Miejska Biblioteka Publiczna w Bytomiu w ramach współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie zaprasza  14 stycznia o godz. 12.00 na prelekcje „Rodzina Tiele-Wincklerów i ich pałace”.

Rodzina Tiele-Winckler jest wielce zasłużona dla Bytomia i jego dzielnic poprzez działania na rzecz rozwoju przemysłu, prowadzenie działalności charytatywnej i społecznej. W trakcie spotkania zostaną omówione dzieje rodu szlacheckiego Tiele-Wincklerów

od ich „śląskich” korzeni czyli od Franciszka Wincklera (1803-1851). Senior rodu za pracą przybył do Tarnowskich Gór a następnie po-przez małżeństwo ze swoją pracodawczynią – Marią Domes, ale także dzięki własnej przedsiębiorczości, przyczynił się do powstania późniejszej wielkiej fortuny rodzinnej, obejmującej z czasem liczne górnośląskie kopalnie, fabryki, miasta, w tym Katowice oraz Mysłowice. W sposób szczególny zostanie zaprezentowane materialne dziedzictwo tego rodu czyli ich dwory i pałace.

W prezentacji multimedialnej  przedstawione będą poszczególne siedziby rodowe znajdujące się w miejscowościach podległych Tiele-Wincklerom. Poznamy ich historię oraz architekturę oraz dowie-my się tego czy przetrwały do dnia dzisiejszego.

Sala Wykładowa MBP, Bytom, pl. Jana III Sobieskiego 3

Komentarze   

0 #1 Jacek Stolarski 2019-01-13 10:08
Godzina 12-ta? To jakaś chora godzina na tak interesującą prelekcję. Kogo się spodziewają gościć organizatorzy? Wyłącznie emerytów? Poza tym informacja na Facebooku podana z zaledwie jednodniowym wyprzedzeniem. Nie podoba mi się to, a tematyka naprawdę ciekawa.
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież