LITERATURA BELETRYSTYCZNA
LITERATURA POPULARNONAUKOWA
LITERATURA DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

 

Allilueva S. I. Córka Stalina: o Stalinie, Rosji i sobie. Warszawa, 2015

corka stalina o stalinie rosji i sobie

Córka wszechpotężnego Wodza Wszystkich Narodów, jedna z najbardziej kontrowersyjnych kobiet w historii Rosji. Jej poszukiwania własnej tożsamości, miłości i prawdy - nieuchronnie doprowadzą ją do buntu i przeciwstawienia się ojcu. Swietłana Alliłujewa w ostatnim wywiadzie i pierwszej – najgłośniejszej książce z pełną, często bolesną otwartością opowiada o swojej rodzinie, kamaryli otaczającej dyktatora i czasie, w którym upływało jej skomplikowane i fascynujące życie.


Connell S. Surogatka: jak moja mama urodziła mi syna. Warszawa, 2014


surogatka jak moja mama urodzila

„Surogatka. Jak moja mama urodziła mi syna” to przejmująca historia Sary Connell i jej męża Billa, którzy przez siedem lat starali się o dziecko. W tym czasie przeszli dwuletnie leczenie akupunkturą i siedem cykli sztucznego zapłodnienia z towarzyszącymi im trzema setkami zastrzyków, stracili dwoje bliźniąt w piątym miesiącu ciąży i przeżyli jedno wczesne poronienie. Kiedy już niemal porzucili nadzieję na dziecko, z pomocą przyszła im mama Sary. Sześćdziesięcioletnia Kristine Casey została matką zastępczą i w 2011 roku urodziła małego Finneana. Autorka relacjonuje swoją długą i wyboistą drogę do macierzyństwa w bardzo intymny, szczery, ale pogodny sposób.


Frossard A. Pamiętajcie o miłości: męczeństwo Maksymiliana Kolbego. Warszawa, 2015


pamietajcie o milosci b iext36353329

Biografia Maksymiliana Kolbego pióra André Frossarda odbiega od tradycyjnych publikacji tego typu, podobnie jak jej bohater nie mieści się w "klasycznych schematach świętości". Autor przedstawia Kolbego jako wielkiego mistyka, człowieka w sposób najbardziej radykalny i zaskakujący łączącego tajemnice wiary z całym swym życiem, ze wszystkimi działaniami: "...właśnie wtedy, gdy uważano, że zajmuje się mrzonkami, był największym realistą. Autor, zafascynowany Kolbem, przedstawia nie papierową postać, ale prawdziwego człowieka, którego życie jest podporządkowane naczelnej idei miłości - miłości do Maryi, do Boga i do bliźnich. Miłości, dla której oddał życie.


Gaca K. Kuchnia fit: śniadania, obiady, kolacje. Warszawa, 2014


kuchnia fit b iext43258357

W książce "Kuchnia Fit" Konrad Gaca, jeden z najbardziej znanych specjalistów od odchudzania oraz trenerów osobistych, przekonuje, że mądre odżywianie to jedyna droga do zdrowia i bycia fit. Żaden trening ani suplementy nie zapewnią tego, co przemyślana i zbilansowana dieta. W "Kuchni Fit" autor przedstawia przepisy na codzienne śniadania, obiady i kolacje, a nawet desery w stylu fit. W swojej książce nie tylko pokazuje, jak komponować posiłki, ale również podpowiada, jak uniknąć pułapek dla formy, jakimi są święta.


Gaca K. Moje odchudzanie: motywacja, żywienie, trening. Lublin, 2013


moje odchudzanie b iext34504229

Znasz już wszystkie diety, odchudzasz się od lat, a efektów jak nie było tak nie ma. Chcesz to w końcu zmienić? Sięgnij po tę książkę! Pozbywanie się zbędnych kilogramów to nie tylko dieta. Odchudzanie z Konradem Gacą, specjalistą żywieniowym z międzynarodowym tytułem Certified Nutrition Specialist, to przemyślany, wieloetapowy proces, który pozwoli ci skutecznie pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej. Z Konradem Gacą, odzyskasz prawidłową wagę, zdrowie i dobry wygląd. Odzyskasz też radość z życia, które dotychczas zdemolowały ci zbędne kilogramy.


