznym hasłem Filmy i potwory skierowany jest do dzieci w wieku szkolnym (szkoła podstawowa). Uczestnicy spotkań przypomną sobie filmy, których głównymi bohaterami są duchy. Dzieci zastanowią się, dlaczego zjawiska paranormalne są takim interesującym tematem. Wykorzystując materiały wtórne (tekturę, papier gazetowy) stworzą postać super ducha.
Wypożyczalnia Literatury dla Dzieci i Młodzieży, Bytom, pl. Jana III Sobieskiego 3

Klub Młodego Dziennikarza Akapit
6.03.2018 r., godz. 10.30
Spotkanie autorskie z Karoliną Wietrzyk – dziennikarką Akapitu oraz autorką opowiadań i wierszy. Karolina opowie o swojej twórczości i wspólnie z zaproszonymi dziećmi weźmie udział w wykonaniu kolaży artystycznych ilustrujących cytaty z jej twórczości.
23.03.2018 r., godz. 16.00
Redakcja będzie kontynuować pracę nad pierwszym tegorocznym numerem kwartalnika bibliotecznego Akapit (za okres styczeń – marzec 2018). Dziennikarze będą pracować nad swoimi tekstami do gazetki.
Akapit powstaje we współpracy z portalem edukacyjnym Junior Media i jest publikowany w formie elektronicznej na tym portalu oraz na stronie internetowej MBP.
Wypożyczalnia Literatury dla Dzieci i Młodzieży, Bytom, pl. Jana III Sobieskiego 3

7.03.2018 r., godz. 9.30
B jak biblioteka, B jak biblioterapia – kolejna lekcja biblioteczna dla dzieci z grupy integracyjnej Przedszkola Miejskiego Nr 2.
Placówka Filialna Nr 23, Bytom, ul. Łużycka 12


Czytamy zamiast mamy – spotkania bajkowe
7.03.2018 r., godz. 10.15 - Wypożyczalnia Literatury dla Dzieci i Młodzieży
14.03.2018 r., godz. 10.15 - Przedszkole Miejskie nr 2
15.03.2018 r., godz. 10.45 - Przedszkole Miejskie nr 16
21.03.2018 r., godz. 10.15 - Przedszkole Miejskie nr 16
27.03.2018 r., godz. 10.15 - Wypożyczalnia Literatury dla Dzieci i Młodzieży
Tematem tegorocznych spotkań będzie bezpieczeństwo dzieci w domu i poza nim. W trakcie zajęć przedszkolaki będą poznawać opowiadania, których bohaterami są Kacperek i Dominik. Razem z nimi, dzieci dowiedzą się co może spowodować pożar i jakie służby ratownicze zawiadomić, gdy takie zdarzenie ma miejsce.


1.03, 15.03, 27.03 i 29.03.2018 r., godz. 11.30
Zasłuchani, zaczytani
Projekt Zasłuchani, zaczytani jest skierowany do osób dorosłych, korzystających z usług Dziennego Domu Pomocy nr 1 w Bytomiu. W trakcie spotkań będzie nadal czytana powieść Pożyczanie jest srebrem, a rabowanie złotem Cathariny Ingelman-Sundberg.

15.03.2018 r., godz. 15.00
„O wolną Polskę, o polski Śląsk” – wykład
Miejska Biblioteka Publiczna, Bytom, pl. Jana III Sobieskiego 3, sala wykładowa

15.03.2018 r., godz. 10.00
Bliskie spotkania z książką – spotkanie literackie dla dzieci z Przedszkola Miejskiego Nr 40.
Placówka Filialna Nr 1, Bytom-Szombierki, ul. Zakątek 20

15.03.2018 r.,  godz. 11.00
Na dobry dzień i jeszcze lepsze jutro – spotkanie literackie dla dzieci z wykorzystaniem książki Stańczuk B.: Konkurencja w rodzinie to nie tylko australijski problem.
Placówka Filialna Nr 20, Bytom-Sucha Góra, ul. Korczaka 1         

15.03.2018 r., godz. 10.00
Spotkanie członków DKK „Niedosyt”, w trakcie którego omawiana będzie książka Gortat G.: Moje cudowne dzieciństwo w Aleppo.
Placówka Filialna Nr 23, Bytom, ul. Łużycka 12


21.03.2018 r., godz. 14.00
Dyskusyjny Klub Książki Co i jak
W trakcie spotkania omówiona zostanie książka Paddington za granicą, autorstwa Michaela Bonda. Dzieci porozmawiają o swoich ulubionych zwierzęcych bohaterach literackich. Zastanowią się, na czym polega fenomen popularności tego niedźwiadka.
Wypożyczalnia Literatury dla Dzieci i Młodzieży, Bytom, pl. Jana III Sobieskiego 3

22.03.2018 r.,  godz. 9.00
„O wolną Polskę, o polski Śląsk” – wykład Zbigniewa Gołasza
Miejska Biblioteka Publiczna, Bytom, pl. Jana III Sobieskiego 3, sala wykładowa

23.03.2018 r.,  godz. 10.00
Bytom – Miechowice na przestrzeni dziejów: obrzędy, zwyczaje, zagadki, tajemnice, legendy – prelekcja multimedialna dla pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej „Kombatant”.


24.03.2018 r., godz. 13.00
Klub Czytających Rodzin
Projekt ten skierowany jest do rodzin zainteresowanych ciekawymi formami spędzania wspólnie wolnego czasu. W roku 2018 będziemy poznawać sławnych wojowników i rycerzy. W trakcie spotkania uczestnicy poznają walecznych Ludzi Północy czyli wikingów. Dowiedzą się czy wikingowie odkrywali nowe lądy, jakimi łodziami pływali po morzach i oceanach, dlaczego byli uważani za niezwyciężonych.
Wypożyczalnia Literatury dla Dzieci i Młodzieży, Bytom, pl. Jana III Sobieskiego 3


05-30.03.2018 r.
„Od sufrażystek do feministek” - Wystawa z okazji Roku Praw Kobiet.
Wystawa jest organizowana z okazji przypadającego w 2018 r. Roku Praw Kobiet. Ma to związek z 100. rocznicą przyznania Polkom praw wyborczych. Pragnąc włączyć się w działania w tej słusznej sprawie, proponujemy czytelnikom wystawę, na której zaprezentujemy pozycje naukowe opowiadające o emancypantkach czy sufrażystkach, a także powieści opisujące walkę kobiet o swoje prawa. Na wystawie znajdą się również publikacje pokazujące problemy, z którymi wciąż borykają się kobiety, takie jak „szklany sufit” oraz ukazujące historie kobiet pochodzących z obszarów, na których ich prawa są wciąż łamane (Afryka, Arabia Saudyjska).
Miejska Biblioteka Publiczna, Bytom, pl. Jana III Sobieskiego 3, hol, 1 piętro

