Serdecznie zapraszamy  18 czerwca o godz. 16.30 na wykład inauguracyjny Bytomskiego Oddziału Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza, który wygłosi pani dr hab.prof. Uniwersytetu im. Jana Długosza – Barbara Szargot. Temat wykładu: „Helena i inne. Bohaterki Sienkiewicza i ich imiona”.

Grupa inicjatorów, miłośników literatury i literaturoznawstwa, podjęła wyzwanie założenia Bytomskiego Oddziału Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza. TLiAM to najstarsze towarzystwo literackie w Polsce, istnieje bowiem od 1886 roku, a założono je we Lwowie. Po II wojnie światowej nową siedzibą stała się warszawa. TliAM wydaje czasopismo, którym jest rocznik o tytule „Wiek XIX”, publikacja adresowana do środowiska polonistycznego. Po zaakceptowaniu wniosku przez Zarząd Towarzystwa mieszczący się w Warszawie podjęto kolejne działania. Dzięki przychylności i otwartości Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bytomiu, Bytomski Oddział Towarzystwa rozpoczyna swoją działalność.