Filia nr 4,
Bytom – Stroszek,
ul. Ks. Prymasa A. Hlonda 37
Moderator: Iwona Jadczak

 

DKK „Mozaika” powstał w 2011 roku. Jego działalność adresowana jest głównie do czytelników dorosłych.
W spotkaniach, które odbywają się cyklicznie (co 2 miesiące) biorą udział mieszkańcy Stroszka i osiedla „Na Wzgórzu”.
Tematyka omawianych książek jest bardzo różna. Proponujemy naszym klubowiczom zarówno poczytne książki beletrystyczne, jak i ciekawe reportaże, literaturę faktu oraz literaturę podróżniczą. Jesteśmy jednak klubem elastycznym, otwartym na propozycje książkowe naszych czytelników.

 

spotkanie: czerwiec 2018
W dniu 21.06.2018 odbyło się spotkanie klubowiczów DKK Mozaika. Omawialiśmy zbiór reportaży Igora T. Miecika pt. : „14:57 do Czyty. Reportaże z Rosji”. Autor swoją pracę dziennikarską zaczynał w „Gazecie Wyborczej”, pracował również dla „Przekroju” oraz „Polityki”, a w 2008 roku dołączył do „Newsweek Polska”. Specjalizuje się w tematyce historycznej i społecznej, w szczególności zaś zajmuje się problematyką rosyjską. „14:57 do Czyty. Reportaże z Rosji” jest jego debiutem książkowym. Miecik pokazuje w swoich reportażach inne oblicze współczesnej, pełnej skrajności Rosji. Czytając poszczególne rozdziały książki, a jest ich dwanaście, poznajemy różne historie i dramaty ludzkie. W pierwszym rozdziale autor zabiera nas w podróż koleją transsyberyjską. Opisuje w nim podróż, ludzi i ich rozmowy oraz warunki w pociągu, będącym czasami jedynym środkiem komunikacji, który umożliwia dotarcie do celu. Dzięki reportażom poznajemy również Rosję od strony zwykłych ludzi przy ich ogromnych tragediach. Możemy przeczytać m in. o rodzinach marynarzy, którzy zginęli w katastrofie okrętu podwodnego „Kursk” oraz tragedii rodzin dzieci, które zginęły w zamachu terrorystycznym w szkole w Biesłanie. Poznajemy też historie mniej znane jak choćby historia słynnego domu w Moskwie, gdzie mieszkali m in.: Tuchaczewski, Żukow, Litwinow, Rykow i wiele innych znanych postaci. Dziś również mieszka tam elita. Mieszkanie po Tuchaczewskim zajmuje dyrektor McDonald’s. W jeszcze innym reportażu poznajemy historię więźniarek zmuszanych do udziału w wyborach miss. Była to forma resocjalizacji, gdzie można wygrać np. szampon do włosów, gdyż nagroda w postaci perfum została skonfiskowana z racji zawartości alkoholu. Książka ta jest naszym zdaniem dobra i warta przeczytania. Autor pozostawia nam miejsce na własne przemyślenia, nie komentując w żaden sposób przedstawionych wydarzeń. Książkę polecamy zarówno miłośnikom reportaży, jak i ludziom ciekawym otaczającego ich świata.


spotkanie: marzec 2018
W dniu 22.03.2018 odbyło się kolejne spotkanie DKK Mozaika, na którym omawialiśmy książkę Doris Lessing pt.: „Piąte dziecko”. Jest to książka niezbyt gruba, napisana prostym językiem, w której jednak jest zawarte mnóstwo treści. Opowiada historię małżeństwa – Harriet i Dawida, którzy poznają się na przyjęciu firmowym. Bardzo różnią się oni od rówieśników swoim spojrzeniem na życie a ich najważniejszym celem jest duży dom oraz liczna rodzina.

