Czytanie dzieł klasyki polskiej w ramach Narodowego Czytania staje się już tradycją. Podczas tegorocznej akcji „Narodowe Czytanie” pod patronatem honorowym Pary Prezydenckiej czytana będzie  „ Balladyna”  Juliusza Słowackiego. Zdaniem Barbary Rędzińskiej, wieloletniej polonistki a także podróżniczki i aktywnej czytelniczki naszej biblioteki:

           „Balladyna to tragedia w pięciu aktach, napisana w 1834 r., a wydana w Paryżu w 1839 r. Czy prawie 200 lat po powstaniu może być powodem do przemyśleń dla nas, współczesnych? Jeśli będziemy czytać „Balladynę” uważnie, na pewno dostrzeżemy jej uniwersalne przesłanie. I dzisiaj walka o władzę bywa bezpardonowa, czasem prowadzi do zguby, i dzisiaj ludzie zbyt ambitni dążą do swych celów bez skrupułów, dzisiaj wierzymy, że zło i niegodziwość zostanie ukarane, że dobro zwycięży. Warto o tym pamiętać, czytając klasyka.”

 

Miejska Biblioteka Publiczna im. prof. W. Studenckiego w Bytomiu przygotowała na tę okazję wyjątkowy projekt „Narodowego Czytania”. Chcąc przybliżyć Państwu dramat zapraszamy do wysłuchania tekstu sceny 1 Aktu 2, w trzech różnych interpretacjach i odsłonach. Wybrany fragment jest główną sceną tragedii i rozpoczyna dramat, który chce nam przedstawić autor. Materiał filmowy został przygotowany przez bytomskich artystów i społeczników. Dostępny jest na stronie internetowej biblioteki:

http://www.biblioteka.bytom.pl/

kanale YT biblioteki:

https://youtu.be/uvcK4NamPig

oraz na Facebookowym fanpage’u biblioteki:

https://pl-pl.facebook.com/biblioteka.bytom/

Przypominamy, że jednym z elementów akcji „Narodowe Czytanie” są pamiątkowe pieczątki z logiem projektu. Każdy będzie mógł opieczętować swój egzemplarz lektury „Balladyna”, zgłaszając się dnia 7.09 br. w godz. 10.00 -18.00 do Wypożyczalni Literatury Beletrystycznej, Gmach Główny MBP - I piętro.

Zapraszany również do obejrzenia wystawy grupy plastycznej Bytomskiego UTW, której prace zostały wykorzystane w materiale filmowym. Wystawa znajduje się w galerii ROTUNDA MBP i  dostępna będzie do końca września br.

Tekst lektury czytać będą:

Marta Knopik
Pisarka, autorka udanego debiutu literackiego pt. „Czarne miasto”, polonistka. Absolwentka filologii polskiej, wielbicielka literatury, teatru i filmu.  Autorka scenariuszy publikowanych na portalu Teatroteka Szkolna prowadzonym przez Instytut Teatralny w Warszawie.

Justyna Beyer
Absolwentka filologii polskiej, wielbicielka literatury i osoba zaangażowana w działania MBP Bytom. W czasach szkolnych laureatka konkursów poetyckich i plastycznych, zawodowo księgowa.

Julia Staszak
Jest studentką filozofii. Artystyczna dusza o zacięciu teatralnym. Pisanie wierszy to jej wielka pasja i sposób wyrażania siebie od najmłodszych lat. Swoje wiersze artystka prezentowała na wielu konkursach ogólnopolskich.

Karolina Wietrzyk
Karolina  ma 16 lat i jest licealistką. W 2017 roku jej opowiadanie pt. ‘ Księżycowy pył” zostało nagrodzone III miejscem w XI Ogólnopolskim Konkursie Literackim "OKNO", kierowanym do uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych, który został zorganizowany przez Młodzieżowy Dom Kultury w Chorzowie.

Obrazy wykorzystane w filmie:

Uniwersytet Trzeciego Wieku, sekcja plastyczna pod opieką Marty Hawlickiej. Pani Marta Hawlicka, to znany bytomski plastyk i pedagog. Grupę plastyczną Pani Marta prowadzi od samego początku jej istnienia. Sekcja plastyczna bytomskiego Uniwersytety Trzeciego Wieku może pochwalić się licznymi wystawami i sukcesami artystycznymi.

Autorki prac:

Sławka Grzywna, Garażyna Rosołowska, Eliza Bezner, Zofia Golder, Teresa Holewa, Maria Maksalon, Urszula Komor, Krystyna Oborska - Kominek, Barbara Marcinkowska - Psik, Joanna Niedzielska, Katarzyna Bukowska - Korzus.

Oprawa muzyczna:

Tadeusz Beśka
Jest absolwentem Szkoły Muzycznej I i II st. W Chorzowie w klasie oboju. Uczęszczał do prywatnej szkoły jazzu i muzyki rozrywkowej Nice noise, gdzie pobierał indywidualne lekcje kompozycji i aranżacji u profesora Zenona Kowalowskiego. Jest autorem i aranżerem utworów wykonywanych przez założony przez niego w 2018 roku zespół The Jazz Elwers. Tadeusz Beśka jest współorganizatorem licznych wydarzeń kulturalnych.

Tekst i opracowanie:
Izabela Gawlińska

Dodaj komentarz

Dane osobowe zawarte w formularzu kontaktowym będą przetwarzane przez Miejską Bibliotekę Publiczną, plac Jana III Sobieskiego 3 w Bytomiu, w celu udzielenia odpowiedzi lub załatwienia Twojej sprawy. Jeżeli udzielenie odpowiedzi będzie wiązało się z przesłaniem informacji marketingowych, przez wypełnienie poszczególnych pól formularza kontaktowego wyraźnie potwierdzasz zgodę na przekazanie Ci informacji o produktach lub usługach na podany przez Ciebie adres e-mail lub numer telefonu. Możesz cofnąć zgodę w każdym momencie bez podawania przyczyny, lecz bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania przed jej cofnięciem. Przysługują Ci prawa na podstawie RODO, m.in. prawo dostępu do danych, do sprostowania, do zapomnienia i do ich przenoszenia. Pełną informację RODO znajdziesz na stronie: https://www.biblioteka.bytom.pl/images/stale_elementy/Regulaminy/polityka_prywatnosci2019.pdf


Kod antyspamowy
Odśwież