IMG 20191106 134340Kod QR to alfanumeryczny, dwuwymiarowy, matrycowy, kwadratowy kod graficzny, opracowany przez japońskie przedsiębiorstwo Denso-Wave w 1994 roku. Jest to kod modularny i stałowymiarowy – tak zaczyna się, zamieszczona na stronach popularnej Wikipedii, definicja dotycząca tych coraz częściej spotykanych na naszym „podwórku”, np. na biletach do kina czy na ulotkach i plakatach reklamowych, charakterystycznych czarno-białych kwadracików. Brzmi skomplikowanie?

W ramach projektu „Qulturalna Retroteka” gościliśmy autorki poczytnych powieści kryminalnych – Olgę Rudnicką i Martę Matyszczak.

Olga Rudnicka z wykształcenia jest pedagogiem. Przez kilka lat pracowała jako asystent osób niepełnosprawnych w Śremie, swojej rodzinnej miejscowości. Debiutowała jako dziewiętnastolatka powieścią „Martwe jezioro”. Na koncie ma już kilkanaście książek.

8 października, w ramach projektu „Qulturalna Retroteka”, gościliśmy autorkę książek dla dzieci, Barbarę Gawryluk. Dziennikarka radiowa i pisarka w swoim dorobku ma wiele tytułów. Świetnie pisze zarówno dla dzieci, jak i dla nastolatków. Na spotkaniu, w którym wzięły udział dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 3, Szkoły Podstawowej nr 4 oraz Szkoły Podstawowej nr 46, opowiedziała o swoich najciekawszych książkach.

Miejska Biblioteka Publiczna w Bytomiu zaprasza na spotkanie z Martą Matyszczak, chorzowską pisarką, autorką serii „Kryminał pod psem” („Tajemnicza śmierć Marianny Biel”, „Zbrodnia nad urwiskiem”, „Strzały nad jeziorem” i inne).

Termin: 7 listopada 2019 r. (czwartek), godz. 18.00

Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna w Bytomiu, pl. Jana III Sobieskiego 3, III piętro, sala wykładowa.

Olga RudnickaMiejska Biblioteka Publiczna w Bytomiu zaprasza na spotkanie z Olgą Rudnicką autorką książek „Natalii 5”, „Granat poproszę!”, „Byle do przodu”, „Diabli nadali” i wielu innych.

Termin: 29 października 2019 r. (wtorek), godz. 18.00

W miniony piątek, w ramach projektu „Qulturalna Retroteka”, gościliśmy autorkę książek dla dzieci, Justynę Bednarek. Była dziennikarka i redaktorka w swoim dorobku ma wiele tytułów, wystarczy chociażby wymienić: „Pięć sprytnych kun”, „Historie spod podłogi”, „Babcochę” czy „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”. Pani Justyna opowiedziała o sobie, swojej twórczości i bohaterach swoich książek. Skłoniła również dzieci do własnej aktywności twórczej, której efektem było wykonanie przez każde dziecko projektu własnej skarpetki. Wśród całej masy skarpet znalazły się: policjantka, baletnica, lekarka, królowa, a nawet zaskakująca skarpetka-koń.

Przygody kota Filemona, kasztanowego Kuklika i różnokolorowych skarpetek zawładnęły wyobraźnią najmłodszych czytelników, biorących udział w projekcie Qulturalna Retroteka”. Dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 17, Przedszkola Miejskiego nr 20 oraz Szkoły Podstawowej nr 3 i Szkoły Podstawowej nr 9 z dużym zainteresowaniem wysłuchały bajek czytanych przez słuchaczy Bytomskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku (partnera projektu), a potem swoje wrażenia przelewały na papier.