Zapraszamy do zwiedzania wystawy zorganizowanej w ramach VIII Ogólnopolskiego Festiwalu Fotografii Otworkowej – OFFO 2019.


Jeden za wszystkich...

Jak wyglądałoby życie trzech muszkieterów w XXI wieku? Uwikłanie w codzienność nie sprzyja szlachetnej postawie i nieokiełznanej brawurze, jednak mimo to warto znaleźć w sobie odrobinę cywilnej odwagi i stawić czoła wszelkim współczesnym zmorom.

Element zabawy, przebranie i maskarada wzbudza w obserwatorach śmiech, czasem politowanie, jednak zważywszy na kontekst osadzenia muszkieterów, performance wywołuje zastanowienie, zaniepokojenie, prowokuje do zadawania pytań.

Muszkieterowie to odwieczny symbol nie tylko nie znającej granic ani stereotypów niezwykłej przyjaźni, ale też walki we wspólnym celu, współpracy i przymierza, zaufania i zjednoczenia w proteście – przeciw wszystkiemu temu, co ciemięży nasz świat. Muszkieter je i pije, musi się kiedyś ogolić – to człowiek z krwi i kości, to ktoś i nikt, to człowiek w ogóle, everyman, każdy z nas może nim być. Ponadczasową istotą fotografii jest jej umiejętność niemej przemowy – obraz przekazuje treść bez słów, interpretacja zależy zaś od interpretującego – a Ty, gdybyś na jeden dzień mógł stać się muszkieterem, wobec czego lub kogo wymierzyłbyś szpadę? Czego lub kogo byś bronił? I czy właściwie... potrzebujesz przebrania?

Katarzyna Stolarska

Matthias Hagemann
pracuje jako fotograf otworkowy od 1996 roku. Swoje prace prezentował w Niemczech, Francji, Hiszpanii, Polsce, Stanach Zjednoczonych, Chinach i Australii. Jest członkiem berlińskiej galerii sztuki współczesnej ep.contemporary. Wśród jego eksperymentalnych aparatów otworkowych zobaczyć można małe puszki po coli, pudełka po butach, lodówki, rowerek trójkołowy oraz odpowiednio przystosowane pokoje. Oprócz fotografii otworkowej tworzy eksperymentalne prace przy użyciu prostych aparatów z połowy XX wieku i wszelkiego rodzaju narzędzi optycznych. Ponadto oferuje warsztaty fotografii otworkowej.

Kamil Myszkowski
Artysta fotografik, twórca instalacji i wideo, kolekcjoner fotografii i starych negatywów, kurator wystaw, animator życia kulturalnego. Doktorant na Wydziale Humanistycznym UŚ w Katowicach. Nauczyciel fotografii. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski. We współpracy z Krzysztofem Szlapą prowadzi warsztaty fotograficzne dla różnych instytucji. Współprowadzi cykliczne spotkania fotograficzne „Herbata i Fotografia” w Galerii Katowice ZPAF.

Krzysztof Szlapa
Artysta fotografik. Autor wystaw indywidualnych i uczestnik wystaw zbiorowych, kurator w Galerii Pustej cd. w Jaworznie oraz w galerii ZA SZYBĄ w Katowicach, sekretarz Okręgu Śląskiego ZPAF, stypendysta Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury, laureat nagrody dla młodego twórcy imienia Anny Chojnackiej. W duecie z Kamilem Myszkowskim prowadzi dyskusyjne spotkania Herbata i Fotografia oraz organizuje warsztaty. Autor Albumu artystyczno-edukacyjnego „W zasięgu wzroku”.

 

 dodano zdjęcia:

IMG 3821

IMG 3827 2

IMG 3833

IMG 3845 2

IMG 3877

IMG 3885

Dodaj komentarz

Dane osobowe zawarte w formularzu kontaktowym będą przetwarzane przez Miejską Bibliotekę Publiczną, plac Jana III Sobieskiego 3 w Bytomiu, w celu udzielenia odpowiedzi lub załatwienia Twojej sprawy. Jeżeli udzielenie odpowiedzi będzie wiązało się z przesłaniem informacji marketingowych, przez wypełnienie poszczególnych pól formularza kontaktowego wyraźnie potwierdzasz zgodę na przekazanie Ci informacji o produktach lub usługach na podany przez Ciebie adres e-mail lub numer telefonu. Możesz cofnąć zgodę w każdym momencie bez podawania przyczyny, lecz bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania przed jej cofnięciem. Przysługują Ci prawa na podstawie RODO, m.in. prawo dostępu do danych, do sprostowania, do zapomnienia i do ich przenoszenia. Pełną informację RODO znajdziesz na stronie: https://www.biblioteka.bytom.pl/images/stale_elementy/Regulaminy/polityka_prywatnosci2019.pdf


Kod antyspamowy
Odśwież