4 stycznia 2019 r.

Zaklęte piękno miasta – bytomskie kamienice.

wystawa prezentująca nowe i stare fotografie ukazujące bytomską historię kamienic. Wystawa była przygotowana w ramach projektu pilotażowego „Innowacyjne projekty mieszkaniowe i rozwój inicjatyw społecznych” z myślą o prezentowaniu w instytucjach kultury.

Galeria Rotunda MBP, Bytom, pl. Jana III Sobieskiego 3

 

Biblioteka to jest to!

7 stycznia 2019 r., godz. 9.30 i 11.10 - Wypożyczalnia Literatury dla Dzieci i Młodzieży

8 stycznia 2019 r., godz. 11.30  - Wypożyczalnia Literatury dla Dzieci i Młodzieży

15 stycznia 2019 r., godz. 12.00  - Wypożyczalnia Literatury dla Dzieci i Młodzieży

23 stycznia 2019 r., godz. 10.00 - Wypożyczalnia Literatury dla Dzieci i Młodzieży

30 stycznia 2019 r., godz. 13.00 - Wypożyczalnia Literatury dla Dzieci i Młodzieży

Projekt Biblioteka to jest to! pod tegorocznym hasłem Filmy i superherosi skierowany jest do dzieci w wieku szkolnym (szkoła podstawowa). Uczestnicy spotkania spróbują zdefiniować  kim jest superbohater. Czy jest to osoba obdarzona niezwykłymi umiejętnościami od urodzenia (np. mutanci z serii filmów X-Men), czy też może ofiara eksperymentów naukowych (Spider Man) lub ofiara wojny (Iron Man), która nabywa w ich wyniku super moce. Czy też może są to postacie mitologiczne (Thor lub Loki), obdarzone przez ludzi, niegdyś w nich wierzących, w nadprzyrodzone zdolności. Dzieci poznają historię filmów o superbohaterach, od najstarszych produkcji z lat 30. XX w. aż po najnowsze. Wykonają portret  ulubionego superherosa.

 

8, 15, 22, 29 stycznia 2019 r., godz.11.30

Zasłuchani, zaczytani

Projekt Zasłuchani, zaczytani jest skierowany do osób dorosłych, korzystających z usług Dziennego Domu Pomocy nr 1 w Bytomiu. W trakcie spotkań będzie kontynuowane czytanie biografii Anny Przybylskiej Ania.
Wypożyczalnia Literatury dla Dzieci i Młodzieży MBP, Bytom, pl. Jana III Sobieskiego 3

Czytamy zamiast mamy – spotkania bajkowe

9 stycznia 2019 r., godz. 10.15 - Przedszkole Miejskie nr 30

10 stycznia 2019 r., godz.10.15 - Przedszkole Miejskie nr 2

14 stycznia 2019 r., godz.11.05 - Przedszkole Miejskie nr 16

16 stycznia 2019 r.,  godz. 12.30 - Wypożyczalnia Literatury dla Dzieci i Młodzieży

17 stycznia 2019 r., godz. 14.00 - Przedszkole Miejskie nr 18

24 stycznia 2019 r., godz.10.00 i 12.30 - Wypożyczalnia Literatury dla Dzieci i Młodzieży

28 stycznia 2019 r., godz. 11.20 - Przedszkole Miejskie nr 20

Projekt Czytamy zamiast mamy. Wodny świat jest skierowany do dzieci w wieku przedszkolnym. W trakcie spotkań dzieci przekonają się, jakie wymarłe prehistoryczne gady żyły w środowisku wodnym (m.in.: megalodon, mezozaur, stetakant).

Termin spotkania w Przedszkolu Miejskim nr 2 z rodzicami, w trakcie którego rodzicom zostaną przedstawione m.in. korzyści wynikające ze wspólnego czytania z dzieckiem, zostanie podany  później.

 

15 stycznia 2019 r., godz. 14.00

Dyskusyjny Klub Książki „Co i jak”

W trakcie spotkania omówiona zostanie książka Adama Wajraka Lolek. Porozmawiamy o przygodach zarówno literackich jak i filmowych innych psów, m.in. Puca, Bursztyna i gości, Lassie.

Wypożyczalnia Literatury dla Dzieci i Młodzieży MBP, Bytom, pl. Jana III Sobieskiego 3

17 stycznia, godz. 11.00

Wychowanie przez czytanie – pierwsze spotkanie literackie w ramach cyklu dla dzieci ze Szkoły Podstawowej Nr 38. Wykorzystana zostanie książka Stańczuk B.: Potulny jak misiaczek.  
Placówka Filialna Nr 20, Bytom – Sucha Góra, ul. Korczaka 1

 

 

17 stycznia, godz.12.00
Dyskusyjny Klub Książki „Mozaika”

Spotkanie, w trakcie którego omawiana będzie książka Johns R.: Hrabina – tragiczna historia Elżbiety Batory.
Placówka Filialna Nr 4, Bytom-Stroszek, ul. Hlonda 38

 

 

18 stycznia 2019 r., godz. 17.00

O tej zbrodni nie wolno nam zapomnieć! – wykład i promocja książki Tomasza Saneckiego

Tragedia Miechowicka to jedno z najbardziej przerażających wydarzeń, jakie miało miejsce w trakcie wkraczania Armii Czerwonej na teren Górnego Śląska w styczniu 1945 roku. Wobec zbrodni dokonanej przez żołnierzy radzieckich na bezbronnych mieszkańcach Miechowic trudno znaleźć uzasadnienie. Z rąk Sowietów zginęło według różnych szacunków ponad 380 osób.