22.03.2018 r., godz. 17.00
Dyskusyjny Klub Książki Trzynastka
Klubowicze będą dyskutować o książce nowofundlandzkiego autora Michaela Crummeya pt. „Pobojowisko”. To opowieść o miłości i nienawiści, a także konfliktach i uprzedzeniach. Młody katolik Wish Furey zarabia na życie, podróżując z objazdowym kinem po północnym wybrzeżu wyspy. W Cove, jednej z protestanckich osad rybackich, chłopak zakochuje się z wzajemnością w Sadie Parsons, dziewczynie zdającej się nie przystawać do oczekiwań purytańskiego środowiska, w którym dorasta. Narastający konflikt między Wishem a rodziną Parsonsów – uprzedzoną wobec katolickiego zalotnika – ostatecznie sprawia, że chłopak ucieka z Cove jako złodziej i niedoszły morderca, zaś Sadie opuszcza rodzinną osadę, by odnaleźć ukochanego w stolicy wyspy, St. John's. Dziewczyna nie zdaje sobie sprawy, jak wiele lat przyjdzie jej czekać na kolejne spotkanie z Wishem…
Miejska Biblioteka Publiczna, Bytom, pl. Jana III Sobieskiego 3

 

LUTY 2018:

Piraci nie tylko z Karaibów – ferie zimowe w bibliotece
6 lutego 2018 r., godz. 12.00


Tematem kolejnego spotkania będą życie i zwyczaje piratów. Dzieci poznają niektóre z pirackich obyczajów: np., w jaki sposób piraci podejmowali decyzje, jak traktowali zbyt brutalnego kapitana, jakie stosowali kary i jak wyglądały nagrody. Uczestnicy spotkania dowiedzą się, czemu miały służyć pirackie tatuaże. Poznają marynarskie przesądy, np., dlaczego w trakcie sztormowej pogody nie można było gwizdać, dlaczego kobiety nie mogły pływać na statkach, dlaczego ludzie morza lubili albatrosy, jakie zwierzęta mogły być pirackimi maskotkami. Dzieci poznają potwory morskie, m.in.: syreny, gigantyczne ślimaki i węże morskie, ryby piły i ryby przyssawki. Dowiedzą się, dlaczego piraci bali się kraju Amazonek, Góry Magnetycznej lub Wysp Grochowych. Wysłuchają legend związanych z postacią Latającego Holendra. Uczestnicy zajęć wykonają figurkę statku lub rybę morską metodą iris folding.

Wypożyczalnia Literatury dla Dzieci i Młodzieży MBP, Bytom, pl. Jana III Sobieskiego 3


Zasłuchani, zaczytani
8 lutego 2018 r., godz. 11.30
15 lutego 2018 r., godz. 11.30
20 lutego 2018 r., godz. 11.30
22 lutego 2018 r., godz. 11.30

Projekt Zasłuchani, zaczytani jest skierowany do osób dorosłych, korzystających z usług Dziennego Domu Pomocy nr 1 w Bytomiu. W trakcie spotkań będzie czytana powieść Pożyczanie jest srebrem, a rabowanie złotem Cathariny Ingelman-Sundberg. Jest to kontynuacja czytanej wcześniej powieści Seniorzy w natarciu. Słuchacze przekonają się czy przemili staruszkowie z Emeryckiej Szajki będą dalej kontynuować swoją przestępczą karierę i z jakim dla nich (nie tylko finansowym) skutkiem.

Wypożyczalnia Literatury dla Dzieci i Młodzieży MBP, Bytom, pl. Jana III Sobieskiego 3

Biblioteka to jest to!
13 lutego 2018 r., godz. 11.15
19 lutego 2018 r., godz. 8.30
27 lutego 2018 r., godz. 11.15

Projekt Biblioteka to jest to! pod tegorocznym hasłem Filmy i potwory skierowany jest do dzieci w wieku szkolnym (szkoła podstawowa). Uczestnicy spotkań poznają postać najwybitniejszego twórcy filmów dla dzieci – Walta Disneya. Przypomną sobie bohaterów negatywnych, jacy pojawiali się w jego bajkach (np. Mufasę z Króla Lwa, Gastona z Pięknej i Bestii). Zastanowią się, jakie znaczenie mają dobre i złe postaci w baśniach. Przypomną sobie najbardziej nielubianego bohatera z baśni lub bajki i wykonają jego portret lub karykaturę.

Wypożyczalnia Literatury dla Dzieci i Młodzieży MBP, Bytom, pl. Jana III Sobieskiego 3


Czytamy zamiast mamy – spotkania bajkowe
14 lutego 2018 r., godz. 10.30
19 lutego 2018 r., godz. 10.15
20 lutego 2018 r., godz.10.15
21 lutego 2018 r., godz. 10.15
22 lutego 2018 r., godz. 9.30 i 10.30

Tematem tegorocznych spotkań będzie bezpieczeństwo dzieci w domu i poza nim. W trakcie zajęć przedszkolaki będą poznawać opowiadania, których bohaterami są Kacperek i Dominik. Obydwu chłopcom przydarzać się będą mniej lub bardziej niebezpieczne przygody. Razem z bohaterami opowiadań Grzegorza Kasdepke, dzieci przekonają się, w jaki sposób można zapobiegać oparzeniom. I co zrobić, gdy nie udało się uniknąć oparzenia.
Wypożyczalnia Literatury dla Dzieci i Młodzieży MBP, Bytom, pl. Jana III Sobieskiego 3

Klub Młodego Dziennikarza Akapit
20 lutego 2018 r., godz. 16.00

Redakcja zacznie pracę nad pierwszym tegorocznym numerem kwartalnika bibliotecznego Akapit (za okres styczeń – marzec 2018). Dziennikarze zastanowią się nad wyborem tematów artykułów oraz ich rozkładem na makietach gazetki. Akapit powstaje we współpracy z portalem edukacyjnym Junior Media i jest publikowany w formie elektronicznej na tym portalu oraz na stronie internetowej MBP.

Wypożyczalnia Literatury dla Dzieci i Młodzieży MBP, Bytom, pl. Jana III Sobieskiego 3

Dyskusyjny Klub Książki Trzynastka
22 lutego 2018 r., godz. 17.00

Spotkanie będzie poświęcone książce Motyl Lisy Genovy. To przejmująca powieść o młodej kobiecie, która zaczyna tracić pamięć. Alice jest profesorem Harvardu, uprawia jogging i korzysta z życia. Diagnoza, Alzheimer o wczesnym początku, jest dla niej wyrokiem. Kobieta musi pogodzić się z tym, że niebawem straci swoją tożsamość. Zapomni kim jest, co kocha, a czego nienawidzi. Przestanie poznawać swoje dzieci. Motyl to powieść o sednie człowieczeństwa i o heroicznej walce o zachowanie godności w obliczu nieuleczalnej choroby.

Sala wykładowa MBP, Bytom, pl. Jana III Sobieskiego 323 lutego 2018 r., godz. 17.00
Historia 1 Pułku Strzelców Bytomskich : o wolną Polskę, o polski Śląsk – spotkanie autorskie z Tomaszem Saneckim.
W 2018 roku przypada stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. W walkach o wolną Polskę i przyłączenie do niej naszego regionu uczestniczyli mieszkańcy Górnego Śląska, współtworząc m. in. 1 Pułk Strzelców Bytomskich. Miejska Biblioteka Publiczna w Bytomiu w dniu 23 lutego 2018 roku o godzinie 17:00 zaprasza do sali wykładowej gmachu głównego na wykład: 1 Pułk Strzelców Bytomskich. Wystąpienie będzie połączone z promocją książki pt.: Historia 1 Pułku Strzelców Bytomskich : o wolną Polskę, o polski Śląsk, autorstwa Pana Tomasza Saneckiego.
    Autor książki jest twórcą bloga: Mój Historyczny Blog. Tematem wykładu będą dzieje formacji zbrojnej powołanej przez Polski Sztab Generalny w Warszawie w 1919 roku dla ochotników ze Śląska. Historia 1 Pułku Strzelców Bytomskich wiąże się bezpośrednio z Bytomiem, nie tylko ze względu na swą nazwę, ale również dlatego że reprezentujący go żołnierze byli to przeważnie mieszkańcy Bytomia i powiatu bytomskiego. Śląscy ochotnicy wykazali swoje przywiązanie do Polski w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 roku uczestnicząc w bitwie warszawskiej oraz w walkach z Niemcami w 1939 roku. Ilustracją wykładu będą unikalne materiały przedstawione w trakcie prezentacji pochodzące ze zbiorów autora.

Sala wykładowa MBP, Bytom, pl. Jana III Sobieskiego 3


Klub Czytających Rodzin
24 lutego 2018 r., godz. 13.30

Projekt ten skierowany jest do rodzin zainteresowanych ciekawymi formami spędzania wspólnie wolnego czasu. W roku 2018 będziemy poznawać sławnych wojowników i rycerzy. W trakcie spotkania uczestnicy poznają wojów pierwszego władcy Polski – Mieszka. Dowiedzą się jak wyglądało życie w grodzie, jakie zadania mieli wojowie i w co byli uzbrojeni.

Wypożyczalnia Literatury dla Dzieci i Młodzieży MBP, Bytom, pl. Jana III Sobieskiego 3

 

Dyskusyjny Klub Książki Co i jak
28 lutego 2018 r., godz. 14.30

W trakcie spotkania omówiona zostanie książka Nela i tajemnice oceanów z cyklu Nela, mała reporterka. Autorka i zarazem bohaterka książki, 12 letnia Nela, razem z rodzicami podróżuje i poznaje i opisuje różne regiony świata. Razem z nią uczestnicy spotkania poznają otchłanie morskich głębin, zwierzęta i rośliny tam żyjące. Zastanowią się, czy odpowiadałoby im życie podróżników czy wybraliby życie przed komputerem.

Wypożyczalnia Literatury dla Dzieci i Młodzieży MBP, Bytom, pl. Jana III Sobieskiego 3

 

STYCZEŃ 2018:

 

Zasłuchani, zaczytani
4.01, 11.01, 16.01, 18.01, 23.01, 23.01 i 25.01.2018 r., godz. 11.30

Projekt Zasłuchani, zaczytani jest skierowany do osób dorosłych, korzystających z usług Dziennego Domu Pomocy nr 1 w Bytomiu.W trakcie spotkań będzie czytana powieść Pożyczanie jest srebrem, a rabowanie złotem Cathariny Ingelman-Sundberg. Jest to kontynuacja czytanej wcześniej powieści Seniorzy w natarciu. Słuchacze przekonają się czy przemili staruszkowie z Emeryckiej Szajki będą dalej kontynuować swoją przestępczą karierę
i z jakim dla nich (nie tylko finansowym) skutkiem.

Wypożyczalnia Literatury dla Dzieci i Młodzieży MBP, Bytom, pl. Jana III Sobieskiego 3


Biblioteka to jest to!
8 stycznia 2018 r., godz. 11.15
9 stycznia 2018 r., godz. 11.15
17 stycznia 2018 r., godz. 13.00
18 stycznia 2018 r., godz. 17.00
22 stycznia 2018 r., godz. 10.15

Projekt Biblioteka to jest to! pod tegorocznym hasłem Filmy i potwory skierowany jest do dzieci w wieku szkolnym (szkoła podstawowa).Uczestnicy spotkania poznają historię efektów specjalnych w filmach, począwszy od pierwszych produkcji Georgesa Meliesa a skończywszy na produkcjach z 2017 r. Uczestnicy spotkań poznają podstawowe pojęcia związane z kinematografią i efektami specjalnymi, m.in. co to jest bullet time, CGI, animacja poklatkowa, animatronika. „Zaprojektują” i narysują jeden kadr filmowy do ulubionej bajki lub gry komputerowej.

Wypożyczalnia Literatury dla Dzieci i Młodzieży MBP, Bytom, pl. Jana III Sobieskiego 3


Czytamy zamiast mamy – spotkania bajkowe

10 stycznia 2018 r., godz. 10.15 - Przedszkole Miejskie nr 2
11 stycznia 2018 r.,  godz. 10.15 – Wypożyczalnia Literatury dla Dzieci i Młodzieży
16 stycznia 2018 r., godz. 10.15 – Wypożyczalnia Literatury dla Dzieci i Młodzieży
23 stycznia 2018 r., godz. 10.15 – Wypożyczalnia Literatury dla Dzieci i Młodzieży
24 stycznia 2018 r., godz. 10.15 - Przedszkole Miejskie nr 16
25 stycznia 2018 r., godz. 10.15 - Przedszkole Miejskie nr 16

Tematem tegorocznych spotkań będzie bezpieczeństwo dzieci w domu i poza nim. W trakcie zajęć przedszkolaki będą poznawać opowiadania, których bohaterami są Kacperek i Dominik. Obydwu chłopcom przydarzać się będą mniej lub bardziej niebezpieczne przygody. Pierwsze spotkania poświęcone będą temu, co się może wydarzyć, gdy w mieszkaniu na podłodze będzie rozlana woda, olej lub będą rozsypane klocki. Dzieci zastanowią się, w jaki sposób mogą uniknąć bolesnych upadków.


