LITERATURA BELETRYSTYCZNA

LITERATURA POPULARNONAUKOWA

LITERATURA DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

REGIONALIA

 

„Policja” [książka mówiona]
Jo Nesbø
Czyta: Marisz Bonaszewski
Wrocław : Wydawnictwo Dolnośląskie, 2013.
1 płyta CD (1184 min)

"Policja" to kolejny tom z bestsellerowej serii o śledczym Harrym Hole'u.
Jo Nesbo, opowiadając historię o bezmiarze ludzkiego zła, konstruuje misterną fabułę pełną zaskakujących zwrotów akcji. Oficer policji zostaje znaleziony martwy w miejscu, w którym przed laty popełniono straszliwe morderstwo. Zajmował się tamtą sprawą, ale nie zdołał jej rozwikłać. Gdy w następnych miesiącach taki sam los spotyka kolejnych dwóch funkcjonariuszy, staje się jasne, że nie można tu mówić o zbiegu okoliczności. Schemat postępowania mordercy wydaje się równie oczywisty, co potworny: każde brutalne zabójstwo, w którym ginie policjant, powiązane jest z jakąś niewyjaśnioną zbrodnią z przeszłości. W miejscu przestępstw brakuje jakichkolwiek śladów, a wydział zabójstw właśnie stracił swojego najlepszego śledczego. W tym samym czasie w szpitalu w Oslo leży w śpiączce ciężko ranny mężczyzna. Pilnuje go sztab policjantów, a jego tożsamość objęta jest ścisłą tajemnicą...
Dochodzenie utyka w martwym punkcie. Pojawia się wiele mylnych tropów - morderca gra w kotka i myszkę z policją, a Jo Nesbo z czytelnikiem.
Audiobook dostępny w Wypożyczalni Audiowizualnej pod sygnaturą 82-3.


„Gra o tron” [książka mówiona]
George R.R. Martin
Poznań : Zysk i S-ka, 2011.
4 płyty CD w formacie MP3 (1873 min)


W odróżnieniu od wielu innych dostępnych na naszym rynku książek czytanych przez lektorów „Gra o tron” może się poszczycić wspaniałą realizacją. Tekst został podzielony na role, kwestie wypowiadane przez poszczególne postaci są czytane przez różnych aktorów. Podczas produkcji tego audiobooka pracowało ponad 130 osób, co sprawia, że jest to jedno z największych tego typu przedsięwzięć w Europie. Narratorem całej opowieści został Krzysztof Czeczot, zaś wśród aktorów wcielających się w poszczególne postacie pojawiają się między innymi Robert Więckiewicz (jako Eddard Stark), Anna Dereszowska (Lysa Stark) i Marian Dziędziel (Robert Baratheon). Całość nagrania trwa ponad 31 godzin, zapewnia to więc wysokiej klasy rozrywkę na długi czas. Niesamowita popularność, jaką na całym świecie cieszą się powieści George’a R.R. Martina, tworzące cykl „Pieśń lodu i ognia” sprawiła, że stał się on jednym z najbardziej rozpoznawalnych twórców literatury fantasy. Autorowi udało się w mistrzowski sposób połączyć opowieść o polityce i zdradzie, pokazującą zmagania możnych, z historiami zwykłych ludzi, którzy mają niekiedy nie mniejszy wpływ na losy świata, niż szlachetnie urodzeni władcy. Realizowany na podstawie tego cyklu serial „Gra o tron”, produkowany przez telewizję HBO bije rekordy popularności wśród widzów.Audiobook z polską wersją „Gry o tron” został zrealizowany z rozmachem, który rzadko spotyka się w rodzimych produkcjach i dlatego też godzien jest polecenia.

Audiobook dostępny w Wypożyczalni Zbiorów Audiowizualnych pod sygnaturą 82-3, natomiast powieść w tradycyjnej formie książkowej dostępna w Wypożyczalni Beletrystycznej pod sygnaturą 821.111(73)-3.


„Emil ze Smalandii” [książka mówiona]
Astrid Lindgren
Czyta: Edyta Jungowska
Warszawa : Jung-off-ska, cop. 2013.
1 CD – MP3, czas nagrania: 1 godz. 30 min.