Wkrótce ich marzenie spełnia się, mimo trudności finansowych kupują wymarzony dom a na świat przychodzą kolejne dzieci. Rodzina wydaje się bardzo szczęśliwa dopóki nie rodzi się tytułowe „piąte dziecko”. Przyjście na świat Bena dramatycznie zmienia szczęśliwe życie całej rodziny. Jest on dzieckiem nadpobudliwym, bardzo rozwiniętym fizycznie, zwinnym i szybkim a jednocześnie opóźnionym w rozwoju umysłowym, zagrażającym innym domownikom i wymagającym nieustannej uwagi. Rodzina nie potrafi zaakceptować jego osoby. Zostaje odrzucony głównie przez ojca, który nie uważa go za swego syna. Jedynie matka kocha go miłością bezwarunkową. Ben w poczuciu odtrącenia znajduje swe miejsce w życiu wśród gangu młodocianych przestępców. Włócząc się z nimi po okolicy bierze udział w bójkach ulicznych i coraz bardziej oddala się od rodziny, która wkrótce ulega rozpadowi.
Powieść „Piąte dziecko” nie jest lekturą łatwą i przyjemną. Uświadamia nam, że życie potrafi nas różne zaskoczyć i nie do końca mamy wpływ na to, co przyniesie los. Przedstawia nam również problemy, z jakimi musi zmierzyć się każda rodzina, w której rodzi się niepełnosprawne dziecko, odmienne od rówieśników chociażby tylko swym wyglądem. Czytając książkę, skłaniamy się też ku refleksji na temat relacji matki z dzieckiem. Miłość matki na ogół jest tak silna, że skłonna jest ona do wszelkich poświęceń, nawet takich jak w przypadku Harriet, która wybiera opiekę nad nienormalnym Benem, porzucając w ten sposób czwórkę w pełni zdrowych i wciąż małych dzieci.

„Piąte dziecko” jest lekturą smutna, ale naszym zdaniem wartą przeczytania. Jeśli ktoś chciałby się dowiedzieć jak dalej potoczyło się życie odmieńca Bena polecamy kontynuację książki pt.: „Podróż Bena”.

A na kolejne spotkanie zapraszamy 28 czerwca 2018. Omawiać będziemy książkę Igora T. Miecika pt.: „14:57 do Czyty. Reportaże z Rosji”

 

spotkanie: październik 2017
W dniu 12.10.2017 roku odbyło się kolejne i ostatnie w tym roku spotkanie klubowiczów DKK „Mozaika”.

Tym razem omawialiśmy książkę Edwarda Kleina pt.: „Klątwa Kennedych”.

Bohaterami, jak sam tytuł mówi, są członkowie jednej z najsławniejszych rodzin świata.

Autor książki Edward Klein po przeprowadzeniu wielu rozmów z ludźmi, którzy do tej pory milczeli oraz po dotarciu do materiałów archiwalnych i prywatnych dokumentów stara się zrozumieć istotę fatum ciążącego na rodzinie Kennedych.

Opowiada on historię ludzi władczych, bogatych oraz niezwykle inteligentnych.

Opisane w książce zdarzenia przedstawiają, jak klątwa Kennedych wywodzi się ze wspólnego dla niemal wszystkich irlandzkich emigrantów, doświadczenia biedy i upokorzenia i jak spowodowała obsesyjną żądzę władzy i panowania nad innymi za cenę nieprzestrzegania jakichkolwiek zasad moralnych.

W książce przedstawione są sylwetki siedmiu osób z rodziny Kennedych i każda z nich jest przykładem na to, że klątwa jest wynikiem zderzenia ich rojeń o wszechmocy - to znaczy pozwalania sobie na takie postępowanie, które innym nie uszłoby na sucho - z twardymi, zimnymi realiami życia.


Z całą pewnością jednym z najsłynniejszych dramatów owej rodziny było zabójstwo prezydenta Kennedy’ego. Ostatnia z tragedii rozegrała się w 1999 roku, gdy w katastrofie samolotowej zginął John F. Kennedy Junior, syn zamordowanego prezydenta, wraz z żoną i jej siostrą.

Czy nad słynną rodziną jednak rzeczywiście ciąży klątwa? Czy nie jest tak, że członkowie tej rodziny uważali się za postacie szczególne - wszechmocne i godne uwielbienia, postrzegali siebie jako małych bogów, którym nic nie grozi? Pewne jest to, że rodzina ta była naznaczona licznymi tragediami.

Serdecznie zapraszamy do przeczytania książki, aby wyrobić sobie własne zdanie na temat klątwy.

Zapraszamy również na kolejne spotkanie klubowiczów, które odbędzie się 18 stycznia 2018 o godz. 12:00

Omawiać będziemy książkę Doris Lessing pt.: „Piąte dziecko”.