10 stycznia 2018 r., godz. 9.30
B jak biblioteka, B jak biblioterapia – kolejna lekcja biblioteczna dla dzieci z grupy integracyjnej Przedszkola Miejskiego Nr 21.

Placówka Filialna Nr 23, Bytom, ul. Łużycka 12


13 stycznia 2018 r., godz. 13.30
Klub Czytających Rodzin

Projekt ten skierowany jest do rodzin zainteresowanych ciekawymi formami spędzania wspólnie wolnego czasu. W roku 2018 będziemy poznawać sławnych wojowników i rycerzy. Pierwsze spotkanie będzie poświęcone legendom (nie tylko) arturiańskim. Uczestnicy zajęć wysłuchają opowieści m.in. o rycerzach czekających na znak do przebudzenia by pomóc ojczyźnie, o rycerzach ukrytych w okolicach Bytomia. Poznają kilka opowieści o walecznych amazonkach oraz wysłuchają kilku legend o królu Arturze i rycerzach Okrągłego Stołu.

Wypożyczalnia Literatury dla Dzieci i Młodzieży MBP, Bytom, pl. Jana III Sobieskiego 3


15 stycznia 2018 r., godz. 17.00
W świecie kolekcjonerów i hobbystów – Militaria - wernisaż

Projekt jest imprezą cykliczną odbywająca się raz do roku w formie wystawy. Jako pierwszy swoje zbiory przedstawi Pan Grzegorz Kluba, który od wielu lat tworzy makiety fortyfikacji oraz modele pojazdów wojskowych. Podczas wernisażu Pan Grzegorz podzieli się ciekawostkami dotyczącymi historii tworzenia swojej kolekcji oraz działalności w Stowarzyszeniu na rzecz zabytków fortyfikacji PRO FORTALICIUM.

Miejska Biblioteka Publiczna, Bytom, pl. Jana III Sobieskiego 3, Hol, I piętro


17 stycznia 2018 r.,  godz. 14.30
Dyskusyjny Klub Książki Co i jak

W trakcie spotkania omówiona zostanie powieść Życie według Duni autorstwa Rose Lagercrantz i Evy Ericsson. Bohaterką powieści jest Dunia, która rozpoczęła właśnie swoje pierwsze wakacje, które spędza u koleżanki i spotyka ją największe rozczarowanie życia – tata przyjeżdża w odwiedziny z nową dziewczyną. Porozmawiamy o uczuciach dzieci, czy dorośli mogą nie informować ich o ważnych zmianach w ich życiu (rozstaniu lub nowym partnerze/partnerce), czy samotny rodzic musi podporządkować swoje życie tylko dziecku. Zastanowimy się, w jaki sposób można pomóc rozwiązać te problemy Duni i jej tacie.

Wypożyczalnia Literatury dla Dzieci i Młodzieży MBP, Bytom, pl. Jana III Sobieskiego 3


18 stycznia 2018 r.,  godz. 12.00
Spotkanie członków DKK „Mozaika”, w trakcie którego omawiana będzie książka Lessing D.: Piąte dziecko.

Placówka Filialna Nr 4, Bytom-Stroszek, ul. Hlonda 38


18 stycznia 2018 r.,  godz. 11.00
Na dobry dzień i jeszcze lepsze jutro – spotkanie literackie dla dzieci z wykorzystaniem bajki Stańczuk B.: Wilczą naturę też da się zmienić.

Placówka Filialna Nr 20, Bytom-Sucha Góra, ul. Korczaka 1


23 stycznia 2018 r., godz. 16.00
Klub Młodego Dziennikarza Akapit

Redakcja będzie kończyć pracę nad ostatnim numerem kwartalnika bibliotecznego Akapit (za okres październik – grudzień 2017). Dziennikarze zaplanują także materiał do pierwszego numeru gazetki w 2018 roku.

Akapit powstaje we współpracy z portalem edukacyjnym Junior Media i jest publikowany w formie elektronicznej na tym portalu oraz na stronie internetowej MBP.

Wypożyczalnia Literatury dla Dzieci i Młodzieży MBP, Bytom, pl. Jana III Sobieskiego 3


25 stycznia 2018 r., godz. 10.00
Spotkanie członków DKK „Niedosyt”, w trakcie którego omawiana będzie książka Ferrante E.: Historia nowego nazwiska.

Placówka Filialna Nr 23, Bytom, ul. Łużycka 12


25 stycznia 2018 r.,  godz. 17.00
Dyskusyjny Klub Książki Trzynastka

Podczas spotkania pochylimy się nad książką Krystyny Sienkiewicz „Cacko”. To swobodna opowieść o życiu lubianej aktorki teatralnej i filmowej. Zawsze pogodna i optymistycznie patrząca na świat, spisała chwile warte jej zdaniem zapamiętania. Ta nie-biografia to zachęta do czerpania z życia pełnymi garściami i tworzenia własnego, niepowtarzalnego świata, w sobie i wokół siebie. Lekcja pokory i umiejętności dzielenia się radością i wiarą. podróż po życiowych drogach i bezdrożach pamięci, po pięknej krainie zdobionej wyjątkowym gustem i talentem (raczej wieloma talencikami).  To również manifest urody życia. Głośny manifest umiejętności cieszenia się z rzeczy małych i dużych, radzenia sobie w każdych okolicznościach i postrzegania wszystkiego w jasnych barwach.

Sala wykładowa MBP, Bytom, pl. Jana III Sobieskiego 3


30 stycznia 2018 r.,  godz. 10.00
Zima z Muminkami – spotkanie literacko-plastyczne dla dzieci w czasie ferii.

