Galeria Rotunda zaprasza na wystawę „Opera Śląska w dokumentach życia społecznego” przygotowaną w oparciu o zbiory biblioteczne bytomskiej książnicy.

Na wystawie prezentujemy dżs-y, czyli druki ulotne i okolicznościowe charakteryzujące się różnorodną formą i szatą graficzną, wydawane, aby osiągnąć określony cel informacyjny, propagandowy, reklamowy itp., związane z jedną z najstarszych instytucji kultury działających w naszym mieście - Operą Śląską.

Początki jej działalności sięgają roku 1945, w którym to został utworzony zespół prowadzony przez Adama Didura. Na ekspozycji prezentujemy w układzie chronologicznym plakaty i afisze z lat 1964-2005. Zebrane repertuary, libretta, foldery, zaproszenia oraz czasopismo wydawane przez Operę Śląską obejmują okres od lat pięćdziesiątych XX wieku do dnia dzisiejszego. Całość uzupełniają zdjęcia z przedstawień operowych. Celem wystawy jest ukazanie zmian zachodzących w tego typu dokumentach na przestrzeni kilku dziesięcioleci (od połowy lat 50. XX wieku do początków XXI wieku). Łatwo zauważyć różnice w rozmiarze, kolorystyce, technikach wykonania czy prezentowanych treściach. Informacje zawarte w dokumentach życia społecznego są często unikatowe oraz niedostępne w innych materiałach. Część z nich ma niewielką wartość, ale są bez wątpienia i takie, których znaczenie jako materiału źródłowego dla badaczy i niektórych odbiorców jest niekwestionowana.

Ekspozycja jest doskonałym świadectwem nie tylko dorobku bytomskiej instytucji, kulturalnej jaką jest Opera Śląska, ale również przemian społeczno-kulturowych naszego miasta. Mamy nadzieję, że wystawa zachęci Państwa także do odwiedzenia Pracowni Historii Bytomia i Informacji Regionalnej i bliższego zapoznania się z jej zasobami.

Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna w Bytomiu - Galeria Rotunda.
Czas wystawy: 18.06.2018-31.08.2018

Dodaj komentarz

Dane osobowe zawarte w formularzu kontaktowym będą przetwarzane przez Miejską Bibliotekę Publiczną, plac Jana III Sobieskiego 3 w Bytomiu, w celu udzielenia odpowiedzi lub załatwienia Twojej sprawy. Jeżeli udzielenie odpowiedzi będzie wiązało się z przesłaniem informacji marketingowych, przez wypełnienie poszczególnych pól formularza kontaktowego wyraźnie potwierdzasz zgodę na przekazanie Ci informacji o produktach lub usługach na podany przez Ciebie adres e-mail lub numer telefonu. Możesz cofnąć zgodę w każdym momencie bez podawania przyczyny, lecz bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania przed jej cofnięciem. Przysługują Ci prawa na podstawie RODO, m.in. prawo dostępu do danych, do sprostowania, do zapomnienia i do ich przenoszenia. Pełną informację RODO znajdziesz na stronie: https://www.biblioteka.bytom.pl/images/stale_elementy/Regulaminy/polityka_prywatnosci2019.pdf


Kod antyspamowy
Odśwież