Fundacja TEATRALNA wraz z Miejską Biblioteką Publiczną w Bytomiu realizuje projekt „KULTUROprezentacje biblioteczne” współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Szerokie spektrum działań pozwoli dotrzeć do jak największego grona odbiorców: dzieci, młodzieży, osób dorosłych, seniorów a także niepełnosprawnych. „KULTUROprezentacje biblioteczne” to cykl spotkań inspirowanych prozą, poezją, teatrem, filmem. Ważnym aspektem i celem projektu jego wymiar społeczny – zaangażowanie w jego realizację mieszkańców miasta Bytomia.

Projekt obejmuje:
1. Przeprowadzenie  działań aktywizujących lokalną społeczność na terenie Biblioteki:
a) Warsztaty na temat funkcji wolontariatu.
b) Warsztaty filmowe. (13 września godz. 12.00)
c) Warsztaty w przedszkolach na temat roli poezji dziecięcej w rozwoju maluchów, wspólne ze  studentami Studium Teatru Śląskiego czytanie poezji i literatury dziecięcej, ilustrowane pracami  plastycznymi dzieci. Czytanie wierszyków połączone z elementami zadań aktorskich, muzycznych. Spotkanie ze  zjawiskiem abstrakcji, którą niesie poezja. Metody pracy z dziećmi nad dykcją, emisją głosu,  ćwiczeniami oddechowymi, interpretacją tekstu.
d) „Rola muzeów w kształtowaniu kultury na Górnym Śląsku. Między kulturą masową , a kulturą wysoką.”. Spotkanie dla dorosłych, prowadzenie Leszek  Jodliński ­ Dyrektor Muzeum Górnośląskiego, historyk, literat, tłumacz literatury niemieckojęzycznej.
(19 września 17.00)
e) Warsztaty z uczniami gimnazjum z Bytomia na temat twórczości pisarki M. Fox autorki  literatury, dla młodzieży, dorosłych i dzieci. Spotkanie poprowadzi Marta Fox,
(26 września 12.00)
f) Prezentacje spektaklu dla młodzieży i wychowawców Fundacji Teatralnej ­ Głodne dziecko ­  dotyczącego problemu bulimii i anoreksji połączone z warsztatami psychologicznymi.
(3 października 10.00)
g) Spotkanie z pisarką, poetką, dziennikarką Gościa Niedzielnego, autorką książki o Wojciechu Kilarze Barbarą Gruszką - Zych, połączone z prezentacją utworów Wojciecha Kilara i ich omówieniem.

2. Święto Biblioteki” – 22 października -impreza  dla mieszkańców miasta Bytomia:
a) Współczesna literatura śląska ­ spotkanie z pisarką, bytomianką nominowaną do Paszportów Polityki, Weroniką Murek.
b) Czytanie fragmentów prozy Szczepana Twardocha ­ „Drach” w wykonaniu Aliny Chechelskiej- ­ Płoskonki, ­ aktorki Teatru Śląskiego.
c) Spektakl „Lato w Nohant” w wykonaniu Studium Aktorskiego przy Teatrze Śląskim.
d) Czytanie fragmentów prozy „Miłość z kamienia” ­ Grażyny Jagielskiej.
e) Prezentacja filmu "Internowane" o kobietach internowanych w Bytomiu ­ Miechowicach podczas stanu  wojennego. Po filmie spotkanie z reżyserem.
f) Prezentacja spektaklu "Harmider" wg Ram ­ Dam Phillipe Dorina w reżyserii Aliny Chechelskiej ­  Płoskonki i Justyny Zdanowicz.
g) Prezentacja spektaklu ­„Śmieszny staruszek” T. Różewicza w wykonaniu Bernarda Krawczyka,  zasłużonego aktora scen śląskich.

Całej imprezie będzie towarzyszyć wystawa malarstwa Ewy Waszut.
Rejestracja filmowa wydarzenia Święta Biblioteki zostanie udostępniona na stronie www Fundacji Teatralnej oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bytomiu.