Serdecznie zapraszamy do zwiedzania wystawy z cyklu W świecie kolekcjonerów i hobbystów – „Bytom na starych pocztówkach”.  Wystawa pochodzi ze zbiorów Pana Czesława Czerwińskiego, znanego bytomskiego społecznika i miłośnika historii miasta Bytom. Zbiór pocztówek dostępny będzie do 26 października 2020 roku w godzinach pracy biblioteki, I piętro, gmach główny Miejskiej Biblioteki Publicznej im. prof. Wł. Studenckiego w Bytomiu. Plac Jana III Sobieskiego 3. 

IMG 0355

Czesław Czerwiński -  bytomianin od urodzenia,  pasjonat historii architektury Bytomia, kolekcjoner dawnych pocztówek, fotograf, członek Towarzystwa Miłośników Bytomia. Jak sam mówi:

"Moment, kiedy dostrzegłem niezwykłość tego miasta, datuje się na lata 1979 - 1980, kiedy trwały prace nad wyburzaniem budynków w kwartale dawnych ulic: Sądowej, Jainty, Pokoju i przy pl. Kościuszki. Wtedy też uświadomiłem sobie, że historyczna zabudowa Bytomia: - nieutrwalona ulegnie zapomnieniu. Kolejne lata utwierdziły mnie w przekonaniu, że jedynie obrazy zatrzymane w obiektywie mogą ocalić od zapomnienia dawny charakter naszego miasta. Współpraca z antykwariatami, giełdami staroci, kontakty z darczyńcami zaowocowała powstaniem pokaźnej kolekcji. Cieszy fakt, że moja pasja stanowi źródło zainteresowania młodego pokolenia bytomian, którzy wykorzystują zgromadzony przeze mnie zbiór w pracach naukowych i innych publikacjach. To piękne miasto, które możemy podziwiać na pocztówkach, to wciąż nasz Bytom. Nie przywrócimy mu dawnego wyglądu, ale możemy zadbać o jego wystrój, poprawić estetykę i przede wszystkim uwrażliwiać młodych i uczyć szacunku do historii".

Dodaj komentarz

Dane osobowe zawarte w formularzu kontaktowym będą przetwarzane przez Miejską Bibliotekę Publiczną, plac Jana III Sobieskiego 3 w Bytomiu, w celu udzielenia odpowiedzi lub załatwienia Twojej sprawy. Jeżeli udzielenie odpowiedzi będzie wiązało się z przesłaniem informacji marketingowych, przez wypełnienie poszczególnych pól formularza kontaktowego wyraźnie potwierdzasz zgodę na przekazanie Ci informacji o produktach lub usługach na podany przez Ciebie adres e-mail lub numer telefonu. Możesz cofnąć zgodę w każdym momencie bez podawania przyczyny, lecz bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania przed jej cofnięciem. Przysługują Ci prawa na podstawie RODO, m.in. prawo dostępu do danych, do sprostowania, do zapomnienia i do ich przenoszenia. Pełną informację RODO znajdziesz na stronie: https://www.biblioteka.bytom.pl/images/stale_elementy/Regulaminy/polityka_prywatnosci2019.pdf


Kod antyspamowy
Odśwież