LITERATURA BELETRYSTYCZNA

LITERATURA POPULARNONAUKOWA

LITERATURA DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

 

Antosiewicz Agnieszka. Mądre bajki. Kraków, 2017

madre bajki 

Zbiór ciekawych opowiadań, które przekazują ważne prawdy, mówią o wartościach. Dzieci dowiedzą się z tej książeczki o prawdziwej przyjaźni, sile miłości, tolerancji i akceptacji, o zrozumieniu dla innych i wierze w siebie, o wartości rodziny, ale także o niełatwych sprawach. Teksty napisane są przystępnym językiem, pięknie zilustrowane. Lektura będzie idealnym wstępem do ciekawego i rozwijającego dialogu z dzieckiem.

 

Asher Jay. Światło. Poznań, 2017

swiatlo 

Sierra prowadzi podwójne życie, a jego rytm wyznaczają święta Bożego Narodzenia. Jedno to życie w Oregonie, przy plantacji drzewek choinkowych, którą prowadzi jej rodzina. Drugie to życie świąteczne, kiedy przychodzi czas ich sprzedaży i wszyscy przenoszą się na miesiąc do Kalifornii. Gdy podczas jednej ze świątecznych podróży poznaje Caleba, wszystko się zmienia. Caleb kiedyś popełnił ogromny błąd, którego cenę wciąż płaci. Sierra potrafi w nim jednak zobaczyć coś więcej niż jego przeszłość i jest gotowa zrobić wszystko, by pomóc mu odzyskać wiarę w siebie. Sierra i Caleb odkrywają coś, co może przezwyciężyć nieporozumienia, podejrzliwość i niechęć, które narastają wokół nich: prawdziwą miłość.

 

Auxier Jonathan. Nocny ogrodnik. Warszawa, 2017

nocny ogrodnik 

Czternastoletnia Molly i jej młodszy brat Kip nie chcą trafić do sierocińca. Podejmują pracę w posiadłości państwa Windsorów. Jednak od samego początku przeczuwają, że to miejsce nie jest idealnym schronieniem. Molly i Kip są zaniepokojeni zachowaniem i wyglądem członków rodziny Windsorów oraz obecnością wielkiego drzewa, prawie zrośniętego z rezydencją. Kiedy okazuje się, że nocą pojawia się tajemnicza postać, a drzewo, aby rosnąć, spełnia nawet najskrytsze marzenia mieszkańców domu, robi się naprawdę niebezpiecznie...

 

Baddiel David. Agencja wynajmu rodziców: wybierz sobie wymarzonych rodziców. Słupsk, 2017

agencja wynajmu rodzicow 

Dziesięcioletni Barry Bennett stworzył listę rzeczy, za które obwinia swoich rodziców. Na pierwszym miejscu znalazł się zarzut: „Są nudziarzami”, kolejne to między innymi: „Dali mi na imię Barry” oraz „Cały czas są zmęczeni”. Gdy w złości wymawia życzenie, że chciałby mieć lepszych rodziców, zostaje przeniesiony do równoległego świata, w którym dzieci same mogą wybrać wymarzoną rodzinę. Oto spełnia się marzenie Barry’ego. Wkrótce jednak chłopak przekona się, że wybór nie jest tak łatwy, jak się wydaje…

 

Bahdaj Adam. Kapelusz za 100 tysięcy. Łódź, 2018

kapelusz za 100 tysiecy 

"Oficjalnie jestem Krystyna Cuchowska, lecz koledzy nazywają mnie – Dziewiątka. Morowo, co? Byłam bowiem szefem gangu (…) i ośmiu starszych ode mnie szczeniaków słuchało mnie jak własnej matki". Z książką, która ma taką bohaterkę, nie sposób się nudzić. Przez przypadek odważna, zaradna i chętna do natychmiastowego działania 12-latka przeżywa niesamowitą wakacyjną przygodę. Wciela się w rolę detektywa i wprowadza w życie śmiałe pomysły, próbując wyjaśnić tajemnicę kapelusza wartego 100 tysięcy.

 

Bailloeul Odile. Agnieszka łakomczuszka. Kraków, 2017

agnieszka lakomczuszka 

"Agnieszka Łakomczuszka" to już czwarta opowieść z niezwykłego świata mysich bohaterów. Do tej pory poznaliśmy trzy fantastyczne postacie: małego Franciszka Strachliwego, który zawsze się czegoś boi, wiecznie śpieszącą się Roksanę Zabieganą i uwielbiającego nienaganny porządek Mańka Maniaka. Tym razem przyglądamy się bliżej Agnieszce Łakomczuszce, która nie lubi chodzić z pustym brzuszkiem. Uwielbia za to jeść i gotować, a wszystkie jej sny i marzenia dotyczą jedzenia. Słodkie bułeczki i cukierki to coś, na co zawsze ma ochotę. Ale gdy Agnieszka usiądzie przed szpinaku talerzem, to jej głód jakoś wcale nie bierze…

Odile Baillœul i Claire Curt są autorkami czarujących opowieści, które rozbudzają dziecięcą wyobraźnię. Barwne i pełne humoru przygody czterech myszek to oparte na obrazie historyjki, które wprowadzają najmłodszych czytelników w świat estetyki, smaku i artystycznej jakości.

 

Barnhill Kelly. Dziewczynka, która wypiła księżyc. Kraków, 2018

dziewczynka ktora wypila ksiezyc 

Od wieków mieszkańcy Protektoratu wierzą, że pobliski las zamieszkuje okrutna wiedźma, której gniew obłaskawić może tylko najmłodszy mieszkaniec osady złożony w ofierze złej czarownicy. Każdego roku pozostawiają więc w lesie niemowlę, mając nadzieję na to, że danina z niewinnego życia powstrzyma wiedźmę przed terroryzowaniem ich miasta. Ale Xan jest dobra. Dom w leśnym zaciszu dzieli z mądrym potworem Glerkiem i maleńkim smokiem Fyrianem o wielobarwnych skrzydłach. Ratuje ona opuszczone dzieci i powierza rodzinom po drugiej stronie lasu, karmiąc niemowlęta blaskiem gwiazd. Jednemu z nich przez przypadek daje jednak do wypicia blask księżyca, napełniając je magią o zdumiewającej mocy. Xan decyduje się sama wychować tę niezwykłą dziewczynkę. Kiedy zbliżają się trzynaste urodziny Luny, jej moc przybiera na sile... Mnożące się dokoła złowrogie znaki wzmagają lęk mieszkańców Protektoratu. Jeden z nich postanawia zabić wiedźmę, by wyswobodzić swój lud od trwającego od lat terroru.

 

Bąkiewicz Grażyna. Stasiu, co ty robisz? Warszawa, 2018

ale historia stasiu co ty robisz 

"Cześć, jestem Słoniu i jestem super! Sto razy lepszy niż inni. Mam muskuły i tatę dyrektora. Tata lubi, jak zwyciężam, więc się staram. Jedno, co mnie martwi, to moje jutrzejsze urodziny. Mam zaprosić kolegów. Rzecz w tym, że ich nie mam…" Grupa nastolatków przenosi się do osiemnastowiecznej Polski. Mają sprawdzić, kto jest winny upadkowi Rzeczypospolitej. Źli sąsiedzi? Beznadziejny król? A może po prostu pech? Dziwne? Wcale nie! W niedalekiej przyszłości nauka historii jest zupełnie inna… Zwłaszcza gdy nauczycielem jest pan Cebula. Bogato ilustrowana seria "Ale historia…" z humorem przekazuje fakty historyczne i ciekawostki. Z piątej części dowiecie się między innymi, czy liberum veto to czarodziejskie zaklęcie, na co Stanisław August Poniatowski wydawał pieniądze i jak rozpoznać fałszywych przyjaciół.