 

Seria 12 książek autorstwa najbardziej znanej szwedzkiej pisarki książek dla dzieci Astrid Lindgren. Książki były pisane w okresie od 1963 do 1997. Głównym bohaterem serii jest chłopiec Emil Svensson, którego wiek wynosi od pięciu do ośmiu lat. Żyje on na farmie Katthult, położonej we wsi Lönneberga. Jest to rzeczywista miejscowość leżąca w południowej Szwecji, w Smalandii, w regionie Kalmar, w gminie Hultsfred, niedaleko miasteczka Vimmerby, w którym w 1907 roku urodziła się Astrid Lindgren. Pierwowzorem książkowego Emila był ojciec pisarki Samuel August Ericsson (1875-1969), który często jej opowiadał o swoich dziecięcych latach. Czas, w którym toczy się akcja książek o Emilu nie jest dokładnie określony, wiele jednak wskazuje na początek XX wieku. Oprócz przygód niesfornego chłopca, czytelnik może poznać również codzienne życie i obyczaje smalandzkiej wsi i miasteczek w tamtym okresie.Emil jest jasnym blondynem i ma niebieskie oczy co, jak możemy wyczytać na kartach książki nadaje mu wygląd "aniołka". Jest to jednak tylko pozorna aparycja, gdyż w rzeczywistości Emil znany jest w całej okolicy z figli, których jest autorem. Emil nie jest jednak złym dzieckiem, nie zdaje sobie po prostu często sprawy z konsekwencji swoich akcji. Jak sam twierdzi: "Nie płatam żadnych figli, one po prostu się zdarzają". Za każdym razem, gdy Emil stanie się bohaterem jakiejś psoty, zostaje ukarany przez ojca zamknięciem w jego drewutni. Nie jest to jednak przez niego odbierane jako dotkliwa kara, gdyż siedząc tam zamknięty zawsze rzeźbi drewniane ludziki. Emil jest postacią niezwykle inteligentną i twórczą, często myśli w sposób niekonwencjonalny, przez co spotyka się z niezrozumieniem ze strony dorosłych. Ma niezwykłe wyczucie dla zwierząt, szczególnie koni i świń (jedną wychował i wytrenował, przez co zachowywała się jak pies).  Książki o Emilu zawierają silny przekaz filozofii Lindgren dotyczącej edukacji i wychowania dzieci. Ona sama wychowała się na farmie w Smalandii i dostrzegała olbrzymią rolę natury w prawidłowym rozwoju. Dzieci nie powinny być także karane fizycznie i często są obdarzone dużo większym rozsądkiem, niż dorośli wokół nich uważają. W rodzinie Svenssonów (na którą składa się oprócz Emila – mama, tata i młodsza siostra Ida) zakazane są także wszelkie przekleństwa i alkohol. Astrid Lindgren zawarła w powieści całkiem wiarygodny obraz szwedzkiej wsi z początku XX wieku. Ojciec Emila został przedstawiony jako stereotypowy mieszkaniec Smalandii – nie lubiący np. wydawać pieniędzy. Książka wymienia tradycyjne szwedzkie potrawy, stroje, święta i inne uroczystości.

Pierwsza część przygód Emila dostępna w postaci audiobooka w Wypożyczalni Zbiorów Audiowizualnych pod sygnaturą 82-93. Książka w tradycyjnej formie dostępna w Wypożyczalni Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej pod sygnaturą Op.

„Good night, Dżerzi” [książka mówiona]
Janusz Głowacki
Czyta: Krzysztof Globisz
Warszawa: Świat Książki, 2010.
1 CD – MP3, czas nagrania: 9 godz. 38 min.

Jednym z głównych bohaterów tej opowieści jest Jerzy Kosiński. Pisarz amerykański polskiego pochodzenia, którego wielka światowa kariera zakończyła się głośnym skandalem, upokorzeniem i samobójstwem. Pod pretekstem pisania scenariusza filmowego o „Dżerzim” Janusz Głowacki przeprowadza nas przez świat, w którym chodzą pod rękę prawda z mistyfikacją, nowojorskie seks-kluby z Holocaustem, tragedia z groteską.