Placówka Filialna Nr 22, Bytom-Miechowice, ul. Nickla 19


30 stycznia 2018 r., godz. 12.00
Piraci nie tylko z Karaibów – ferie zimowe w bibliotece

W trakcie spotkania dzieci dowiedzą się, jaka istniała różnica między piratami, korsarzami a bukanierami. Poznają postacie sławnych rabusiów morskich, m.in.: Henry’ego Avery, Christophera Condenta, Edwarda Englanda, Anny Bonny i Mary Read. Poznają historię pochodzenia pirackiej flagi zwanej Jolly Roger. Zostaną zapoznani z symbolami umieszczanymi na pirackich flagach i ich znaczeniem (np. czaszka i szkielet oznaczały śmierć, klepsydra symbolizowała upływający czas). Dowiedzą się, skąd wzięła się legenda o pirackich skarbach i mapach do nich prowadzących. Jako pracę plastyczną wykonają projekt własnej flagi pirackiej.

Wypożyczalnia Literatury dla Dzieci i Młodzieży MBP, Bytom, pl. Jana III Sobieskiego 3

 

 

GRUDZIEŃ 2017:

4-15.12.2017 r.
Jestem odpowiedzialny – HIV/AIDS – wystawa pokonkursowa.
Miejska Biblioteka Publiczna, Bytom, pl. Jana III Sobieskiego 3, Hol, parter

Kącik Artystyczny KreaTYwnia
5.12.2017 r., godz. 10.30 – 12.00 – warsztaty dla uczniów klasy trzeciej Szkoły Podstawowej nr 9
15.12.2017 r., godz. 15.30 – 17.00 – warsztaty dla dzieci z koła plastycznego ze Szkoły Podstawowej nr 4
W grudniu na prośbę bytomskich szkół odbędą się 2 spotkania warsztatowe Kącika Artystycznego KreaTYwnia. Wszystkie spotkania poświęcone będą tematyce bożonarodzeniowej. Dzieci wykonają papierowe bombki oraz kartki świąteczne.
Wypożyczalnia Literatury dla Dzieci i Młodzieży, Bytom, pl. Jana III Sobieskiego 3

2.12.2017 r., godz. 13.30 
Klub Czytających Rodzin
Projekt ten skierowany jest do rodzin zainteresowanych ciekawymi formami spędzania wspólnie wolnego czasu. W trakcie spotkania uczestnicy będą poznawać historię Polski i Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii oraz Irlandii Północnej. Poznają historię, sławne postacie i ciekawe wydarzenia, jakie miały miejsce w XVIII wieku w obydwu krajach. W spotkaniu będzie uczestniczyła Małgorzata Bachanek, lektorka języka angielskiego ze szkoły językowej My school of English w Bytomiu. Poprowadzi ona po angielsku część dotyczącą historii Anglii. 
Wypożyczalnia Literatury dla Dzieci i Młodzieży, Bytom, pl. Jana III Sobieskiego 3

Biblioteka to jest to!
4.12.2017 r., godz. 10.15
6.12.2017 r., godz. 10.15
Auta nie tylko dla dorosłych 
Projekt Biblioteka to jest to! pod tegorocznym hasłem Filmy i auta skierowany jest do dzieci w wieku szkolnym (szkoła podstawowa). Dzieci poznają modele aut zdalnie sterowanych. Dowiedzą się, czym się one różnią od zabawek zdalnie sterowanych (wielkość, napęd, prędkość). Dowiedzą się, w jaki sposób można wykorzystać modele RC w filmach. Poznają również historię samochodów o napędzie elektrycznym. Zastanowią się nad ich przyszłością w przemyśle motoryzacyjnym – czy samochody te wyprą z rynku samochody o napędzie benzynowym 
i napędzie z biopaliw. Uczestnicy spotkania stworzą w technice iris folding kartkę z samochodem dla św. Mikołaja.
Wypożyczalnia Literatury dla Dzieci i Młodzieży, Bytom, pl. Jana III Sobieskiego 3

Czytamy zamiast mamy – spotkania bajkowe 
7.12.2017 r., godz. 16.30 – Wypożyczalnia Literatury dla Dzieci i Młodzieży
11.12.2017 r., godz. 9.30 i 10.30 - Wypożyczalnia Literatury dla Dzieci i Młodzieży
12.12.2017 r., godz. 10.00 - Wypożyczalnia Literatury dla Dzieci i Młodzieży
13.12.2017 r., godz. 10.00 - Wypożyczalnia Literatury dla Dzieci i Młodzieży
Grudniowe spotkania przeznaczone będą zarówno dla dzieci z przedszkoli jak i uczniów ze szkół podstawowych. Przedszkolaki poznają świąteczne i zimowe przygody misiów Uszatka i Kubusia Puchatka. Przekonają się czy Puchatek zapada w zimowy sen tak jak prawdziwe niedźwiedzie. Dowiedzą się czyje ślady tropił Uszatek. Spotkanie zostanie uzupełnione quizem ze znajomości przygód niedźwiadków. Uczniowie poznają zimowe przygody niedźwiadków – Paddingtona i Nallego. Dzieci w trakcie spotkania wykonają prezenty gwiazdkowe dla misiów, techniką kolażu.


8.12, 12.12 i 19.12.2017 r., godz. 11.30 
Zasłuchani, zaczytani
Projekt Zasłuchani, zaczytani jest skierowany do osób dorosłych, korzystających z usług Dziennego Domu Pomocy nr 1 w Bytomiu. W trakcie spotkań czytana będzie powieść Emmanuela Roidisa Papież Joanna.

11.12.2017 r., godz. 15.00
Bałwanek – zajęcia plastyczne dla dzieci z cyklu „Twórczy stoliczek”.
Placówka Filialna Nr 12, Bytom-Rozbark, ul. Arki Bożka 21


12.12.2017 r., godz. 15.30 – 16.30
Klub Młodego Dziennikarza Akapit
Redakcja będzie pracować nad ostatnim tegorocznym numerem kwartalnika bibliotecznego Akapit (za okres październik – grudzień). Młodzi dziennikarze dokonają korekty przygotowanych wcześniej artykułów.
Akapit powstaje we współpracy z portalem edukacyjnym Junior Media i jest publikowany w formie elektronicznej na tym portalu oraz na stronie internetowej MBP.
Wypożyczalnia Literatury dla Dzieci i Młodzieży, Bytom, pl. Jana III Sobieskiego 3


12.12.2017 r., godz. 13.00
Biblioteczne ABC – świąteczne zajęcia plastyczne dla dzieci.
Placówka Filialna Nr 6, Bytom-Łagiewniki, ul. Cyryla i Metodego 38