 

Beaty Andrea, Roberts David. Ignaś Kitek, architekt. Warszawa, 2017

ignas kitek architekt 

Niektóre dzieci robią zamki z piasku. Inne lepią ciasta z błota. Jeszcze inne budują ogromne wieże z klocków. Żaden mały konstruktor nie może się jednak równać z Ignasiem Kitkiem, który pewnego razu na trawniku przed domem zbudował naturalnych rozmiarów replikę Wielkiego Sfinksa. Gdyby tak więcej osób - na przykład pani Ala, która uczy go w drugiej klasie - umiało się poznać na jego talencie! Ignaś zaczyna się oswajać z myślą, że będzie musiał zamienić przyrządy kreślarskie na pudełko kredek... i dopiero podczas szkolnej wycieczki w plener wszyscy zrozumieją, jakim skarbem jest zdolny budowniczy. Andrea Beaty i David Roberts, którym natura także nie poskąpiła talentu, napisali książkę o tym, że warto rozwijać swoje zdolności i wyrażać siebie wbrew przeciwnościom.

 

Benjamin Ali. Serce meduzy. Poznań, 2018

serce meduzy 

Czasem, gdy czujemy się bardzo samotni, świat w niezwykły sposób się na nas otwiera. Moja przyjaźń z Franny zakończyła się najgorzej jak to możliwe. Gdybym tylko wiedziała, przeprosiłabym ją za to, co się między nami stało. A przynajmniej bym się z nią pożegnała. Czasem jednak nie wiadomo, jaka jest różnica między tym, że coś rozpoczyna się od nowa, a tym, że coś kończy się bezpowrotnie. Teraz było już za późno, żeby cokolwiek zmienić. A jeśli mogę coś z tym zrobić? Dowieść, że w historii Franny jest prawdziwy winowajca? I że jest on gorszy ode mnie? Niezwykła opowieść o życiu i śmierci, zdumiewającej złożoności wszechświata oraz o tym, że miłość i nadzieja są tuż obok nas.

 

Beręsewicz Paweł. Sposób na Adama / Górski żurek. Łódź, 2017

sposob na adama gorski zurek 

W tym tomie serii polsko-angielskiej przeczytacie dwa opowiadania świetnego współczesnego autora Pawła Beręsewicza. Główny bohater Adam przypadkiem znajduje się w bibliotece. Nudzi się tam strasznie aż do chwili spotkania z pewnym smokiem… W drugim opowiadaniu chłopak maszeruje z ojcem na naprawdę męczącą Wielką Górę. Adam idzie z myślą, że w schronisku zje ukochane naleśniki z bitą śmietaną. Wychodzi inaczej, a nasz smakosz jest naprawdę zaskoczony. Wy też byście byli!

 

Berkane Nadia, Nesme Alexis. Marysia i karuzela. Bielsko-Biała, 2015

marysia i karuzela 

Dobrze znana dzieciom bohaterka misia Marysia ze swym przyjacielem Gryzkiem przeżywa małą przygodę na dużej elektrycznej karuzeli. Dla małych czytelników to dobra okazja, by się dowiedzieć, jak powinni się zachowywać podczas przejażdżki. A dla rodziców przypomnienie, że nawet na tak zwyczajną atrakcję należy dzieci właściwie przygotować. Oczywiście przygoda kończy się uśmiechem i dużymi lodami.

 

Bond Michael. Paddington: więcej przygód. Kraków, 2017

paddington wiecej przygod 

Miły niedźwiadek z mrocznych zakątków Peru coraz lepiej radzi sobie w angielskim domu państwa Brown. A kiedy trzeba, naprawdę bierze sprawy w swoje… łapy! Tym razem wybierze się do domu handlowego i do sądu, pójdzie do dentysty, a nawet nauczy się prowadzić samochód. Jakie jeszcze przygody go czekają? Czy spodoba mu się w szkole? I czy sąsiad będzie zadowolony z jego pomocy w obowiązkach domowych?

 

Brezinova Ivona. Chłopiec i pies. Warszawa, 2017

chlopiec i pies 

Napisana z prawdziwie czeskim humorem znakomita książka dla dzieci i…  miłośników psów. Opowiada historię dwóch uczniów: Julka z trzeciej B i… idącego do pierwszej klasy jego psa Cezara. To trudna psia szkoła, ponieważ Cezar przygotowuje się do opieki nad swoim małym panem. Julek – jak się bowiem okazuje – do szkoły nie chodzi, lecz jeździ. Na wózku inwalidzkim. Nie ma tu jednak łzawych sentymentalnych scen o niepełnosprawnym chłopcu, lecz jest to opowieść o jego barwnym codziennym życiu w grupie przyjaciół  – pełnym przygód, sekretów, a nawet współzawodnictwa jak równy z równym. Życie Julka jest bowiem bardzo podobne do życia innych chłopaków, choć chwilami oczywiście bardziej skomplikowane. Bardzo miła jest także rodzina chłopca. I oczywiście Cezar. A jego psia opowieść o szkole i kolegach, którzy przygotowują się do różnych zadań (od psa policyjnego do opieki nad niewidomą dziewczynką) – zaskakuje, bawi i rozczula. To znakomita książka dla całej rodziny, a dla każdego przyszłego ucznia – lektura wręcz obowiązkowa.

 

Bross Helena. Braciszek. Katowice, 2017

klasa 1b braciszek 

Rodzice oznajmiają Julce, że będzie miała młodszego braciszka lub siostrzyczkę. Dziewczynka z przejęciem dowiaduje się, skąd się biorą dzieci, głaszcze rosnący brzuch mamy i przygotowuje się do roli starszej siostry. A kiedy pojawia się braciszek… Co za rozczarowanie! Malec nic, tylko krzyczy, brudzi pieluchy i ubrania, nie pozwala rodzinie spać po nocach. Poza tym dorośli jakby oszaleli na jego punkcie. Na Julkę nikt już nie zwraca uwagi. Co najważniejsze, razem z dziewczynką dowiadujemy się nie tylko, czego się trzeba spodziewać po maluchu, lecz także tego, że mimo wszystko fajnie jest mieć braciszka!

 

Butchart Pamela, Moor Becka. Duch w toalecie. Warszawa, 2018

szkola trzesiportkow tom 1 duch w toalecie 

Witajcie w Szkole Trzęsiportków! Dzieciaki, które się tu uczą w każdej sytuacji doszukują się nadprzyrodzonego wyjaśnienia. Boli cię brzuch? Pewnie ktoś rzucił na ciebie urok! Masz wysypkę na nodze? Pewnie w basenie zaatakowało cię stado małych piranii! Swędzi cię pupa? Pewnie dywan, na którym przed chwilą siedziałeś jest przeklęty! W Szkole Trzęsiportków dzieje się tak wiele… Duch zamieszkał, w szkolnej toalecie, but przepowiada przyszłość, a w jednej z klas jest przeklęty dywan! Przecież to wszystko jest możliwe, prawda? Co to oznacza dla klasy 2b? Mnóstwo zabawy!

 

Cheng Jack. Do zobaczenia w kosmosie. Warszawa, 2018

do zobaczenia w kosmosie 

Bohaterem książki jest 11-letni Alex, dumny właściciel Carla Sagana – najbystrzejszego szczeniaka na świecie. Ojciec Alexa dawno nie żyje, starszy brat mieszka daleko, a matka ma zazwyczaj „ciche dni” i sama wymaga opieki. Alex interesuje się astronomią – na swoim „złotym iPodzie” nagrywa subiektywną, żywiołową relację z życia na Ziemi, którą pewnego dnia planuje wysłać w kosmos, najlepiej w samodzielnie skonstruowanej rakiecie. Alex wyjeżdża na festiwal w trakcie którego spotyka podobnych mu miłośników rakiet i astronomii. Ponosi wprawdzie nie jedną porażkę, ale poznaje za to ludzi, z którymi rusza w dalsza drogę, w poszukiwaniu śladów własnego ojca i nie tylko…

 

Cholewińska-Szkolik Aniela. Bajki o misiach z czterech stron świata. Warszawa, 2017

bajki o misiach z czterech stron swiata 

Na świecie mieszka wiele różnych misiów. Są misie brunatne i polarne, misie szmaciane i pluszowe. Każdy z nich jest wyjątkowy i uroczy! W tej książce są opowieści o misiach z różnych krajów i kontynentów. Spotkasz małego misia polarnego Płatka, pobawisz się w chowanego z misiem Fikusem, pomożesz odważnemu Figielkowi złapać łobuzów, a z Maju Dżi polecisz latającym dywanem. "Bajki o misiach z czterech stron świata" to cudowne historie pełne miłych misiów oraz piękne ilustracje autorstwa Marty Kurczewskiej, autorki ilustracji do bestsellerowych książek o wikingu Tappim! Zbiór "Bajek o misiach z czterech stron świata" to 4 w 1 - czyli specjalny zestaw czterech części opowiadań Anieli Cholewińskiej-Szkolik. Znajdziecie w nim w najlepsze opowiadania z książek: "Bajki o misiach. Urodzinowy prezent i inne opowiadania", "Bajki o misiach. Petit maluje wieżę Eiffla i inne opowiadania", "Bajki o misiach. Lekcja pływania i inne opowiadania", "Bajki o misiach. Herbatka u promyka i inne opowiadania".

 

Cichoń Waldemar. Co słychać, cukierku? Tychy, 2018

co slychac cukierku 

„Co słychać, Cukierku?” to siódma część przygód niezwykłego czworonoga. Co zrobić, gdy do domu przyczepi się… toperz, a także kim jest „brzydkie kociątko” i dlaczego są o nim pisane oraz wystawiane sztuki teatralne. Po co organizowane są Wielkie Wyprawy Odkrywcze i co można podczas nich zrobić? Z jakiego powodu Wujek „Żetakpowiem” ma problemy ze snem? Dlaczego w rodzinnej łazience rozrabia rybi chuligan? Jakie danie upichci dla rodziny Marcel – mistrz patelni?

 

Cobb Amelia. Najpiękniejsze opowieści o zwierzętach. Warszawa, 2017

zosia i jej zoo najpiekniejsze opowiesci o zwierzetach 

Wyjątkowe, polarne wydanie trzech opowieści o małej Zosi, która troszczy się o zwierzęta w ZOO swojego dziadka. Zosia na co dzień mieszka w Azylu Zoologicznym. To niezwykłe miejsce, w którym zawsze dzieje się coś ekscytującego. Azyl założył dziadek dziewczynki, słynny podróżnik pan Horacy. Horacy jeździ po całym świecie i często spotyka na swej drodze zwierzęta, które potrzebują pomocy i są w niebezpieczeństwie. Uratowane trafiają do Azylu Zoologicznego, gdzie odnajdują nowy dom, przyjaciół i mają wspaniałą opiekę. Zosia kocha wszystkich mieszkańców zoo i uwielbia się nimi zajmować. Ma też pewien niezwykły dar… rozumie mowę zwierząt! To piękne, zbiorowe wydanie zawiera opowiadania o radosnej śnieżnej panterze, puchatej foczce i niesfornym misiu polarnym.

 

Cowell Cressida. Jak wytresować smoka. Kraków, 2018

jak wytresowac smoka tom 1 

Każdy początkujący wiking musi stawić czoła śmiertelnie groźnemu smokowi, by dowieść swej nieprzeciętnej odwagi. Momencik… To ma być jakiś żart?! Halibut Straszliwa Czkawka Trzeci (dla przyjaciół po prostu Czkawka) nie chce czegokolwiek udowadniać. Szczególnie jeśli ma to związek ze szponami jak brzytwy i paszczami ziejącymi ogniem! Będzie musiał coś wymyślić, żeby rozprawić się ze smokiem po swojemu, ocalić honor, no i przeżyć.

 

Cyz Kalina. Czarno na białym, czyli jaki kolor ma muzyka? Kraków, 2017

czarno na bialym czyli jaki kolor ma muzyka 

Kartonowa pięknie ilustrowana książeczka dla dzieci od dwóch lat, której rolą jest wprowadzić małego czytelnika w magiczny świat muzyki. "Czarno na białym" pokazuje kolorystykę instrumentów. Wykonana na kartonie, w dużym formacie z pewnością pomoże dostrzec wiele detali pięknie odwzorowanych instrumentów.

Książeczka ukazała się w serii "Uwerturki", na którą składają się trzy bajki:

 • Muzyka z patyka, czyli skąd się biorą dźwięki?

 • Koło, trójkąt i pięć linii, czyli jaki kształt ma muzyka. 

 • Czarno na białym, czyli jaki kolor ma muzyka?

 

Czarkowska Iwona. Znaki drogowe. Bielsko-Biała, 2018

znaki drogowe 

Książka "Znaki drogowe" opisuje przydatne dla młodego człowieka wszystkie grupy znaków drogowych. Pokazuje również mało znane i ciekawe znaki z całego świata. Książka przydatna dla każdego młodego uczestnika ruchu drogowego.

 

Czerwińska-Rydel Anna. Listy w butelce: opowieść o Irenie Sendlerowej. Łódź, 2018

listy w butelce 

Irena Sendlerowa, uhonorowana m.in. najwyższym odznaczeniem państwowym Orderem Orła Białego, dwukrotnie nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla – znana jest dorosłym, ale do czasu uhonorowania jej Orderem Uśmiechu w 2007 roku – mało znana dzieciom. Wydawnictwo Literatura przybliża postać Ireny Sendlerowej – siostry Jolanty – młodemu czytelnikowi. Ogłoszenie roku 2018 Rokiem Ireny Sendlerowej na pewno się do tego przyczyni. Poznajemy panią Irenę jako siostrę Jolantę, która przenosi do warszawskiego getta jedzenie, szczepionki i lekarstwa. Jej wielka empatia kazała znaleźć sposób na ratowanie choćby najmłodszych. Fabularyzowana treść książki ukazuje dramatyczne wydarzenie, w których życie naraża wielu ludzi, aby ocalić innych. Listę uratowanych szacuje się na 2500 dzieci. Każde otrzymało nową tożsamość. Listę prawdziwych nazwisk Irena Sendlerowa sporządziła i umieściła w butelce po mleku, zakopanej potem w ogrodzie. Stąd tytuł książki.

 

Czykierda-Grabowska Agata. Adam. Kraków, 2018

adam 

W miłości, jak w bajkach, wszystko się może zdarzyć. Adam nie zaznał w życiu szczęścia. Po trudnym dzieciństwie i tragicznej śmierci matki trafił do domu tymczasowego, żeby doczekać osiemnastych urodzin. Później miał sobie radzić sam, sam stawiać czoła swoim obawom, koszmarom i niebezpieczeństwu, od którego nikt nie mógł go uchronić. Nie spodziewał się, że spotka dziewczynę o zielonych oczach i wielkim sercu, które czuje zbyt mocno. Nie wiedział, że ona także skrywa bolesny sekret, którego dotychczas nikomu nie wyjawiła. Nie mógł przewidzieć, że zrodzi się między nimi uczucie – czyste i młodzieńcze, ale też namiętne i obezwładniające. Miłość, która pomoże im na tysiąc różnych sposobów.

 

Dahl Roald. Billy i miniputki. Kraków, 2017

billy i miniputki 

Ostatnia książka autora "Charliego i fabryki czekolady". Mały Billy bardzo się nudzi, bo mama nie pozwala mu robić wszystkiego, co ciekawe. Chłopiec wyrusza jednak do pobliskiego lasu, gdzie spotyka strasznego potwora, ale i niespodziewani nowi znajomi: lud malutkich stworzeń, Miniputków. Żyją oni w harmonii z ptakami, dzięki którym się przemieszczają, i mieszkają w pniach drzew z oknami wielkości znaczków pocztowych. Ich spokojnemu życiu zagraża jednak wielki smok. Billy musi im pomóc. Zobacz, co jeszcze jest w biblioteczce fantastycznego pana Dahla!

 

Diaz Reguera Raquel. Babcie od A do Z. Katowice, 2018

babcie od a do z 

Babcie żyją wszędzie. Z pewnością każdy z nas zna niejedną; w swojej rodzinie czy u znajomych. Są wśród nas szczęściarze, którzy wskakiwali okrakiem na kolana Babci Załatwi Wszystko, by galopować na nich jak na koniku, albo oblizywali ze smakiem usta, wtulając się w pachnące czekoladą ramiona Babci Palce Lizać. Wielu z nas wie, że trudno wyobrazić sobie cokolwiek lepszego od zasypiania w objęciach Babci Bajarki, czy wspanialszego od dumy, z jaką można się pochwalić podróżami na inne planety, odbytymi w ślad za zabłąkanym wzrokiem Babci Zwariowanej.

 

Dmitroca Zbigniew. Baba Jaga w Ameryce. Warszawa, 2017

czytam sobie baba jaga 

W "Babie Jadze w Ameryce" jest wszystko: zagadka, rodzinny sekret, szalone przygody, nieoczekiwany zwrot akcji, szczęśliwe zakończenie, bar na końcu świata, szczotka zamiast miotły, dzikie zwierzęta, tornado, typ spod ciemnej gwiazdy, nowojorska policja, a nawet duchy! Do tego mnóstwo humoru, także absurdalnego, co powoduje, że historię Baby Jagi czyta się z przymrużeniem oka. To doskonała propozycja dla dzieci, które kontynuują naukę samodzielnego czytania. Śledząc przygody energicznej starszej pani, młody czytelnik pochłania stronę po stronie. I oto chodzi!

"Czytam sobie" to trzypoziomowy program literacki wspierający naukę czytania, dedykowany przede wszystkim dla dzieci w wieku 5-7 lat. Autorami tekstów są wybitni polscy pisarze i poeci, a ilustracje stworzyli najlepsi graficy. Książki z drugiego poziomu serii oswajają dzieci z dłuższymi zdaniami, a także wprowadzają elementy dialogu. Bardzo duża czcionka ułatwia czytanie, a zamieszczone obok tekstu ramki pozwalają ćwiczyć sylabizowanie. Teksty składają się z 800-900 wyrazów, 23 podstawowych głosek oraz "h"; występują w nich również zdania złożone. Seria "Czytam sobie" została przygotowana zgodnie z wytycznymi metodyków.

 

Dziewit-Meller Anna. Podróże w spódnicy. Kraków, 2018

damy dziewuchy dziewczyny podroze w spodnicy 

Przedstawiamy numer specjalny naszego magazynu! Podróżujące damy, dziewuchy i dziewczyny łączą siły i dzielą się swoimi osiągnięciami. Odkrywczynie i pionierki w końcu głośno opowiadają swoje historie. W tym numerze:

 • korespondencja Nellie Bly – reporterki, która pobiła rekord „W 80 dni dookoła świata”,

 • wywiad z Marią Czaplicką – badaczką Syberii, dobrą znajomą tamtejszych szamanów,

 • porady dla globtroterek od Junko Tabei – pierwszej zdobywczyni Mount Everest,

 • portret Sacagawei – tłumaczki i przewodniczki po Dzikim Zachodzie,

 • fotoreportaż o Walentynie Tierieszkowej – pierwszej kobiecie w kosmosie.

…oraz relacje wielu innych kobiet, które przemierzyły świat wzdłuż i wszerz. Poznaj nasze autorki i tak jak one odkrywaj nowe kraje!

Everest D. D. Archie Greene i zaklęcie kruka. Poznań, 2018

archie greene tom 3 archie greene i zaklecie kruka 

Trzeci tom przygód Archiego Greene’a

"W Muzeum Rozmaitości Magicznych, w sali Skryptorium, na karcie otwartej księgi zamigotał czarny płomień. Litery zaklęcia wypaczyły się i skurczyły w ciemnych jęzorach, i po chwili został po nich jedynie popiół". Archie i jego przyjaciele z Klubu Alchemików z zapałem przepisują zaklęcia zawarte w magicznych księgach, lecz ktoś używa ich mocy do czynienia zła. Mroczny Płomień rośnie w siłę, a powstrzymać go może jedynie odnalezienie przepowiedni Fabiana Greya. Archie jest bliżej poznania prawdziwego znaczenia proroctwa, niż uważa. Tylko kto jest autorem tajemniczych wiadomości podpisanych inicjałami F.G. i opatrzonych rysunkiem kruka? Czy Archie odkryje swoje przeznaczenie, ochroni przyjaciół i ocali magię?

Faber Adam. Czarny amulet. Poznań, 2017

czarny amulet kroniki jaaru tom 2 

Poznaj kolejne przygody bohaterki, którą pokochali fani Harry'ego Pottera, Percy'ego Jacksona i Magisterium. Odkąd Kate poznała tajemniczy Jaar, jej życie zupełnie się zmieniło. Nie jest już zwykłą nastolatką, a początkującą czarownicą. Po raz pierwszy wyjeżdża na magiczne wakacje, gdzie poznaje inne młode wiedźmy. Szybko okazuje się jednak, że oprócz nowych przyjaciół zyska „magicznego prześladowcę”, który nawiedza jej sny. Wraz z ferem Fionem próbują dowiedzieć się, o kogo może chodzić. Podejrzany może być każdy, z kim Kate miała do tej pory kontakt, a lista potencjalnych prześladowców się wydłuża. Świat ludzi i Jaar nigdy jeszcze nie były sobie tak bliskie. Co wydarzy się w nowej erze? Z czym będą mieć do czynienia Strażnicy Żywiołów?

 

Flanagan John. Kaldera. Warszawa, 2017

druzyna tom 7 kaldera 

W Hallasholm Stig przygotowuje się do wielkiego turnieju, w którym zostanie wyłoniony najwaleczniejszy spośród wojowników Skandii. Późną nocą ktoś stuka do jego drzwi, ktoś kogo Stig nie spodziewał się już nigdy zobaczyć – przybywa z prośbą o pomoc. Z prośbą, której Czaplom nie godzi się odmówić, bo chodzi o misję ratunkową na niespotykaną skalę.

 

Frattini Stéphane. 100 głupich pytań dla bystrzaków. Warszawa, 2018

100 glupich pytan dla bystrzakow 

Dlaczego wolimy czekoladę od warzyw? Gdzie znikają skarpetki? Czy w puszce karmy dla kotów są myszy? Jak się robi paski na paście do zębów? Oto książka, która odpowie na wszystkie głupie pytania! Na pierwszy rzut oka mogą wydawać się nierozsądne, ale kiedy przyjrzymy im się bliżej, wcale nie są takie mało istotne!

