LITERATURA BELETRYSTYCZNA

LITERATURA POPULARNONAUKOWA
LITERATURA DLA DZIECI i MŁODZIEŻY

 

 

 

Adams Dorothy. Amerykańska Polka: z miłości do mężczyzny i jego kraju. Warszawa: Ośrodek Karta, 2021

amerykanska polka z milosci

Dorothy Adams (1901–1965) – urodziła się i wychowała w Bostonie. Działaczka Bezpartyjnego Stowarzyszenia Ligi Narodów z Baltimore, które reprezentowała na międzynarodowym kongresie w Warszawie w lipcu 1925. Podczas wizyty w Polsce poznała Jana Kostaneckiego, młodego prawnika i ekonomistę, syna cenionego profesora UJ Kazimierza Kostaneckiego. W 1927 roku wyszła za mąż za Jana i zamieszkała wraz z nim w Warszawie. Towarzyszyła mężowi w jego służbie dyplomatycznej w Genewie i Wiedniu. W 1934 roku urodził się ich syn Andrzej. W swych wspomnieniach Dorothy Adams z fascynacją przygląda się II RP, jej rzeczywistości społecznej i politycznej, opisuje życie krakowskiej i warszawskiej inteligencji. "Amerykańska Polka" to swego rodzaju list miłosny do męża i jego ojczyzny, łączący w sobie wielką miłość i szczęście z ogromną tragedią rodzinną oraz tragedią kraju, który w 1939 roku stanął nad przepaścią.


Bartosiak Jacek. Wojna w kosmosie: przewrót w geopolityce. Warszawa: Zona Zero, copyright 2021

wojna w kosmosie przewrot

Oto nasza opowieść o wojnie i pokoju - na Ziemi i w Kosmosie.

  • Nieujarzmiona natura człowieka.

  • Innowacyjne technologie i śmiałkowie kosmosu.

  • Nowa kosmiczna gospodarka i postępująca rewolucja informacyjna.

  • Wielkie strategie i wielkie mocarstwa.

  • Rywalizacja Eurazji i Oceanu Światowego

„Jestem bardzo dumny z tej książki. Jest najważniejsza z tych, nad którymi dotąd pracowałem.”
Jacek Bartosiak

„Ludzkość wychodzi poza Ziemię. A za ludźmi - jak zawsze - podąża wojna"
George Friedman

Ludzkość sięgnęła po raz pierwszy granic kosmosu bynajmniej nie dla chwały, ale by po prostu wygrać wojnę. Pierwsza rakieta, która opuściła ziemską atmosferę, nie była ani amerykańska ani sowiecka. Była nią niemiecka rakieta V-2.

W czasach, gdy punktem ciężkości wojny są centra systemów dowodzenia i komunikacji, przestrzeń kosmiczna stała się miejscem kluczowym, umożliwiającym nowoczesną wojnę na Ziemi. Kogo tam nie ma, ten się nie liczy. Już dziś orbity Ziemi zamieniane są w rynek, gdzie zarabia się coraz większe pieniądze dzięki szybko postępującej rewolucji informacyjnej. Są tacy, co twierdzą, że informacja jest ropą naftową nowych czasów.


Boni Katarzyna. Auroville: miasto z marzeń. Warszawa: Wydawnictwo Agora, 2020

auroville miasto z marzen

Miejsce akcji (dosłownie): Auroville. Miasto w Indiach w stanie Tamilnadu, sto czterdzieści pięć kilometrów na południe od Chennai, dziesięć kilometrów na północ od dawnej francuskiej kolonii Pondicherry, pięć kilometrów na zachód od Zatoki Bengalskiej.

Miejsce akcji (dosłownie i metaforycznie): Miasto, w którym można się zgubić, bo nic tu nie jest takie, na jakie wygląda. Las, który kiedyś był czerwoną pustynią, a wcześniej lasem. Jałowa ziemia, na której Tamilowie – zubożałe duchy dawnej świetności królestw południa – opowiadają sobie legendę o przybyszach z zachodu przynoszących dobrobyt. Miasto ukryte w dżungli, w którym przybysze z zachodu trochę tęsknią za pustką i trochę obawiają się przyszłości. Niewielki płaskowyż, z którego do niedawna widać było morze, a który stał się miejscem eksperymentu. Eksperymentu i na rzeczywistości i na marzeniach.

Miejsce akcji (metaforycznie): poszukaj w sobie.

Czas akcji: Trochę ponad pięćdziesiąt lat. Cała wieczność. Jedno życie.

Bohaterowie dramatu:

Matka. Dziecko. Rzesze poszukujących (niektórzy coś znajdują, inni nie). Zrealizowana utopia. Ego. Iluzja. Marzenia. Rzeczywistość. Ty.


Budzisz Marek. Wszystko jest wojną: szkice o rosyjskiej kulturze strategicznej. Warszawa: Zona Zero, copyright 2021

wszystko jest wojna

Co decyduje o konkretnych posunięciach władz Federacji Rosyjskiej w polityce wewnętrznej 

i międzynarodowej? Aby zrozumieć kulisy wielkich wydarzeń musimy poddać analizie kulturę̨ strategiczną Rosji, tworzącą̨ kościec kluczowych decyzji podejmowanych przez elity tego kraju.  Przyjrzymy się wielkiej strategii państwowej, procesom o krótkotrwałym charakterze, jak i wykraczającym poza horyzont dziesięcioleci. 