12.12.2017 r., godz. 10.00
Świąteczne bombki – witraże – spotkanie literacko-plastyczne dla dzieci.
Placówka Filialna Nr 22, Bytom-Miechowice, ul. Nickla 19


12.12.2017 r., godz. 9.30
B jak biblioteka, B jak biblioterapia – lekcja biblioteczna dla dzieci z grupy integracyjnej Przedszkola Miejskiego Nr 21.
Placówka Filialna Nr 23, Bytom, ul. Łużycka 12


13.12.2017 r., godz. 14.30 
Dyskusyjny Klub Książki Co i jak 
W trakcie spotkania omówiona zostanie książka Martynka w domu Gilberta Delahaye. Opowiada ona 
o przygodach Martynki, jej przyjaciół i rodziny. Uczestnicy spotkania zastanowią się, czy pamiętają inne książki, których bohaterami są dzieci. Postarają się porównać ich przygody i zadecydować, który ze znanych im autorów najlepiej potrafi wczuć się w „duszę dziecka”.
Wypożyczalnia Literatury dla Dzieci i Młodzieży, Bytom, pl. Jana III Sobieskiego 3

14.12.2017 r., godz. 17.00
Dyskusyjny Klub Książki Trzynastka
Podczas spotkania będziemy dyskutować na temat wrażeń po lekturze powieści Michaela Crummeya Pobojowisko. To historia zakazanej, wyklętej miłości. W burzliwych, niebezpiecznych czasach II Wojny Światowej Wish i Sadie próbują przeżyć i nie stracić siebie nawzajem. Surowe krajobrazy Nowej Fundlandii dodają jeszcze surowości tej niecodziennej historii miłosnej.


18.12.2017 r., godz. 16.30
Dzień postaci z bajek 
Spotkanie to będzie poświęcone postaci Walta Disneya, najsławniejszego twórcy filmów dla dzieci na świecie. Uczestnicy spotkania poznają historię jego działalności (począwszy od pierwszych kroków, jako rysownika a skończywszy na potentacie filmowym). Przypomną sobie najsławniejsze postacie bajkowe, których W. Disney był twórcą (Myszkę Miki, Kaczora Donalda, psa Pluto, aryskotratów, zakochanego kundla i inne). Wykonają metodą quillingu prezenty dla swojej ulubionej postaci bajkowej. 
Wypożyczalnia Literatury dla Dzieci i Młodzieży, Bytom, pl. Jana III Sobieskiego 3

21.12.2017 r., godz. 10.00 
Spotkanie członków DKK „Niedosyt, w trakcie którego omawiana będzie książka Papużanka Z.: Szopka.
Placówka Filialna Nr 23, Bytom, ul. Łużycka 12

 

LISTOPAD 2017:

9.11.2017 r., godz. 10.00
Uczymy się żyć razem
Spotkanie integracyjne dla uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej w Bytomiu oraz uczniów Szkoły Podstawowej Nr 37 z okazji Międzynarodowego Dnia Tolerancji.

Placówka Filialna Nr 4, Bytom-Stroszek, ul. Hlonda 37

14.11.2017 r., , godz.9.30
B jak biblioteka, B jak biblioterapia
Lekcja biblioteczna dla dzieci z integracyjnego Przedszkola Miejskiego Nr 21.
Placówka Filialna Nr 23, Bytom, ul. Łużycka 12

17.11.2017 r., godz. 10.00
Bytom – Miechowice
na przestrzeni dziejów: zagadki, tajemnice, legendy – prelekcja multimedialna dla mieszkańców Domu Pomocy Społecznej „Kombatant”.

18.11.2017 r., godz. 13.30
Klub Czytających Rodzin

Projekt ten skierowany jest do rodzin zainteresowanych ciekawymi formami spędzania wspólnie wolnego czasu. W trakcie spotkania uczestnicy będą poznawać historię Polski i Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii oraz Irlandii Północnej. Poznają historię, sławne postacie i ciekawe wydarzenia, jakie miały miejsce w XVIII wieku w obydwu krajach. W spotkaniu będzie uczestniczyła Małgorzata Bachanek, lektorka języka angielskiego ze szkoły językowej My school of English w Bytomiu. Poprowadzi ona po angielsku część dotyczącą historii Anglii.

Wypożyczalnia Literatury dla Dzieci i Młodzieży MBP, pl. Jana III Sobieskiego 3

22.11.2017 r., godz. 14.30
Dyskusyjny Klub Książki „Co i jak”

W trakcie spotkania omówiona zostanie książka Gdzie jesteś, Cukierku? Waldemara Cichonia, której bohaterami są dwa koty – Cukierek i Tradycja. Dzieci zastanowią się, co jest takiego śmiesznego w opowieściach o Cukierku. Czy występuje tu, tzw. humor sytuacyjny, czy może słowny. Uczestnicy spotkania przypomną sobie powieści lub opowiadania, których bohaterami są zwierzęta..

Wypożyczalnia Literatury dla Dzieci i Młodzieży MBP, pl. Jana III Sobieskiego 3

23.11.2017 r., godz. 11.00
Miś wśród przyjaciół

Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego dla dzieci z okazji światowego Dnia Pluszowego Misia.

Placówka Filialna Nr 20, Bytom-Sucha Góra, ul. Korczaka 1

23.11.2017 r., godz. 10.00
Spotkanie członków DKK „Niedosyt”, w trakcie którego omawiana będzie książka Parys M.: Biała Rikka.

Placówka Filialna Nr 23, Bytom, ul. Łużycka 12

Biblioteka to jest to!
2.11.2017 r., godz. 10.00

23.11.2017 r., godz. 17.00

Projekt Biblioteka to jest to! pod tegorocznym hasłem Filmy i auta skierowany jest do dzieci w wieku szkolnym (szkoła podstawowa).Uczestnicy spotkania poznają historię wyścigów samochodowych oraz postacie najsławniejszych kierowców Formuły 1, m.in.: N. Laudę, A. Sennę, M. Schumachera,
L. Hamiltona. Poznają kilka filmów, których bohaterami są kierowcy F1, m.in. Wyścig. Dowiedzą się, które zespoły samochodowe są najlepsze na świecie, w jaki sposób producenci aut wyścigowych dbają
o bezpieczeństwo kierowców. Poznają niektóre trasy wyścigów samochodowych, np. trasę w księstwie Monako. Zaprojektują bezpieczny tor wyścigowy.

