Prosimy o Państwa głosy na projekt nr 1 „Biblioteczne Laboratorium Kreatywności "KreaTYwnia” Bytomskiego Budżetu Obywatelskiego!
„Biblioteczne Laboratorium Kreatywności "KreaTYwnia” to projekt, którego celem jest zaadaptowanie jednego z pomieszczeń w budynku Miejskiej Biblioteki Publicznej w celu stworzenia pracowni mającej służyć realizacji różnego rodzaju aktywności twórczej, zarówno edukacyjnej jak i kulturalnej. Cel ten zamierzamy osiągnąć poprzez wyremontowanie pomieszczenia, zakup wyposażenia wnętrza oraz sprzęt komputerowy, fotograficzny i nagłaśniający. Chcąc wyjść naprzeciw zmieniającym się czasom oraz różnorodnym potrzebom i oczekiwaniom naszych czytelników, zamierzamy stworzyć nową kreatywną przestrzeń uczenia się, projektowania i aktywności społecznej.
Laboratorium umożliwi nam swobodne realizowanie warsztatów i projektów edukacyjnych, w trakcie których dzieci będą mogły poznawać nowe media i technologie, rozwijać wyobraźnię oraz wyrażać siebie w sposób twórczy poprzez różne formy sztuki. Oferta proponowanych zajęć będzie miała na uwadze holistyczny rozwój dziecka. Zadbamy o fizyczny, emocjonalny, intelektualny i twórczy rozwój uczestników zajęć. W Bibliotecznym Laboratorium również znajdzie się oferta warsztatowa dla osób dorosłych, z naciskiem na osoby 60+.
Uwaga! Inwentaryzacja zbiorów bibliotecznych.
Szanowni czytelnicy!
Uprzejmie informujemy, że zgodnie z Zarządzeniem nr 16/2023 Dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bytomiu z dnia 21.09.2023 roku, zostanie przeprowadzone skontrum (inwentaryzacja zbiorów bibliotecznych) w Wypożyczalni Audiowizualnej (budynek główny). W związku z tym, wypożyczalnia będzie nieczynna w dniach od 8 listopada do 15 listopada 2023 roku.
Nieczynne będą także następujące Placówki Filialne objęte skontrum:
40 lat wędrówki - wystawa zdjęć Wspólnoty Burego Misia
Wspólnota Burego Misia istnieje już od 40 lat, skupiając osoby niepełnosprawne zwane Burymi Misiami, ich rodziców oraz pełnosprawnych przyjaciół – zwanych Burymi Niedźwiedziami.
Wspólnota ma swoje ogniska w Bytomiu, Krakowie, Poznaniu, a także pod Kościerzyną, gdzie znajduje się Osada Burego Misia. Mieszkają tam ci niepełnosprawni członkowie Wspólnoty, którzy stracili już oparcie ze strony swych rodzin. Dla wspierania działań Wspólnoty została powołana Fundacja Wspólnoty Burego Misia im. Bogdana Jańskiego, która dba o zabezpieczenie materialne Osady Burego Misia oraz organizację wakacyjnych Obozów Burego Misia.
Miejska Biblioteka Publiczna w Bytomiu we współpracy ze Wspólnotą Burego Misia zaprasza do zwiedzenia wystawy, na którą składają się zdjęcia obrazującej historię tej organizacji społecznej. Można tam również zobaczyć prace plastyczne stworzone przez Bure Misie.
Czas trwania 3.10 – 31.10.
Miejsce: Gmach główny MBP, II piętro
BECEK CZYTA. BYTOMSKI FESTIWAL LITERACKI DLA DZIECI I MŁODZIEŻY - warsztaty w MBP.
BECEK CZYTA. BYTOMSKI FESTIWAL LITERACKI DLA DZIECI I MŁODZIEŻY to projekt skierowany dla dzieci i młodzieży w którym mamy zaszczyt brać udział także w tym roku.
