LITERATURA BELETRYSTYCZNA
LITERATURA POPULARNONAUKOWA
LITERATURA DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

 

 

Collée M. W Chinach jedzą księżyc: przezabawna historia Europejki w Azji. Bielsko-Biała, 2014

w chinach jedza ksiezyc b iext43254520

Autorka, Miriam Collée, przez ponad rok pisała o swoim życiu w Chinach na blogu. Zebrane materiały posłużyły jej do napisania książki o życiu codziennym w Państwie Środka. Sama śmieje się, że w Chinach przetrwała dzięki poczuciu humoru, miłości i chińskiemu piwu. Miriam i Tobias prowadzą spokojne życie w Niemczech. Mają piękny dom, ciekawą pracę, dobry samochód, a przede wszystkim nie mogą się nacieszyć najukochańszą córeczką Amelie. Wiadomość o pracy w Szanghaju przychodzi znienacka. Przeprowadzka do Azji wydaje się być szalonym ale jakże oryginalnym pomysłem. Na miejscu okazuje się, że tak naprawdę o Chinach nie wiedzieli nic! Zapchane toalety, problemy z chińskimi „złotymi rączkami”, niedziałająca klimatyzacja, oszukujące opiekunki, szaleni taksówkarze, niezrozumiały język, – wszystko to spotyka Miriam i Tobiasa, którzy nie sądzili, że nowe miejsce przysporzy im tylu przygód!


Franciszek (papież). Miłosierdzie to imię Boga. Kraków, 2016

milosierdzie to imie boga b iext43261582

Papież Franciszek. Pierwszy spoza Europy. Pierwszy, który własnoręcznie odbiera telefony i odpisuje na maile wiernych. Wreszcie pierwszy, który ogłosił Nadzwyczajny Rok Święty Miłosierdzia, mając poczucie, że miłosierdzie jest tym, czego potrzebujemy dziś najbardziej. W bardzo osobistej rozmowie papież pokazuje, że: Kościół jest otwarty dla wszystkich, którzy chcą do niego przyjść wystarczy jedynie chęć, by otrzymać Boże przebaczenie. Bóg daje szansę nawet największym grzesznikom. W pierwszej książce od czasu wyboru na tron Piotrowy papież pokazuje, że miłość jest dla niego o wiele ważniejsza niż przepisy prawa.To nie jest książka dla współczesnych faryzeuszy. To książka dla współczesnych grzeszników.


Grzech jest kobietą. Warszawa, 2015

grzech jest kobieta b iext33734880

Historie kobiet nieidealnych, które zrobiły coś, czego robić się nie powinno. Jedna ma dużo kotów (a mieszka w bloku), druga – żadnego mężczyzny (za to dużo pracy i marzeń), trzecia nie umie uprawiać seksu (choć jest po ślubie), czwarta zabija córkę (choć mówi, że wcale nie). Kolejna nie może spać (odkąd jej matka śpi w domu opieki), inna żyje z żonatym (w latach dwudziestych), jeszcze inna nie kocha tego, co ją uratował od śmierci (w latach czterdziestych). Następna odpisuje na esemes, na który odpisywać się nie powinno: „Napisz coś o sobie, bo ja jestem facetem, który zawsze dostaje to, co chce”.


Kunicki J. Zagadki fizyczne. Warszawa, 2015

poznajemy zagadki fizyczne b iext43468423

Seria książek „dla dociekliwych” jest przeznaczona dla młodzieży kończącej szkołę podstawową lub uczęszczającej do gimnazjum. Każda z pięciu publikacji to zbiór około 350 pytań i odpowiedzi z poszczególnych dziedzin. Niektóre powiązane są z naszym krajem jak np. przyroda polska czy historia Polski, inne – geografia, chemia, fizyka – przybliżają poszczególne dyscypliny naukowe. Dzięki przyjętej formule książki powinny rozszerzać wiedzę, a także skłaniać do dociekania i poszukiwań o charakterze naukowym. Mają zapewnić młodym czytelnikom radość poznawania i odkrywania. Na każdej rozkładówce przewidujemy ilustracje ściśle powiązane z pytaniami w formie zdjęć lub rysunków. Co ważne będą one stanowić cenne merytoryczne uzupełnienie, a nie tylko graficzny ozdobnik.

Odwaga jest kobietą. Warszawa, 2015

odwaga jest kobieta b iext33890405

Dwanaście reporterek, dwanaście odważnych historii, które dzieją się blisko. Pozbawione sensacji a trzymające w napięciu do ostatniego zdania. W każdej pozornie zwyczajne sprawy, a jednak bardzo niezwykłe. No bo jak opisać kobietę, która od lat szuka ciała swojej córki? Albo ortodoksyjną katoliczkę, która wychodzi za ortodoksyjnego muzułmanina? A lesbijkę, która żyje w szczęśliwym związku, ale w nieszczęśliwym miejscu? Często waży drobiazg – przypadkiem znaleziony papierek po batonie, kolory szlafroków w łazience, lodówka wypełniona fasolą… Wszystko ma znaczenie.
Każdą z bohaterek cechuje nieprzeciętna odwaga, czasem wrodzona, częściej pochodząca nie wiadomo skąd, przecież odwaga jest kobietą!Wiśniewski L. Ptaki drapieżne: historia Lucjana „Sępa” Wiśniewskiego, likwidatora z kontrwywiadu Ak. Kraków, 2016

ptaki drapiezne historia lucjana sepa wisniewskiego

Bohater. Mściciel. Egzekutor. Lucjan „Sęp” Wiśniewski – jeden z ostatnich żyjących likwidatorów z Armii Krajowej, żołnierz elitarnego “Wapiennika” - oddziału specjalnego 993/W kontrwywiadu AK, który w latach wojny wykonywał wyroki śmierci wydane przez Państwo Podziemne. Brał udział w ponad 60 egzekucjach zdrajców i konfidentów. Pierwszej dokonał, gdy miał zaledwie 17 lat. W niezwykle szczerej rozmowie „Sęp” opowiada o swoich wojennych przeżyciach i o tym, jak on i jego nastoletni koledzy z “patrolu Ptaków” - pseudonimy brali z atlasu ornitologicznego - zmieniali się z piskląt, bezbronnych chłopców, w drapieżne ptaki, bezwzględnych żołnierzy.

 


Notatki przygotowano na podstawie informacji zawartych na stronach internetowych wydawnictw.

archiwum:
II kwartał 2017
I kwartał 2017
III kwartał 2016
II kwartał 2016
I kwartał 2016