Miejska Biblioteka Publiczna im. prof. Wł. Studenckiego serdecznie zaprasza do obejrzenia wystawy pt. „Żwirko i Wigura. Bohaterowie przestworzy”.  Ekspozycja została zainicjowana przez Górnośląski Odział Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” w Katowicach, poświęcona jest pamięci podniebnych mistrzów, zwycięzców wielu zawodów lotniczych. 28 sierpnia 1932 r. pilot Franciszek  Żwirko i konstruktor Stanisław Wigura zwyciężyli w największej międzywojennej imprezie lotnictwa sportowego – Międzynarodowych Zawodach  Samolotów Turystycznych Challenge w Berlinie. Kilkanaście dni później – 11 września – zginęli w katastrofie, odbywając lot do Czechosłowacji. W uroczystościach pogrzebowych wzięli udział najważniejsi w tym czasie ludzie w kraju: Marszałek Józef Piłsudski oraz prezydent Ignacy Mościcki, oddając hołd bohaterom przestworzy. Wystawa użyczona została przez Dom Polski Żwirki i Wigury w Cierlicku, jej autorami są Jan Przywara i  Marian Steffen. Ekspozycja powstała  przy współpracy Dowództwa Sił Powietrznych RP.

Prezentacje dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury Republiki Czeskiej i Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

Wystawa dostępna jest w galerii Rotunda Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bytomiu, w godzinach otwarcia biblioteki.

We wrześniu br. planowane są prelekcje dla uczniów bytomskich szkół klas średnich. Zajęcia przygotowane będą wraz z Górnośląskim Odziałem Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” w Katowicach.