9 listopada 2018 roku godzina 17.00
Sala wykładowa Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bytomiu, plac Jana III Sobieskiego 3

Z mapy Europy Polska zniknęła w 1795 roku, gdy Rosja, Prusy i Austria dokonały jej III rozbioru, doprowadzając tym samym do upadku jednego z największych krajów Starego Kontynentu. Pomimo wielu zrywów powstańczych, walki z zaborcami nie udało się doprowadzić do odzyskania niepodległości.

Dopiero wybuch I wojny światowej w 1914 roku, w której naprzeciwko siebie stanęli nasi zaborcy, był przełomowym momentem w historii Polski.

Zapraszamy 9 listopada o godz. 17.00 do Miejskiej Biblioteki Publicznej przy pl. Jana III Sobieskiego na prelekcje Tomasz Saneckiego poświęconą „Drodze Polski do niepodległości”. Bytomski historyk nie tylko opowie, jak doszło do upadku naszego kraju w 1795 roku, próbach wskrzeszenia wolnej Polski za czasów Napoleona Bonaparte oraz podczas powstań – listopadowego /w 1830 roku/ i styczniowego /w 1863 roku/, ale również przybliży najważniejsze fakty związane z wybuchem I wojny światowej, która przyczyniły się do odzyskania przez Polskę niepodległości.

Tomasz Sanecki skupi się również na sytuacji Polski w 1918 roku, a więc najważniejszym dniu – 11 listopada – kiedy to Rada Regencyjna przekazała władzę Józefowi Piłsudskiego, a fakt ten uznano za odzyskanie przez nasz kraj niepodległości i suwerenności, ale również przedstawi walkę Polaków, którą musieli podjąć w obronie odzyskanej niepodległości.

Bytomski historyk wspomni między innymi o powstaniu wielkopolskim, wojnie polsko – bolszewickiej, a także powstaniach śląskich, bez których nie byłoby Górnego Śląska w granicach Polski.

Warto dodać, że w tym roku obchodzimy 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, tym bardziej więc warto przyjść i przybliżyć sobie najważniejsze fakty z historii, które doprowadziły do odrodzenia Państwa Polskiego.

Dodaj komentarz

Dane osobowe zawarte w formularzu kontaktowym będą przetwarzane przez Miejską Bibliotekę Publiczną, plac Jana III Sobieskiego 3 w Bytomiu, w celu udzielenia odpowiedzi lub załatwienia Twojej sprawy. Jeżeli udzielenie odpowiedzi będzie wiązało się z przesłaniem informacji marketingowych, przez wypełnienie poszczególnych pól formularza kontaktowego wyraźnie potwierdzasz zgodę na przekazanie Ci informacji o produktach lub usługach na podany przez Ciebie adres e-mail lub numer telefonu. Możesz cofnąć zgodę w każdym momencie bez podawania przyczyny, lecz bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania przed jej cofnięciem. Przysługują Ci prawa na podstawie RODO, m.in. prawo dostępu do danych, do sprostowania, do zapomnienia i do ich przenoszenia. Pełną informację RODO znajdziesz na stronie: https://www.biblioteka.bytom.pl/images/stale_elementy/Regulaminy/polityka_prywatnosci2019.pdf


Kod antyspamowy
Odśwież