 

Galewska-Kustra Marta. Pucio i ćwiczenia z mówienia czyli Nowe słowa i zdania. Warszawa, 2018

pucio i cwiczenia z mowienia czyli nowe slowa i zdania 

Poznajcie Pucia i jego wesołą rodzinkę, spędzając z nimi ferie w górach! Ten miły maluch stanie się ulubionym towarzyszem Waszego dziecka w stawianiu pierwszych kroków w nauce mowy! W trzecim tomie przygód Pucia nadchodzi czas na poszerzanie zasobu słów dziecka, rozwijanie mowy zdaniowej (zdania stają się coraz bardziej złożone) oraz naukę stosowania podstawowych reguł gramatyki (np. odmiany rzeczownika i czasownika). Zabawa z tą książką pomaga w rozwoju tych właśnie umiejętności językowych. Celowo prosta w formie i przyozdobiona pięknymi ilustracjami seria wydawnicza w naturalny sposób wspomaga rozwój mowy dziecka.

 

Gellner Dorota. Miasteczko z bajki. Poznań, 2017

miasteczko z bajki 

W zamieszkanym przez zwierzęta miasteczku ciągle zdarza się coś niesamowitego. Do hotelu wprowadza się smok, gąska podróżuje dorożką w złote groszki, a kurczaczki nadają paczki dla kaczki. Dorota Gellner – znakomita autorka książek dla dzieci, tekstów piosenek i słuchowisk radiowych – zaprasza do miasteczka z bajki. Melodyjne, napisane rymowaną prozą teksty od razu przypadną do gustu najmłodszym, a pełne detali ilustracje Joli Richter-Magnuszewskiej pozwalają śledzić losy bohaterów i samodzielnie zwiedzać to bajkowe miejsce.

 

Gray Claudia. Dziesięć tysięcy słońc nad tobą. Warszawa, 2017

firebird tom 2 dziesiec tysiecy slonc nad toba 

Drugi tom trylogii Firebird Claudii Grey – bestsellerowej autorki New York Timesa

Niezwykła podróż po złożonych wszechświatach, gdzie los jest nieunikniony, prawda nieuchwytna, zaś miłość pozostaje największą z tajemnic. Marguerite Caine wyruszyła w podróż do innych wymiarów za pomocą Firebirda – genialnego wynalazku jej rodziców, jej chłopaka Paula i ich przyjaciela Theo. Zwróciła jednak także uwagę wrogów, gotowych porywać, szantażować lub nawet zabijać ludzi, by wykorzystać Firebirda do swoich celów. Gdy dusza Paula zostaje rozszczepiona na cztery odłamki, uwięzione w jego wersjach z innych wymiarów, Marguerite gotowa jest zrobić wszystko i udać się w każde miejsce, by go uratować. Ale cena za jego bezpieczny powrót jest wysoka. Jeśli nie zniszczy dzieła życia swoich rodziców w innych wszechświatach, Paul przepadnie na zawsze. Marguerite, nie chcąc poświęcać swojej rodziny, prosi o pomoc sprytnego Theo. We dwoje zastanawiają się jak uratować Paula, ale aby odnieść sukces, muszą przechytrzyć geniusza i zaryzykować nie tylko własnym życiem, ale także życiem ich odpowiedników w innych wymiarach. Ta misja zaprowadzi ich do najbardziej niebezpiecznych z poznanych dotychczas wszechświatów: do zniszczonego przez wojnę San Francisco, do kryminalnego półświatka Nowego Jorku, a nawet do pełnego świateł Paryża, gdzie inna Marguerite skrywa szokującą tajemnicę. Każdy skok przybliża Marguerite do ocalenia Paula – ale ta podróż odsłania mroczną prawdę, nakazującą zwątpić w jedyną rzecz, jaka wydawała się stała w każdym świecie: łączącą ich miłość.

 

Green John. Żółwie aż do końca. Wrocław, 2017

zolwie az do konca 

Najbardziej oczekiwana i najbardziej osobista książka Johna Greena. Przejmująca, ale i dodająca otuchy historia nastolatki zmagającej się z chorobą psychiczną. Powieść o rodzinie, przyjaźni, miłości i walce z przeciwnościami losu.  Nr 1 na amerykańskich i światowych listach bestsellerów, m.in. „New York Timesa”, „Wall Street Journal” i „USA Today” Szesnastoletnia Aza Holmes nie chciała brać udziału w poszukiwaniu zaginionego miliardera Russella Picketta. Ma przecież wystarczająco dużo własnych problemów i lęków. Ale gdy stawką okazuje się sto tysięcy dolarów nagrody i wieloletnia przyjaźń z Daisy, Aza decyduje się zaangażować w coś poza szkołą i walką z dręczącymi myślami. Musi zdobyć się na odwagę i odnowić znajomość z synem miliardera Davisem, a przede wszystkim pokonać przepaść, która oddziela ją od innych ludzi. To dla niej nie tylko niesamowita przygoda, ale też największe życiowe wyzwanie.

 

Griffiths Andy. 26-piętrowy domek na drzewie. Warszawa, 2017

26 pietrowy domek na drzewie 

Andy i Terry mieszkają w dwudziestosześciopiętrowym domku na drzewie (mieli trzynastopiętrowy, ale się rozbudowali). A ten domek jest najfajniejszy na świecie! Znajdziecie tu wiele niesamowitych rzeczy.

No, na co czekacie? Właźcie!

 

Harasimowicz Cezary. Mirabelka. Warszawa, 2018

mirabelka 

Mirabelka rosła na podwórku przylegającym do Nalewek. Przetrwała wojnę, getto, Zagładę, stalinizm, budowę pobliskich domów, ale nie przetrwała naszych czasów. Nie przetrwała apartamentowca, który został zbudowany w jej miejscu. To wszystko, czego była świadkiem, zostało opisane w tej niezwykle poruszającej i sentymentalnej powieści. Jest jednak nadzieja dla mirabelki – jej pestki zabrał kiedyś do Stanów Zjednoczonych pewien mężczyzna, który chciał mieć tam kawałek Muranowa. Zasadził mirabelkę pod Waszyngtonem, a teraz Muranów chce przywrócić drzewo na swój teren. "Mirabelka" to kolejna, po książce "Uśmiech", wyjątkowa powieść dla młodych czytelników autorstwa Cezarego Harasimowicza. Obowiązkowa lektura również dla dorosłych.

 

Harrold A. F. Przyjaciel z szafy. Kraków, 2018

przyjaciel z szafy 

Możesz wszystko, co tylko sobie wyobrazisz. Rudger to najlepszy przyjaciel Amandy Szuruburskiej. Taki wyimaginowany, ale to nie znaczy, że na niby. Każdy z nas kiedyś miał albo nadal ma takiego powiernika. Nikt poza Amandą nie może go zobaczyć. Do czasu. Pewnego dnia do domu dziewczynki przychodzi pan Trznadel. Łysy, grubawy, w hawajskiej koszuli. Przyszedł przeprowadzić ankietę. To jednak nieprawda. Prawda jest taka, że pan Trznadel poluje na takich jak Rudger. Na wymyślonych. I już wyczuł niepozornego chłopca. Gdy Amanda na skutek wypadku trafia do szpitala, Rudger zostaje sam. Czy zdoła uniknąć spotkania z groźnym przybyszem? Krążą plotki, że pan Trznadel zjada wymyślonych… Opowieść o miłości, stracie oraz sile wyobraźni, wspaniale zilustrowana przez Emily Gravett. Poruszy wszystkich, którzy wierzą w moc fantazji i dla których – tak jak dla Amandy – „każda książka to przygoda”.

 

Harry Potter: podróż przez historię magii. Poznań, cop. 2018

harry potter podroz przez historie magii 

Bogato ilustrowana książka towarzysząca wystawie Biblioteki Brytyjskiej zorganizowanej na dwudziestolecie wydania „Harry’ego Pottera i Kamienia Filozoficznego”.

Obok ciekawostek z zakresu historii magii, astronomii, zoologii, botaniki, wróżbiarstwa, eliksirów i alchemii, album zawiera przepiękne prace autorstwa Jima Kaya, które ukazały się w ilustrowanych wydaniach serii – szkice, studia oraz ostateczne wersje podobizn profesorów Hogwartu, magicznych istot i nie tylko. Bezcenne są materiały z prywatnej kolekcji J.K. Rowling, w tym niepublikowane dotąd ilustracje i odręczne zapiski autorki.

 

Hoover Collen. Point of retreat. Warszawa, 2018

point of retreat 

Layken i Willa łączy więcej niż typowe młode pary. Mają za sobą podobne doświadczenia, podobne potrzeby. Oboje stracili rodziców i muszą poradzić sobie z wychowaniem młodszego rodzeństwa. Wygląda na to, że są dla siebie stworzeni. Ich związek rozpada się jednak, gdy na drodze Willa pojawia się jego dawna miłość Vaughn. Chłopak utrzymuje z nią kontakt, chociaż wie, że Layken może mu nie wybaczyć kłamstw. Czasami dwoje ludzi musi się rozstać, by zdać sobie sprawę z tego, jak bardzo siebie potrzebują.

 

Hore Rosie. Tabliczka mnożenia: zagadki i łamigłówki. Warszawa, [2017]

tabliczka mnozenia zagadki i lamiglowki 

Zadania zostały podzielone na części, od prostych działań po coraz trudniejsze. W środku znajdują się także wskazówki i metody ułatwiające rozwiązywanie nawet najbardziej skomplikowanych działań, a także szybkie quizy sprawdzające, czego dotychczas dziecko się nauczyło. Aby sprawdzić poprawność rozwiązanych zadań, wystarczy zajrzeć na koniec książki – tam znajdują się odpowiedzi do zadań. Rozwiązywanie zadań uatrakcyjniają kolorowe naklejki.

 

Horst Jorn Lier, Sandnes Hans Jorgen. Operacja Burzowa Chmura. Poznań, cop. 2015

biuro detektywistyczne nr 2 tom 1 operacja burzowa chmura 

W małym, miłym miasteczku Elvestad czasami dzieją się dziwne rzeczy. Dwoje młodych detektywów, Tiril i Oliver, zawsze jest na posterunku i razem ze swoim psem rozwiązują zagadki, z którymi nie mogą poradzić sobie dorośli policjanci.

Siedzibę Biura Detektywistycznego nr 2 odwiedza Marte Krogh, praprawnuczka słynnego pirata, kapitana Conrada Krogha. Nieznany sprawca włamał się do jej domu. Wydaje się, że nic nie zostało skradzione, ale ktoś zostawił na stole w salonie kwiatek. Wizyta staje się początkiem polowania na złoto. Tiril, Oliver i Otto strona po stronie zbliżają się do rozwiązania zagadki i znalezienia skarbu. Możesz im towarzyszyć, szukając śladów, łamiąc kody i podążając za wskazówkami.

 

Howard Anita G. Alyssa i czary. Warszawa, 2018

alyssa i czary 

Alyssa Gardner słyszy szepty owadów i kwiatów. Dokładnie rzecz ujmując, dzieje się z nią to samo, co przed laty spowodowało, że jej matka trafiła do szpitala psychiatrycznego. Ta rodzinna klątwa sięga daleko, daleko wstecz… aż do Alice Liddell, która była inspiracją dla Lewisa Carrolla, kiedy pisał "Alicję w Krainie Czarów". Alyssa może i jest szalona, ale stara się mocno trzymać w ryzach. Przynajmniej na razie… Kiedy stan matki dziewczyny się pogarsza, Alyssa zaczyna uświadamiać sobie, że to, co uważała za fikcję, jest przerażającą rzeczywistością. Prawdziwa Kraina Czarów jest o wiele mroczniejsza i bardziej złożona, niż podejrzewał Lewis Carroll. Teraz Alyssa musi zaliczyć kilka testów, np. osuszyć ocean łez Alicji czy rozruszać herbacianą imprezę, aby naprawić błędy Alicji i ocalić jej rodzinę. Musi także podjąć decyzję, komu zaufać: Jeb, swojej najlepszej przyjaciółce, czy podejrzliwemu Morfeuszowi, jej przewodnikowi po Krainie Czarów, który może mieć zupełnie inne motywy…

 

Hunter Erin W. Opuszczone miasto. Poznań, 2018

sfora tom 1 opuszczone miasto 

Nadszedł czas, by dziczą zaczęły rządzić psy. Fuks to kundel o złotej sierści, który wie, jak przeżyć na własną łapę. Od zawsze samotnie przemierzał ulice wielkiego miasta, ufając wyłącznie swojemu instynktowi. Wprawdzie inne psy przynależą do różnych sfor, ale Fuks jakoś nie tęskni za czasami spędzanymi w czyimś towarzystwie. Woli sam się o siebie troszczyć. Świat zniszczyła tajemnicza katastrofa, złowieszczy Wielki Warkot. Ziemia się rozstąpiła i Dom Pułapka, w którym jest Fuks, został zniszczony. Do tego wszyscy Długonodzy prawdopodobnie uciekli z miasta. Fuks utknął w tym dziwnym, opuszczonym, nowym świecie, w którym nie ma jedzenia, zbiorniki wody zostały zatrute, a na każdym rogu czają się wrogowie. Wkrótce odnajduje grupę podobnych jemu wyrzutków na czele z Bellą, jego siostrą. W nowej rzeczywistości Fuks zmuszony jest polegać na innych. Tylko czy Fuks potrafi żyć w sforze?

 

Jabłońska Monika. Jak to działa?: języki świata. Warszawa, cop. 2018

jak to dziala jezyki swiata 

Książka "Jak to działa? Języki świata" zawiera odpowiedzi na kilkadziesiąt pytań dotyczących różnych języków i sposobów porozumiewania się. W sposób jasny i prosty wyjaśniamy to, co z pozoru skomplikowane. Pomagają w tym zabawne ilustracje. "Jak to działa? Języki świata" to kopalnia odpowiedzi na arcytrudne pytania!

 

Janiszewski Bogusław. Ekonomia: to, o czym dorośli ci nie mówią (bo często sami nie wiedzą). Poznań, cop. 2018

ekonomia to o czym dorosli ci nie mowia 

Zdecydowanie wyjątkowa książka dla młodzieży (od 10 do 13 lat). Udziela odpowiedzi na pytania, takie jak:

 • Skąd się biorą pieniądze i czemu wciąż jest ich za mało?

 • Dlaczego jedni zarabiają więcej, a inni mniej?

 • Do czego państwu potrzebny jest budżet?

 • Po co nam podatki i dlaczego musimy je płacić?

 • Dlaczego gospodarka raz się rozwija, a raz nie?

 • Co robić, gdy w skarbonce albo w portfelu widać dno?

 • Czy fajnie jest mieć własną firmę?

