Miejska Biblioteka Publiczna miała przyjemność uczestniczyć jako partner w projekcie Zmysły kultury, realizowanym przez Szkołę Podstawową nr 3 w Bytomiu. Projekt miał na celu oswajanie dzieci z przestrzeniami kultury, a co za tym idzie prowokowanie dziecka do myślenia, stawiania na emocje, uczucia i rozumienia swojej tożsamości historycznej i kulturowej. Poprzez różnorodne działania (zajęcia artystyczne, zajęcia wiedzy o kulturze i sztuce oparte na metodach warsztatowych) uczniowie zdobywali umiejętności wielowymiarowego postrzegania otaczającego ich świata za pomocą zmysłów: obrazu, dźwięku, zapachu, dotyku. Jednym z działań objętych projektem była akcja „Do Biblioteki krok po kroku”, czyli wielozmysłowa wycieczka po centrum Bytomia, mająca znamiona gry miejskiej. Celem jej było poznanie przez dzieci historii regionu. Wspólnie z przewodnikiem uczniowie III klasy przeszli przez centrum miasta, zwiedzając po drodze między innymi Rynek, Plac Grunwaldzki, Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.

W każdym miejscu zapoznawali się z historią i legendami mu towarzyszącymi. Wycieczka zakończyła się w Miejskiej Bibliotece Publicznej, gdzie dzieci wysłuchały prelekcji Sebastiana Woźniaka, pracownika Pracowni Historii Bytomia i Informacji Regjionalnej, na temat historii śródmieścia i samego Bytomia, a także stworzyły wspólnie mapę wspomnień z odbytej wycieczki.