Audiobook dostępny w Wypożyczalni Audiowizualnej pod sygnaturą 821.162.1-3, natomiast powieść w tradycyjnej formie książkowej dostępna w Wypożyczalni Literatury Beletrystycznej pod tą samą sygnaturą.

AUDIOBOOKI / CD

 „Amatorki” [książka mówiona]
Elfride Jelinek
Czytają: Agnieszka Judycka i Magdalena Wójcik
Warszawa: Propaganda, Wydawnictwo W.A.B., cop. 2005.
1 CD – MP3, czas nagrania: 405 min.

„Amatorki” to powieść noblistki - Elfride Jelinek napisana w 1975 roku i zaliczana do nurtu feministycznego. Jelinek poddając krytycznej obserwacji austriackie społeczeństwo oraz związek między kobietą a mężczyzną, rozwinęła heglowską koncepcję opartą na schemacie pan-niewolnik. O ile miarą siły mężczyzny jest praca, sława, bogactwo, o tyle siłą kobiety jest jej uroda, młodość, ciało. Tytułowe bohaterki, Brigitte i Paula, w zamian za nadzieję na lepszą przyszłość, czyli dom, pralkę, lodówkę i miłość, po amatorsku i bez świadomości głębszego znaczenia swojego postępowania, oferują mężczyznom swoje ciała. Celem Brigitte jest przede wszystkim przyszłość materialna. Paulę natomiast wypełniają ideały marzenia o miłości. W tej konfrontacji Paula okazuje się przegrną, bo w społeczeństwie opisanym przez Jelinek, którego fundamentem jest nienawiść, lęk, zawiść i konsumpcja, nie ma miejsca na ideały. I właśnie to społeczeństwo czyni Jelinek odpowiedzialnym za tragiczne i poniżające losy bohaterek. Powieść napisana jest klarownym, ale zniekształconym przez codzienność językiem, znaleźć w niej można nie mało starannie przemyślanych i celowo bulwersujących środków wyrazu.
„Jeżeli ktoś dysponuje losem to mężczyzna, jeżeli kogoś dotyka los, to kobietę” -Elfride Jelinek „Amatorki”

Audiobook dostępny w Wypożyczalni Audiowizualnej pod sygnaturą 82-3. Powieść w tradycyjnej formie książkowej dostępna w Wypożyczalni Literatury Beletrystycznej pod sygnaturą 821.112.2(436)-3.

„Lala” [książka mówiona]                                                                             

Jacek Dehnel

Czyta: autor

Warszawa: Biblioteka Akustyczna, Wydawnictwo W.A.B., 2008.

1 płyta CD-MP3, czas nagrania: 11 h 19 min.

 

Jest rok 1919. W Kielcach przychodzi na świat dziewczynka. Roztargniona rodzina przez pięć lat nie może się zebrać, aby nadać jej imię. Mówią o niej "Lalka", "Laleczka", "Lalunia". W końcu rodzice wywiązują się ze swojego obowiązku, jednak dziewczynka na zawsze już pozostaje Lalą. W powieści Jacka Dehnela imię bohaterki nabiera jednak dodatkowych znaczeń. Z jednej strony jest wyrazem czułości, jaką przez całe życie otaczana była przez bliskich, z drugiej zaś metaforą jej starczego bezwładu i zdziecinnienia, powolnego zapadania w letarg, którego jesteśmy świadkami w ostatniej części utworu.Rozpięta pomiędzy tradycją rodzinnej sagi, biografii, powieści o dojrzewaniu i wywiadu-rzeki, „Lala” jest historią kobiety, która wbrew temu, co nieustannie powtarzała, zawsze miała więcej rozumu niż szczęścia. Dzięki temu udało jej się dokonać rzadkiej sztuki - przeżyła bezpiecznie i względnie pogodnie najokrutniejsze chyba stulecie w historii Europy. Perspektywa wkraczającego w dorosłość wnuka, z której śledzimy dawne i obecne losy bohaterki, dodaje książce specyficznego uroku.

