Czy pierwsza wizyta w bibliotece może być początkiem wspaniałej przygody na całe życie? Wierzymy, że tak! Dlatego we wrześniu 2018 r. w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek” MBP w Bytomiu przystąpiła do projektu pilotażowego skierowanego do dzieci rozpoczynających edukację przedszkolną oraz ich rodziców.

Nawyk codziennego czytania z dzieckiem oraz regularnego odwiedzania biblioteki warto kształtować już od najwcześniejszych lat życia dziecka, dlatego zaprosiliśmy rodziców trzylatków, żeby wspólnie ze swoimi Maluchami odebrali w bibliotece wyjątkowy prezent. W przygotowanej dla nich „Wyprawce Czytelniczej” znalazły się: książka „Pierwsze wiersze dla…” (antologia wierszy wybitnych polskich poetów), poradnik dla rodziców „Książką połączeni, czyli o roli czytania w życiu dziecka” przypominający o korzyściach wynikających z czytania oraz Karta Małego Czytelnika do zbierania naklejek. Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzymuje naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostaje uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania.
Bibliotekarze z wielkim zaangażowaniem włączyli się w projekt, stając się dla trzylatków wyjątkowymi przewodnikami po świecie książek. Uroczyste wręczanie dziecku dyplomu za częste wizyty w bibliotece będzie doskonałą okazją do zbudowania z nim trwałych więzi, które – mamy nadzieję – przetrwają lata.

Pierwszym laureatem akcji w naszej bibliotece został Bartek Dębiński. Bartek ma niecałe cztery lata i jest czytelnikiem Placówki Filialnej Nr 23. Kilka razy w miesiącu wraz z mamą i starszym bratem przychodzi wypożyczać książki. Jako pierwszy w MBP zebrał komplet naklejek. Cała rodzina bardzo dużo czyta, obowiązkowo przed snem Bartek i jego starszy brat słuchają bajek. Bartek ma już sprecyzowane zainteresowania: lubi książki o samochodach, baśnie, uwielbia książki o dinozaurach, wraz ze starszum bratem ”zaliczył” już serię książek o “Mikołajku” Sempe i Goscinnego oraz książki o “Koszmarnym Karolku” F. Simon. Wspólna lektura dla całej rodziny jest po prostu nawykiem i jednocześnie ogromną przyjemnością.

Drugim laureatem, który zebrał komplet naklejek jest Pawełek Piasecki. Podobnie jak Bartek ma niecałe cztery lata i jest przedszkolakiem. Pawełek wraz rodzicami i babcią jest częstym gościem biblioteki. Ulubionym bohaterem literackim naszego małego czytelnika jest myszka – Tupcio Chrupcio. Książki z tego cyklu autorstwa Anny Casalis są najczęściej przez niego wypożyczanymi książkami

Bartkowi i Pawełkowi serdecznie gratulujemy!

Jednocześnie zachęcamy rodziców wszystkich trzylatków do uczestnictwa w projekcie.

Dodaj komentarz

Dane osobowe zawarte w formularzu kontaktowym będą przetwarzane przez Miejską Bibliotekę Publiczną, plac Jana III Sobieskiego 3 w Bytomiu, w celu udzielenia odpowiedzi lub załatwienia Twojej sprawy. Jeżeli udzielenie odpowiedzi będzie wiązało się z przesłaniem informacji marketingowych, przez wypełnienie poszczególnych pól formularza kontaktowego wyraźnie potwierdzasz zgodę na przekazanie Ci informacji o produktach lub usługach na podany przez Ciebie adres e-mail lub numer telefonu. Możesz cofnąć zgodę w każdym momencie bez podawania przyczyny, lecz bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania przed jej cofnięciem. Przysługują Ci prawa na podstawie RODO, m.in. prawo dostępu do danych, do sprostowania, do zapomnienia i do ich przenoszenia. Pełną informację RODO znajdziesz na stronie: https://www.biblioteka.bytom.pl/images/stale_elementy/Regulaminy/polityka_prywatnosci2019.pdf


Kod antyspamowy
Odśwież