Miejska Biblioteka Publiczna im. prof. Wł. Studenckiego serdecznie zaprasza do obejrzenia wystawy pt. „Żwirko i Wigura. Bohaterowie przestworzy”.  Ekspozycja została zainicjowana przez Górnośląski Odział Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” w Katowicach, poświęcona jest pamięci podniebnych mistrzów, zwycięzców wielu zawodów lotniczych. 28 sierpnia 1932 r. pilot Franciszek  Żwirko i konstruktor Stanisław Wigura zwyciężyli w największej międzywojennej imprezie lotnictwa sportowego – Międzynarodowych Zawodach  Samolotów Turystycznych Challenge w Berlinie. Kilkanaście dni później – 11 września – zginęli w katastrofie, odbywając lot do Czechosłowacji. W uroczystościach pogrzebowych wzięli udział najważniejsi w tym czasie ludzie w kraju: Marszałek Józef Piłsudski oraz prezydent Ignacy Mościcki, oddając hołd bohaterom przestworzy. Wystawa użyczona została przez Dom Polski Żwirki i Wigury w Cierlicku, jej autorami są Jan Przywara i  Marian Steffen. Ekspozycja powstała  przy współpracy Dowództwa Sił Powietrznych RP.

Prezentacje dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury Republiki Czeskiej i Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

Wystawa dostępna jest w galerii Rotunda Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bytomiu, w godzinach otwarcia biblioteki.

We wrześniu br. planowane są prelekcje dla uczniów bytomskich szkół klas średnich. Zajęcia przygotowane będą wraz z Górnośląskim Odziałem Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” w Katowicach.

Dodaj komentarz

Dane osobowe zawarte w formularzu kontaktowym będą przetwarzane przez Miejską Bibliotekę Publiczną, plac Jana III Sobieskiego 3 w Bytomiu, w celu udzielenia odpowiedzi lub załatwienia Twojej sprawy. Jeżeli udzielenie odpowiedzi będzie wiązało się z przesłaniem informacji marketingowych, przez wypełnienie poszczególnych pól formularza kontaktowego wyraźnie potwierdzasz zgodę na przekazanie Ci informacji o produktach lub usługach na podany przez Ciebie adres e-mail lub numer telefonu. Możesz cofnąć zgodę w każdym momencie bez podawania przyczyny, lecz bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania przed jej cofnięciem. Przysługują Ci prawa na podstawie RODO, m.in. prawo dostępu do danych, do sprostowania, do zapomnienia i do ich przenoszenia. Pełną informację RODO znajdziesz na stronie: https://www.biblioteka.bytom.pl/images/stale_elementy/Regulaminy/polityka_prywatnosci2019.pdf


Kod antyspamowy
Odśwież