WRZESIEŃ

„Falochrony” - wystawa prac Hanny Żywickiej

Galeria Rotunda
od 8 do 30.09
gmach główny Miejskiej Biblioteki Publicznej im. prof. W. Studenckiego w Bytomiu
pl. Jana III Sobieskiego 3
Wernisaż wystawy - 8.09, godz. 17.00

WSTĘP WOLNY
wystawa dostępna w godzinach pracy biblioteki

Wystawa prac bytomskiej artystki, pochodzącej ze Szczecina - Hanny Żywickiej. Prace to fotografie artystyczne i obrazy przedstawiające morze i falochrony.

Hanna Żywicka ur. 1955 roku w Szczecinie. Ukończyła studia na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Śląskiego, rocznik 1978, oraz kilka kierunków podyplomowych. Po wielu przeprowadzkach, w 2007 roku zamieszkała w powiecie białogardzkim. Artystka ma na swoim koncie ponad 200 wystaw indywidualnych i zbiorowych, w różnych miejscach Polski, a także poza granicami. W Białogardzie prowadziła galerię „W Bramie”, gdzie sprowadzała artystów z różnych stron kraju, na dobrym poziomie. Prowadziła zajęcia plastyczne z dziećmi i młodzieżą. Poznała wiele interesujących osób, które zaangażowały się w uczestnictwo w mikroprojektach realizowanych w posesji w Pobądzi. Hanna Żywicka sporo pisze i czasem to drukuje, miała również epizody jako ilustrator tekstów książkowych i prasowych. Niejednokrotnie realizowała program arteterapii swojego autorstwa. Artystka swoją sztuką chce zainteresować osoby wrażliwe i myślące. Stara się zwracać uwagę na sprawy ważne, interesujące, dotyczące człowieka i jego przestrzeni. Jedną z ważnych zasad jej sztuki jest efemeryczność i niezaleganie w magazynach.

Narodowe Czytanie "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej

Domu Kultury nr 1 przy ul. Powstańców Warszawskich 12 w Bytomiu.
9 września (sobota) godz. 11.00 sala kameralna Młodzieżowego

WSTĘP WOLNY

Zaproszeni goście do wspólnego czytania to pracownicy Urzędu Miejskiego w Bytomiu, pracownicy bytomskich instytucji kultury oraz przedstawiciele ngo i środowisk artystycznych w naszym mieście.
Po odczytaniu fragmentów tekstu "Nad Niemnem" zostanie zaprezentowany występ uczestników zajęć w MDK nr 1 w Bytomiu. Koncepcja ruchu tanecznego (w choreografii Magdaleny Futrzyk) przeplatanego z narracją aktorów (w reżyserii Danuty Szymczyk) i nagraniami cytatów w tle. Inspiracją jest cytat: W każdej fali powietrza, światła, woni, w każdym kamyku przydrożnym i każdej trawie polnej, w liniach każdego ludzkiego oblicza i westchnieniu każdej piersi ludzkiej tkwi cząstka duszy świata, niewidzialnymi nićmi połączona z duszą artysty i w ruch ją wprawić mogąca.
Oprawą wydarzenie będzie wystawa cyjanotypii botanicznych autorstwa Elizy Flaszewskiej inspirowana zielnikami "Kwiatowe" tworzonymi przez Elizę Orzeszkową. Wystawa towarzysząca wydarzeniu przedstawiona będzie w gmachu MDKu.
Wydarzenie zostało objęte:
Honorowym patronatem Pary Prezydenckiej
Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Bytomia
Patronatem Medialnym Życia Bytomskiego
Organizatorami są:
Młodzieżowy Dom Kultury nr 1 w Bytomiu oraz Miejska Biblioteka Publiczna im. prof. Wł. Studenckiego w Bytomiu

Dyskusyjny Klub Książki „Niedosyt”

21.09, godz. 11.00
Na spotkaniu będzie omawiana książka Czerwony śnieg na Etnie Jarosława Mikołajewskiego i Pawła Smoleńskiego.

Dyskusyjny Klub Książki „Co i jak”

26.09, godz.15.30
Na spotkaniu będzie omawiana książka Biuro detektywistyczne Dziurka od klucza Renaty Piątkowskiej

Dyskusyjny Klub Książki „Trzynastka”

28.09, godz. 17.00
Na spotkaniu będzie omawiana książka Świat w płomieniach Siri Hustvedt

 

LIPIEC - SIERPIEŃ

Letnia Akademia Bajek – lato w mieście

Projekt Letnia Akademia Bajek skierowany jest do dzieci pozostających latem w mieście. Spotkania będą miały formę warsztatów plastycznych połączonych z czytaniem książek i wyświetlaniem animacji. Dzieci poznają bohaterów „Dobranocek”, które oglądali ich rodzice i dziadkowie. Zapoznają się z postaciami Reksia, Filemona, Bonifacego, Koziołka Matołka, Bolka i Lolka, Profesora Gąbki, Krecika, Rumcajsa oraz wieloma innymi kultowymi bohaterami kreskówek. Dzieci zdobędą wiedzę na temat literackich pierwowzorów znanych bajek animowanych oraz popularniejszych technik animacji. Uzupełnieniem zajęć będą warsztaty artystyczne, w trakcie których dzieci będą wykonywać prace plastyczne związane tematycznie z omawianymi bajkami.

zapisy:

Wypożyczalnia Literatury dla Dzieci i Młodzieży
Gmach Główny MBP – rotunda – I piętro
tel. (32) 787 06 01 do 03 wew. 413

Wakacje z książką – zabawa wakacyjna polegająca na wylosowaniu książki z wybranej wypożyczalni, zrobieniu zdjęcia przedstawiającego książkę na wakacjach oraz przesłaniu zdjęcia drogą emailową do wypożyczalni. Zdjęcia opublikowane zostaną na stronie internetowej MBP oraz na fanpage FB .

Wypożyczalnia Literatury Beletrystycznej gmach główny, I piętro, pokój 117,
Wypożyczalnia Literatury Popularnonaukowej, gmach główny, II piętro, pokój 202
Kontakt:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
32 7870601/03 wew.117
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
32 7870601/03 wew. 202

Otwarte spotkanie klubów

Zapraszamy na otwarte spotkanie klubów: „Niedosyt” i „Trzynastka” pt. „Polecamy lektury na lato… i nie tylko”. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych na wyjątkowe spotkanie klubów dyskusyjnych, tym razem w pięknych okolicznościach przyrody czyli w Parku Miejskim im. F. Kachla. Pytania dotyczące wydarzenia proszę kierować pod wskazanym numerem telefonu lub adresem mailowym.

27.07 godz. 15:00 - 18:00
Park Miejski im. F. Kachla

Zapisy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
327870601/3 wew. 413