25 października 2019 roku godzina 17.00

Sala wykładowa Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bytomiu, plac Jana III Sobieskiego 3

Stalingrad - bitwa, która zmieniła losy II wojny światowej – prelekcja Tomasza Saneckiego

Setki tysięcy zabitych, rannych, zaginionych, zmarłych z głodu, w wyniku chorób i mrozu, a także wziętych do niewoli. Jej bilans jest tragiczny, a jeszcze latem 1942 roku żołnierze Wehrmachtu i 6. Armii generała Friedricha Wilhelma Paulusa /później awansowanego do stopnia feldmarszałka/ szli na podbój Związku Radzieckiego pewni siebie, że nic i nikt nie może im zagrozić. Zaledwie pół roku później okazało się, że byli świadkami jednej z największych i najważniejszych bitew, która była pierwszą wielką klęską III Rzeszy Niemieckiej na froncie wschodnim. Na przełomie 1942/1943 roku pod Stalingradem rozegrała się bitwa, która zmieniła bieg II wojny światowej.

Zapraszamy 25 października /piątek/ o godz. 17.00 do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bytomiu /plac Jana III Sobieskiego/ na wykład poświęcony jednej z najważniejszych bitew na froncie wschodnim i II wojny światowej – bitwie pod Stalingradem. Podczas wykładu bytomski historyk Tomasz Sanecki nie tylko scharakteryzuje operację pod Stalingradem, ale przede wszystkim skupi się na fatalnych decyzjach, jakie zostały podjęte przez Adolfa Hitlera, dla którego zdobycie Stalingradu miało podłoże nie tyle militarne, co przede wszystkim propagandowe.

Szereg absurdalnych decyzji, jakie podjął Hitler od listopada 1942 roku miały decydujący wpływ na losy kilkuset tysięcy żołnierzy niemieckich i sojuszniczych armii, które walczyły u boku Wehrmachtu pod Stalingradem. Doprowadziły one do katastrofy 6. Armię dowodzoną przez gen. von Paulusa, który pozostawiony na pastwę losu podjął decyzję o kapitulacji.

Bitwa pod Stalingradem z uwagi na ogrom zaangażowanych sił i środków, trwająca prawie pół roku, od 23 sierpnia 1942 roku do 2 lutego 1943 roku, zaliczana jest do największych batalii II wojny światowej. Zwycięstwo Armii Czerwonej pod Stalingradem przyspieszyło klęskę III Rzeszy Niemieckiej w Związku Radzieckim. 6. Armia niemiecka została zatrzymana i zniszczona, co uniemożliwiło jej zdobycie roponośnych pól naftowych Kaukazu, zablokowanie transportu wodnego na Wołdze, a także zajęcie ideologicznie ważnego dla Józefa Stalina miasta. Bitwa ta miała ogromny wpływ militarny na losy wojny na froncie wschodnim, ale nie wolno zapominać również o wpływie psychologicznym, jaki wywołała w Niemczech informacja o klęsce pod Stalingradem. Dla niemieckiego narodu wieść o katastrofie całej armii była wstrząsem, a morale społeczeństwa, które do tej pory wierzyło w niezwyciężony podupadło.