Zapraszamy na pierwsze spotkanie cyklu „O wolną Polskę, o polski Śląsk”, które odbędzie się 22 marca 2018 r., godz. 9.00. Prelekcję na temat: Formacje policyjne na Górnym Śląsku w dobie walki o przyłączenie Górnego Śląska do Rzeczypospolitej wygłosi Zbigniew Gołasz z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach.

Podczas spotkania poznamy genezę powstania i strukturę formacji policyjnej na Górnym Śląsku oraz jej działalność w latach 1918-1922. Zaprezentowane zostaną także zmiany do jakich dochodziło w tej jednostce w okresie jej aktywności. Na jednostkowych przykładach zostanie przedstawiona historia trudnych wyborów mieszkańców tego regionu w omawianym okresie.

Zbigniew Gołasz – pracownik Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Katowicach, autor artykułów poświęconych formacjom policyjnym w latach 1918-1922 na Górnym Śląsku i Policji Województwa Śląskiego w latach 1922-1939.

22 marca 2018 r., godz. 9.00.

Sala wykładowa MBP w Bytomiu, pl. Jana III Sobieskiego 3