Narodowe Czytanie to organizowana od 2012 roku przez prezydenta RP cykliczna akcja, której najważniejszym punktem jest publiczne czytanie wybranego utworu w różnych miejscach, nie tylko w Polsce. Podczas tegorocznej, dziesiątej edycji Narodowego Czytania spotkamy się, aby wspólnie czytać „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. Wspólne czytanie klasyki to dobra okazja by powrócić do dzieł wybitnych i ważnych, warto przypomnieć je sobie, odebrać na nowo lub dopiero co trafić na nie na bibliotecznej półce, czytając je po raz pierwszy.

 „Moralność pani Dulskiej" to utwór zarazem komiczny, ironiczny, ale i tragiczny, piętnuje obłudę i zakłamanie, głupotę, patologiczne wręcz skąpstwo, chytrość i pazerność. Ciekawa galeria postaci z tytułową panią Dulską to tak naprawdę przekrój społeczeństwa nie tylko tego z początku XX wieku (kiedy dzieje się akcja dramatu), ale i współczesnego ukazanego poprzez komiczne wypowiedzi i zachowania, ale traktowany jak najbardziej serio.

To tragifarsa, która niesie przede wszystkim uniwersalne przesłanie, że należy piętnować zło i zakłamanie. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego. Oznacza postawę pełną obłudy i hipokryzji, jaką reprezentuje główna bohaterka.

6 września 2021 w godzinach 10.00-12.00 wraz z gronem zaproszonych znakomitych gci czytać będziemy fragmenty „Moralności pani Dulskiej” do czego zachęcamy również Czytelników.

W role postaci tragifarsy wcielą się włodarze Bytomia panowie Mariusz Wołosz i Adam Fras, słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku, dyrektor oraz uczniowie Technikum Nr 4 w Bytomiu, pracownicy Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Bytomiu, pracownicy Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. J. Lompy w Katowicach Filii w Bytomiu oraz dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bytomiu.

Moralność pani Dulskiej” należy do utworów, które mimo upływu lat wciąż aktualne, rozśmiesza, przeraża i skłania do przemyśleń i refleksji.

Wspólne czytanie łączy! Jest okazją do wyrażenia poglądów na temat aktualności tej sztuki.

plakatv2

Dodaj komentarz

Dane osobowe zawarte w formularzu kontaktowym będą przetwarzane przez Miejską Bibliotekę Publiczną, plac Jana III Sobieskiego 3 w Bytomiu, w celu udzielenia odpowiedzi lub załatwienia Twojej sprawy. Jeżeli udzielenie odpowiedzi będzie wiązało się z przesłaniem informacji marketingowych, przez wypełnienie poszczególnych pól formularza kontaktowego wyraźnie potwierdzasz zgodę na przekazanie Ci informacji o produktach lub usługach na podany przez Ciebie adres e-mail lub numer telefonu. Możesz cofnąć zgodę w każdym momencie bez podawania przyczyny, lecz bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania przed jej cofnięciem. Przysługują Ci prawa na podstawie RODO, m.in. prawo dostępu do danych, do sprostowania, do zapomnienia i do ich przenoszenia. Pełną informację RODO znajdziesz na stronie: https://www.biblioteka.bytom.pl/images/stale_elementy/Regulaminy/polityka_prywatnosci2019.pdf


Kod antyspamowy
Odśwież