„Budowniczowie i fundatorzy architektury dawnego Bytomia” – historyczny spacer po Bytomiu z dr Heleną Jadwiszczok-Molencką

25 stycznia w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. prof. Władysława Studenckiego w Bytomiu mieliśmy przyjemność spotkania się i podyskutowania z Panią dr Heleną Jadwiszczok-Molencką, autorką książki „Budowniczowie i fundatorzy architektury dawnego Bytomia”. Wydarzenie mogło odbyć się dzięki współpracy bytomskiej książnicy z Towarzystwem Miłośników Bytomia, które wspomnianą publikację wydało nakładem własnym. Autorka książki podczas spotkania zabrała licznie zgromadzonych gości w fascynującą podróż po Bytomiu, podczas której przypomniała historię Bytomia z czasów świetności, czyli okresu industrialnego rozkwitu na przełomie XIX i XX wieku, gdy gród nasz był miastem wielkim i dynamicznie się rozwijającym. Autorka szczegółowo omówiła i opisała miejsca doskonale znane bytomianom, jak i te lokalizacje, których forma i wygląd znacznie zmieniły się na przestrzeni lat, lecz trwają do dziś jako symbol minionej świetności.

Helena Jadwiszczok-Molencka – doktor nauk humanistycznych w dziedzinie kulturoznawstwa i religioznawstwa Uniwersytetu Śląskiego, historyk sztuki, absolwentka Liceum Plastycznego w Katowicach. Wieloletni pracownik Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków w Bytomiu, obecnie specjalista do spraw zrównoważonego budownictwa w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego. W swoich badaniach i publikacjach podejmuje tematy ochrony oraz wartościowania dziedzictwa kulturowego, sztuki, historii, kultury popularnej, intertekstualności. Prywatnie żona Jacka i mama Feliksa, mieszkanka i miłośniczka Bytomia; fanka mangi, anime, amerykańskich komiksów oraz filmów i seriali.

Książkę można nabyć w biurze Towarzystwa Miłośników Bytomia przy ul. Powstańców Śląskich 10 w Bytomiu, a także w serwisie Allegro.