10.09

GODZ. 12.00

"BYTOM - ach, co to był za ślub" – wystawa w ramach V Światowego Zjazdu Bytomian

Galeria Rotunda

Otwarcie wystawy 10 września„ Ach co to był za ślub”.
Ekspozycja dostępna będzie do końca września br.

19.09

Na bibliotecznym kanale YouTube zostanie opublikowane nagranie. Fragmenty książki Doktor Dolittle i jego zwierzęta Hugh Loftinga przeczyta nasza czytelniczka - nauczycielka Szkoły Podstawowej nr 5 w Bytomiu pani Aleksandra Piasecka.

22.09 godz. 10.30

29.09 godz. 10.30

Biblioteka – dobre miejsce dla dzieciaka
Lekcje biblioteczne dla przedszkolaków z Przedszkola Miejskiego nr 59 w Bytomiu.

16.09 godz. 16.30

Spotkanie autorskie z Agatą Listoś - Kostrzewą - autorką książki Ballada o śpiącym lwie.

Dofinansowano ze środków Instytutu Książki pochodzącej z dotacji celowej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Spotkanie skierowane do klubowiczów dyskusyjnych klubów książki działających w MBP w Bytomiu oraz do wszystkich osób zainteresowanych.

Miejsce: Sala wykładowa MBP w Bytomiu (III piętro)

27.09 godz. 15.30

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki „Co i jak”

Wybrana książka: Ręcznikiowiec Joanny M. Chmielewskiej

29.09 godz. 11.00

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki „Niedosyt”

Wybrana książka: Trzy tłumaczki Krzysztofa Umińskiego

29.09 godz. 17.00

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki „Trzynastka”

Wybrana książka: Narzeczona Schulza Agaty Tuszyńskiej. Podczas spotkania klubowicze wykonają czarno - białe grafiki nawiązujące do twórczości Brunona Schulza

Spotkanie zorganizowane z okazji Roku Brunona Schulza.

LIPIEC - SIERPIEŃ

Ulice Bytomia na fotografii : ze zbiorów Pracowni Historii Bytomia i Informacji Regionalnej

13.07- 31.08.2022

Galeria Rotunda

W miesiącach wakacyjnych 2022 roku, zostaną zaprezentowane nieznane do tej pory zdjęcia bytomskich ulic głównie z lat 70. XX wieku, znajdujące się w zbiorach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bytomiu.

Wystawa „Gryfno ślōnsko Polska cało - Bytōm”

Tekst eksponowany na wystawie napisał Bronisław Wątroba, który tworzy wierszowane narracje w języku śląskim o wybranych miejscowościach województwa śląskiego i innych miastach Polski. Wypisy o przeszłości naszego miasta powstawały w oparciu o „Historię Bytomia 1254-2000” autorstwa Jana Drabiny.

16.08-30.09.2022

Galeria Rotunda (Ip.)

W świecie puzzli - kolekcja Mirka Kaczmarka

1.07- 31.08.2022

Piętro I, gmach główny biblioteki
(wystawa dostępna w godzinach pracy biblioteki)

Zapraszamy na ciekawą ekspozycję, która w czasie wakacji zawitała do gmachu głównego MBP Bytom. Wystawa prezentuje część kolekcji puzzli należącej do Mirka Kaczmarka, mieszkańca Piekar Śląskich, który pasjonuje się ich układaniem od ponad 20 lat. Kolekcja pana Mirka liczy ponad 2500 obrazów i modeli 3D. Jedne z największych puzzli, które posiada liczą ponad 50 tysięcy elementów. Obiekty pokazywane na naszej wystawie to tylko promil całej kolekcji Pana Mirka. W jego zbiorach, w całości przechowywanych w niewielkim mieszkaniu w centrum Piekar Śląskich, znajdziemy m.in. makietę Big Bena, Wieży Eiffla, Stadionu Narodowego w Warszawie czy Sokoła Millenium z Gwiezdnych Wojen.

Swoją pasję i ogromną kolekcję Mirek Kaczmarek chciałby pokazać światu, dlatego stara się o wpisanie swojego zbioru do Księgi Rekordów Guinnesa.

Letnia Akademia Podróżników

Projekt Letnia Akademia Podróżników skie­rowany jest do dzieci spędzających lato w mieście. Spotkania będą miały formę warsztatów o charakterze artystyczno-literackim wzbogaconych prezentacjami multimedialnymi oraz za­bawami z robotami edukacyjnymi do nauki kodowania. Wszystkie spotkania zostaną oparte na literaturze o tematyce podróżniczej.

Grupa wiekowa: dzieci 6-12 lat

WSTĘP WOLNY

5.07.2022, godz. 11.00 – 12.30

Kobieta w podróży... – czyli o podróżach znanych kobiet podróżniczek.

8.07.2022, godz. 11.00 – 12.30

Podróże z Pippi Pończoszanką – zabawy literackie z bohaterami książek Astrid Lindgren.

26.07.2022, godz. 11.00 – 12.30

(Nie tylko) Afryka dzika… męskim okiem – czyli o podróżach znanych polskich podróżników.

02.08.2022, godz. 11.00 – 12.30

Dzieci z różnych stron świata, czyli warto spełniać marzenia – spotkanie z gościem specjalnym, zaprzyjaźnioną z biblioteką bytomską podróżniczką.

09.08.2022, godz. 11.00 – 12.30

Na tropie zaginionych skarbów – zabawy literacko-artystyczne dla małych poszukiwaczy ukrytych skarbów.

16.08.2022, godz. 11.00 – 12.30

Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej – spotkanie z robotem edukacyjnym kończące wakacyjne podróże w bibliotece.

Zapisy pod numerem telefonu: 32 787 06 01/03, wew. 413 w godz. 10.00 do 18.00

„Wakacje z książką”

1.07 – 31.08.

Wszystkich czytelników zapraszamy do wzięcia udziału w naszej wakacyjnej zabawie „Wakacje z książką”. W Wypożyczalniach Literatury Beletrystycznej oraz Popularnonaukowej będzie można wypożyczyć „w ciemno” książkę na wakacje. Wybrane wcześniej przez bibliotekarzy tytuły zostaną wydzielone na zapleczu wypożyczalni. Książki podzielone zostaną według gatunków, tj. kryminał/thriller, romans, powieść historyczna, horror, książki podróżnicze, biografie itd. Osoby biorące udział w zabawie w trakcie wizyty w bibliotece wylosować będą mogły jedną książkę. Tytuł wylosowany przez czytelnika będzie mu wypożyczony jako dodatkowa, piąta pozycja, zgodnie z zasadami ewidencji zbiorów obowiązującymi w bibliotece.

Dodatkowo poprosimy czytelników biorących udział w akcji, aby zrobili zdjęcie obrazujące jak czytają naszą książkę na wakacjach.

Z nadesłanych na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. zdjęć stworzymy galerię online. Fotografie będzie można oglądać na stronie www naszej Biblioteki (http://www.biblioteka.bytom.pl/)

UWAGA! PODANE TERMINY MOGĄ ULEC ZMIANIE.