Ikeda A. Życie jak w Tochigi: na japońskiej prowincji. Warszawa, 2012

zycie jak w tochigi 352x500

Czy codzienność w ojczyźnie nowoczesności i wynalazku jest prostsza niż gdzie indziej? Czy łatwo znaleźć męża Japończyka? Co Japończycy określają mianem „egzotycznego ślubu"? Czym się wyróżniają japońskie trzylatki? Anna Ikeda odsłania uroki (ale i mankamenty) życia w Kraju Kwitnącej Wiśni. O braku centralnego ogrzewania, kąpieli z odzysku, rynku matrymonialnym, japońskich przedszkolach, a także o bóstwach, tradycji i stereotypach pisze Polka, która wybrała życie na Dalekim Wschodzie.


Kalyta J. Położna: 3550 cudów narodzin. Kraków, 2014


polozna 3550 cudow narodzin

„Położna. 3550 cudów narodzin” to autobiograficzna opowieść Jeannette Kalyty, najbardziej znanej polskiej położnej. Wzruszająca, momentami zabawna, głęboko prawdziwa historia jej życia i pracy. Niezwykły dokument cudu narodzin dziecka i mocny głos w społecznej dyskusji na temat podmiotowości kobiety w czasie porodu. Historie par i matek rodzących pod opieką Jeannette Kalyty wywołują żywe emocje i skłaniają do refleksji. To książka i dla rodziców, i tych, którzy chcą nimi zostać.


Kamiński K. Ojciec Klimuszko: znany i nieznany. Częstochowa, 2015


ojciec klimuszko znany i nieznany

Czesław Andrzej Klimuszko to postać ogólnie znana. Wiemy, że był zakonnikiem służącym Bogu i ludziom. Z fotografii odczytywał historię życia i choroby. Leczył ziołami i wykonywał masaże, udzielał rad, jak żyć zgodnie z Bogiem i naturą. Dzięki zdolnościom jasnowidzenia pomagał pogrążonym w bólu odnaleźć bliskich. Miał też swoje słabości… Jedni oskarżają go o okultyzm, a inni wpisują go na listę świętych, takich jak np. św. Jan Bosko czy św. Ojciec Pio. Skoro wzbudza tyle kontrowersji, jak wytłumaczyć fenomen jego popularności? Czy naprawdę znamy o. Klimuszkę?


Łazarewicz C. Elegancki morderca. Warszawa, 2015

elegancki morderca b iext43464471

Cezary Łazarkiewicz w pasjonujący sposób przedstawia jedną z najgłośniejszych historii kryminalnych powojennej Polski. Władysław Mazurkiewicz podczas śledztwa przyznał się do ponad trzydziestu morderstw. Autor odtwarza jego zbrodnie oraz proces, który w latach pięćdziesiątych elektryzował cały kraj. Jak to możliwe, że elegancki morderca działał bezkarnie przez tak długi czas? Kim był pierwszy polski powojenny seryjny morderca? Czy jest ziarno prawdy w pogłoskach, że w czasie wojny kolaborował z gestapo? Czy współpracował z UB, zapewniając sobie nietykalność?


March De La Torre A. Mój Che: bardzo intymnie. Kraków, 2014


moj che bardzo intymnie

Kobieta życia Che Guevary przerywa milczenie po kilkudziesięciu latach. Podjechał jeepem, obrzucił ją taksującym spojrzeniem i zapytał, czy chce się nauczyć strzelać. Zaproponował jej posadę pielęgniarki, którą natychmiast odrzuciła. Nie chciał jej wierzyć, gdy poroniła. Sądził, że dokonała aborcji, bo nie chciała urodzić nieślubnego dziecka. Więc się oświadczył. W bardzo osobliwy sposób – podczas dyktowania jej listu do swojej pierwszej żony... Od tego momentu byli nierozłączni. Aż do jego tragicznej śmierci. Dla jednych jest rewolucjonistą wszech czasów, ikoną XX wieku. Dla innych zbrodniarzem z krwią niewinnych na rękach. Dla niej na zawsze pozostał niepodważalnym autorytetem, wrażliwym mężczyzną i czułym ojcem czwórki ich dzieci.


Miller K. Kup kochance męża kwiaty. Warszawa, 2011

kup kochance meza kwiaty

W książce pod kontrowersyjnym tytułem Katarzyna Miller zmierzy się ze zdradą - jednym z najboleśniejszych doświadczeń, które mogą dotknąć człowieka. Kryzys z nim związany, powoduje rozpad wielu związków. Niewykluczone, że gdyby ludzie umieli spojrzeć na zdradę inaczej, mogłaby się stać ona początkiem zmian prowadzących ich do prawdziwego spełnienia.


Modzelewski W. Szkice polsko-rosyjskie (lata 2010-2014). Warszawa, 2014


szkice polsko rosyjskie lata 2010 2014

Niniejsza książka jest uporządkowanym i uzupełnionym zbiorem artykułów, które w większości ukazały się w latach 2012-2014 w dwóch cyklach pt. Szkice rosyjskie i Szkice polsko-rosyjskie. Teksty te poddano wspólnej redakcji, a niekiedy rozszerzono. Całość stanowi zbiór refleksji na temat stosunku naszego do Rosji i Związku Radzieckiego, roli Polaków w jego historii oraz obecności Rosji w naszej historii. Praca nie jest książką historyczną, lecz oczywiście nawiązuje do bliższej i dalszej przeszłości...


Musiałowski P. Japonia oczami fana. The Book :: 01, Zostawiłem serce w Tokio. Gdańsk, 2012


japonia oczami fana b iext38767559

Każdy podróżnik, którego koleje losu zawiodą do Japonii, bardzo szybko odkrywa, że kraj ten nie ma jednego oblicza. Japonia pełna świątyń i wielkich marketów, zielonych lasów i fabryk, teatru kabuki i topiąca się w podniesionych do rangi sztuki kiczu, szalonych programach telewizyjnych, Japonia pełna sushi i hamburgerów, kimon i ociekających koronkami gotyckich strojów, jedną nogą stojąca w tradycji, a drugą w szaleństwie dynamicznych zmian. Czy ktoś naprawdę potrafi określić, jaka jest Japonia?


Prokopowicz M. Magda, miłość i rak: Magdalena Prokopowicz o życiu, śmierci… i o nadziei. Warszawa, 2013


magda milosc i rak b iext39189594

Magda Prokopowicz w wieku 27 lat zachorowała na raka piersi. Walczyła z chorobą, będąc w ciąży. Doświadczyła wszystkich etapów choroby, nauczyła się otwierać zamknięte drzwi i odkryła, jak ważne w walce z rakiem jest pozytywne myślenie. Założycielka Fundacji Rak’n’Roll. Wygraj życie! stała się dla chorych na raka i ich bliskich symbolem walki o jakość życia osób dotkniętych chorobą nowotworową, a dla tysięcy Polaków – symbolem niezłomności w walce z przeciwnościami losu.


Puig Ortoneda A. Siła marzeń: tajemnice sukcesu FC Barcelona. Wrocław, 2012


sia marzen352x500

Który chłopiec nie marzył o tym, by zostać drugim Messim, Iniestą, Xavim, Puyolem czy Bojanem? Czy są rodzice, którzy nie pragnęli, by ich dzieci były gwiazdami futbolu? Dla wielu to szczyt marzeń, a piłkarze są wzorem do naśladowania. Jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że za sukcesami sportowymi kryje się często długa droga pełna wyrzeczeń i rozczarowań, a tak naprawdę niewielu spełnia marzenia o karierze piłkarskiej.


Szyc-Juchnowicz E. M. Przyprawy. Bielsko-Biała, 2016

przyprawy b iext44771290

Kuchnia Maliki wywróci do góry nogami wszystko, co wiesz o przyprawach! Sekret smaku tkwi w umiejętności łączenia. Gałka muszkatołowa i grzyby, jałowiec i pieprz cayenne, lukrecja i kurkuma, oregano i sos rybny? Okoń morski z wanilią, mus czekoladowy z solą? Rozum mówi „nie”, zmysły krzyczą „tak, tak, tak!”. Przyprawy mają moc wyzwalania emocji. Dodają daniu charakteru, sprawiają, że smak pamiętamy na długo, a zapach pozostaje z nami na zawsze.

 


Notatki przygotowano na podstawie informacji zawartych na stronach internetowych wydawnictw.

archiwum:
II kwartał 2017
I kwartał 2017
III kwartał 2016
II kwartał 2016
I kwartał 2016