Historia Polski powinna być dla nas przestrogą. Nasz kraj wielokrotnie traktowano jak kartę przetargową wielkich mocarstw, a zawierane przez polski rząd sojusze w rzeczywistości okazywały się świstkiem papieru. O tym, jak Polska została zdradzona przez swoich sojuszników w XIX i XX wieku opowie bytomski historyk, Tomasz Sanecki podczas kolejnego wykładu w Miejskiej Bibliotece Publicznej, 19 października o godz. 17.00.

W historii Polski nie brakowało negatywnych wydarzeń, z których powinniśmy wyciągnąć wnioski. Byliśmy przecież potęgą militarną, która decydowała o kształcie granic i losach narodów europejskich, a jednak rola naszego kraju odwróciła się w połowie XVIII wieku. Polska pozbawiona reform, silnej armii i przede wszystkim skorumpowana stała się wówczas obiektem zakulisowych rozgrywek wielkich mocarstw, które doprowadziły do rozbioru Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

Polacy stali się również kartą przetargową w wielkiej polityce Napoleona Bonaparte, który obiecał nam niepodległość, a w rzeczywistości wykorzystał Polskę jako straszak wobec naszych zaborców - Rosję, Prusy i Austrię, które obawiając się wskrzeszenia niepodległej Polski były gotowe iść na dalekie ustępstwa wobec Cesarza Francuzów.

Bytomski historyk skupi się jednak głównie na sytuacji Polski w XX wieku. Tomasz Sanecki przypomni cztery najważniejsze wydarzenia w XX wieku, które wpłynęły na losy naszego kraju, a mimo to nie potrafiliśmy wyciągnąć z nich właściwych wniosków. Pierwszym z nich będą wydarzenia, jakie rozegrały się w 1920 roku. Wówczas w chwili kiedy bolszewicy zbliżali się do przedmieść Warszawy rząd brytyjski wezwał Polaków do przyjęcia wszystkich warunków Rosji Radzieckiej, co oznaczałoby dla nas utratę niepodległości. Ten cios w plecy nasi zachodni sojusznicy powtórzyli w 1933 roku, kiedy odmówili Józefowi Piłsudskiemu udziału w wojnie prewencyjnej przeciwko hitlerowskim Niemcom, jak również w 1939 roku, pozostawiając nasz kraj na pastwę armii niemieckiej, która w miesiąc podbiła Polskę.

Niemniej tragiczne wydarzenia rozegrały się w Teheranie w 1943 roku i Jałcie w 1945, gdzie alianci zachodni oraz Związek Radziecki za plecami rządu polskiego ustaliły nowe granice powojennej Polski, która jak się okazało w 1945 roku znalazła się w radzieckiej strefie wpływów. Sanecki opowie między innymi, który z przywódców Wielkiej Trójki sprzyjał Józefowi Stalinowi i godził się na wszystkie propozycje przywódcy Związku Radzieckiego.

Dodaj komentarz

Dane osobowe zawarte w formularzu kontaktowym będą przetwarzane przez Miejską Bibliotekę Publiczną, plac Jana III Sobieskiego 3 w Bytomiu, w celu udzielenia odpowiedzi lub załatwienia Twojej sprawy. Jeżeli udzielenie odpowiedzi będzie wiązało się z przesłaniem informacji marketingowych, przez wypełnienie poszczególnych pól formularza kontaktowego wyraźnie potwierdzasz zgodę na przekazanie Ci informacji o produktach lub usługach na podany przez Ciebie adres e-mail lub numer telefonu. Możesz cofnąć zgodę w każdym momencie bez podawania przyczyny, lecz bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania przed jej cofnięciem. Przysługują Ci prawa na podstawie RODO, m.in. prawo dostępu do danych, do sprostowania, do zapomnienia i do ich przenoszenia. Pełną informację RODO znajdziesz na stronie: https://www.biblioteka.bytom.pl/images/stale_elementy/Regulaminy/polityka_prywatnosci2019.pdf


Kod antyspamowy
Odśwież