„THE BIUT” to debiut artystyczny Artura Szczyrbowskiego. Wystawę zorganizowano dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem na Rzecz Rozwoju Kultury "Melina" z Gliwic. Wystawa dostępna będzie do końca marca 2020 roku.

Artur Szczyrbowski (ur. 21.02.1995) - absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, były student pracowni projektowania plakatu prof. Romana Kalarusa, Moniki Starowicz i Filipa Ciślaka, za których sprawą odkrył swoje zamiłowanie do polskiej szkoły plakatu.

Laureat wielu konkursów i nagród, w tym nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w konkursie na plakat o tematyce związanej z ochroną własności przemysłowej, pierwszej nagrody konkursu na plakat promujący Legnicką Akademię Filmową, Katowickiego Biennale Plakatu i wielu innych.

„Artur Szczyrbowski artysta młodego pokolenia, twórca plakatów. Wychowanek Profesora Romana Kalarusa. W obecnej dobie, czasach grafiki cyfrowej twórczość autora wystawy zasługuje na specjalną uwagę, ponieważ odrzuca on środki powszechnie stosowane, teoretycznie ułatwiające proces twórczy będąc wiernym tradycyjnym metodom. Artur w swoich projektach nie używa komputera, wybiera ołówek i farby co jest aktualnie rzadkością, oddając tym samym hołd tradycji. W prezentowanej twórczości można dostrzec inspiracje zarówno „Polską Szkołą Plakatu”, jak i mającym silną pozycję na świecie plakatem japońskim.”

Tekst: Bartłomiej Kozłowski - kurator wystawy.