10 stycznia 2020 roku o godz. 18:00 w galerii Rotunda w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Wł. Studenckiego w Bytomiu, odbędzie się wernisaż wystawy miesięcznika „Ty i ja”. Wystawie będzie towarzyszyć oprowadzenie kuratorskie oraz pokaz slajdów.

Oprowadza: Bartłomiej Kozłowski

 

Pierwsza wystawa miesięcznika miała miejsce w Gliwicach w galerii Melina we wrześniu 2019 rok. Dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem na Rzecz Rozwoju Kultury "Melina" możemy zaprezentować wystawę w Bytomiu. Zanim wystawa ruszy w Polskę, do końca stycznia 2020 r. będzie dostępna w galerii Rutunda w MBP w Bytomiu.

Kilkadziesiąt egzemplarzy magazynu będzie dostępnych podczas uroczystego otwarcia wystawy. A do końca stycznia będzie dostępna dla czytelników do wypożyczenia na miejscy ( w informatorium, gmach główny I piętro) przez czas trwania wystawy.

„Ty i ja” wystawa miesięcznika wydawanego w latach od maja 1960 do grudnia 1973. Magazyn drukowany w siermiężnych latach sześćdziesiątych, wyróżniał się artystyczną i niekonwencjonalną szatą graficzną. Szczególną uwagę zwracała już sama okładka czasopisma. Przygotowywali je, chociażby Roman Cieślewicz, Henryk Tomaszewski, Jan Młodożeniec, Waldemar Świerzy. W środku czekały na czytelnika artykuły o tematyce kulturalnej ze świata: sztuki, kina, teatru, muzyki. Były ciekawe porady kulinarne, świetne tłumaczenia zachodniej literatury, moda, przedruki z pism zagranicznych. Za fotografie do artykułów odpowiadali Tadeusz Rolke, Jan Wilk, Krzysztof Gierałtowski. „Ty i Ja” było określane jako „przedsmak lepszej cywilizacji”, a także „produkt małej stabilizacji”. Wartość artystyczna ilustrowanego miesięcznika sprawiła, że jest on dziś nie tylko świadectwem epoki, ale dla wielu stał się obiektem kolekcjonerskim i to nadało mu szczególną pozycję na tle innych polskich magazynów.

Dodaj komentarz

Dane osobowe zawarte w formularzu kontaktowym będą przetwarzane przez Miejską Bibliotekę Publiczną, plac Jana III Sobieskiego 3 w Bytomiu, w celu udzielenia odpowiedzi lub załatwienia Twojej sprawy. Jeżeli udzielenie odpowiedzi będzie wiązało się z przesłaniem informacji marketingowych, przez wypełnienie poszczególnych pól formularza kontaktowego wyraźnie potwierdzasz zgodę na przekazanie Ci informacji o produktach lub usługach na podany przez Ciebie adres e-mail lub numer telefonu. Możesz cofnąć zgodę w każdym momencie bez podawania przyczyny, lecz bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania przed jej cofnięciem. Przysługują Ci prawa na podstawie RODO, m.in. prawo dostępu do danych, do sprostowania, do zapomnienia i do ich przenoszenia. Pełną informację RODO znajdziesz na stronie: https://www.biblioteka.bytom.pl/images/stale_elementy/Regulaminy/polityka_prywatnosci2019.pdf


Kod antyspamowy
Odśwież