 

spotkanie: czerwiec 2017
W dniu 14.06.2017 roku odbyło się ostatnie przedwakacyjne spotkanie klubowiczów DKK „Mozaika”.
Dyskutowaliśmy o książce R. Feynmana pt.: „A CO CIEBIE OBCHODZI, CO MYŚLĄ INNI?”
Książka ta jest kontynuacją innej pozycji autora, a mianowicie : „Pan raczy żartować, panie Feynman!” i raczej od tej książki proponujemy zacząć spotkanie z tym jednym z wybitniejszych fizyków XX wieku.
Richard Feynman , laureat Nagrody Nobla nosił w sobie cechy nie tylko genialnego naukowca, ale również niebanalnego, barwnego człowieka.
Książka „A co ciebie obchodzi, co myślą inni?” ma nieco poważniejszy charakter niż jej poprzedniczka. Chociaż i w niej Feynman nadal ujmuje poczuciem humoru.
Dzieli się ona na kilka części, z czego pierwsza część mówi o ważnych chwilach oraz osobach w życiu fizyka, m in. o ojcu, który zaszczepił w nim ciekawość świata, oraz o jego pierwszej wielkiej miłości - Arlene- od momentu jej poznania, zaręczynach, chorobie, ślubie aż po jej śmierć po zaledwie kilku latach.
W części tej poznamy również historię pobytu Feynmana w Japonii , gdzie uparł się, by nocować w tradycyjnej japońskiej zagrodzie oraz opowieści o spotkaniu z parą królewską w Brukseli. Bardzo ciekawe są również listy do kolejnej żony, pisane podczas pobytu Feynmana na konferencji z teorii grawitacji, odbywającej się w Warszawie w 1963 roku.
Wynika z nich, że Feynman szybko wyrobił sobie pogląd na fizykę i fizyków w Polsce. Według niego dziedzina ta jest martwa, na konferencji wygaduje się brednie a polscy naukowcy to tumany. W Warszawie zaskakuje go jeden z budynków- Pałac Kultury i Nauki. W liście do żony pisze: „Kochanie, jest niesamowity! Nie mam pojęcia, jak go opisać. To najbardziej zwariowana potworność na ziemi!"
Druga część książki opisuje nam zaangażowanego fizyka w prace komisji badającej przyczyny katastrofy promu NASA. Feynman przedstawia zarówno aspekty merytoryczne, jak organizacyjne pracy komisji. Część ta zwiera opisane m in. metody przeprowadzania badań dotyczących potencjalnych przyczyn katastrofy, rozmowy z mechanikami, doświadczenia przeprowadzane przez Feynmana oraz jego raport wykonany niezależnie od prac komisji.
Na końcu książki umieszczono przemówienie fizyka, wygłoszone podczas jesiennej sesji National Academy of Sciences w 1955 roku.
Na spotkaniu klubowicze z pasją dzielili się ciekawostkami o Feynmanie wyczytanymi w innych jego książkach.
Omawiana pozycja natomiast jest według nas doskonałą lekturą dla tych, którzy nie przepadają za naukami ścisłymi i pozwoli nam przełamać stereotypy, że fizycy są nudni i nie ma o czym rozmawiać.
Serdecznie polecamy!
Zapraszamy również na kolejne spotkanie klubowiczów, które odbędzie się 28 września o godzinie 12:00, a omawiać będziemy książkę pt.: „Klątwa Kennedych” Edward Kleina


spotkanie: kwiecień 2017
Dnia 20 kwietnia odbyło się kolejne spotkanie klubowiczów „DKK Mozaika”. Tym razem dyskutowaliśmy o książce Mariny Lewyckiej pt.: DWA DOMKI NA KÓŁKACH”. Książka jest przedstawiona jako słodko-gorzka komedia. Głównymi bohaterami jest grupka imigrantów z różnych stron świata, zajmująca się zbiorem truskawek na polach w hrabstwie Kent. Mieszkają oni w przyczepach kempingowych w pobliżu miejsca pracy. Przyczepę „damską” zajmują: dwie Polki - Jola, drobniutka przywódczyni gangu, lubiąca dyrygować innymi oraz jej bratanica, bardzo religijna Marta, która uwielbia gotować zupę z dziko rosnących grzybów. Obie kobiety dzielą swe lokum z dwiema Chinkami i Ukrainką Iriną, pragnącą doszlifować swój angielski i zakochać się w prawdziwym romantycznym Angliku. Drugą przyczepę zajmowali panowie: Tomasz - fan Boba Dylana, Andriej - syn górnika, podkochujący się w Irinie, Vitalij - pragnący się wzbogacić król nowego świata „mobilfonów” oraz Emanuel - religijny osiemnastolatek z Malawi, szukający w Anglii swojej siostry. Nasi bohaterowie mają bardzo przyziemne marzenia. Podczas swego pobytu w obcym kraju muszą zmierzyć się z brytyjskim prawem, nieuczciwymi pracodawcami i uzbrojonym szefem miejscowego gangu. Biorąc do ręki tę książkę nasuwa się pytanie, jak w takich warunkach poradzą sobie bohaterowie oraz czy uda im się spełnić swoje marzenia i odnaleźć szczęście?