Audiobook dostępny w Wypożyczalni Audiowizualnej pod sygnaturą 821.162.1-3. Powieść w tradycyjnej formie książkowej dostępna w Wypożyczalni Beletrystycznej pod tą samą sygnaturą. 

 

 

Urodziny przedszkolaka [Dokument dźwiękowy].
Warszawa : Sony Music Poland, 2009.
2 płyty CD (46,41 min; 48,20 min)

"Urodziny Przedszkolaka” to wyjątkowy, dwupłytowy album, dzięki któremu wkraczamy w czarodziejski świat dzieciństwa.
Pierwsza płyta stanowi przepustkę do krainy niekończącej się zabawy. Znajdują się na niej największe przeboje z filmu "Akademia Pana Kleksa” (m.in. "Z.O.O.”, "Na wyspach Bergamutach ”, "Witajcie w naszej bajce”), piosenki z popularnego programu "Pan Tik-Tak” oraz ponadczasowe bestsellery, jak: "Zuzia”, czy "Witaminki”.
Druga płyta przenosi malucha w krainę baśniowo-bajkowej magii. Wybitni aktorzy: Anna Seniuk, Piotr Fronczewski, Stanisława Celińska i Krzysztof Kowalewski, czytają trzy utwory należące do klasyki literatury dziecięcej: "Kopciuszka”, "Trzy świnki” i "Czerwonego Kapturka”.
Polecam nie tylko dla dzieci, dla rodziców będzie to, bowiem sentymentalna podróż do krainy lat dziecinnych.Płyty Dostępne w Wypożyczalni Audiowizualnej pod sygnaturą 78.

„Cztery róże dla Lucienne” [książka mówiona]     
Roland Topor
Czyta: Wojciech Dąbrowski
Warszawa: Studio Qes Agency, 2007

Kultowy zbiór opowiadań francuskiego mistrza czarnego humoru, którym podbił serca i umysły polskich czytelników. W latach 1995-1998 siedem wydań! Czterdzieści trzy fascynujące opowiastki pełne makabry i absurdalnego humoru składają się na tomik "Cztery róże dla Lucienne". Zbiorek ten trudno opisać, ze względu na różnorodność opowiadań i trudności w ich sklasyfikowaniu. Najkrótsze opowiadania ("Na podbój człowieka", "Zagadki historyczne") zawierają tylko jedno zdanie, pozostałe - od kilku zdań do kilku stron. Wszystkie lekkie, dowcipne z zaskakującą puentą. Większość uroczo makabryczna - niektóre w całości, jak "Sznycel górski", "Lekcja nad przepaścią" czy "Wróżka inna niż wszystkie", inne jedynie w finale.
Ze względu na długość i lekką formę opowiadań książka idealnie nadaje się dla osób zapracowanych, które nie mają zbyt dużo czasu - przerwa śniadaniowa w pracy, przerwa między zajęciami na uczelni, czy przejazd środkami komunikacji miejskiej wystarczą na przeczytanie kilku opowiadań.
W "Czterech różach dla Lucienne" każdy miłośnik grozy (i nie tylko) powinien znaleźć coś dla siebie: jest tu i trochę gore, i opowieści niesamowitych, i monster horror, a wszystko podlane wyśmienitym czarnym humorem.
Oczywiście tyko dla dorosłego czytelnika!
Roland Topor (1938-1997) – francuski pisarz, autor opowiadań i sztuk teatralnych, także rysownik, grafik, reżyser teatralny i filmowy, aktor, scenarzysta i scenograf. Twórczość Topora, inspirowana surrealizmem (artysta znał osobiście teoretyka ruchu André Bretona), pełna jest szokującej groteski i czarnego humoru, nieraz ocierającego się o makabreskę. Dla stylu Topora znamienne jest wykorzystanie elementów groteski, pure nonsense'u i zabawa z konwencjami oraz tworzywem językowym. Wszechstronna indywidualność, barokowa wyobraźnia i rozległość działań twórczych zbliżają Topora do idei syntezy sztuk. W warstwie tematycznej jego twórczość dotyczy głównie wyśmiewania postaw i mentalności drobnomieszczańskiej, podejmuje też tematykę egzystencjalną, ukazując jednostkę pośród obcego świata jak z koszmarnego snu.
Topor urodził się w Paryżu, dokąd przed II wojną światową wyemigrowali jego rodzice, polscy Żydzi. Był synem Abrama Jechiela Topora (1903-1992), znanego rzeźbiarza, absolwenta Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, i Zlaty (z d. Binsztok). Spędził pierwsze lata w Paryżu, a następnie w Sabaudii, gdzie w czasie wojny jego rodzina chroniła się przed prześladowaniami nazistowskimi. W 1964 roku ukończył paryską École Nationale des Beaux-Arts. Już w latach studenckich współpracował z satyrycznym magazynem "Hara-Kiri", w którym ukazywały się m.in. jego rysunki. Był również współzałożycielem (wraz z Fernando Arrabalem i Alejandro Jodorowskim) i członkiem tzw. "Grupy Panicznej" (1962). Zmarł w paryskim szpitalu Pitie-Salpetriere na skutek wylewu krwi do mózgu. Miał 59 lat.
Topor był autorem licznych ilustracji książkowych oraz plakatów. Współpracował z filmem. Na prośbę Federico Felliniego przygotował projekt latarni magicznej - ważne ogniwo scenografii jego filmu „Casanova” (1976). Na kanwie jego powieści „Chimeryczny lokator” powstał film Romana Polańskiego „Lokator” (1976), w którym sam Topor zagrał drobną rolę. Wystąpił również m.in. w 1979 w filmie Wernera Herzoga „Nosferatu wampir”.
Audiobook dostępny w Wypożyczalni Audiowizualnej, natomiast opowiadania w tradycyjnej formie książkowej dostępne w Wypożyczalni Beletrystycznej pod sygnaturą 821.133.1-3.

