„Do Biblioteki krok po kroku”
Miejska Biblioteka Publiczna miała przyjemność uczestniczyć jako partner w projekcie Zmysły kultury, realizowanym przez Szkołę Podstawową nr 3 w Bytomiu. Projekt miał na celu oswajanie dzieci z przestrzeniami kultury, a co za tym idzie prowokowanie dziecka do myślenia, stawiania na emocje, uczucia i rozumienia swojej tożsamości historycznej i kulturowej. Poprzez różnorodne działania (zajęcia artystyczne, zajęcia wiedzy o kulturze i sztuce oparte na metodach warsztatowych) uczniowie zdobywali umiejętności wielowymiarowego postrzegania otaczającego ich świata za pomocą zmysłów: obrazu, dźwięku, zapachu, dotyku. Jednym z działań objętych projektem była akcja „Do Biblioteki krok po kroku”, czyli wielozmysłowa wycieczka po centrum Bytomia, mająca znamiona gry miejskiej. Celem jej było poznanie przez dzieci historii regionu. Wspólnie z przewodnikiem uczniowie III klasy przeszli przez centrum miasta, zwiedzając po drodze między innymi Rynek, Plac Grunwaldzki, Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.
Informacja o pracy w Wielki Piątek
Szanowni czytelnicy!
Uprzejmie informujemy, że gmach główny biblioteki oraz wszystkie placówki filialne w dniu 2 kwietnia (Wielki Piątek) będą nieczynne. Za wszelkie niedogodności serdecznie przepraszamy. Treść komunikatu znajdą Państwu tutaj.
Książka na Dzień Kobiet



Wspólne czytanie poezji – Tarasa Szewczenki
Najwybitniejszy ukraiński poeta Taras Szewczenko urodził się 9 marca. Aby uczcić ten dzień, Miasto Bytom otrzymało od miasta partnerskiego - Drohobycza, zaproszenie do wspólnego czytania jego poezji. Miejska Biblioteka Publiczna w Bytomiu przygotowała film, na którym przedstawione są wybrane wiersze Tarasa Szewczenki, między innymi „Dumka”, „Dola” oraz „Sadek wiśniowy...”. Wiersze czytała Julia Staszak - młoda bytomska poetka, która niejednokrotnie współpracuję z Miejska Biblioteką Publiczną w Bytomiu w projektach czytelniczych.
Nagranie filmu można obejrzeć na naszym kanale YouTube
Taras Szewczenko to ukraiński poeta narodowy, artysta, który tworzył w XIX wieku. W swoich wierszach między innymi wyrażał dążenia niepodległościowe oraz potępiał podbój kolejnych terytoriów przez Rosję.
VII edycja Miejskiego Konkursu „Pamięci Żołnierzy Wyklętych - Niezłomnych”
Wczoraj w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bytomiu odbyła się uroczystość rozdania nagród dla uczniów, którzy wzięli udział w VII edycji Miejskiego Konkursu „Pamięci Żołnierzy Wyklętych - Niezłomnych” . Organizatorem konkursu jest Szkoła Podstawowa nr 51 z Oddziałami Integracyjnymi w Bytomiu. Bardzo dziękujemy, że mogliśmy partnerować w tym corocznym projekcie. Wyróżnione prace można oglądać na wystawie prezentowanej w Galerii Rotunda II p. Serdecznie zapraszamy.
Więcej na temat konkursu oraz listę laureatów znajdą Państwo tutaj.
Kinder Mleczna Kanapka Przerwa na Wspólne Czytanie
Miejska Biblioteka Publiczna w Bytomiu wzięła udział w kolejnej edycji akcji „Kinder Mleczna Kanapka Przerwa na Wspólne Czytanie”. W tegorocznej edycji zebraliśmy książki, które zostały wysłane do mniejszych bibliotek. Pomagając kolegom z mniejszych miast otrzymaliśmy od Kinder Mlecznej Kanapki, nagrody w postaci bestselerowych książek dla dzieci oraz pufy. Książki po opracowaniu trafią na nasze półki.
Wystawa pokonkursowa VI Miejskiego Konkurs Literackiego i Plastycznego „Bohaterowie – Żołnierze Wyklęci”
To już VII edycja projektu w którym Miejska Biblioteka Publiczna w Bytomiu ma zaszczyt brać udział i udostępnić przestrzeń wystawienniczą w celu prezentacji prac plastycznych nadesłanych przez uczniów bytomskich szkół. Konkurs "Bohaterowie - Żołnierze Wyklęci" organizowany jest przez Szkołę Podstawową nr 51 z Oddziałami Integracyjnymi w Bytomiu. 4 marca br. w galerii Rotunda w MBP Bytom odbędzie się uroczyste ogłoszenie wyników oraz rozdanie nagród w obecność Pana Prezydenta Adama Frasa. Celem projektu jest upamiętnienie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych i upowszechnienie wśród uczniów bytomskich szkół wiedzy o żołnierzach Armii Krajowej, którzy walczyli o niepodległość Polski po II wojnie światowej oraz poszerzenie wiedzy historycznej istotnej dla tożsamości narodowej, regionalnej oraz kształtowanie postaw obywatelskich i patriotycznych.
O wynikach konkursu poinformujemy Państwa na naszej stronie internetowej.
Organizatorem konkursu jest Szkoła Podstawowa nr 51 z Oddziałami Integracyjnymi w Bytomiu. Projekt powstał pod patronatem Prezydenta Miasta Bytomia.
Wystawa „Kopalnia Węgla Kamiennego „Hohenzollern” (Szombierki) w fotografii Maxa Steckela”
Wystawa „Kopalnia Węgla Kamiennego „Hohenzollern” (Szombierki) w fotografii Maxa Steckela” zaprezentowana będzie w Galerii „Rotunda” Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bytomiu od 2 marca do 31 marca 2021 roku.
Przedstawia ona dokonania niemieckiego fotografa, który w 1891 roku przyjechał na Górny Śląsk i tutaj założył z bratem swoje atelier. Najbardziej znane prace Maxa Steckla pokazują górnośląski przemysł, przede wszystkim górnictwo. W 1898 r. wydał album „Vom Oberschlesischen Steinkohlen-Bergbau” z pracami nagrodzonymi na wystawie w Magdeburgu (łącznie jego zdjęcia nagradzano 26 razy na wystawach w Niemczech, Polsce i Czechosłowacji). Album „Vom Oberschlesischen Steinkohlen-Bergbau” (O górnośląskim górnictwie węgla kamiennego) wydany został w wydawnictwie R. Gieblera mieszczącym się w Królewskiej Hucie. Zawarto w nim 40 fotografii ukazujących pracę górników w ówczesnej kopalni „Hohenzollern” („Szombierki”) oraz pomnik Friedricha Wilhelma von Redena. Album stał się dodatkiem do nauki zawodu w szkołach górniczych. Na zdjęciach po raz pierwszy zostali przedstawieni górnicy pracujący przy różnych etapach wydobycia węgla.
Ostatnio na blogu:
Losowa książka z naszych półek