 

Krzyżanek Joanna. Dobre maniery nie tylko dla przedszkolaków. Kielce, 2016

dobre maniery nie tylko dla przedszkolakow 

W tej bardzo mądrej, a przy tym zabawnej książeczce Cecylka Knedelek opowiada gąsce Walerii oraz wszystkim przyszłym i obecnym przedszkolakom, jak zachowywać się zgodnie z zasadami dobrego wychowania. Pełne świetnego humoru historyjki poprzedzają zbiór najważniejszych wskazówek dla małych i dużych przedszkolaków, które będą przydawać się dzieciom jeszcze długo, długo po opuszczeniu przedszkola. Co robić, by nie zostać brudasem roku ani nie zamienić się w siorbacza? Czy warto się dzielić zabawkami? Jak brzmi kilka bardzo ważnych słów, które powinien znać i Jaś, i Janek, i Jan? Tego dowiecie się z tej wesołej i kolorowej książeczki.

 

Levithan David. Każdego dnia. Wrocław, 2018

kazdego dnia

Każdego dnia w innym ciele i w innym życiu. Każdego dnia zakochany w tej samej dziewczynie.

To historia A i Rhiannon, którzy próbują odkryć, czy można prawdziwie kochać kogoś, kto każdego dnia jest kimś innym…

 

Muchamore Robert. Mad & Bad. Warszawa, 2018

mad bad rock war tom 1

Autor bestselerowego "Cheruba" powraca z nową odważną serią o młodych muzykach rockowych. Konkurs talentów w Londynie przyciąga tysiące młodych ludzi pełnych pasji, ale też desperacko próbujących odnieść sukces. Dla jednych to szansa na nowe życie gwiazdy, dla innych jedynie niebezpieczna przygoda.

Nosek Bogusław. Bóg, ja mały i świat cały. Kielce, 2016

bog ja maly i swiat caly

Sympatyczna książeczka prezentująca przedszkolakom katechetyczne treści rymowanym, łatwym do zapamiętania tekstem i urokliwymi, pełnymi dynamizmu ilustracjami. Jej lektura zainspiruje najmłodszych czytelników do nawiązania z Bogiem osobistej relacji wyrażonej w dziecięcym zachwycie i prostych słowach modlitwy w różnych okolicznościach życia. Zachęci też do rozmowy z najbliższymi o Bogu i Jego wspaniałym stworzeniu. Formą przekazu jest radosna, dialogowa narracja dwójki przedszkolaków kierowana do czytelnika, a także do Boga, Jezusa, Maryi oraz świętych. Towarzyszące jej ilustracje sprawiają, że dzieci chętnie identyfikują się z bohaterami i wypowiadane przez nich słowa czynią własnymi. Spontanicznie powtarzają i zapamiętują modlitwy oraz inne dotyczące ich życia wypowiedzi.

 

Nowak Ewa. Pajączek na rowerze. Kraków, 2017

pajaczek na rowerze

Wydanie "Pajączka na rowerze" kompletne bez skrótów i cięć w treści. W tym wydaniu znajdziesz odpowiedzi na pytania z podręcznika - "pewniak na teście", czyli wskazanie zagadnień, które zwykle pojawiają się w pytaniach z danej lektury we wszelkich testach sprawdzających wiedzę, a także w podręcznikach i na klasówkach. Zawiera bardzo szczegółowe streszczenie oraz drugie skrócone, ułatwiające szybkie przygotowanie się przed lekcją. Opracowanie zawiera plan wydarzeń, wnikliwie wyjaśnioną problematykę oraz szerokie charakterystyki bohaterów.

"Pajączek na rowerze" dotyka problemów, z jakimi często spotykają się dzieci - rozpad rodziny, brak oparcia w najbliższych i zrozumienia ze strony rodziców, ale też pierwsza miłość, kłopoty w relacjach z rówieśnikami. Ola i Łukasz - główni bohaterowie - to para dzieci, które mierzą się ze światem dorosłych, muszą też stawić czoła różnym sytuacjom w szkole i na podwórku.

 

Olsson Lotta. Sam w domu. Poznań, 2016

sam w domu

Kiedy orzesznica wybiera się na kurs z kretem Stellanem, mrówkojad czuje się opuszczony i samotny. Czy orzesznica nie mogłaby zostać w domu i zjeść z nim podwieczorku? Mrówkojad siada na twardym krześle ze swoją maskotką Karolem Gustawem i czeka. Czeka. I czeka! I cze… Cebula! Nagle mrówkojad już wie, co ma zrobić!

 

Onichimowska Anna. Afera nie z tej ziemi. Warszawa, 2018

bulbes i hania papierek afera nie z tej ziemi

"Co się robi, jak się nie wie co?" - pyta Bulbes. Chłopiec czuje się bezradny wobec swojej przyjaciółki Hani, która ostatnio bardzo się zmieniła. Nikt nie może sobie z nią poradzić, nawet ona sama. Co zrobić, aby wyrzucić z siebie złość? Czy powinno się ustępować kochanej osobie, która ma złe intencje? Bulbes uczy się trudnej sztuki mówienia "nie". 

"Afera nie z tej ziemi" to trzecia, po "Prawie się nie boję…" i "Z głową pod dywanem" część autorskiego cyklu Anny Onichimowskiej "Bulbes i Hania Papierek".

 

Papuzińska Joanna. Asiunia. Łódź, 2018

asiunia

Historia małej Asiuni, dla której wojna zaczęła się tuż po jej piątych urodzinach, gdy pewnej nocy znikła mama i cały dom. Trzeba było iść spać do cudzego domu, gdzie zamiast mamy była obca pani, obce meble i trzeba było pić mleko z cudzego kubeczka, zamiast z tego co zawsze. Asiunia bardzo uważnie obserwuje świat i stara się jak najwięcej zrozumieć, choć przecież dla tak małej dziewczynki jest to strasznie trudne.

 

Pisarski Roman. Rzekła rzepa rzepakowi. Gramatyka i ortografia na wesoło. Kraków, 2016

rzekla rzepa rzepakowi gramatyka i ortografia na wesolo

Przedstawiamy wesoły wierszowany podręcznik gramatyczny znanego autora Romana Pisarskiego, w którym w postaci dowcipnych i zaskakujących wierszy przedstawione zostały zawiłości gramatyki i ortografii polskiej. Każdy wiersz to zabawna historyjka, poświęcona konkretnej regule czy zagadnieniu. Książka bawi, uczy i zaciekawia, rozwijając zainteresowanie językiem polskim. Pełna jest kolorowych ilustracji, ściśle współgrających z tekstami utworów.

 

Rudden Dave. Rycerze Pożyczonego Mroku. T. 1. Warszawa, 2017

rycerze pozyczonego mroku tom 1

Pierwszy tom nowej serii o osieroconym chłopcu, który nagle dowiaduje się, że należy do tajnej armii, chroniącej świat przed rasą cienistych Potworów.

 

Ryrych Katarzyna. Bombka babci Zilbersztajn. Warszawa, 2018

bombka babci zilbersztajn

Stara kamienica przy ulicy Jaśminowej kryje niejedną tajemnicę z przeszłości. Babcia Zilbersztajn, najstarsza lokatorka, zna historię tego miejsca najlepiej. Ninka, która od niedawna mieszka tu z rodzicami i bratem Alkiem, czuje się trochę zagubiona i samotna. Między nią a staruszką nawiązuje się przyjaźń. Na Gwiazdkę babcia Zilbersztajn daje Nince wyjątkowy prezent – piękną ręcznie malowaną bombkę. Od tej chwili zaczynają dziać się niezwykłe rzeczy. W starej szafie Ninka odkrywa przejście do niewielkiego ciemnego pokoju, gdzie spotyka dziewczynkę w staroświeckiej sukience. Dziewczynka najwyraźniej chowa się przed kimś, a jej lęk udziela się zdezorientowanej Nince. Ninka wbrew sobie zostaje wciągnięta w tę dziwną zabawę, w której reguły ustalają tajemniczy oni. Groza narasta, gra staje się coraz bardziej brutalna, a jej końca nie sposób przewidzieć…

 

Stanecka Zofia, Oklejak Marianna. Anielka, Warszawa, 2016

basia i przyjaciele anielka

Czym jest tęsknota i jakie są jej objawy? Jak bardzo w trudnych chwilach przydaje się Przyjaciel i jakim jest wspaniałym kompanem na co dzień. Anielka i Basia dzielą radości i smutki, spędzają razem wspaniały dzień, a w dodatku nazajutrz przyjeżdża wreszcie tata!

 • Nowa seria w obrębie lubianego i popularnego brandu

 • Zupełnie nowe tematy - szersza grupa odbiorców (plus większe zróżnicowanie wiekowe głównych bohaterów)

 • Bardziej „dorosłe” problemy, z którymi może utożsamić się starszy czytelnik

 • Pogłębione portrety psychologicznie postaci

 

Szestak Katarzyna. Skarb na Miodowym Wzgórzu. Warszawa, 2017

juz czytam skarb na miodowym wzgorzu

Hurra! Pierwszy dzień wakacji! Tylko co ma robić na kompletnym odludziu młody poszukiwacz przygód? Może poszukać prawdziwego skarbu? Już czytam to seria książek przeznaczonych do samodzielnego czytania przez dzieci dopiero zaczynające swoją przygodę z czytaniem. Zabawne historyjki z niesamowitymi bohaterami i ich niezwykłymi przygodami rozbawią i zachęcą do czytania każdego młodego czytelnika.  Wartkie opowieści napisane prostym i barwnym językiem sprawią, że czytanie stanie się prawdziwą przyjemnością. Duża czcionka i wesołe ilustracje uatrakcyjnią czytanie.

 

Święcki Adam. Kacper w muzeum. Warszawa, 2018

kacper w muzeum

Kacper, mały chłopiec z wielką wyobraźnią, zdobywa Mapę Skarbów. Czym prędzej, wraz z rodzicami, wyrusza na wyprawę tajemniczym szlakiem.

 

Tyszka Agnieszka. Siostry Pancerne i pies. Łódź, 2018

siostry pancerne i pies

Róźka, Jaśka, Teśka i Gienka zmagają się z codziennymi problemami, których nie brakuje kobietom w każdym (a szczególnie nastoletnim!) wieku. Nawet matka bohaterek, niezłomna wyznawczyni ekologicznego stylu życia, musi stawić czoła niespodziewanym wypadkom. Ta pełna humoru opowieść zyskuje niezwykłego komentatora w osobie psa – Paprocha Pancernego. Warto wsłuchać się w niego wsłuchać…

 

Urbańska Agnieszka. Wandzia Węszynos i cienie z doliny. Kraków, 2016

wandzia weszynos i cienie z doliny

Wandzia z przyjaciółmi wyjeżdża na zieloną szkołę do Liliputowa, maleńkiej wsi w Kotlinie Zabytkowickiej. Myliłby się jednak ten, kto by sądził, że jest tam spokojnie i cicho. Pewnego dnia z niewyjaśnionych przyczyn zaczynają znikać starsze panie, a inne, jak na przykład doktor Plasterek, zachowują się dość podejrzanie. Wszystko wskazuje na to, że rozwiązanie kolejnej zagadki kryje się… w dolince za skałkami, skąd dochodzą tajemnicze dźwięki i gdzie snują się dziwne cienie. Wandzia jest w swoim żywiole.

 

Wierzbicki Łukasz. Afryka Kazika. Warszawa, 2017

afryka kazika

Opowiadania zostały napisane na podstawie reportaży Kazimierza Nowaka, który w latach trzydziestych XX wieku przemierzył Afrykę na rowerze. Barwne spotkania z mieszkańcami Afryki, mrożące krew w żyłach, a niekiedy zabawne przygody, które zdarzyły się naprawdę, pozwolą poznać młodemu czytelnikowi tego niezwykłego podróżnika. Nowe poprawione wydanie zostało uzupełnione o dwa dodatkowe opowiadania i kilka nowych ilustracji.

Do książki dołączona jest mapa Afryki z zaznaczoną trasą podróży Nowaka.

 

Williams Margery. Aksamitny królik. Warszawa, 2017

aksamitny krolik

Kiedy jesteśmy mali, z zapartym tchem słuchamy tej bajki o przyjaźni Chłopca z Królikiem i czekamy na odpowiedź na frapujące pytanie: jak zabawki stają się prawdziwe. Kiedy jesteśmy zakochani, "Aksamitny Królik" staje się piękną historią o miłości aż po sypiące się ze starości trociny – bo "skoro jesteś Prawdziwy, to w oczach tego, kto cię kocha, nie możesz być brzydki. Brzydkim mogą cię nazwać tylko ci, którzy niczego nie pojmują, którzy nie rozumieją, jak to pięknie być Prawdziwym". To również głęboka refleksja o życiu… po życiu. Od magicznego wyobrażenia Wróżki z dziecięcego pokoju, która przenosi Królika do lepszego świata, po wiarę w przetrwanie dzięki pamięci tego, kto naprawdę cię kochał.

 

Zentner Jeff. Goodbye Days. Warszawa, 2017

goodbye days

„Gdzie jesteście, chłopaki? Odpiszcie.” Naciskając „wyślij”, Carver Briggs nie miał pojęcia, że jego SMS wywoła łańcuch reakcji, które doprowadzą do tragicznej śmierci Marsa, Eliego i Blake’a.

Carver jest załamany i przerażony, nie dość że stracił trzech najbliższych przyjaciół, to jeszcze grozi mu wizja więzienia, ponieważ ojciec jednego z nich, wpływowy sędzia, kieruje sprawę do prokuratury.

Carver, w wieku swych siedemnastu lat, staje się niespodziewanie ekspertem od pogrzebów. Trzy w ciągu tygodnia.  Na każdym oprócz bólu przeżywa odrzucenie i potępienie ze strony rówieśników. A wszystko to w przededniu nowego roku szkolnego…

Jedynymi bratnimi duszami są starsza siostra, Georgia, oraz dziewczyna Blake’a. Była dziewczyna, bo Blake’a już nie ma…

Bliscy Blake’a, Eliego i Marsa proszą, a niekiedy żądają, by pozostały przy życiu przyjaciel ich tragicznie zmarłych synów przeżył wraz z nimi czas pożegnań, by spędził z nimi cały dzień, wspominając przyjaciela, robiąc z nimi to, co robiliby ze swoimi dziećmi. Za każdym razem wygląda to inaczej, za każdym razem bardziej boli, za każdym razem obie strony dowiadują się o zmarłych zaskakujących rzeczy, rzeczy, które ktoś wcześniej bał się ujawnić…

 

Żółtowska-Darska Yvette, Sarzało Jacek. Mundial. Opowieści niesamowite. Warszawa, 2018

mundial opowiesci niesamowite

Leo Messi, Cristiano Ronaldo, Neymar, Luis Suárez, a także Zinedine Zidane, Ronaldo, Diego Maradona…

Mundial. "Opowieści niesamowite" odsłaniają kulisy fascynującej walki o najwyższe futbolowe trofeum – Puchar Świata. Pokazują, jak bezpardonowa i nieustająca jest piłkarska rywalizacja. Wreszcie najważniejsze – uczą, że piłkarze są tylko (i aż!) ludźmi. Pełnymi emocji, lęków, radości, a nawet dziwactw.

Notatki przygotowano na podstawie informacji zawartych na stronach internetowych wydawnictw.