Wypożyczalnia Literatury dla Dzieci i Młodzieży MBP, pl. Jana III Sobieskiego 3

Czytamy zamiast mamy – spotkania bajkowe - Aleja gwiazd
27.11.2017 r., godz. 10.00 - Przedszkole Miejskie nr 16

28.11.2017 r., 10.00 - Przedszkole Miejskie nr 20

29.11.2017 r., godz. 10.00 - Przedszkole Miejskie nr 2

30.11.2017 r., godz. 10.00 - Przedszkole Miejskie nr 18

Dzieci poznają niedźwiadki, które są bohaterami filmów animowanych. Przypomną sobie postacie m.in.: Kinai’a, Coralgola, misia Yogi, niedźwiadka Po, misia Baloo, Gumisiów. Uzupełnieniem zajęć będą prace plastyczne, polegające na wykonaniu portretu ulubionego niedźwiadka.

27, 28, 29 i 30.11.2017 r., godz. 11.30
Zasłuchani, zaczytani

Projekt jest skierowany do osób dorosłych, korzystających z usług Dziennego Domu Pomocy
nr 1 w Bytomiu. W trakcie spotkań czytana będzie powieść Emmanuela Roidisa Papież Joanna.

Wypożyczalnia Literatury dla Dzieci i Młodzieży MBP, pl. Jana III Sobieskiego 3

28.11.2017 r., godz. 16.00
Klub Młodego Dziennikarza „Akapit”

Redakcja będzie pracować nad ostatnim tegorocznym numerem kwartalnika bibliotecznego Akapit (za okres październik – grudzień). Młodzi dziennikarze będą pracować nad swoimi artykułami i ich rozmieszczeniem na makietach gazetki.

Akapit powstaje we współpracy z portalem edukacyjnym Junior Media i jest publikowany w formie elektronicznej na tym portalu oraz na stronie internetowej MBP.

Wypożyczalnia Literatury dla Dzieci i Młodzieży MBP, pl. Jana III Sobieskiego 3

30.11.2017 r., godz. 17.00
DKK „Trzynastka”

W listopadzie będziemy dyskutować na temat książki Duchologia polska : Rzeczy i ludzie w czasach transformacji Olgi Drendy. Autorka zbiera artefakty czasu polskich przemian: fotografie, kolorowe magazyny i czasopisma ezoteryczne, kalendarze, reklamy, kasety wideo, okładki książek. Widać na nich przeobrażającą się rzeczywistość; współistnienie dwóch kulturowych i estetycznych porządków. Pisząc o tamtej rzeczywistości, Drenda nie popada w nostalgię ani ironię. Z antropologiczną wrażliwością i wyczuciem analizuje to, co udało jej się udokumentować. Rezultatem jest fascynujący zapis polskiej codzienności okresu transformacji – rzecz, którą najpierw czyta się z zapartym tchem, a potem trzeba przemyśleć.

Ponadto pracownicy placówek regularnie (w terminach ustalonych z pracownikami przedszkoli) uczestniczą w akcji „Czytamy zamiast mamy”, odwiedzając okoliczne przedszkola lub goszcząc przedszkolaków u siebie.

 

PAŹDZIERNIK 2017:

 

6.10.2017 r.
Przyciągamy uśmiechem – wystawa z okazji Światowego Dnia Uśmiechu
Hol, I piętro MBP, pl. Jana III Sobieskiego 3

9 – 13.10.2017 r.
Jesienny kiermasz książek – VII edycja kiermaszu książek dla czytelników
Placówka Filialna Nr 1, Bytom – Szombierki, ul. Zakątek 20, Szkoła Podstawowa Nr 45
Placówka Filialna Nr 4, Bytom – Stroszek, ul. Hlonda 37
Placówka Filialna Nr 6, Bytom – Łagiewniki, ul. Cyryla i Metodego 38
Placówki Filialna Nr 12, Bytom – Rozbark, Arki Bożka 21, Zespół Szkół Nr 1
Placówka Filialna Nr 20, Bytom – Sucha Góra, ul. Korczaka 1, Szkoła Podstawowa Nr 38
Placówka Filialna Nr 23, Bytom – Śródmieście, ul. Łużycka 12
 

7.10.2017 r., godz. 13.30
Klub czytających Rodzin
Projekt ten skierowany jest do rodzin zainteresowanych ciekawymi formami spędzania wspólnie wolnego czasu. W trakcie spotkania uczestnicy będą poznawać historię Polski i Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Poznają historię, sławne postacie i ciekawe wydarzenia, jakie miały miejsce
w XVII wieku w obydwu krajach. W spotkaniu będzie uczestniczyła Małgorzata Bachanek, lektorka języka angielskiego ze szkoły językowej My school of English w Bytomiu. Poprowadzi ona po angielsku część dotyczącą historii Anglii.
Wypożyczalnia Literatury dla Dzieci i Młodzieży MBP, pl. Jana III Sobieskiego 3


Czytamy zamiast mamy – spotkania bajkowe
9.10 – godz. 11.15 – Wypożyczalnia Literatury dla Dzieci i Młodzieży
10.10 – godz. 11.15 – Wypożyczalnia Literatury dla Dzieci i Młodzieży
11.10 – godz. 10.15 – Wypożyczalnia Literatury dla Dzieci i Młodzieży, Przedszkole Miejskie nr 16
12.10 – godz. 10.15 – Wypożyczalnia Literatury dla Dzieci i Młodzieży
13.10 – godz. 10.15 – Wypożyczalnia Literatury dla Dzieci i Młodzieży
17.10 – godz. 10.00 – Wypożyczalnia Literatury dla Dzieci i Młodzieży
18.10 – godz. 10.15 – Wypożyczalnia Literatury dla Dzieci i Młodzieży
19.10 – godz. 9.00 – Wypożyczalnia Literatury dla Dzieci i Młodzieży
23.10 – godz. 10.15 – Wypożyczalnia Literatury dla Dzieci i Młodzieży
24.10 – godz. 10.15 – Przedszkole Miejskie nr 2
27.10 – godz. 10.15 – Wypożyczalnia Literatury dla Dzieci i Młodzieży
30.10 – godz. 9.30 i 10.30 – Wypożyczalnia Literatury dla Dzieci i Młodzieży
31.10 – godz.10.00 – Wypożyczalnia Literatury dla Dzieci i Młodzieży


Uczestnicy spotkania przypomną sobie postacie filmowych Gumisiów, bajkowych niedźwiadków zamieszkujących Gumisiową Dolinę w królestwie Dunwyn. Dzieci dowiedzą się w jaki sposób te bajkowe misie zdobyły rozgłos. Poznają również innych mieszkańców królestwa Dunwyn.

