LITERATURA BELETRYSTYCZNA
LITERATURA POPULARNONAUKOWA
LITERATURA DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

 

 

Alsadi Adi. Kronika złamanych serc. Łódź: Feeria Young, 2020

 kronika zlamanych serc

Poszukaj wraz z bohaterami powieści Adi Alsaida odpowiedzi na pytanie, jak żyć ze złamanym sercem? Jak iść dalej, kiedy nie można zapomnieć ukochanej osoby? Przed takim problemem staje Leo, który zerwał ze swoją dziewczyną Lu w czasie lata, tuż przed wyjazdem na studia. Wszystko przez to, że nie był gotowy na utrzymywanie związku na odległość.

Lu musi zmierzyć się z rozbitym na drobne kawałki sercem. Pocieszenia i zajęcia szuka w pisaniu felietonów do swojej rubryki w popularnym, internetowym magazynie dla nastolatków. Jeśli nic się nie zmieni, jej plany kariery dziennikarskiej legną w gruzach, razem ze stypendium na New York University.

Co pomoże Lu w pokonaniu zawodu miłosnego? Kłótnia nieznajomych nastolatków, którzy także rozstają się ze sobą przed studiami w innym mieście. Lu zaczyna obserwować ich losy, a przy okazji liczy na uleczenie własnego serca. Czy jej się to uda? Książka „Kronika złamanych serc” dostarczy Ci wzruszeń, ale i pozwoli zrozumieć punkt widzenia nastolatków na uczucia. Jak poradzą sobie bohaterowie powieści?

 

Anderson Kurk Laura. Dziewczyna ze szkła. Rzeszów: Wydawnictwo Dreams, 2021

 dziewczyna ze szkla

Meg Kavanagh musi się zmierzyć ze śmiercią brata, jednocześnie odkrywając, że jej rodzice nie są idealni, życie nie jest cukierkowe, a zmarli nie odpisują na listy. Jej mama, słynna artystka, wskutek żałoby popada w depresję, a jej ojciec, by uporać się ze stratą, przeprowadza rodzinę do niewielkiego miasteczka w Wyoming. Meg spotka tam kogoś nieoczekiwanego…

Henry Whitmire pokazuje jej, że najlepsze rzeczy w życiu – na przykład miłość czy bycie łaskawym dla siebie i innych – wymagają nie lada odwagi.

Laura Anderson Kurk przedstawia poruszającą historię z gatunku young adult, która zachwyca bogatą paletą nastrojów i ekspresyjną narracją.

 

 

Bracken Alexandra. Lore. Warszawa: Wydawnictwo Jaguar, 2021

 lore

Współczesny Nowy Jork. Na świecie wciąż żyją greccy bogowie. Co siedem lat Zeus zsyła część z nich na ziemię, gdzie przez siedem dni pozbawieni są nieśmiertelności. W tym czasie polują na nich ludzie i półbogowie, by przejąć ich moce. To kara, na jaką Zeus skazał niepokornych bogów.

Lore pochodzi z rodu Perseusza. Przed siedmiu laty jej rodziców i siostry wymordowali potomkowie Kadmosa. Dziewczyna cudem uniknęła śmierci i ukryła się w Nowym Jorku. Stara się zapomnieć o swoim pochodzeniu, jednak przeszłość nieoczekiwanie pojawia się pod jej drzwiami pod postacią rannej Ateny, która w zamian za pomoc zgadza się wyświadczyć jej wielką przysługę. Aby pomóc bogini wrócić do zdrowia, Lore odnajduje swojego dawnego przyjaciela, Kastora, który okazuje się być nowym wcieleniem Apolla. 

Atena, Kastor, Lore oraz jej współlokator Miles spróbują stawić czoło nowemu zagrożeniu. Lore będzie musiała wiele poświęcić. Czy uda jej się odnaleźć w sobie siłę, by zapobiec upadkowi świata?

Barwna historia o zemście i poświęceniu, z mitologicznymi wątkami i młodą bohaterką, która musi stanąć oko w oko z demonami przeszłości i złem czyhającym na ulicach wielkiego miasta.

 

Craig Erin A. Dom soli i łez. Łódż : Feeria Young, 2020

 dom soli i lez

W nadmorskim pałacu mieszka dwanaście sióstr. Nie jest tajemnicą, że wszystkie są przeklęte…

Kiedyś królewskie sale pałacu tętniły odgłosami przyjęć i gwarem rozmów. W całym budynku niósł się echem śmiech dwunastu pięknych sióstr, które nie wiedziały, co to ból i rozpacz. Teraz w pustych pokojach gości jedynie samotność, a ściany zamiast muzyki słyszą płacz. Z królewskiego domu uleciało wszelkie życie, a całą magię i piękno spowił mrok…

Mimo żałoby w całym królestwie żyjące siostry wymykają się nocami z domu, aby tańczyć na tajemniczych balach. Annaleigh nie wie, czy  powstrzymać bunt sióstr czy dać się ponieść własnym pragnieniom… Co, jeśli partnerem w tańcu okaże się zło? Czy dziewczyna złamie klątwę, czy to klątwa złamie ją?

Wspaniała, przerażająca opowieść inspirowana klasyczną baśnią braci Grimm, pełna mroku i cudowności nie z tego świata. Poznaj nadmorski świat soli i łez i przekonaj się, czy dobro zawsze musi wygrywać ze złem.

 

Flanagan John. Ucieczka z zamku Falaise. Warszawa: Wydawnictwo Jaguar, 2021

 ucieczka z zamku falaise zwiadowcy tom 16

Próba uwolnienia gallijskiego księcia pomimo starannie przygotowanego planu zakończyła się katastrofalną porażką i teraz to Will Treaty oraz jego uczennica, Maddie, stali się więźniami w Chateau des Falaises. Niebezpieczny i przebiegły baron Lassigny nie zamierza wypuścić ani ich, ani księcia, traktując aralueńskich zwiadowców jako pionki w swojej intrydze, której celem jest obalenie króla Philippe’a i przejęcie tronu Gallii.
Will i Maddie od samego początku planują ucieczkę i powrót do Araluen, ale w tym celu muszą przechytrzyć barona i wydostać się z wieży, w której są przetrzymywani. Jak się okazuje, mogą liczyć na nieoczekiwaną pomoc przyjaciół, z których jeden ukrywa się znacznie bliżej niż mogliby się spodziewać. Nie zmienia to jednak faktu, że podstępnego barona nie wolno lekceważyć.
Ich życie wisi na włosku, zaś szanse na zwycięstwo w pojedynku z zakutym w zbroję rycerzem albo też na powodzenie nowego ryzykownego planu uratowania księcia wydają się wyjątkowo nikłe. Od tego jednak są zwiadowcy, aby wykorzystywać swoje niezwykłe umiejętności i chwytać się nawet najbardziej szalonych sposobów, aż uda im się wykonać powierzoną im misję.

 

Gibbs Stuart. Szkoła szpiegów. Warszawa: Wydawnictwo Agora, 2021

 szkola szpiegow

Nowa zwariowana seria szpiegowska dla dzieci! Nazywa się Ripley, Benjamin Ripley. Ma 12 lat, i sprawi, że całe dowództwo CIA będzie wstrząśnięte i zmieszane.

Pewnego dnia spokojne życie Benjamina Ripleya nabiera szalonego rozpędu. Wszystko zaczyna się od wizyty tajemniczego mężczyzny. Benjamin – bądźmy szczerzy: nerd i kujon – niespodziewanie otrzymuje powołanie do Szkoły Szpiegów.

Tę tajną i elitarną placówkę prowadzi CIA, a uczą się w niej najzdolniejsi uczniowie – przyszli tajni agenci, gotowi do rozwiązywania najtrudniejszych zagadek oraz do udziału w niebezpiecznych misjach wywiadowczych. Początkowo Ben nie może uwierzyć w swoje szczęście, wkrótce jednak okazuje się, że wplątał się w aferę szpiegowską i że może to przypłacić życiem.

Liggett Kim. Rok próby. Poznań; Wrocław: Wydawnictwo Dolnośląskie, copyrght 2021

rok proby

O tym się nie rozmawia… To zabronione.

W hrabstwie Garner wszystkie szesnastoletnie dziewczyny muszą na rok opuścić rodzinną osadę. Ponoć ich tajemnicza moc odbiera rozum mężczyznom, a kobiety doprowadza do szału zazdrości… W dziczy mają się wyzbyć owej magii, by powrócić do domu jako czyste i gotowe do małżeństwa. Tyle że nie każda zdoła przeżyć…

Tierney James już niedługo sama pozna całą prawdę o roku próby. Będzie musiała stawić czoła bezwzględnej naturze i brutalnym kłusownikom czyhającym w lesie. przede wszystkim demonom, które czają się w mrokach dziewczęcych dusz…

 


Notatki przygotowano na podstawie informacji zawartych na stronach internetowych wydawnictw.