Biblioteka? To jest to!

5.11 – godz. 16.00

22.11 – godz. 13.00

Projekt Biblioteka to jest to! pod tegorocznym hasłem Filmy i superherosi skierowany jest do dzieci w wieku szkolnym (szkoła podstawowa). Tym razem bohaterami spotkania będą herosi występujący w filmie Liga Sprawiedliwości. Uczestnicy spotkania poznają filmowe biografie m.in.:  Batmana, Spidermana, Aquamana. Poznają postacie aktorów grających te role. Zastanowią się czy bez przedmiotów w jakie są wyposażeni bohaterowie filmów (tarcza i pas Amazonki, trójząb Atlanta)  nadal byliby oni superherosami. Dzieci wykonają magiczne przedmioty (np. amulety, miecze, tarcze) metodą kolażu.

Zasłuchani, zaczytani

6.11, 13.11, 20.11 i 27.11 - godz.11.30

Projekt Zasłuchani, zaczytani jest skierowany do osób dorosłych, korzystających z usług Dziennego Domu Pomocy nr 1 w Bytomiu. W trakcie spotkań będzie kontynuowane czytanie powieści angielskiej pisarki M. C. Beaton Agatha Raisin i ciasto śmierci.

Spotkanie literackie z Martą Matyszczak

07.11 – godz. 18.00

W ramach projektu „Qulturalna Retroteka” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, odbędzie się spotkanie z chorzowską pisarką Martą Matyszczak, autorką serii „Kryminał pod psem”.

Klub Czytających Rodzin

16.11 - godz. 10.30

Projekt ten skierowany jest do rodzin zainteresowanych ciekawymi formami spędzania wspólnie wolnego czasu. W roku 2019 będziemy poznawać sławne kobiety, począwszy od postaci mitologicznych aż po zdobywczynie nagród Nobla. Tym razem poznamy będziemy poznawać opowieści o zjawach z polskich zamków i pałaców.

Balet…

18.11 – godz. 12.45 w DLD

Dzieci poznają krótką historię baletu. Dowiedzą z jakich elementów składa się strój baletowy. Poznają najważniejsze przedstawienia baletowe, min.: Dziadka do orzechów, Jezioro łabędzie. Poznają postacie sławnych primabalerin, np. Olgi Sawickiej, Sylvie Guillem, Stelli Pokrzywickiej. Poznają książki i filmy poświęcone baletowi, np. : Czasem śnię, że latam, Billy Elliot, Zaczarowane baletki N. Streatfeild.

Czytamy zamiast mamy – spotkania bajkowe

21.11– godz.10.30 w Przedszkolu Miejskim nr 20

22.11 - godz. 10.30 w Przedszkolu Miejskim nr 2

25.11 – godz. 9.30 i 10.30 w DLD

26.11 – godz. 9.30 i 10.30 w DLD

28.11 – godz. 10.40 w Przedszkolu Miejskim nr 30

Projekt Czytamy zamiast mamy. Wodny świat jest skierowany do dzieci w wieku przedszkolnym. Tym razem dzieci poznają przygody pirata Nata, bohatera książki Katarzyny Ziemnickiej..

Dyskusyjny Klub Książki Co i jak

21.11 – godz.14.00

Tym razem będziemy dyskutować o książce Malutka czarownica Otfrieda Preusslera. Uczestnicy spotkania zastanowią się nad kwestią – co to znaczy być dobrą czarownicą albo złą. I czy chcieliby spotkać w swoim życiu prawdziwą czarownicę.

Wymiana książek „Przytul książkę 3” ‒ Stowarzyszenie Śląscy Blogerzy Książkowi

09.11, godz. 10:00-14:00

Śląscy Blogerzy Książkowi (w skrócie ŚBK) działają od maja 2013. Ich celem jest promowanie literatury i czytelnictwa, co osiągają nie tylko poprzez recenzje przeczytanych książek, ale również przez wymiany książkowe, spotkania z autorami, czy promowanie i patronowanie wielu wydarzeniom kulturalnym na Górnym i Dolnym Śląsku, jak na przykład Targom Książki
w Katowicach (Śląskie Targi Książki) oraz w Krakowie.

Wymiana książkowa to ich sztandarowe działanie, dzięki któremu są już kojarzeni w regionie. Jak to działa? Zaglądamy na własne półki, wyciągamy te książki, które już przeczytaliśmy i możemy się z nimi rozstać, po czym przynosimy je i wymieniamy je na inne. Obowiązuje zasada „książka za książkę”.

WAŻNE!!! Zerknijcie na datę wydania książki, nie może być wcześniejsza niż 2005 rok!

Książki są wymieniane w trzech kategoriach (ze względu na datę wydania książki): I kategoria to roczniki 2005 – 2010, II kategoria to roczniki 2011-2019, III kategoria to książki młodzieżowe wydane w latach 2005-2019. Wymieniamy głównie beletrystykę oraz reportaże, nie przyjmujemy podręczników, przewodników, komiksów itp. Przyjmowane książki powinny być w dobrym stanie – takie, jakie chcielibyśmy wziąć do domu.

DKK „Trzynastka”

29.11, godz. 17:00

W listopadzie omawianą lekturą będzie „Chrobot. Życie najzwyklejszych ludzi świata” Tomasza Michniewicza. To siedem podróży w czasie. A ponieważ czas dany nam jest jako pamięć, będzie to siedem podróży przez siedem pamięci siedmiu zwykłych ludzi. Niby ten sam świat i te same czasy, ale widziane z różnych perspektyw – mieszkańca Ugandy, USA, Kolumbii, Indii, Finlandii, Zimbabwe i Japonii. Siedem opowieści zwykłych ludzi o problemach, wyzwaniach, szansach i możliwościach. Ich zestawienie uświadamia, jak wiele zależy od tego, czy miało się szczęście urodzić się tu, a nie gdzieś indziej. Siedem ludzkich historii i jedna próba odpowiedzi na pytanie, po co to wszystko.

Najnowsza książka nagradzanego reportażysty Tomasza Michniewicza to niezwykłe połączenie zapisu osobistych historii i wnikliwego spojrzenia na globalne problemy współczesnego świata. Autor w niezwykle plastyczny i wiarygodny sposób pokazuje świat takim, jak widzą go bohaterowie, zmuszając do refleksji nad kondycją człowieczeństwa.