11 i 18 grudnia 2018 r., godz.11.30

Zasłuchani, zaczytani

Projekt jest skierowany do osób dorosłych, korzystających z usług Dziennego Domu Pomocy nr 1 w Bytomiu. W trakcie spotkań zostanie dokonany wybór nowej lektury, w oparciu o sugestie seniorów.

Wypożyczalnia Literatury dla Dzieci i Młodzieży MBP, Bytom, pl. Jana III Sobieskiego 3

Czytamy zamiast mamy – spotkania bajkowe

10 grudnia 2018 r.,  godz. 10.00  - Przedszkole Miejskie nr 2

12 grudnia 2018 r., godz. 10.00  - Przedszkole Miejskie nr 20

Tematem tegorocznych spotkań będzie bezpieczeństwo dzieci w domu i poza nim. W trakcie zajęć przedszkolaki będą poznawać opowiadania, których bohaterami są Kacperek i Dominik. Tym razem bohaterowie opowiadań Grzegorza Kasdepke ostrzegą słuchaczy przed przejadaniem się, nie tylko świątecznymi smakołykami.

Biblioteka to jest to!

11 grudnia 2018 r., godz. 10.00 – Wypożyczalnia Literatury dla Dzieci i Młodzieży

18 grudnia 2018 r., godz. 16.30 – Wypożyczalnia Literatury dla Dzieci i Młodzieży

Projekt Biblioteka to jest to! pod tegorocznym hasłem Filmy i potwory skierowany jest do dzieci w wieku szkolnym (szkoła podstawowa). Tym razem uczestnicy spotkają filmowych superbohaterów, m.in.: Iron Mana, Ant Mana, Sokole Oko, Spider Mana, Star Lorda, Falcona, Czarną Panterę. Zastanowią się, czy ci bohaterowie są jeszcze  ludźmi czy może to, że dysponują niewiarygodnymi mocami czyni z nich potwory.

Kącik Artystyczny KreaTYwnia

7 grudnia 2018 r., godz. 10.00 – 11.30

Warsztaty będą skierowane do dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Bytomiu. Uczniowie wykonają kartki bożonarodzeniowe.

14 grudnia 2018 r., godz. 15.30 – 17.00

Warsztaty skierowane do dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Bytomiu. Dzieci wykonają kartki bożonarodzeniowe.

12 grudnia, godz. 10.00

Mieszkańcy zimowego lasu - zajęcia literacko-plastyczne dla uczniów Szkoły Podstawowej Nr 26.

Placówka Filialna Nr 22, Bytom-Miechowice, ul. Nickla 19

12 grudnia, godz. 10.00

Spotkanie członków DKK „Niedosyt”, w trakcie którego omawiana będzie książka Strzeżysz P.: Makaron w sakwach, czyli rowerem przez Andy i Kordyliery.

Placówka Filialna Nr 23, Bytom-Śródmieście, ul. Łużycka 23

13 grudnia, godz. 10.00

Biblioteczny misz-masz, czyli Bombowa bombka – zajęcia plastyczne dla dzieci z Przedszkoli Miejskich Nr 46 i Nr 48.

Placówka Filialna Nr 6, Bytom-Łagiewniki, ul. Cyryla i Metodego 38

13 grudnia 2018 r., godz.14.00

Dyskusyjny Klub Książki Co i jak

W trakcie spotkania omówiona zostanie powieść Michaela Bonda Paddington za granicą. Porozmawiamy o przygodach (również filmowych) tego  małego niedźwiadka oraz o jego literackich kuzynach, m.in. Kubusiu Puchatku, misiu Uszatku.

13 grudnia 2018 r., godz. 17.00

DKK „Trzynastka”

Grudniową lekturą „Trzynastki” będzie zbiór opowiadań Oty Pavla „Śmierć pięknych saren. Jak spotkałem się z rybami”. To liryczno-groteskowy powrót do mitycznej krainy dzieciństwa, do symbolizowanego przez baśniowy świat przyrody poczucia wolności i pierwotnej harmonii. Szczególną rolę w tym mikrokosmosie odgrywa najbliższa rodzina młodego bohatera, a zwłaszcza portretowany z czułą ironią ojciec – komiwojażer, filozof i namiętny wędkarz.

Sala wykładowa MBP, Bytom, pl. Jana III Sobieskiego 3

15 grudnia 2018 r., godz. 13.00

Klub Czytających Rodzin

Projekt ten skierowany jest do rodzin zainteresowanych ciekawymi formami spędzania wspólnie wolnego czasu. W roku 2018 będziemy poznawać sławnych wojowników i rycerzy. Tym razem uczestnicy poznają postacie sławnych samurajów.

17 grudnia 2018 r.,  godz. 12.30

Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

Tematem spotkania będzie niepełnosprawność i „inność” dzieci, które są np. niepełnosprawne ruchowo lub chorują na choroby przewlekłe.  Pokazanie dzieciom, że niepełnosprawni są takimi samymi ludźmi jak one, że mają marzenia, że nie chcą się wyróżniać z tłumu swoją „innością”. W spotkaniu wezmą udział uczniowie ze szkół podstawowych nr 3 i 40 z Bytomia.

18 grudnia 2018 r., godz.10.00

Rozmowy o wartościach, talentach i tajnikach powstawania książek o Przygodach Wielkiego Różowego Hipciaspotkanie autorskie z panią Nataszą Dereń-Halczok.

Miejska Biblioteka Publiczna, Bytom, pl. Jana III Sobieskiego 3

20 grudnia 2018 r., godz.10.00

Bajka pod choinkę – spotkanie literackie dla dzieci z Przedszkola Miejskiego Nr 49.

Placówka Filialna Nr 1, Bytom-Szombierki, ul. Zakątek 20

Ponadto pracownicy placówek regularnie (w terminach ustalonych z pracownikami przedszkoli) uczestniczą w akcji „Czytamy zamiast mamy”, odwiedzając okoliczne przedszkola lub goszcząc przedszkolaków u siebie.

>>Archiwum wydarzeń bibliotecznych<<