12.10, 19.10, 24.10, 25.10.2017 r., godz. 11.30
Zasłuchani, zaczytani
Projekt jest skierowany do osób dorosłych, korzystających z usług Dziennego Domu Pomocy
nr 1 w Bytomiu. W trakcie spotkań czytana będzie powieść Emmanuela Roidisa Papież Joanna.

12.10.2017 r., godz. 12.00
 Spotkanie członków DKK Mozaika, w trakcie którego omawiana będzie książka Klein E.: Klątwa Kennedych.
Placówka Filialna Nr 4, Bytom-Stroszek, ul. Hlonda 37


Biblioteka to jest to!
10.10 – godz.10.05
18.10 – godz.11.15
19.10 – godz.10.15
26.10 – godz. 10.15 i 17.00
Projekt pod tegorocznym hasłem Filmy i auta skierowany jest do dzieci w wieku szkolnym (szkoła podstawowa). Uczestnicy spotkań poznają historię kinematografii przez pryzmat filmów, w których ważną rolę odegrały samochody. Dzieci poznają aktorów i samochody występujące w serii filmów Szybcy
i wściekli. Zastanowią się, czy przepisy o ruchu drogowym są potrzebne czy też nie trzeba ich przestrzegać (w świetle śmierci Paula Walkera, który zginął w wypadku samochodowym).
Wypożyczalnia Literatury dla Dzieci i Młodzieży MBP, pl. Jana III Sobieskiego 3

16.10.2017 r., godz. 15.00
Biało-czerwona. Spotkanie dla dzieci z cyklu „Twórczy stoliczek”.
Placówki Filialna Nr 12, Bytom – Rozbark, Arki Bożka 21, Zespół Szkół Nr 1


17.10.2017 r., godz. 16.00
Klub Młodego Dziennikarza Akapit
Redakcja będzie pracować nad ostatnim tegorocznym numerem kwartalnika bibliotecznego Akapit (za okres październik – grudzień). Młodzież biorąca udział w warsztatach skupi się nad wyborem tematów swoich artykułów. Akapit powstaje we współpracy z portalem edukacyjnym Junior Media i jest publikowany w formie elektronicznej na tym portalu oraz na stronie internetowej MBP.
Wypożyczalnia Literatury dla Dzieci i Młodzieży MBP, pl. Jana III Sobieskiego 3


19.10.2017 r., godz. 11.00
Spotkanie literackie dla dzieci z cyklu „Od lektury do matury” pod hasłem: U złotego źródła – baśnie polskie.
Placówka Filialna Nr 20, Bytom – Sucha Góra, ul. Korczaka 1, Szkoła Podstawowa Nr 38

19.10.2017 r., godz. 10.00
Spotkanie członków DKK „Niedosyt”, w trakcie którego omawiana będzie książka Dębski K.: Nic nie jest w porządku: Wołyń. Moja rodzinna historia.
Placówka Filialna Nr 23, Bytom, ul. Łużycka 12


20.10.2017 r., godz. 15.30
Kącik Artystyczny KreaTYwnia
Dzieci biorące udział w warsztatach poznają podstawy origami modułowego oraz wykonają tą techniką przestrzenne figurki motyli.
Wypożyczalnia Literatury dla Dzieci i Młodzieży MBP, pl. Jana III Sobieskiego 3

20.10. 2017 r., godz. 17.00
Muzykopiryna, czyli muzyka jest dobra na wszystko – spotkanie dyskusyjno-muzyczne
Spotkanie będzie inspiracją do szukania w muzyce źródeł relaksu i dobrego samopoczucia. Słuchając płyt z kolekcji Wypożyczalni Zbiorów Audiowizualnych, spróbujemy określić, które dźwięki nas uspokajają, które pobudzają, a które wręcz irytują. Porozmawiamy o metodzie terapeutycznej, jaką jest muzykoterapia, o oddziaływaniu muzyki na psychikę i organizm człowieka.
Wypożyczalnia Zbiorów Audiowizualnych MBP, pl. Jana III Sobieskiego 3

21.10.2017 r., godz. 10.00 – 14.00
Przytul książkę – czyli wymiana książek (druga edycja)
Wymiana książkowa jest organizowana przez Śląskich Blogerów Książkowych, którzy dysponują własną pulą książek do wymiany. Impreza jest przeznaczona dla wszystkich chętnych, przy czym nie trzeba być czytelnikiem MBP w Bytomiu, żeby wziąć w niej udział. Uczestnicy wymiany przynoszą książki ze swojej domowej biblioteczki, których nie chcą zatrzymać, po czym mogą je wymienić na książki z dostępnej puli.
Hol, I piętro MBP, pl. Jana III Sobieskiego 3


25.10.2017 r., godz. 14.30
Dyskusyjny Klub Książki „Co i jak”
W trakcie spotkania omówiona zostanie książka Gdzie jesteś, Cukierku? Waldemara Cichonia, której bohaterami są dwa koty – Cukierek i Tradycja. Dzieci zastanowią się, co jest takiego śmiesznego w opowieściach o Cukierku. Czy występuje tu tzw. humor sytuacyjny czy może słowny. Uczestnicy spotkania przypomną sobie powieści lub opowiadania, których bohaterami są zwierzęta.
Wypożyczalnia Literatury dla Dzieci i Młodzieży MBP, pl. Jana III Sobieskiego 3


26.10.2017 r., godz. 17.00
Dyskusyjny Klub Książki „Trzynastka”
Na spotkaniu zostanie omówiona powieść Emmy Cline Dziewczyny. Jest to historia luźno inspirowana losami sekty Charlesa Mansona. To opowieść o tym, co się dzieje, gdy nastolatka poszukuje akceptacji tam, gdzie nie powinna. Główna bohaterka, Evie, ulega złemu wpływowi Suzanne, a jej zainteresowanie w końcu przybiera rozmiary obsesji prowadzącej do przemocy.
Wypożyczalnia Popularnonaukowa MBP, pl. Jana III Sobieskiego 3

Tydzień zakazanych książek – na przełomie września i października w placówkach odbędą się prezentacje książek uznawanych w różnych okresach dziejów Polski i Świata za zakazane.

Ponadto pracownicy placówek regularnie (w terminach ustalonych z pracownikami przedszkoli) uczestniczą w akcji „Czytamy zamiast mamy”, odwiedzając okoliczne przedszkola lub goszcząc przedszkolaków u siebie.