Galeria Rotunda zaprasza na wystawę „Opera Śląska w dokumentach życia społecznego” przygotowaną w oparciu o zbiory biblioteczne bytomskiej książnicy.

Na wystawie prezentujemy dżs-y, czyli druki ulotne i okolicznościowe charakteryzujące się różnorodną formą i szatą graficzną, wydawane, aby osiągnąć określony cel informacyjny, propagandowy, reklamowy itp., związane z jedną z najstarszych instytucji kultury działających w naszym mieście - Operą Śląską.

Początki jej działalności sięgają roku 1945, w którym to został utworzony zespół prowadzony przez Adama Didura. Na ekspozycji prezentujemy w układzie chronologicznym plakaty i afisze z lat 1964-2005. Zebrane repertuary, libretta, foldery, zaproszenia oraz czasopismo wydawane przez Operę Śląską obejmują okres od lat pięćdziesiątych XX wieku do dnia dzisiejszego. Całość uzupełniają zdjęcia z przedstawień operowych. Celem wystawy jest ukazanie zmian zachodzących w tego typu dokumentach na przestrzeni kilku dziesięcioleci (od połowy lat 50. XX wieku do początków XXI wieku). Łatwo zauważyć różnice w rozmiarze, kolorystyce, technikach wykonania czy prezentowanych treściach. Informacje zawarte w dokumentach życia społecznego są często unikatowe oraz niedostępne w innych materiałach. Część z nich ma niewielką wartość, ale są bez wątpienia i takie, których znaczenie jako materiału źródłowego dla badaczy i niektórych odbiorców jest niekwestionowana.

Ekspozycja jest doskonałym świadectwem nie tylko dorobku bytomskiej instytucji, kulturalnej jaką jest Opera Śląska, ale również przemian społeczno-kulturowych naszego miasta. Mamy nadzieję, że wystawa zachęci Państwa także do odwiedzenia Pracowni Historii Bytomia i Informacji Regionalnej i bliższego zapoznania się z jej zasobami.

Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna w Bytomiu - Galeria Rotunda.
Czas wystawy: 18.06.2018-31.08.2018