Szanowni Czytelnicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bytomiu.

Uprzejmie zawiadamiamy, że od 1 lipca 2020 roku, Dyrekcja Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bytomiu, zgodnie z rekomendacjami Biblioteki Narodowej w Warszawie, wprowadzi kolejne udogodnienia w obsłudze bibliotecznej wynikające z „poluzowania” dotychczasowego reżimu epidemicznego.
Wobec tego zwiększony zostanie limit osób mogących jednocześnie przebywać na terenie gmachu głównego MBP z 10 do 20 czytelników, przy czym w każdej agendzie będą jednocześnie obsługiwane wyłącznie 2 osoby.
Przywrócone zostaną zapisy do Biblioteki i wydawanie kart bibliotecznych a także wyczekiwany przez wielu wolny dostęp do półek, ułatwiający wybór poszukiwanej pozycji.
Zwroty książek wypożyczonych będą przyjmowane w agendach, tak jak miało to miejsce przed wprowadzeniem reżimu epidemicznego, jednak książki zwrócone nadal będą poddawane krótkotrwałej kwarantannie przed ponownym włączeniem ich do księgozbioru.
Biblioteka przywróci również przyjmowanie darów książkowych na obowiązujących dotychczas zasadach, kierując otrzymane pozycje do obowiązkowej kwarantanny.
Osoby wchodzące na teren biblioteki niestety nadal muszą posiadać maseczki zakrywające usta i nos oraz będą poddawane pomiarom temperatury ciała i dezynfekcji rąk.
Aż do odwołania, wstrzymana pozostaje możliwość korzystania z prasy, zbiorów czytelnianych przeznaczonych do udostępniania na miejscu oraz publicznie dostępnych komputerów.
Biblioteka nie będzie organizowała również konferencji, seminariów, zebrań, spotkań autorskich, warsztatów oraz wernisaży wystaw.
W związku z wieloma pytaniami, ze strony czytelników, informujemy, że od 1 lipca br. uruchomione zostaną filie biblioteczne. Obsługa czytelników w tych placówkach będzie funkcjonowała na zasadach zbliżonych do obowiązujących w agendach gmachu głównego. Tam gdzie warunki lokalowe umożliwią taką ewentualność, czytelnicy uzyskają wolny dostęp do półek.
Mając na względzie sytuację epidemiczną w naszym regionie prosimy naszych użytkowników o korzystanie z możliwości zamawiania pozycji książkowych za pośrednictwem systemu Prolib, mailowo lub telefonicznie, co znacznie ułatwia proces udostępniania i skraca czas pobytu w pomieszczeniach bibliotecznych.

UWAGA!
Książki wypożyczone po 1 lipca 2020 roku ponownie zostaną objęte systemem naliczania kar. Prosimy zatem o terminowe zwroty wypożyczonych zbiorów.

mgr Dariusz Kot
Dyrektor MBP w Bytomiu