Nas Klubowiczów książka ta lekko rozczarowała, ale jeśli chcecie wyrobić sobie własne zdanie na jej temat, zapraszamy do przeczytania.
Następne spotkanie zaplanowaliśmy na 14 czerwca, godz. 12.00. Będziemy dyskutować o książce Feynman R.: A co ciebie obchodzi, co myślą inni?


spotkanie: luty 2017
W dniu 16.02.2017 odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie klubowiczów. Dyskutowaliśmy na temat książek DAVE’A PELZERA: DZIECKO ZWANE „NICZYM” CZYLI DZIECIĘCA WOLA PRZETRWANIA oraz jej kontynuacji pt.: STRACONY CHŁOPIEC CZYLI W POSZUKIWANIU CIEPŁA I MIŁOŚCI.

Jest to książka smutna, trudna i momentami wstrząsająca, w szczególności dla ludzi bardzo wrażliwych.
Dave mając dwanaście lat zostaje dzięki interwencji nauczycieli odebrany maltretującej go matce. W tym momencie zaczyna się jego nowe życie w rodzinach zastępczych. Pani Gold, pracownica społeczna, wspiera go w czasie procesu sądowego o odebranie praw rodzicielskich matce. Chłopak mieszka odtąd w różnych rodzinach zastępczych.   Na swoje szczęście trafia wreszcie do państwa Turnbough, dzięki którym doznaje w końcu ciepła domowego ogniska. Jednak początki jego funkcjonowania w normalnym społeczeństwie nie są łatwe. Zabiegając o sympatię kolegów kradnie dla nich w sklepie słodycze i zabawki. Za swoje przewinienia trafia do więzienia dla młodocianych.   Pobyt w tym miejscu bardzo go zmienia. Chłopak staje się ostrożniejszy w kontaktach z rówieśnikami.    Podejmuje się również różnych prac, by móc się utrzymać, kiedy stanie się pełnoletni. Dzięki książkom rozbudza się w nim także zafascynowanie lotnictwem.

Autobiografia Pelzera na pewno na długo zostaje w pamięci. Podczas lektury cały czas pojawiają się pytania: jak można tak maltretować własne dziecko, głodzić przez kilka dni czy dźgać nożem? Zastanawiające jest również to, dlaczego matka wybrała sobie akurat Dave'a oraz dlaczego ojciec chłopca nie podjął żadnych kroków, aby mu pomóc.
Najważniejsze i godne podziwu jest jednak to, iż pomimo tak strasznych przeżyć Dave jest człowiekiem potrafiącym kochać, któremu udało się założyć własną rodzinę.spotkanie: październik 2016
Na ostatnim w tym roku spotkaniu DKK „Mozaika” omawialiśmy książkę Michaela Palmera ”Stowarzyszenie Hipokratesa”.

Michael Palmer – podobnie jak jego najpopularniejsi konkurenci po piórze, Tess Gerritsen i Robin Cook, był z wykształcenia lekarzem z ponad dwudziestoletnią praktyką. Początkowo pracował jako internista w szpitalach w Bostonie i Massachusetts, zajmował się także leczeniem uzależnień.

Jego książki zostały przetłumaczone na 35 języków i wydane w ponad 40 krajach świata. Większość z nich trafiła na listy bestsellerów.

Głównym bohaterem ”Stowarzyszenia Hipokratesa” jest doktor Will Grant, znakomity, znany i szanowany chirurg, bez reszty poświęcający się swojej pracy. Czynnie udziela się również na rzecz pacjentów w ramach założonego przez lekarzy Stowarzyszenia Hipokratesa. Wkrótce zostaje wplątany w serię zabójstw dyrektorów prywatnych kas chorych. Sprawa wygląda na zemstę kogoś głęboko rozczarowanego amerykańską służbą zdrowia.

Dochodzenie prowadzi młoda policjantka Pat Moriarty, córka wysokiego rangą oficera policji. Prowadzona sprawa stanowi dla dziewczyny szansę potwierdzenia własnej wartości oraz zdobycia uznania wśród nie do końca przychylnych jej kolegów. Kobieta od początku podejrzewa, że faktyczny motyw serii zabójstw nie ma nic wspólnego z zemstą. Wkrótce zostaje odsunięta od śledztwa, a Will Grant traci prawo wykonywania zawodu. Wspólnie łączą siły, próbując wyjaśnić tajemnicę zbrodni.

Po przeczytaniu książki oraz żywej dyskusji wszyscy zgodnie stwierdziliśmy, że jej fabuła przebiega dosyć standardowo. Nikogo nie zaskoczyło, że główny podejrzany jest niewinny oraz że został w nią wpleciony motyw romansu bohaterów.

Naszym zdaniem również autor książki nie miał dobrego pomysłu na jej zakończenie, czyli jednym słowem końcówka była już mocno naciągana.
Jeśli chcecie sobie wyrobić Wasze zdanie na temat książki zapraszamy do przeczytania.


 

spotkanie: czerwiec 2016
Jako, że jest to ostatnie przedwakacyjne spotkanie DKK Mozaika, postanowiliśmy sięgnąć po literaturę podróżniczą. Tym razem w nasze ręce wpadły książki Tonego Halika: „180 000 kilometrów przygody” i „Z kamerą i strzelbą przez Mato Grosso”.


Tony Halik, a właściwie Mieczysław Sędzimir Antoni Halik – polski podróżnik, dziennikarz, pisarz, operator filmowy, fotograf oraz autor programów telewizyjnych o tematyce podróżniczej. Któż z nas nie zna jego słynnego programu „Pieprz i wanilia”, który ponad 20 lat prowadził razem z żoną.
Antoni już od wczesnej młodości rwał się ku podróżom. Nie ruszył od razu na podbój Amazonii, ale swoje przygody zaczął od lokalnych eskapad.
Najsłynniejszą podróż odbył z żoną Pierette jeepem z Ziemi Ognistej do Alaski. Rozpoczęła się ona w 1957 roku i trwała 1536 dni – przemierzyli 182 624 kilometry i wydali ponad 80 tysięcy dolarów. Zwiedzili wówczas 21 krajów, przekroczyli 140 rzek i bagien, wybudowali 14 mostów i zmienili 8 kompletów opon. Podróżowali w temperaturach od -50 do +60 °C. Na zakończenie podróży za kręgiem polarnym, wbili w ziemię dwie flagi: polską i argentyńską.
Podczas tej wyprawy urodził się ich syn Ozana, który otrzymał swoje imię na cześć Indianina, który uratował Halikowi życie podczas walki dwóch zwaśnionych plemion. Halik uwielbiał Indian, często wśród nich przebywał – zyskał nawet miano białego Indianina.
Wiele lat później Halik, ku swemu zdziwieniu, dowiedział się, iż na trasie jego podróży powstała miejscowość Puente Halik (Most Halika). Jak się okazało podczas jednej z przepraw Tony Halik zbudował most. Dla żartu wbił w ziemię tablicę informacyjną z takim napisem i ruszył w dalsza drogę. Wkrótce potem ludzie zaczęli korzystać z prowizorycznego mostu, ulepszać go, a powstała tam osada przyjęła nazwę, jaką pozostawił po sobie Tony Halik.
Książki Tonego Halika mają nieco inny charakter niż Wojciecha Cejrowskiego, którego też niedawno omawialiśmy na spotkaniu DKK. Halik przedstawia interesujące fakty, snuje opowieści o napotkanych miejscach i ludziach, jednak robi to „na poważnie”, a nie z dużą dawką poczucia humoru jak Cejrowski.
Literatura ta jest jednak fascynująca, nie tylko z powodu tematu, ale zachwyca barwnym językiem.
Halik pisał książki poznawcze, wnikające głęboko w problemy antropologii, etnografii i kultury. Zawsze pozostaną opowieściami "z pierwszej ręki”, pisanymi z własnego doświadczenia.
Wszyscy zgodnie stwierdziliśmy, że książki te są doskonałą lekturą na wakacje.

Życzymy wszystkim udanego urlopu i do zobaczenia we wrześniu.