LIPIEC - SIERPIEŃ

Ulice Bytomia na fotografii : ze zbiorów Pracowni Historii Bytomia i Informacji Regionalnej

13.07- 31.08.2022

Galeria Rotunda

W miesiącach wakacyjnych 2022 roku, zostaną zaprezentowane nieznane do tej pory zdjęcia bytomskich ulic głównie z lat 70. XX wieku, znajdujące się w zbiorach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bytomiu.

Wystawa „Gryfno ślōnsko Polska cało - Bytōm”

Tekst eksponowany na wystawie napisał Bronisław Wątroba, który tworzy wierszowane narracje w języku śląskim o wybranych miejscowościach województwa śląskiego i innych miastach Polski. Wypisy o przeszłości naszego miasta powstawały w oparciu o „Historię Bytomia 1254-2000” autorstwa Jana Drabiny.

16.08-30.09.2022

Galeria Rotunda (Ip.)

W świecie puzzli - kolekcja Mirka Kaczmarka

1.07- 31.08.2022

Piętro I, gmach główny biblioteki
(wystawa dostępna w godzinach pracy biblioteki)

Zapraszamy na ciekawą ekspozycję, która w czasie wakacji zawitała do gmachu głównego MBP Bytom. Wystawa prezentuje część kolekcji puzzli należącej do Mirka Kaczmarka, mieszkańca Piekar Śląskich, który pasjonuje się ich układaniem od ponad 20 lat. Kolekcja pana Mirka liczy ponad 2500 obrazów i modeli 3D. Jedne z największych puzzli, które posiada liczą ponad 50 tysięcy elementów. Obiekty pokazywane na naszej wystawie to tylko promil całej kolekcji Pana Mirka. W jego zbiorach, w całości przechowywanych w niewielkim mieszkaniu w centrum Piekar Śląskich, znajdziemy m.in. makietę Big Bena, Wieży Eiffla, Stadionu Narodowego w Warszawie czy Sokoła Millenium z Gwiezdnych Wojen.

Swoją pasję i ogromną kolekcję Mirek Kaczmarek chciałby pokazać światu, dlatego stara się o wpisanie swojego zbioru do Księgi Rekordów Guinnesa.


Letnia Akademia Podróżników

Projekt Letnia Akademia Podróżników skie­rowany jest do dzieci spędzających lato w mieście. Spotkania będą miały formę warsztatów o charakterze artystyczno-literackim wzbogaconych prezentacjami multimedialnymi oraz za­bawami z robotami edukacyjnymi do nauki kodowania. Wszystkie spotkania zostaną oparte na literaturze o tematyce podróżniczej.

Grupa wiekowa: dzieci 6-12 lat

WSTĘP WOLNY

5.07.2022, godz. 11.00 – 12.30

Kobieta w podróży... – czyli o podróżach znanych kobiet podróżniczek.

8.07.2022, godz. 11.00 – 12.30

Podróże z Pippi Pończoszanką – zabawy literackie z bohaterami książek Astrid Lindgren.

26.07.2022, godz. 11.00 – 12.30

(Nie tylko) Afryka dzika… męskim okiem – czyli o podróżach znanych polskich podróżników.

02.08.2022, godz. 11.00 – 12.30

Dzieci z różnych stron świata, czyli warto spełniać marzenia – spotkanie z gościem specjalnym, zaprzyjaźnioną z biblioteką bytomską podróżniczką.

09.08.2022, godz. 11.00 – 12.30

Na tropie zaginionych skarbów – zabawy literacko-artystyczne dla małych poszukiwaczy ukrytych skarbów.

16.08.2022, godz. 11.00 – 12.30

Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej – spotkanie z robotem edukacyjnym kończące wakacyjne podróże w bibliotece.

Zapisy pod numerem telefonu: 32 787 06 01/03, wew. 413 w godz. 10.00 do 18.00

oraz mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


„Wakacje z książką”

1.07 – 31.08.

Wszystkich czytelników zapraszamy do wzięcia udziału w naszej wakacyjnej zabawie „Wakacje z książką”. W Wypożyczalniach Literatury Beletrystycznej oraz Popularnonaukowej będzie można wypożyczyć „w ciemno” książkę na wakacje. Wybrane wcześniej przez bibliotekarzy tytuły zostaną wydzielone na zapleczu wypożyczalni. Książki podzielone zostaną według gatunków, tj. kryminał/thriller, romans, powieść historyczna, horror, książki podróżnicze, biografie itd. Osoby biorące udział w zabawie w trakcie wizyty w bibliotece wylosować będą mogły jedną książkę. Tytuł wylosowany przez czytelnika będzie mu wypożyczony jako dodatkowa, piąta pozycja, zgodnie z zasadami ewidencji zbiorów obowiązującymi w bibliotece.

Dodatkowo poprosimy czytelników biorących udział w akcji, aby zrobili zdjęcie obrazujące jak czytają naszą książkę na wakacjach.

Z nadesłanych na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. zdjęć stworzymy galerię online. Fotografie będzie można oglądać na stronie www naszej Biblioteki (http://www.biblioteka.bytom.pl/)


CZERWIEC

Ludzie kultury dzieciom – nagranie z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka

1.06

Z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka na bibliotecznym kanale YouTube zostanie opublikowane nagranie z wierszami Agnieszki Frączek. Fragmenty książki Żółw Wiercipięta i inne zwierzęta przeczytają znani urzędnicy miejscy oraz pracownicy bytomskich placówek kultury.


Bajkowy Dzień Dziecka w bibliotece

1.06 – godz. 10.00

1.06 – godz. 11.00

1.06 – godz. 12.00

1.06 – godz. 13.00

1 czerwca, czyli w dniu, kiedy obchodzimy Międzynarodowy Dzień Dziecka, bibliotekę odwiedzą dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 59 w Bytomiu oraz uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 3. Dzieci zapoznają się z Wypożyczalnią Literatury dla Dzieci i Młodzieży oraz sprawdzą swoją wiedzę z popularnych bajek i baśni, grając w wielkoformatową grę planszową.


XXI Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom – „Polscy autorzy dla klimatu”

1-3.06

Tegoroczny Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom będzie się odbywać pod hasłem „Polscy autorzy dla klimatu”. W ramach Tygodnia Czytania bibliotekę odwiedzą uczniowie bytomskich szkół podstawowych oraz przedszkolaki. Zaproszone w tych dniach do biblioteki grupy wysłuchają wybranych tekstów z literatury dziecięcej proponowanych przez Fundację ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom (m. in. Bajki w zielonych sukienkach Anny Mikity) dotyczących ekologii oraz uczestniczyć będą w warsztatach literacko-plastycznych, podczas których wykonają ilustracje, a także przedstawią scenki z usłyszanych wcześniej tekstów.

(Godziny spotkań będą na bieżąco umawiane z zainteresowanymi przedszkolami i szkołami.)


Dzieci kodują – zajęcia interaktywne

2.06 – godz. 16.00

Zajęcia będą miały formę aktywnych warsztatów, w trakcie których dzieci zostaną wprowadzone w podstawy kodowania. Zasady kodowania przybliży dzieciom interaktywny robot edukacyjny Woki, który koduje i rozpoznaje swoją trasę przejazdu poprzez labirynt o różnym stopniu skomplikowania dzięki rozpoznawaniu kolorów.


Festiwal Komiksów i Gier Planszowych KWK „Kopalnia Wspaniałych Komiksów”

Fanów komiksów i gier planszowych serdecznie zapraszamy w dniach 10 i 11 czerwca do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bytomiu przy placu Jana III Sobieskiego 3, gdzie odbędzie się Festiwal Komiksów i Gier Planszowych KWK „Kopalnia Wspaniałych Komiksów”. Inicjatorem i pomysłodawcą wydarzenia jest Wojtek WU Zieliński, filozof, twórca multimedialny, konserwator dzieł sztuki, nauczyciel i członek ZPAP.

10.06 – godz. 18.00 - Otwarcie wystawy prac Wojtka WU Zielińskiego pt. „Kochani, machnąłem w międzyczasie…”

11.06. – godz. 10.00 – 18.00

Spotkania z wystawcami, panele dyskusyjne oraz warsztaty rysunkowe.

W tym dniu będzie istniała możliwość zakupu komiksów bezpośrednio od wydawców.

Wstęp wolny


Abecadlik – kreatywna lekcja biblioteczna

14.06 – godz. 10.00

W trakcie spotkania dzieci posłuchają wierszy o literkach: Abecadlik Ewy Kozyry-Pawlak, A jak anakonda Małgorzaty Strzałkowskiej, Niesforny alfabet Grzegorza Kasdepke. Następnie poznają proces powstawania książki: od pomysłu autora, poprzez ilustratora, wydawców, korektorów, drukarzy, introligatorów oraz stworzą własną książkę. Każda strona książki będzie poświęcona innej literze alfabetu, do której dzieci wymyślą słowa lub krótkie historyjki i je zobrazują. Książeczka będzie mogła posłużyć jako pomoc do nauki alfabetu.

(Spotkanie zamknięte dla uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 33 w Bytomiu.)


Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki „Niedosyt”

30.06 – godz. 11.00

Podczas spotkania będzie omawiana książka Podziemie. Największy zamach w TokioHarukiego Murakami.


Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki „Trzynastka”

30.06 – godz. 17.00

Klubowicze dyskutować będą na temat książki Ewy Przydrygi „Topieliska”.


 

UWAGA! PODANE TERMINY MOGĄ ULEC ZMIANIE.