W ramach obchodów 100. rocznicy plebiscytu na Górnym Śląsku i 100. rocznicy wybuchu III powstania śląskiego w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bytomiu przygotowaliśmy cykl spotkań on-line pt.: „Porozmawiajmy o historii Górnego Śląska”. Pierwszym gościem będzie historyk dr hab.  Maciej Fic, profesor Uniwersytetu Śląskiego. Jest on autorem lub współautorem licznych opracowań dotyczących powstań śląskich i plebiscytu (m. in. haseł w Słowniku Powstań Śląskich). W trakcie rozmowy przedstawi i omówi najnowsze publikacje książkowe, których tematyka odwołuje się do rocznicowych wydarzeń. Przedstawi powody, dla których warto i  powinno się o nich pisać, a także podpowie, gdzie szukać materiałów źródłowych z tego okresu. Zwróci również naszą uwagę na materiał ikonograficzny dotyczący plebiscytu i powstań śląskich.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy o ważnych wydarzeniach z historii Górnego Śląska. Nagranie dostępne w serwisie YouTube.