Łowcy nazistów. Polowanie na hitlerowskich zbrodniarzy – wykładPoświęcili niejednokrotnie całą swoją karierę, a nawet życie poszukując nazistowskich zbrodniarzy. Ich jedynym celem było odnalezienie i postawienie przed sądem ludzi, którzy w imię nazistowskiej ideologii dokonywali makabrycznych eksperymentów, a także zamordowali miliony niewinnych osób.

 

Zapraszamy 24 maja o 17.00 do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bytomiu /plac Jana III Sobieskiego/ na wykład poświęcony łowcom nazistów, którzy przez kilkadziesiąt lat po zakończeniu II wojny światowej tropili zbrodniarzy, aby wymierzyć im sprawiedliwość. Czy im się udało i jaką zapłacili za to cenę? Którzy zbrodniarze stanęli przed sądem i ponieśli karę za swoje czyny, a którym udało się uniknąć sprawiedliwości? Na te i inne pytania odpowie bytomski historyk, Tomasz Sanecki.

Sanecki przedstawi najsłynniejszych poszukiwaczy nazistowskich zbrodniarzy wśród których byli: Szymon Wiesenthal, Efraim Zuroff, Fritz Bauer oraz Tuwja Friedman czy Beate i Serge Klarsfeldowie. Wszyscy zasłynęli poszukiwaniem największych zbrodniarzy takich jak: Josef Mengele, Eduard Roschmann, Aribert Heim, Alois Brunner, Adolf Eichmann, Franz Stangl, Erich Priebke, Iwan Demaniuk czy Victor Capesius. Postawienie wielu z nich przed sądem było możliwe wyłącznie dzięki uporowi, dążeniu do celu i odwadze łowców nazistów, którzy narażali nie raz swoje życie oraz karierę, aby osiągnąć swój cel, jakim było wymierzenie sprawiedliwości największych zbrodniarzom II wojny światowej.

Podczas prelekcji bytomski historyk opowie nie tylko o najważniejszych łowcach nazistów, ale przede wszystkim w jaki sposób udało im się odnaleźć i postawić przed sądem hitlerowskich zbrodniarzy. Sanecki poruszy również kwestię ucieczki wielu nazistów do krajów Ameryki Południowej, Afryki i na Bliski Wschód, gdzie ukrywali się niejednokrotnie do końca życia. Historyk omówi również w jaki sposób naziści uciekali z Niemiec i Austrii unikając sprawiedliwości, dlaczego wiele rządów zachodnich krajów nie udzielało wsparcia łowcom nazistów, a także do czego wykorzystywano byłych nazistów w takich krajach, jak: Argentyna, Chile i Egipt.

Dodaj komentarz

Dane osobowe zawarte w formularzu kontaktowym będą przetwarzane przez Miejską Bibliotekę Publiczną, plac Jana III Sobieskiego 3 w Bytomiu, w celu udzielenia odpowiedzi lub załatwienia Twojej sprawy. Jeżeli udzielenie odpowiedzi będzie wiązało się z przesłaniem informacji marketingowych, przez wypełnienie poszczególnych pól formularza kontaktowego wyraźnie potwierdzasz zgodę na przekazanie Ci informacji o produktach lub usługach na podany przez Ciebie adres e-mail lub numer telefonu. Możesz cofnąć zgodę w każdym momencie bez podawania przyczyny, lecz bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania przed jej cofnięciem. Przysługują Ci prawa na podstawie RODO, m.in. prawo dostępu do danych, do sprostowania, do zapomnienia i do ich przenoszenia. Pełną informację RODO znajdziesz na stronie: https://www.biblioteka.bytom.pl/images/stale_elementy/Regulaminy/polityka_prywatnosci2019.pdf


Kod antyspamowy
Odśwież