LITERATURA BELETRYSTYCZNA

LITERATURA POPULARNONAUKOWA
LITERATURA DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

 

 

Bocian Józef. Z pędzlem i humorem: wspomnienia działacza siemianowickiej „Solidarności”. Katowice: Śląskie Centrum Wolności i Solidarności, 2022

1713401422153 

„Jak widziałem w autobusie (…) milicjanta, to delikatnie zatrzymywałem się za jego plecami, dyskretnie trzymałem w ręku posmarowaną klejem ulotkę i jak autobus mocniej przyhamował, kładłem rękę z ulotką na plecach milicjanta (…) A ulotka miała treść: ‘Uwolnić politycznych’. W rezultacie przedstawiciel ‘władzy ludowej’ paradował z tą ulotką, nie wiedząc, co miał na plecach.”

Takie przygody wspomina Józef Bocian w książce „Z pędzlem i humorem. Wspomnienia działacza siemianowickiej 'Solidarności'”.


Bukowczan Jakub. Doktor Kuba odchudza: schudnij i utrzymaj wagę pod okiem endokrynologa. Bielsko-Biała: Wydawnictwo Pascal, 2022

doktor kuba odchudza 

Próbujesz wszystkiego? I nadal nie możesz schudnąć?

Spędzasz godziny na siłowni, zmieniasz dietę za dietą, stosujesz głodówki – a waga ani drgnie. Może nawet udało ci się zrzucić kilka kilogramów, ale po jakimś czasie one zawsze wracają w postaci efektu jojo – ze zdwojoną siłą.

Jaka jest tego przyczyna? Twoje hormony! Gdy nie działają prawidłowo, powodują zaburzenia metabolizmu, które są prostą drogą do nadwagi i otyłości.

Doktor Jakub Bukowczan, uznany endokrynolog i diabetolog, zdradza, jak pokonać przeszkody w zgubieniu zbędnych kilogramów i utrzymaniu wagi.

Jak Doktor House stawia błyskotliwie diagnozy i wdraża leczenie, które pomogło już dziesiątkom tysięcy pacjentów.

Dowiedz się:

 • na czym polega dieta hormonalno-metaboliczna i jak ją stosować

 • dlaczego w odchudzaniu ważny jest post przerywany

 • kiedy aktywność fizyczna może szkodzić

 • dlaczego kaloria nie jest równa kalorii

 • czy w gubieniu zbędnych kilogramów mogą pomagać leki

 • jaką rolę w odchudzaniu pełni stres i sen.

Ta książka wprowadzi cię w niezwykły świat hormonów odpowiedzialnych za apetyt, poczucie sytość, metabolizm, tycie, odkładanie tkanki tłuszczowej (tak, o wielu z nich nie mamy pojęcia!). Znajdziesz w niej pyszne przepisy, zestawy ćwiczeń i wiele praktycznych wskazówek, które zmienią twój sposób jedzenia i życia. Nie na kilka tygodni – na zawsze.


Chrząszcz Jan. Historia miasta Gliwic: fragmenty kroniki miejskiej. Gliwice: Muzeum w Gliwicach, copyright 2022

 Historia miasta gliwice2022

„Ks. Johannes Chrząszcz. Historia miasta Gliwic. Fragmenty kroniki miejskiej” to ostatnia, nieukończona praca badawcza ks. Johannesa Chrząszcza, pozostawiona w rękopisie. Autorom opracowania udało się wyłonić z niego tekstowy, spójny narracyjnie, korpus, a jego dodatkowym uzupełnieniem są informacje umieszczone w przypisach, poszerzające tekst Chrząszcza, w zgodzie z obecnym stanem wiedzy o historii miasta. Współczesny czytelnik otrzymuje więc książkę pieczołowicie zrekonstruowaną, choć zapewne nieco odmienną od pierwotnego zamysłu jej autora.

„Śmierć autora niestety uniemożliwiła doszlifowanie rękopisu. Wiele kwestii zostało w nim jedynie zasygnalizowanych lub zaznaczonych na marginesie. Zapewne zamierzał je uzupełnić, a całość gruntownie przeredagować. Nie zdążył. W niniejszej edycji ograniczaliśmy się jedynie do uporządkowania luźnych zapisków, jednak bez ingerencji w autorską narrację” – zaznacza jeden ze współautorów opracowania, dr Bogusław Tracz.


Cyran Ludwik. Słabe oberwij, mocne obuduj: wspomnienia. Katowice; Rybnik; Warszawa: Instytut Pamięci Narodowej, 2021

 sabe oberwij mocne obuduj

Ludwik Cyran (ur. 1955) wspomina swoje dzieciństwo w wielopokoleniowej śląskiej rodzinie, młodość, kolejne miejsca pracy, narodziny zakładowej „Solidarności”, działalność o charakterze opozycyjnym w czasie stanu wojennego, a wszystko to w śląskiej scenerii Rybnika i okolic. Interesująca jest opowieść o próbie ucieczki przez granicę polsko-czechosłowacką, a także o przedsięwzięciu biznesowym, które stało się przyczyną osadzenia Cyrana w więzieniu. Dzięki zmysłowi obserwacji autora i wartkiej narracji książka w ciekawy sposób przybliża lokalną historię i specyfikę opisywanego regionu w drugiej połowie XX wieku.