•    Maskirowka i działania dezinformacyjne w rosyjskim myśleniu strategicznym
•    Koncepcja wojny buntowniczej 
•    Strategiczna powściągliwość, czyli jak Rosja może wygrać w nowej zimnej wojnie
•    Wadim Cymburski. U źródeł rosyjskiej doktryny państwowej i koncepcji stref wpływów w limitrofach 
•    Izolacja i rekonkwista. O strategii politycznej Rosji za czasów późnego Putina
•    Demograficzna pamięć Rosji, czyli o możliwości zatrzymania depopulacji
•    Rosja w poszukiwaniu nowej idei państwowej. Nowoczesny konserwatyzm Aleksieja Millera i próba odbudowy  rosyjskiej tradycji narodowej 
•    Czynniki instytucjonalne w historii Rosji – teoria Stefana Hedlunda


Hetmańczyk Janusz. Bobrowniki i Sączów: inwentarze dóbr z XVII, XVIII i XIX w.: przyczynek do historii wsi w dobrach rządowych. Dobieszowice: Stowarzyszenie „Brynica”, 2021Książka zawiera odnalezione przez autora i niepublikowane dotychczas inwentarze tych wsi, przy czym najstarszy z nich pochodzi sprzed ponad trzech i pół wieku. Znajdują się w nich m.in. imienne wykazy ludności wiejskiej i ciążących na niej powinności. Wykaz ludności w inwentarzu z 1654 r. jest najstarszym znanym zestawem mian (nazwisk) mieszkańców Bobrownik i Sączowa. Zainteresują one zapewne wielu Czytelników ze względów osobistych genealogii.

Druga część książki poświęcona jest historii obu wsi w dobrach rządowych. Był to okres specyficzny, burzliwy politycznie i społecznie, z uwagi na fakt, iż na przestrzeni niecałego ćwierćwiecza, pomiędzy rokiem 1790 a 1813, wsie przynależały kolejno do pięciu różnych państw, to jest do: księstwa siewierskiego, Rzeczypospolitej, Prus, Księstwa Warszawskiego, Rosji.
W części końcowej opracowania znajdują się m.in. wykazy mieszkańców z okresu uwłaszczenia, tabela przynależności administracyjnej wsi oraz słownik niektórych pojęć użytych w inwentarzach.
Treść publikacji autor oparł głównie na materiałach źródłowych, głównie odnalezionych
w archiwach.


Komorowska Agata. Czy mogę ci mówić mamo: prawdziwa historia niezwykłej adopcji. Warszawa: Edipresse, copyright 2021

czy moge ci mowic

"Czy mogę ci mówić MAMO" to prawdziwa historia niezwykłej adopcji nastolatka. Chłopak z domu dziecka, bez ojca, z matką niezdolną do opieki nad nim i jego licznym rodzeństwem. Kobieta tuż po rozwodzie, samotna mama z niepełnosprawnym synem, adoptowaną córeczką i zbuntowanym nastolatkiem.

Autorka poznaje Michała w czasie szkolnej wigilii u najstarszego syna. Znajomość chłopców przeradza się w braterską więź, a towarzyskie wypady tej nietypowej rodziny stają się oknem do raju, o którym Michał całe życie marzył. Ten raj nazywa się RODZINA. Autorka z niespotykaną szczerością opowiada o swoich doświadczeniach z dwiema adopcjami, odmowami i urzędowymi korowodami. O swoich macierzyńskich sukcesach i porażkach, o radościach i smutkach, ale przede wszystkim o wielkiej, bezwarunkowej miłości do dziecka, które pojawia się w bardzo trudnym momencie jej życia. To historia pełna emocji, ale również niezrównana skarbnica wiedzy na temat adopcji, rodzicielstwa zastępczego i roli matki.

Książka uwzględnia też i oddaje emocje, tragedie i sukcesy samego Michała. Każda część opowieści kończy się komentarzem dorastającego chłopaka, który miał na tyle dużo odwagi, by podzielić się tą poruszającą historią.

"Czy mogę ci mówić MAMO" to jednocześnie literatura faktu, wzruszająca powieść i poradnik dla każdego, kto myśli o adopcji lub rodzinie zastępczej. To książka o wymagającej codzienności samodzielnej mamy z gromadką niezwykłych dzieci, o zdrowym rodzicielstwie i mądrym radzeniu sobie w małych i dużych kryzysach. Bezcenna pozycja na półce każdego rodzica.

Część poradnicza książki została napisana przy współpracy z Wojewódzkim Ośrodkiem Adopcyjnym w Warszawie oraz Towarzystwem "Nasz Dom" wspierającym rodzinną opiekę zastępczą.


Mitra Tomasz. Ratownik. Warszawa: Akurat, 2021

ratownik

Wypadek, katastrofa, nagła choroba, próba samobójcza… To tylko niektóre traumatyczne sytuacje, z jakimi mają na co dzień do czynienia ratownicy medyczni. Ratują życie, spieszą z pomocą, są świadkami cierpienia, rozpaczy, gniewu. Zaskakująco często spotykają się z agresją, widzą ludzkie nieszczęście, obserwują zaskakujące patologie. Niektórzy obojętnieją, inni wypalają się psychicznie, nikt z nich po kilku latach pracy nie jest już tym człowiekiem, jakim był wcześniej.


 

 

Notatki przygotowano na podstawie informacji zawartych na stronach internetowych wydawnictw.