Festiwal odbędzie się 12 - 15 października. W naszych murach będziemy gościć pisarkę Marta Knopik która będzie uczyć młodych ochotników pisania opowiadań. (wiek 12+)
Więcej o festiwalu i jego rozkład znajdą Państwo na: https://www.becek.pl/becek_czyta
Jesienny Kiermasz Książek - filie biblioteczne
Serdecznie zapraszamy do udziału w Jesiennym Kiermaszu Książek, nasza jesienna edycja dotyczy tylko fiIii bibliotecznych. Szczegółowe informację znajdą Państwo na plakacie.
„Bajki” Natalie Portman w bytomskiej bibliotece!
Już od dwudziestu jeden lat Miejska Biblioteka Publiczna w Bytomiu aktywnie uczestniczy w kampanii w ramach Fundacji ABCXXI Cała Polska Czyta Dzieciom, propagując w różnych ciekawych formach czytelnictwo wśród najmłodszych. Zachęcamy naszych najmłodszych czytelników do czytania i oczywiście odwiedzania biblioteki, zapraszając ich na spotkania literacko- plastyczne i zabawy o charakterze interaktywnym. Z inicjatywy ImpactCEE ukazało się polskie wydanie „Bajek” Natalie Portman w przekładzie Michała Rusinka.
Wystawa „Gryfno ślōnsko Polska cało - Katowice”
Zapraszamy do obejrzenia wystawy „Gryfno ślōnsko Polska cało – Katowice”, której tematem będzie historia Katowic. Tekst eksponowany na wystawie napisał Bronisław Wątroba, który tworzy wierszowane narracje w języku śląskim o wybranych miejscowościach województwa śląskiego i innych miastach Polski. Wypisy o przeszłości miasta powstawały w oparciu o różnorodne opracowania prezentujące historię stolicy województwa śląskiego. Katowickie historie są częścią większego cyklu rozpoczętego w 2021 roku. Zamierzeniem Bronisława Wątroby jest stworzenie 70 wystaw dla uczczenia 70. rocznicy uzyskania przez Rudę Śląską praw miejskich. Autor planuje przedstawienie każdego województwa przez prezentację 3 miejscowości, przy czym województwo śląskie zostanie pokazane w szerszym zakresie. Zakończenie projektu planowane jest na rok 2029. Wśród prezentowanych materiałów znajdą się m. in. limeryki dotyczące Katowic. Wystawa wzbogacona będzie również reprintami starych i współczesnych pocztówek Katowic oraz wycinankami autorstwa Marka Wacława Judyckiego.
Miejsce wystawy: I piętro Galerii Rotunda MBP
Czas trwania wystawy: 2.10-26.10.2023 r.
Magdalena Pyka a jej wystawa „Druga szansa” - upcykling & kolaż
Miejska Biblioteka Publiczna im W. Studenckiego w Bytomiu serdecznie zaprasza do obejrzenia wystawy z cyklu W świecie kolekcjonerzy i hobbyści - Rękodzieło. Projekt jest imprezą cykliczną, odbywająca się przynajmniej raz do roku w formie wystawy. Tym razem swoją pasją podzieli się pani Magdalena Pyka a jej wystawa „Druga szansa” - upcykling & kolaż będzie zagości w murach biblioteki od 6 do 27 października.
Pani Magdalena do swoich prac wykorzystuje przedmioty z recyklingu. Na wystawę składają się prace kolażowe oraz w technice linorytu.
Jak sama artystka mówi o swojej twórczości:
Generalnie sztuką, tworzeniem i rękodziełem lub wytwarzaniem przedmiotów, przerabianiem ciuchów zajmuję się od kiedy tylko pamiętam. Pomysł na tą wystawę kiełkował mi głowie od kilku lat, po tym jak zaczęłam się interesować zero waste, upcyklingiem i recyklingiem oraz tym jaki dewastacyjny wpływ mamy na planetę. Sztuka jest dla mnie językiem uniwersalnym przy jej odbiorze nie jest ważna rasa, płeć, wiek poglądy czy język którym się posługujemy dlatego to doskonała forma przekazu,