W naszej bibliotece już wkrótce będzie można zagrać w grę „Literackie memory”. Gra będzie dostępna w Wypożyczalni Literatury dla Dzieci i Młodzieży oraz placówkach filialnych biblioteki. Każdy będzie mógł na miejscu sprawdzić swoją spostrzegawczość i poćwiczyć pamięć. Chętne rodziny, zespoły, grupy przyjaciół, znajomych (w grupach 2-4 osobowych) zapraszamy do kontaktu telefonicznego.

 

Zaprojektowanie oryginalnej gry memory inspirowanej tekstami literackimi było jednym z działań projektu „Qulturalna Retroteka” realizowanego od września do listopada w bibliotece. Do współpracy zaprosiliśmy dziecięco-młodzieżową sekcję plastyczną Klubu „Sezam” BSM pod kierunkiem Pani Małgorzaty Woźniak oraz sekcję plastyczną Bytomskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku pod kierunkiem Pani Marty Hawlickiej. Ich zadaniem było narysowanie ilustracji do ulubionych książek z dzieciństwa. W sumie powstało 30 pięknych rysunków, które złożyły się na grę memory. Po wykonaniu prac artyści obu grup wiekowych spotkali się w bibliotece i porozmawiali o swoich rysunkach, motywacji i emocjach związanych z wyborem książek do zilustrowania. Okazało się, że niektóre z nich to książki ponadczasowe, po które w dzieciństwie sięgali zarówno słuchacze BUTW, jak i dzisiejsi nastolatkowie. Tytuły, które się powieliły to klasyczne baśnie: „Calineczka”, „Czerwony Kapturek”, „Królowa Śniegu”, „Mała Syrenka” oraz „Plastusiowy pamiętnik” Marii Kownackiej. W grupie młodzieży oczywiście nie mogło zabraknąć „Mikołajka” czy „Harrego Pottera”. Seniorzy mile zaskoczyli nas wybierając wiersze, jako ulubione bajki z dzieciństwa. Pojawiły się ilustracje do „Kaczki-dziwaczki” Jana Brzechwy i „Ptasiego radia” Juliana Tuwima.

gra memory

Po raz kolejny udowodniliśmy, że czytanie nie tylko może być inspiracją do dalszych twórczych działań, ale też, że CZYTANIE ŁĄCZY POKOLENIA.

Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna w Bytomiu, Wypożyczalnia Literatury dla Dzieci i Młodzieży, Rotunda, I piętro, tel. 32 787 06 01, wew. 413.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury