wrzesień

GALERIA ROTUNDA

Wystawa prac pt. „Industrialne inspiracje”. Wystawa prac plastycznych sekcji plastycznej UTW Bytom 

Miejska Biblioteka Publiczna im. prof. Wł. Studenckiego oraz Uniwersytet Trzeciego Wieku w Bytomiu zapraszają na wystawę malarstwa „Industrialne inspiracje”. Wystawa prezentuje prace sekcji plastycznej Bytomskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku pod opieką pani Marty Hawlickiej. Obrazy zaprezentowane na wystawie inspirowane są zabytkami techniki oraz pejzażem śląskiej architektury które nawiązują do INDUSTRIADY 2021 ŚWIĘTA SZLAKU ZABYTKÓW TECHNIKI.

Wystawa dostępna od 10 do 30.09 br. w galerii Rotunda Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bytomiu, w godzinach otwarcia biblioteki..

Pytanie prosimy kierować na adres:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Narodowe czytanie „Moralność Pani Dulskiej”-  i jej odsłony

06.09.2021 r., godz. 10.00

Jubileuszowa, bo już dziesiąta bytomska odsłona Narodowego Czytania odbędzie się 6 września 2021 roku w godz. 10-12 w budynku Miejskiej Biblioteki Publicznej im. W. Studenckiego w Bytomiu. Fragmenty tekstu tegorocznej lektury, Moralności Pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej, opatrzone komentarzem historyczno-literackim będą czytać:

Prezydenci Bytomia, Słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku,  Dyrektor oraz uczniowie Technikum nr 4 w Bytomiu, pracownicy Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Bytomiu oraz pracownicy Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. J. Lompy w Katowicach Filii w Bytomiu i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. W. Studenckiego w Bytomiu.

 

Spotkanie autorskie z Joanną Jagiełło

30.09.2021 r., godz. 9.00

Spotkanie autorskie odbędzie się w ramach projektu APETYT NA KSIĄŻKĘ dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z programu „Partnerstwo dla książki”. Działania kierowane są do dzieci i ich rodziców, młodzieży oraz osób 60+. Na projekt złożyły się warsztaty kreatywne oraz spotkania autorskie. Chcemy w ten sposób przekonać odbiorców projektu, że czytanie oraz bezpośrednie spotkanie z autorem są ciekawym sposobem na spędzanie czasu wolnego i mogą być inspiracją do dalszej twórczej aktywności.

Na spotkanie obowiązują zapisy: brak miejsc

Wypożyczalnia Literatury dla Dzieci i Młodzieży
Gmach Główny MBP – rotunda – I piętro
tel. (32) 787 06 01 do 03 wew. 413
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Wystawa prac pt. „Losujemy, malujemy, budujemy”. Odsłona II. LATO I WAKACJE

6 - 30.09.2021

W czasie wakacji zaproponowano dzieciom zabawę „Losujemy, malujemy, budujemy”. Tematem zabawy były lato i wakacje. Zainteresowani losowali w Wypożyczalni Literatury dla Dzieci i Młodzieży karteczki z hasłami, które w domu należało zilustrować za pomocą dowolnej techniki artystycznej. Prace można było przynieść do wypożyczalni lub przesłać jej zdjęcie na adres mailowy Wypożyczalni Literatury dla Dzieci i Młodzieży.
Wszystkie nadesłane oraz dostarczone do wypożyczalni prace można będzie podziwiać w wirtualnej galerii, dostępnej na stronie internetowej biblioteki. Prace dostarczone do Wypożyczalni Literatury dla Dzieci i Młodzieży ponadto można będzie oglądać na wystawie w Galerii Rotunda .

Pytanie prosimy kierować na adres:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Prosimy pamiętać o tym, że na wszystkie imprezy obowiązuje limit miejsc.

 

październik

GALERIA ROTUNDA

15.10.2021 r.

godz. 16:30

Otwarcie wystawy „Las wita was”. Wystawa została wypożyczona z Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka z Torunia. Działalność Galerii na stałe wpisała się w kalendarz wydarzeń kulturalnych o zasięgu międzynarodowym. Ich wychowankowie są laureatami wielu konkursów plastycznych w kraju i zagranicą. Przez ponad 50 lat działalności Galeria współpracowała z wieloma artystami plastykami i wspaniałymi pedagogami, którzy edukacji plastycznej dzieci i młodzieży poświęcili swój czas i doświadczenie. Wystawa dostępna będzie do końca października w godzinach otwarcia biblioteki. Wydarzenie jest organizowane w współpracy z Bytomskim Centrum Kultury w Bytomiu w ramach „BECEK CZYTA. BYTOMSKI FESTIWAL LITERACKI DLA DZIECI I MŁODZIEŻY”.

