Remont – Placówka Filialna Nr 12
Szanowni czytelnicy. Uprzejmie informujemy, że w związku z prowadzonymi na terenie szkoły pracami remontowymi (wymiana okien) w dniach od 17 do 21 kwietnia 2023 roku Placówka Filialna Nr 12 będzie nieczynna. Informację o planowanych pracach uzyskaliśmy w ostatnim momencie, dlatego tak późno trafia ona do Państwa. Jednocześnie informujemy, że za okres ten wyłączone zostanie naliczanie kar za nieterminowy zwrot książek. Za wszelkie niedogodności przepraszamy.
Wystawa "Banknoty zastępcze Śląska 1914-1924"
Banknoty zastępcze Śląska 1914-1924 to wystawa przygotowana na podstawie zbiorów pana Bronisława Wątroby. Pieniądz zastępczy czyli „notgeld" w dosłownym tłumaczeniu oznacza "pieniądz na czas potrzeby". Ten środek płatniczy nie był emitowany przez bank centralny, lecz przez różnego rodzaju instytucje, takie jak prywatne banki, przedsiębiorstwa, gminy, czy też kopalnie. Zebrane przez kolekcjonera eksponaty pochodzą z około 160 śląskich miast i gmin - od Katowic po Zieloną Górę. Historia „notgeldów” sięga sierpnia 1914 roku. Z chwilą wybuchu I wojny światowej na terenie całych ówczesnych Niemiec odczuwany był dotkliwy brak monet o nominałach do 20 marek. Spowodowane to było poczynaniami państwa, starającego się zwiększyć swoje rezerwy złota, jak też reakcją ludności, która pochowała złote i srebrne monety na "czarną godzinę". Aby zaradzić powstałym trudnościom władze samorządowe, a nawet większe przedsiębiorstwa szybko zdecydowały
Spotkanie z bytomską pisarką Magdaleną Kiermaszek [zdjęcia]
3 kwietnia, z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci, gościliśmy u nas panią Magdalenę Kiermaszek, autorkę książek dla dzieci Jukato oraz Miko, smok i dziewczynka. Pisarka mieszka w Bytomiu i pracuje jako psycholog w Przedszkolu Miejskim Integracyjnym nr 8. Pani Magda spotkała się z dziećmi z Przedszkola Miejskiego nr 59 i opowiedziała przedszkolakom o swojej najnowszej książce, której bohaterem jest mały chłopiec imieniem Miko. Książka swoim stylem nawiązuje do klasycznej baśni.
Zaproszenie do Kącika Literackiego
Już trzeci rok zaprasza działający w naszej bibliotece Kącik Literacki – miejsce szczególne dla wszystkich „artystycznych dusz”, które piszą, a nawet swoje teksty ilustrują. To miejsce, gdzie spotyka się literatura ze sztuką.
Ostatnio dużo dzieje się w naszym Kąciku, na jego łamach prezentuje swoje najnowsze wiersze z tomiku „Zamglone oczy” pani Patrycja Zuber, którą gościliśmy już dwukrotnie w naszej bibliotece na udanych spotkaniach autorskich z okazji Dnia Poezji oraz swój wiersz przysłała nam pani Barbara Kruszyńska, również swoją twórczością podzielił się z nami pan Bartłomiej Heyser.
Zapraszamy do zapoznania się z twórczością tych obiecujących poetów.
Zachęcamy do prezentowania własnej twórczości na łamach naszego Kącika. Warto dzielić się swoim talentem i dokonaniami z innymi.
Wernisaż cyjanotypii i spotkanie z poezją- Eliza Flaszewska
Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Józefa Lompy w Katowicach Filia w Bytomiu oraz Miejska Biblioteka Publiczna im. prof. W. Studenckiego w Bytomiu, zapraszają na wernisaż cyjanotypii połączony ze spotkaniem poetyckim. Autorką prac oraz tomiku wierszy jest Pani Eliza Flaszewska. Spotkanie odbędzie się w dniu 14 kwietnia br. o godz. 17:00 w Galerii Rotunda Miejskiej Biblioteki Publicznej im. prof. W. Studenckiego w Bytomiu pl. Jana III Sobieskiego 3.
Eliza Flaszewska
Ukończyła studia w zakresie edukacji artystycznej ze specjalnością rzeźba (Częstochowa), oraz malarstwo (Utrecht). Studia podyplomowe w zakresie diagnozy i terapii dzieci autystycznych oraz zarządzania placówkami oświatowymi.
Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci z Małym Księciem Antoine’a Saint – Exupery’ego
2 kwietnia obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Święto to przypada na dzień urodzin słynnego duńskiego baśniopisarza – Hansa Christiana Andersena. Zostało zainicjowane, aby promować wartościową literaturę i grafikę dla młodych odbiorców. Tego dnia zapraszamy do naszej Biblioteki zaprzyjaźnionych czytelników, aby czytali dla dzieci wybrane książki.
Dzień Poezji w bibliotece – relacja
21 marca w wiosennych nastrojach poeci i wielbiciele poezji spotkali się w Galerii Rotunda, aby uczcić Światowy Dzień Poezji. Święto to w 1999 roku zostało ogłoszone przez UNESCO i na stałe wpisało się już do kalendarza. Miejska Biblioteka Publiczna tradycyjnie w tym dniu od kilku lat zaprasza poetów i artystów, aby porozmawiać i podyskutować o radości czytania poezji i oczywiście czytać wiersze.
W tym roku zaproszenie na spotkanie przyjęli poeci Patrycja Zuber i Paweł Kobylewski oraz graficzka Elżbieta Tyborczyk.