OFFO 2021 to dziewiąta edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Fotografii Otworkowej organizowanego przez Grupę Trzymającą OFFO. Jest to impreza cykliczna (biennale), która nie ma odpowiednika w polskim środowisku fotograficznym, a znana jest także poza granicami kraju. OFFO jest Festiwalem gromadzącym twórców, którzy posługują się fotografią otworkową (pinhole photography). Celem OFFO jest ukazanie możliwości, jakie daje ta technika i przybliżenie jej możliwie najszerszej publiczności. Wystawy festiwalowe i pofestiwalowe były eksponowane też poza obszarem Górnego Śląska (m.in. Alwernia, Chojnice, Częstochowa, Jelenia Góra, Stary Sącz, Zielona Góra), w tym corocznie w Browarze Mieszczańskim we Wrocławiu podczas festiwalu „Podwodny Wrocław”. W Festiwalu od lat udział biorą uznani artyści uprawiający ten gatunek fotografii - członkowie Związku Polskich Artystów Fotografików, Artyści Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej, wykładowcy uczelni artystycznych, oraz artyści Międzynarodowej Federacji Fotografii Artystycznej F.I.A.P. W tym roku można zobaczyć prace nie tylko z Polskej, ale też z następujących krajów: Argentyna, Austria, Białoruś, Brazylia, Czechy, Hiszpania, Holandia, Kanada, Kolumbia, Litwa, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Rosja, Szwecja, Ukraina, Wielka Brytania, Włochy, USA.

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bytomiu podczas festiwalu OFFO, swoją twórczość zaprezentuje aż trzech artystów: z Polski, Czech i Francji. Wystawy dostępne będą dla odwiedzających bibliotekę w godzinach jej pracy, od 22 października do 11 listopada. Zapraszamy do galerii Rotunda przy MBP Bytom.

 

Strona festiwalu:
http://offo.netarteria.info/

Kontakt:
Izabela Gawlińska
Główny specjalista ds. marketingu i promocji
tel.: (32) 787 06 01 do 03 wew. 121
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Pavel Piňos - Czechy

"Villa Tugendhat, Lensless."

Wszystkie nadesłane fotografie zostały wykonane różnymi ręcznie robionymi aparatami otworowymi w Villa Tugendhat. Większość z tych fotografii była częścią wystawy kuratorskiej, prowadzonej przez  przez Lukáša Bártla w Villa Tugendhat w 2020 roku, uzupełnionej o 4 fotografie wykonane po tej wystawie. Wszystkie wydruki są 2-3x powiększeniem oryginalnych negatywów.

 

Kuba Luboradzki - Polska/ Warszawa

„Fregata i okolice”

Autor o  sobie:
„Zdjęcia otworkowe robię od początku XXI wieku. Głównie architekturę, krajobrazy, miejsca, które dzięki długim czasom naświetlania, stają się puste, bezludne. Martwe natury zastane. Zastane najczęściej na stole w knajpie. Staram się wykorzystać otworek i długie czasy do zatarcia szczegółów, pokazania układu linii, podziałów, odbić plam, nie zależy mi na wprowadzaniu udziwnień. Staram się fotografować czas, ale to trudne. Ciągle obiecuję sobie, że zacznę też fotografować ludzi, ale oni się tak szybko ruszają... Fotografuję amatorsko – w tym sensie, że nie przynosi mi to żadnych korzyści majątkowych [nie wspominając o sławie]. Jeśli jestem jakoś kojarzony z otworkami, to pewnie głównie jako osoba robiąca, od czasu do czasu, drewniane aparaty sygnowane Klablas & Klablas.”

 

Georgii Vinogradow - Francja  

„Looking for a friend”

„Serial o przetrwaniu tragedii śmierci najlepszego przyjaciela, członka rodziny. Kawałek mojego życia, który miał "efekt inicjacji". Praca, która od początku była sposobem na wyjście z bolesnych wspomnień i hołdem dla bliskiej osoby. W wyniku przeprowadzki do innego kraju, nabrał innego znaczenia, wypełnionego innym kontekstem, w końcu chodzi nie tylko o pamięć, ale także o utratę korzeni, dwoistość natury, jak rozdwojenie osobowości, w przed i po, o znalezienie schronienia, o powstałą przepaść”.

Urodzony w Sankt Petersburgu Georgii Vinogradov mieszka i pracuje między Francją a Rosją. Po studiach wizualnych i literackich postanowił skupić się na fotografii dokumentalnej. Fotografuje miasta, społeczeństwo, zrujnowane marzenia. Jego praca jako autora w połowie drogi między poprawkami
a ruchomymi obrazami, pod wpływem studiów uniwersyteckich w fotografii, a następnie w kinie, stara się uchwycić fikcję środowiska miejskiego. Wystawiając regularnie we Francji i za granicą, produkuje różne prace fotograficzne na zamówienie.

Dodaj komentarz

Dane osobowe zawarte w formularzu kontaktowym będą przetwarzane przez Miejską Bibliotekę Publiczną, plac Jana III Sobieskiego 3 w Bytomiu, w celu udzielenia odpowiedzi lub załatwienia Twojej sprawy. Jeżeli udzielenie odpowiedzi będzie wiązało się z przesłaniem informacji marketingowych, przez wypełnienie poszczególnych pól formularza kontaktowego wyraźnie potwierdzasz zgodę na przekazanie Ci informacji o produktach lub usługach na podany przez Ciebie adres e-mail lub numer telefonu. Możesz cofnąć zgodę w każdym momencie bez podawania przyczyny, lecz bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania przed jej cofnięciem. Przysługują Ci prawa na podstawie RODO, m.in. prawo dostępu do danych, do sprostowania, do zapomnienia i do ich przenoszenia. Pełną informację RODO znajdziesz na stronie: https://www.biblioteka.bytom.pl/images/stale_elementy/Regulaminy/polityka_prywatnosci2019.pdf


Kod antyspamowy
Odśwież