LISTOPAD

Spotkania z autorami prac dyplomowych o Bytomiu
Miejska Biblioteka Publiczna im. Wł. Studenckiego w Bytomiu
oraz Towarzystwo Miłośników Bytomia zapraszają na spotkania z autorami prac dyplomowych o Bytomiu. 17 listopada spotkamy się z Panią Katarzyną Hetmańczyk autorką pracy licencjackiej "Bytom i jego dziedzictwo przemysłowe w opinii młodych mieszkańców". Natomiast 24 listopada wysłuchamy Pani Anny Meiser autora pracy licencjackiej „Życie kulturalne Bytomia w latach 1945- 1970 w świetle wspomnień, artykułów prasowych i archiwalnych”.

17.11/24.11  godz. 17:00  sala wykładowa, III piętro. Miejska Biblioteka Publiczna im. Wł. Studenckiego w Bytomiu, pl. Jana III Sobieskiego 3.

Wstęp wolny

Spotkanie autorskie z Pawłem Kobylewskim- autor z Bytomia Paweł Kobylewski całe życie mieszka na Rozbarku. Właśnie ukazał się jego zbiór wierszy zatytułowany „Karbunkuł”. Na początku października Kobylewski otrzymał też pierwszą nagrodę Regionalnego Konkursu Poetyckiego im. ks. Norberta Bonczyka – za wiersze pisane w gwarze śląskiej.
Ukończył filozofię na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Wydał arkusz poetycki „Podróż w nieznane” (Bytomskie Centrum Kultury, 2016)
Spotkanie poprowadzi i muzyka oprawi (gitara) Mariola Konieczna

18 listopada Galeria Rotunda godz. 17:00

„Niebo”- Wystawa Bytomskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku  sekcji plastycznej prowadzonej przez Panią Martę Hawlicką
Prezentowane prace są inspirowane widokiem nieba o różnej porze dnia i roku. Obrazy wykonane w technice akrylu i oleju prezentują wizje nieba i jego inter retacje w nowej, nowocesnej odsłonie.

Wernisaż 15 listopada  godz.  16:00 Galeria Rotunda. Ekspozycja dostępna będzie do końca br.

„Bruno Schulz – życie i twórczość” - wystawa zbiorów książkowych i audiobooków znajdujących się w bibliotece przedstawiających twórczość Schulza z okazji Roku Brunona Schulza.
14 - 30.12.2022 (gmach główny, hol I piętro)

„Motywy oniryczne prozie B. Schulza „ - Wystawa grafiki wykonanych metoda linorytu nawiązujące do twórczości Brunona Schulza. Prace zostały wykonane przez uczniów Technikum nr 4 w Bytomiu.
14-30.12.2022 (gmach główny Rotunda II piętro)

„Urodzinowe czytanie” - nagranie i opublikowanie 19.11.2022 w dniu 80. rocznicy tragicznej śmierci Brunona Schulza na bibliotecznym kanale YouTube opowiadania „Sklepy cynamonowe”, znajdującego się na portalu Wolne Lektury

Spotkania literacko- plastyczne z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia.

Spotkania adresowane do uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 w Bytomiu i przedszkolaków z Przedszkola Miejskiego Nr 59 w Bytomiu.

8.11 godz.16.00

9.11 godz. 13.30

24.11 godz. 10.15

25.11 godz.10.15

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki „Niedosyt”

Wybrana książka:

Zbyt wiele zim minęło, żeby była wiosna Filipa Zawady

17.11 godz. 11.00

Warsztaty w ramach Kącika Artystycznego KreaTYwnia, na których uczestnicy wykonają kalendarze adwentowe.

Warsztaty adresowane do uczniów Szkoły Podstawowej nr 4 w Bytomiu.

18.11 godz.15.00

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki „Trzynastka”

Wybrana książka:

Rublowka Walerija Paniuszkina

24.11.godz. 17.00

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki „Co i jak”

Wybrana książka:

Nela i tajemnice oceanów

29.11.godz. 15.30

PAŹDZIERNIK

Bytomski Festiwal Literacki dla Dzieci i Młodzieży „Becek Czyta”

Festiwal w bibliotece

GALERIA ROTUNDA

14 października (piątek), godz. 17.00

Otwarcie wystawy ilustracji pt. MARZENIA KRASNOLUDKÓW, autorstwa Macieja Szymanowicza. Zabierzemy Was w podróż po domu, w którym trawnik marzy o prysznicu, poznacie samosprzątające się klocki, zobaczycie w jakich pozycjach najlepiej się marzy i w ogóle wszystko Was na tej wystawie zaskoczy, bo to wystawa o MARZENIACH i o KRASNOLUDKACH, które mieszkają w szufladach i tam schowane również bujają w obłokach.

Zaraz po otwarciu wystawy zapraszamy na otwarte warsztaty!

Zastanawialiście się kiedyś czym są marzenia, albo nad tym skąd się biorą? My znamy osobę, która potrafi odpowiedzieć na to pytanie, i co więcej napisała i zilustrowała książkę o MARZENIACH. Zapraszamy na niezwykłe spotkanie z Maciejem Szymanowiczem, znanym Wam bardzo dobrze z książki o Krasnoludkach ich głupotkach, faktach i mitach. Będzie śmiesznie, kreatywnie i bardzo twórczo!

14 października (piątek), godz. 17.15

Wiek: +4

Organizator zastrzega sobie prawo do zmian w repertuarze.

Bytomski Festiwal Literacki dla Dzieci i Młodzieży. BECEK CZYTA dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – program „Promocja czytelnictwa”.


Bytomski Festiwal Literacki dla Dzieci i Młodzieży. BECEK czyta ma swój profil na FB zapraszamy do odwiedzenia i polubienia BECEK CZYTA.

15 października (sobota), godz. 11:00

Wiek: +4

Zapraszamy na oprowadzanie po wystawie pt. MARZENIA KRASNOLUDKÓW, autorstwa Macieja Szymanowicza.
Zwiedzaniu wystawy towarzyszyć będą warsztaty plastyczne nawiązujące do ilustracji autora wystawy.

W świecie kolekcjonerów i hobbystów - Rękodzieło

Od 5  do 26 października

Budynek główny, hol I piętro

Projekt jest imprezą cykliczną, odbywająca się raz do roku w formie wystawy. Tym razem zobaczymy prace pani Urszuli Markusik, która swoje zamiłowanie do szydełkowania odkryła we wczesnej młodości. Z czasem to zamiłowanie przerodziło się w hobby. Część kolekcji pani Urszula zaprezentuje w bytomskiej bibliotece.

PASJE TO … - „ Życie wypełnione kolorami”

Od 03 do 28 października

Budynek główny, hol II piętro

Wystawa prac naszej wieloletniej czytelniczki Pani Urszuli Patschek zatytułowana „ Życie wypełnione kolorami” z cyklu PASJE TO… . Pani Urszula to osoba o wielu talentach, zajmuje się między innymi: robótkami ręcznymi, malowaniem i rysowaniem różnymi technikami, wyrobem ozdób świątecznych, tworzeniem kartek okolicznościowych. a i to jeszcze nie wszystkie.

Otwarta debata- wydarzenie jest otwarte dla wszystkich zainteresowanych

19 października 2022 roku godzina 14.00

Sala wykładowa Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bytomiu, plac Jana III Sobieskiego 3

Organizatorzy:

Miejska Biblioteka Publiczna im. Prof. Władysława Studenckiego w Bytomiu

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Józefa Lompy w Katowicach Filia w Bytomiu

Wyzwania edukacji regionalnej w XXI wieku – debata ekspercka

Osoby biorący udział w debacie: Robert Ciupa - Dyrektor Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach, dr hab.Maciej Fic, prof. UŚ, Barbara Freier-Pniok – Naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Bytomiu, Ryszard Mozgol – Naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowicach, Marek Smuda – nauczyciel historii, regionalista.

Moderator: dr Sebastian Rosenbaum (IPN Oddział w Katowicach).

W trakcie debaty zaproszeni goście omówią istotę edukacji regionalnej na Górnym Śląsku, spróbują scharakteryzować od kiedy możemy mówić o takim nauczaniu na terenie naszego regionu, zastanowią się nad elementami charakterystycznymi dla tego typu edukacji oraz omówią jej główne cele. Eksperci biorący udział w dyskusji, to osoby z dużym doświadczeniem praktycznym (nauczyciele, nauczyciele akademiccy, redaktorzy platformy cyfrowej „Eduś”), którzy przedstawią także działania i kierunki rozwoju edukacji regionalnej na przykładzie: Instytutu Pamięci Narodowej, Uniwersytetu Śląskiego, szkół podstawowych i średnich. Elementem wieńczącym debatę będą pytania publiczności dotyczące poruszanych zagadnień.

UWAGA! PODANE TERMINY MOGĄ ULEC ZMIANIE.