Godz. 17:00 

Warsztaty online z Tomaszem Samojlikiem w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bytomiu. Dzieci oraz młodzież zaprosimy na Inspirujące i kreatywne spotkanie z autorem, doktorem habilitowanym nauk biologicznych i specjalistą w dziedzinie historii przyrodniczej, który pisze książki, rysuje i tworzy komiksy, doskonale łącząc fabuły z dozą wiedzy przyrodniczej. Celem jego twórczości jest przełożenie specjalistycznej wiedzy naukowej na język zrozumiały dla młodych odbiorców. Podczas spotkania na bazie swoich książek i komiksów (m. in. seria książek o żubrze Pompiku, komiksy „Ryjówka przeznaczenia” i „Umarły Las”, picturebooki „O rety! Przyroda” i „O rety! Przyroda świata” oraz książka harmonijkowa „Pikotek chce być odkryty”) opowie o fascynującym świecie przyrody i swoich doświadczeniach z adaptacją jego książek i komiksów na inne media, np. gry planszowe, słuchowiska czy filmy animowane. Podczas części warsztatowej uczestnicy dowiedzą się, jak proste może być rysowanie bohaterów książek i komiksów autora. Spotkanie będzie doskonałym narzędziem do rozwijania zainteresowań czytelniczych, promującym wśród dzieci książki o tematyce przyrodniczej. Wydarzenie jest organizowane w współpracy z Bytomskim Centrum Kultury w Bytomiu w ramach „BECEK CZYTA. BYTOMSKI FESTIWAL LITERACKI DLA DZIECI I MŁODZIEŻY”.

 

Spotkanie autorskie z Grzegorzem Kasdepke

15.10.2021 r., godz. 12.00 sala wykładowa

Spotkanie autorskie odbędzie się w ramach projektu APETYT NA KSIĄŻKĘ dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z programu „Partnerstwo dla książki”. Działania kierowane są do dzieci i ich rodziców, młodzieży oraz osób 60+. Na projekt złożyły się warsztaty kreatywne oraz spotkania autorskie. Grzegorz Kasdepke to jeden z najbardziej poczytnych autorów książek dla dzieci i młodzieży. Twórca słuchowisk radiowych i laureat wielu prestiżowych nagród oraz wyróżnień. W 2002 r. za książkę "Kacperiada" otrzymał literacką nagrodę im. Kornela Makuszyńskiego oraz wyróżnienie w konkursie Dziecięcy Bestseller Roku.

Spotkanie autorskie z Ewą Chotomską

20.10.2021 r., godz. 11.00 sala wykładowa

Spotkanie autorskie odbędzie się w ramach projektu APETYT NA KSIĄŻKĘ dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z programu „Partnerstwo dla książki”. Działania kierowane są do dzieci i ich rodziców, młodzieży oraz osób 60+. Na projekt złożyły się warsztaty kreatywne oraz spotkania autorskie. Ewa Chotomska - autorką książek dla dzieci oraz licznych scenariuszy (m.in. do popularnego Tik-Taka, w którym wcielała się w rolę niezapomnianej Ciotki Klotki). Na spotkaniu pani Ewa będzie mówić o swojej twórczości oraz twórczości swojej matki Wandy Chotomskiej.

Na spotkania obowiązują zapisy: brak miejsc

Wypożyczalnia Literatury dla Dzieci i Młodzieży
Gmach Główny MBP – rotunda – I piętro
tel. (32) 787 06 01 do 03 wew. 413
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

W świecie kolekcjonerów i hobbystów „Pasje rodziny Mazurkiewiczów”

6.10 – 25.10.

gmach główny, Hol I piętro

Projekt jest imprezą  cykliczną, odbywająca się  raz do roku w formie wystawy. Tym razem prace swoje zaprezentuje rodzina Mazurkiewiczów. Wszyscy członkowie tej rodziny mama, ojciec, dwie siostry i brat rozwijają swoje pasje artystyczne. Spod ich rąk wychodzą przepiękne rzeczy, które potem stają się ozdobą wnętrz.

4.10 - 29.10.

gmach główny, Hol II piętro

Wystawa fotografii pt. „ŚLĄSK NOCĄ”

Zapraszamy na wystawę prac naszego Czytelnika pana Tomasza Kopca, autora zdjęć, w których widać autentyczne piękno i pasję. Wystawa fotografii pt. „ŚLĄSK NOCĄ” zapoczątkuje cykl, który będzie przedstawiał pasje naszych czytelników, wśród których znajdują się osoby posiadające różne talenty, zdolności i pasje, warte pokazania.

 

Prosimy pamiętać o tym, że na wszystkie imprezy obowiązuje limit miejsc.

UWAGA! PODANE TERMINY MOGĄ ULEC ZMIANIE.