Miejska Biblioteka Publiczna w Bytomiu oraz Fundacja „Teatralna” z Katowic serdecznie zapraszają na Święto Biblioteki realizowane w ramach projektu Kulturoprezentacje biblioteczne.

Wstęp wolny!

 

 

 

 


13.00
– Opowieści o duchach i nie tylko… – zajęcia dla dzieci.
13.00 – Pokaz filmu "Internowane" zrealizowanego przez Fundację Teatralną. Ekranizacja opowiada o Ośrodku Odosobnienia Internowanych w Bytomiu – Miechowicach. Przedstawia historię obozu, który znajdował się w obecnie działającym tam Domem Pomocy Społecznej Wędrowiec. Do ośrodka trafiały kobiety oskarżane o działalność opozycyjną. Podczas filmu można przekonać się, w jakich warunkach przebywały, żyły, jak radziły sobie z uwięzieniem oraz budowaniem poczucia wspólnoty.
 
Autorzy dokumentu „Internowane” pokazują, jak internowanie wpłynęło na postawy kobiet. W obrazie Pawła Przybylskiego i Michała Dolnego można również znaleźć odpowiedzi na pytania - jak kobiety radziły sobie po wyjściu na wolność i jak potoczyły się ich dalsze losy? Paweł Przybylski i Michał Dolny za pomocą „Internowanych” chcą zwiększyć świadomość historyczną wśród społeczeństwa oraz utrwalić wspomnienia kobiet, które były w obozie. Ma to pozostawić trwałe świadectwo tych wydarzeń.
Po filmie spotkanie z reżyserem Pawłem Przybylskim

14.00 – „Miłość z kamienia” Czytanie performatywne prozy Grażyny Jagielskiej (żony korespondenta wojennego) w wykonaniu Katarzyny Błaszczyńskiej i Bartłomieja Błaszczyńskiego - aktorów Teatru Śląskiego w Katowicach.

14.30 – spektakl teatralno muzyczny dla dzieci i dziadzobabci „Harmider” w wykonaniu Aliny Chechelskiej - Płoskonki i Justyny Zdanowicz. Harmider to spektakl, który w sposób przewrotny opowiada, jak ważna jest w naszym życiu muzyka: łagodne dźwięki, harmonia i cisza, która też jest muzyką.

15.30 – czytanie fragmentów prozy Szczepana Twardocha w wykonaniu Aliny Chechelskiej - Płoskonki. Szczepan Twardoch – pisarz i publicysta, Ślązak. Z wykształcenia socjolog i filozof. Znawca języka i kultury śląskiej oraz ekspert w dziedzinie broni. Zajmuje go szczególnie problematyka identyfikacji z miejscem urodzenia, jak również tożsamości narodowościowej: polskiej, niemieckiej, śląskiej.
Autor: Dracha, Morfiny, Wieloryby i ćmy, Król.

16.00 – „Lato w Nohant” Jarosława Iwaszkiewicza - spektakl o Fryderyku Chopinie w wykonaniu Justyny Zdanowicz, Pauliny Janik, Wojciecha Żaka, Jakuba Podgórskiego, Bartłomieja Haukę, Bartosza Surówki w reżyserii Aliny Chechelskiej – Płoskonki.

17.00 – spotkanie z Weronika Murek - pisarką urodzoną w Bytomiu. Jej debiut – „Uprawę roślin południowych metodą Miczurina” – uznano za jeden z najlepszych w 2015 roku. Autorka została nominowana do Paszportów Polityki i obwołana literackim objawieniem. W tym samym roku zdobyła Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną za „Feinweinblein”, dramat historyczny, którego akcja rozgrywa się w latach 50. XX wieku na Górnym Śląsku. Autorka sztuki teatralnej napisanej dla Teatru Śląskiego „Sztuka mięsa”, który można oglądać w Teatrze Śląskim.

18.00 – czytanie performatywne prozy Thomasa Bernharda w wykonaniu Antoniego Gryzika – aktora Teatru Śląskiego.


Projekt współfinansowany ze środków MKiDN.

Dodaj komentarz

Dane osobowe zawarte w formularzu kontaktowym będą przetwarzane przez Miejską Bibliotekę Publiczną, plac Jana III Sobieskiego 3 w Bytomiu, w celu udzielenia odpowiedzi lub załatwienia Twojej sprawy. Jeżeli udzielenie odpowiedzi będzie wiązało się z przesłaniem informacji marketingowych, przez wypełnienie poszczególnych pól formularza kontaktowego wyraźnie potwierdzasz zgodę na przekazanie Ci informacji o produktach lub usługach na podany przez Ciebie adres e-mail lub numer telefonu. Możesz cofnąć zgodę w każdym momencie bez podawania przyczyny, lecz bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania przed jej cofnięciem. Przysługują Ci prawa na podstawie RODO, m.in. prawo dostępu do danych, do sprostowania, do zapomnienia i do ich przenoszenia. Pełną informację RODO znajdziesz na stronie: https://www.biblioteka.bytom.pl/images/stale_elementy/Regulaminy/polityka_prywatnosci2019.pdf


Kod antyspamowy
Odśwież