Fic Maciej. Plebiscyt górnośląski 20 marca 1921 roku: najbardziej demokratyczna forma wyboru? Warszawa: Wydawnictwo Sejmowe, 2022

 Plebiscyt grnolskiokladka

Publikacja przedstawia syntetyczne zestawienie aktualnej wiedzy na temat plebiscytu, który odbył się 20 marca 1921 roku na Górnym Śląsku. Ukazuje jego rzeczywisty charakter, a także rolę osób niezamieszkałych na terenie plebiscytowym, jednak związanych z nim i uprawnionych do uczestnictwa w głosowaniu.
Autor, wykorzystując bogaty materiał źródłowy, pokazuje omawiane zagadnienie w szerszym kontekście, wskazując na okoliczności, które doprowadziły do włączenia w skład II Rzeczypospolitej części Górnego Śląska. Prezentowana książka ukazuje wpływ plebiscytu na ostateczne rozstrzygnięcia terytorialne, a także jego rolę w procesie uświadamiania narodowego.


Gmitruk Janusz, Ratyński Mateusz. Arka Bożek (1899-1959) i jego czasy. Warszawa: Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego, 2022

 arka bozek

Arka Bożek był niestrudzonym obrońcą polskości Górnego Śląska, działaczem niepodległościowym, wysokiej klasy politykiem i autentycznym społecznikiem. Nade wszystko zaś był prawdziwym, z krwi i kości chłopem, postacią niezwykle barwną i odważną. Jego zasługi w budzeniu polskości i walce o prawa ludu opolskiego do własnej Ojczyzny są niepodważalne. Na kartach historii Arka Bożek zapisał się jako czołowy przywódca Polaków na Opolszczyźnie, nie bez złośliwości nazwany przez Niemców ,,Polenfürer”.


Grzebałkowska Magdalena, Winnicka Ewa. Jak się starzeć bez godności. Warszawa: Wydawnictwo Agora, 2022

 jak sie starzec bez godnosci

O starzeniu się bez owijania w bawełnę, z humorem i dystansem  

Długo wydawało im się, że wciąż się świetnie zapowiadają, a prawdziwe życie jeszcze jest przed nimi. Sukcesy, super szczęście, te rzeczy. Teraz okazuje się, że zanim rozwinęły skrzydła, czas je zwinąć. Jak z tym żyć? Jak się starzeć? Z godnością czy może jednak bez?  

Odpowiedzi na tak poważne pytania, że można osiwieć, szukają w swoim antyporadniku dwie doskonałe i wielce przy tym dowcipne reporterki – Magdalena Grzebałkowska i Ewa Winnicka, twórczynie podcastu „Jak się starzec bez godności”. 

"Dwie znane pisarki biorą się za bary z numerem PESEL i wszystkim tym, co się z tym wiąże. Z pogonią za młodością i wiążącymi się z tym kontuzjami kończyn, ducha i portfela również. W czasach głaskania każdego, żeby się nie wzniecił za bardzo i nie obraził, to jest bardzo niepoprawna politycznie opowieść, pełna zapomnianej ironii i bezwzględnego poczucia humoru."

Karolina Korwin-Piotrowska


Hamid Nadia. Fatma: moja arabska teściowa. Gdynia: Novae Res, copyright 2021

 fatma moja arabska tesciowa

Czasem to kobieta jest największym wrogiem kobiety.

Fatma nie miała łatwego życia. Urodzona w latach czterdziestych w Libii, od wczesnego dzieciństwa była wychowywana na pokorną żonę i oddaną matkę. Kiedy na świecie pojawia się jej pierworodny syn, Muchtar, kobieta przelewa całą swoją miłość na chłopca, modląc się o pomyślną przyszłość i dobry ożenek dla niego.

Wkrótce jednak okazuje się, że jej prośby nie zostały wysłuchane – Muchtar wyjeżdża bowiem na studia do Polski, miejsca uznawanego przez bogobojnych wyznawców Islamu za kraj ludzi niewiernych, i, co gorsza, sprowadza stamtąd młodą polską żonę wraz z ich małym synkiem.

Dla obu kobiet będzie to początek koszmaru, w którym gorycz, rozczarowanie i wzajemne pretensje codziennie będą zatruwać im życie…

"Fatma. Moja arabska teściowa" to poruszająca opowieść o tym, jak zło wyrządzone za młodu kiełkuje i zamienia żyzną glebę w nieużytek. To także smutny i gorzki obraz libijskiego, patriarchalnego świata z perspektywy kobiety.


Kopiec Bernard. Ludwig Schneider: architektura sakralna: dzieła wszystkie. Katowice: Wydawnictwo Prasa i Książka Grzegorz Grzegorek, 2021

 Ludwig Schneider

Książka Bernarda Kopca to wędrówka tropami Ludwiga Schneidera.
Wydawnictwo, które po raz pierwszy całościowo udokumentowało dorobek architekta.

Autor podjął próbę zebrania i pokazania dorobku wybitnego, przez lata niedocenianego śląskiego architekta. Dorobku, który na trwale wpisał się w krajobraz Górnego Śląska i jego wielokulturowe dziedzictwo.

Album niniejszy zestawia i przedstawia wszystkie kościoły, jakie zaprojektował Ludwig Schneider.


Korwin Piotrowska Karolina, Kramer Grzegorz. #Wrzenie: lewaczka, ksiądz i polski kocioł. Kraków: Wydawnictwo WAM, copyright 2019

 wrzenie lewaczka ksiadz

Takim językiem o takich rzeczach w naszym kraju nikt jeszcze z księdzem nie rozmawiał.

Będzie hałas. Będzie #WRZENIE

Lewaczka i ksiądz. Karolina Korwin Piotrowska i Grzegorz Kramer SJ. Kontrowersyjna dziennikarka i popularny jezuita. Wybuchowa mieszanka charakterów i tematów.

 • Skąd w nas tyle hejtu?

 • Dlaczego Kościół w Polsce nie radzi sobie z problemem pedofilii?

 • Czy z księdzem da się normalnie pogadać?

 • Czy ruch LGBT to naprawdę największe zagrożenie dla naszego społeczeństwa?

 • Czy pożera nas chory nacjonalizm i niechęć do innych?

 • Dlaczego nie potrafimy ze sobą rozmawiać?

Oto nasz polski kocioł.


Li William W. Jedz, by pokonać chorobę: 5 dróg od jedzenia do uzdrowienia, które zna nauka. Kraków: Wydawnictwo Andromeda, 2020

jedz by pokonac chorobe

W Twoim ciele nieustannie zachodzi pięć procesów, od których zależy Twoje zdrowie: 

 • tworzą się nowe naczynia krwionośne, 

 • replikuje się DNA, 

 • komórki macierzyste naprawiają zniszczone tkanki, 

 • mnoży się flora bakteryjna, 

 • komórki odpornościowe zwalczają intruzów np. wirusy

Jeśli któryś z nich nie zachodzi prawidłowo, zaczynasz chorować. 
Jeśli któryś z nich odpowiednio wzmocnisz, zaczynasz zdrowieć. 
A to wszystko zależy od tego, co jesz!


Osłabić tendencje emigracyjne: Komitet Wojewódzki PZPR w Katowicach wobec wyjazdów do RFN w latach 1970–1978: wybór źródeł. Wybór, wstęp i opracowanie Bogusław Tracz. Katowice; Warszawa: Instytut Pamięci Narodowej, 2022

 osabi tendencje emigracyjne

Na publikację składa się 121 dokumentów wytworzonych w Komitecie Wojewódzkim PZPR w Katowicach i w podległych mu instancjach terenowych. Pozwalają one na zapoznanie się z polityką emigracyjną prowadzoną na obszarze woj. katowickiego w latach 1970–1978. Wybór dokumentów poprzedzono wstępem, w którym omówiono politykę migracyjną i narodowościową realizowaną na Górnym Śląsku w czasach PRL.

Publikacja w ramach centralnego projektu badawczego IPN „Ruch komunistyczny i aparat władzy 1917–1990”.


W województwie i w „terenie”: działalność Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej na szczeblu lokalnym. Pod redakcją Adama Dziuby i Bogusława Tracza. Katowice; Warszawa: Instytut Pamięci Narodowej, 2022

 w wojewdztwie i w terenie

Zebrane w tomie teksty ukazują mozaikowy obraz funkcjonowania PZPR jako rządzącej monopartii w realiach lokalnych scen politycznych: wojewódzkich, powiatowych i miejskich czy zakładowych. Zaprezentowano wyniki analizy aktywności różnorodnych wojewódzkich oraz terenowych instancji partyjnych na takich polach, jak m.in.: nadzór nad administracją lokalną, kuratela i wyznaczanie zadań organizacjom społecznym oraz zawodowym, czuwanie nad wykonaniem planów gospodarczych i mobilizowanie do ich przekraczania, animowanie instytucji kulturalnych i imprez masowych. Niejako przy okazji poruszano zagadnienia związane z wymiarem organizacyjnym lokalnych komitetów PZPR, ich kompetencjami, kadrami, rekrutacją nowych członków, sposobami zarządzania w momentach kryzysowych, zależnościami między kierownictwami instancji PZPR a działającymi na przypisanym im terenie instytucjami administracyjnymi, gospodarczymi czy społecznym. Różni je rozległość tematyczna rozważań, opisywany obszar i zakres chronologiczny, łączy oparcie rozważań przede wszystkim na materiałach źródłowych. Całość poprzedza obszerny wstęp, będący próbą podsumowania dotychczasowych badań.

Publikacja w ramach centralnego projektu badawczego IPN „Ruch komunistyczny i aparat władzy 1917–1990”.


Notatki przygotowano na podstawie informacji zawartych na stronach internetowych wydawnictw.