20190522 135058Z okazji przypadającego w maju Europejskiego Dnia Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych Miejska Biblioteka Publiczna w Bytomiu we współpracy ze Wspólnotą Burego Misia przygotowała wystawę poświęconą zagadnieniom związanym z tematyką niepełnosprawności. Wspólnota Burego Misia istnieje od ponad 30 lat, skupiając osoby niepełnosprawne zwane Burymi Misiami, ich rodziców oraz pełnosprawnych przyjaciół – zwanych Burymi Niedźwiedziami. 

Wspólnota ma swoje ogniska w Bytomiu, Krakowie, Poznaniu, a także pod Kościerzyną, gdzie znajduje się Osada Burego Misia. Mieszkają tam ci niepełnosprawni członkowie Wspólnoty, którzy stracili już oparcie ze strony swych rodzin. Dla wspierania działań Wspólnoty 26 lat temu została powołana Fundacja Wspólnoty Burego Misia im. Bogdana Jańskiego, któradba o zabezpieczenie materialne Osady Burego Misiaoraz organizację wakacyjnych Obozów Burego Misia.

Pierwsza część wystawy (gmach główny MBP, I piętro) prezentuje znajdujące się w naszych zbiorach książki: zarówno literaturę piękną dla dzieci i dorosłych, jak i literaturę popularnonaukową, poświęcone różnym rodzajom niepełnosprawności, książki pisane DUŻĄ CZCIONKĄ przeznaczone dla osób niedowidzących, a także książki w formie audiobooków.

20190522 135532

20190522 135547

Część druga wystawy (gmach główny MBP, II piętro) – prezentuje twórczość podopiecznych Wspólnoty Burego Misia, na którą składają się: obrazki wykonane za pomocą m.in. plastikowych widelców, butelek i sznurka, wyroby z drewna przeznaczone do codziennego użytku (chusteczniki, tace) zdobione techniką decoupage’u, koszulki, torby filcowe i wełniane paputki.

20190522 141536

Na wystawie zaprezentowane zostały również zdjęcia przedstawiające podopiecznych Wspólnoty z Bytomia, które ukazują ich w wymarzonych zawodach.

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszej wystawy w dniach od 13 do 31 maja oraz na prelekcję, która zostanie wygłoszona w dniu 28 maja br.,
o godzinie 10.00 przez przedstawicieli Wspólnoty Burego Misia.

Dodaj komentarz

Dane osobowe zawarte w formularzu kontaktowym będą przetwarzane przez Miejską Bibliotekę Publiczną, plac Jana III Sobieskiego 3 w Bytomiu, w celu udzielenia odpowiedzi lub załatwienia Twojej sprawy. Jeżeli udzielenie odpowiedzi będzie wiązało się z przesłaniem informacji marketingowych, przez wypełnienie poszczególnych pól formularza kontaktowego wyraźnie potwierdzasz zgodę na przekazanie Ci informacji o produktach lub usługach na podany przez Ciebie adres e-mail lub numer telefonu. Możesz cofnąć zgodę w każdym momencie bez podawania przyczyny, lecz bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania przed jej cofnięciem. Przysługują Ci prawa na podstawie RODO, m.in. prawo dostępu do danych, do sprostowania, do zapomnienia i do ich przenoszenia. Pełną informację RODO znajdziesz na stronie: https://www.biblioteka.bytom.pl/images/stale_elementy/Regulaminy/polityka_prywatnosci2019.pdf


Kod antyspamowy
Odśwież