Zapraszamy Państwa na promocję książki Tomasza Saneckiego „Tragedia Miechowicka 25 – 28 stycznia 1945” w Miejskiej Bibliotece Publicznej /plac Jana III Sobieskiego 3/ w dniu 18 stycznia 2019 o godz. 17.00. Podczas promocji książki bytomski historyk opowie nie tylko o wydarzeniach związanych z Tragedią Miechowicką, ale również o walkach w Miechowicach i Bytomiu w styczniu 1945 roku oraz zaprezentuje miejsca upamiętniające te tragiczne wydarzenia. W trakcie wykładu zostanie także poruszony temat związany z wszczęciem śledztwa przez Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach w sprawie zbrodni w Miechowicach, dzięki któremu udało się odtworzyć wiele faktów związanych z dramatycznymi wydarzeniami, jakie miały miejsce w styczniu 1945 roku w Miechowicach.

O Tragedii Miechowickiej przez kilkadziesiąt lat, ze względu na panujący w Polsce ustrój komunistyczny, nie wolno było mówić. Dopiero zmiany ustrojowe w naszym kraju spowodowały, że prawda o sowieckiej masakrze ujrzała światło dzienne. Mimo próby ukrycia faktów przez kilkadziesiąt lat, pozostały wspomnienia ludzi, którzy przeżyli koszmar styczniowych dni 1945 roku w Miechowicach. Powrót do tragicznych wspomnień wywoływało ból i cierpienie, a mimo to ze szczegółami opowiadali o tym, nie tylko co przeżyli w trakcie walk o Górny Śląsk, ale głównie o zbrodniach, które towarzyszyły wkraczającym Sowietom do śląskich miast i wsi. Ich relacje nagrane i spisane, a później odtwarzane umożliwiły powstanie wielu artykułów, książek, a także filmów dokumentalnych, w których poznaliśmy prawdę o sowieckiej zbrodni, skrywanej przez kilkadziesiąt lat oraz przyczyniły się również do wszczęcia śledztwa, jakie podjął Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach. Dzisiaj już wielu ze świadków tych wydarzeń nie żyje i dlatego naszym obowiązkiem jest przekazywać wiedzę na temat Tragedii Miechowickiej, aby los pomordowanych w Miechowicach był przestrogą dla przyszłych pokoleń, a to co miało miejsce ponad siedemdziesiąt lat temu nigdy więcej już się nie zdarzyło. Korzystając z dostępnych materiałów, przede wszystkim dokumentów Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, który prowadził śledztwo w sprawie zbrodni wojennej w styczniu 1945 roku w Miechowicach, a także dostępnych akt w Urzędzie Stanu Cywilnego w Bytomiu oraz publikacji zawierających wspomnienia osób, które przeżyły dokonaną przez Sowietów masakrę w styczniu 1945 roku, powstała publikacja, mająca na celu nie tylko przypomnieć o Tragedii Miechowickiej w dniach 25 – 28 stycznia 1945 roku, ale również przybliżyć przebieg walk o Miechowice. W książce bytomski historyk podjął również temat badań i śledztwa prowadzonego przez Instytut Pamięci Narodowej w sprawie zbrodni popełnionej przez Sowietów w Miechowicach, a także zaprezentował miejsca, w których upamiętniona została Tragedia Miechowicka.

Sala wykładowa MBP, Bytom, pl. Jana III Sobieskiego 3

 

24 stycznia, godz. 10.00

Dyskusyjny Klub Książki „Niedosyt”

Spotkanie, w trakcie którego omawiana będzie książka Winnicka E.: Był sobie chłopczyk.

Placówka Filialna Nr 23, Bytom-Śródmieście, ul. Łużycka 12

 

 

 

26 stycznia 2019 r., godz. 13.00

Klub Czytających Rodzin

Projekt ten skierowany jest do rodzin zainteresowanych ciekawymi formami spędzania wspólnie wolnego czasu. W roku 2019 będziemy poznawać sławne kobiety, począwszy od postaci mitologicznych aż po zdobywczynie nagrody Nobla. Tym razem uczestnicy poznają postacie bogiń, m.in. Artemidy, Afrodyty, Hery.

Wypożyczalnia Literatury dla Dzieci i Młodzieży MBP, Bytom, pl. Jana III Sobieskiego 3

30 stycznia 2019 r., godz. 10.00 – 12.00

Kącik Artystyczny KreaTYwnia

Warsztaty będą zorganizowane na prośbę Bytomskiego Centrum Wsparcia w Miechowicach oraz Dziennego Domu Pomocy Społecznej nr 2 w Bytomiu. Seniorzy wykonają kartki okolicznościowe.

Wypożyczalnia Literatury dla Dzieci i Młodzieży MBP, Bytom, pl. Jana III Sobieskiego 3

31 stycznia 2019 r., godz. 17. 00

Dyskusyjny Klub Książki „Trzynastka”

Pierwszą książką, omawianą w nowym, 2019 roku, będzie powieść Bena Eltona „Dwaj bracia”. Opowiada ona o losach bliźniaków Paulusa i Ottona, urodzonych w 1920 roku w Berlinie, o ich dorastaniu, młodości, wojennych losach oraz miłości do tej samej dziewczyny. Ben Elton oparł książkę na autentycznych losach swojej rodziny. Przenosi ona czytelników w najmroczniejsze czasy jakie przeżyła ludzkość.

Pracownia Historii Bytomia i Informacji Regionalnej, Rotunda-parter

 

>>Archiwum wydarzeń bibliotecznych<<