Termin: 11 lipca – 26 sierpnia 2016 r.
Miejsce: Galeria Rotunda, Bytom, pl. Jana III Sobieskiego 3

Wystawa „Duże i małe miasta Europy czasu belle epoque” zaprezentuje karty pocztowe z przełomu XIX i XX wieku, pochodzące z prywatnych zbiorów Sebastiana Woźniaka. Ukazują one piękno ówczesnych ośrodków podmiejskich i miejskich, których wizerunki zostały utrwalone na pocztówkach, a których często już

nie możemy podziwiać. Prawie każde miasto i miasteczko przeszło nieuchronną metamorfozę a ich uroda i krajobraz sprzed ponad stu lat bezpowrotnie zniknęły. Na wybranych do ekspozycji kartach pocztowych będzie można zobaczyć m. in. panoramy miast, charakterystyczne budynki, a także place miejskie oraz pomniki. Pocztówki przedstawiają zarówno główne metropolie naszego kontynentu (Berlin, Wiedeń, Zurych), jak również polskie, a przede wszystkim śląskie miejscowości. Ekspozycja pocztówek ma nam przypomnieć czas i miejsca, które możemy rozpoznać jedynie po podpisach lub szczegółach architektonicznych, wyróżniających dane miasto.

Początki kartki pocztowej sięgają II połowy XIX wieku. Mimo, że stanowiły one dość rewolucyjny sposób przekazu informacji jak na ówczesne czasy, bardzo szybko zyskały popularność. To, co do tej pory kryła koperta, czyli treść listu teraz ukazywało się publicznie i każdy mógł sobie ją przeczytać. Pierwsze pocztówki nie były ilustrowane. Na awersie przeznaczonym na adres znajdowało się godło państwowe (później umieszczane zwykle na znaczku), znak opłaty i nadruk z nazwą karty, rewers przeznaczony był na korespondencję. Ilustracja pojawiła się pierwotnie jako dekoracja strony adresowej, czyli awersu. Dopiero później zajęła miejsce po stronie rewersu, obejmując jego część, a następnie całość. Ludzie z konieczności zapisywali wiadomości na ilustracjach i ich obrzeżach, gdyż awers służył do umieszczania adresu. Światowy Związek Pocztowy w 1905 roku wydał rozporządzenie, w którym wprowadził uniwersalny układ pocztówki, który obowiązuje do dzisiaj.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież