IMG 20191106 134340Kod QR to alfanumeryczny, dwuwymiarowy, matrycowy, kwadratowy kod graficzny, opracowany przez japońskie przedsiębiorstwo Denso-Wave w 1994 roku. Jest to kod modularny i stałowymiarowy – tak zaczyna się, zamieszczona na stronach popularnej Wikipedii, definicja dotycząca tych coraz częściej spotykanych na naszym „podwórku”, np. na biletach do kina czy na ulotkach i plakatach reklamowych, charakterystycznych czarno-białych kwadracików. Brzmi skomplikowanie?

Może trochę… jednak w praktyce wcale takie nie jest:) Przekonali się o tym słuchacze Bytomskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku i uczniowie Technikum nr 4 w Bytomiu, którzy mieli okazję uczestniczyć w warsztatach „Qulturalnie o QR-ach” przeprowadzonych w ramach projektu „Qulturalna Retroteka”. Na początku uczestnicy zajęć, w krótkiej prezentacji, zapoznali się z definicją kodów QR, ich historią i przykładami zastosowania. Następnie mieli okazję samodzielnie stworzyć swoje własne kody QR – z zapisanymi w nich adresami stron internetowych, swoimi wizytówkami, a także krótkimi tekstami – a także pobrać na swoje smartfony aplikacje do ich odczytu.

IMG 20191106 130839

IMG 20191106 134327

Na koniec na uczestników warsztatów czekała niespodzianka – gra „w poszukiwanie skarbów”, dzięki której mieli szansę wykorzystać zdobyte przez siebie umiejętności, a także zobaczyć jak można kreatywnie wykorzystać kody QR. Na terenie biblioteki rozmieściliśmy szereg wskazówek, oczywiście zakodowanych w fotokodach, a uczestnicy warsztatów, podzieleni na dwie grupy mieli za zadanie je odnaleźć, rozwiązać i dotrzeć dzięki nim „do ostatecznego celu”:) (zwiedzając przy okazji naszą bibliotekę i dowiadując się „co nieco:)” o zasadach korzystania z jej zbiorów). Ukryte w kodach zagadki były dobrane tak, aby zaangażować do współpracy i wymiany doświadczeń młodzież i seniorów – tylko w ten sposób byli w stanie szybko ukończyć grę:)

IMG 20191106 141009