 

 

„Aleja samobójców” [książka mówiona]
Marek Krajewski, Mariusz Czubaj
Warszawa: Biblioteka Akustyczna, cop. 2008

Gdańsk, upalne dni czerwca 2006 roku. Spokój panujący w luksusowym domu seniora "Eden" zostaje zburzony na skutek wydarzeń pełnych grozy. W jednym z apartamentów znaleziono zwłoki pensjonariusza na wózku inwalidzkim. Co dziwniejsze mężczyzna jest oskalpowany. Równocześnie z "Edenu" znika inny pensjonariusz. Sprawa trafia na biurko nadkomisarza Jarosława Patera, hazardzisty i krzewiciela poprawności językowej. Dlaczego zwłoki starego mężczyzny zostały okaleczone? Dlaczego ABW niespodziewanie przejmuje śledztwo, odsuwając od sprawy policjantów? Co się stało z zaginionym? Sytuację komplikuje wzajemna niechęć między nadkomisarzem a dyrektorem "Edenu", doktorem Lieblingiem, oraz traumatyczne wspomnienia Patera. Marek Krajewski znów udowodnił, że jest mistrzem powieści kryminalnej. Jego współpraca z Mariuszem Czubajem, znakomitym znawcą gatunku, zaowocowała powieścią intrygującą, napisaną żywym językiem i świetnie osadzoną w konwencji.
Audiobook dostępny w Wypożyczalni Audiowizualnej. Powieść w tradycyjnej formie książkowej dostępna w Wypożyczalni Beletrystycznej oraz w Placówce Filialnej 11 pod sygnaturą 821.162.1-3.

 

 

„1944 powstańcze epizody” [Książka mówiona] 
wybór i oprac. Andrzej Sowa, Krzysztof Cypelt
lektorzy: Wiesław Jaworski, Janusz Szydłowski 
Warszawa : "Bellona" : Polskie Radio, 2006
Czas nagrania: 279’07; 4 płyty CD

Witold Bartnicki „Wiktor” wyzwalał obóz koncentracyjny „Gęsiówka”, Zbigniew Dębski „Zbych” zawieszał biało-czerwoną flagę na zdobytym gmachu PAST-y, Edmund Baranowski „Jur” i Marian Adamski „Adaś” wędrowali kanałami ze Starego Miasta do Śródmieścia,a Janina Szczęsna „Janette” przepłynęła wpław Wisłę. Gdy w sierpniu 1944 roku przystępowali do walki, mieli najczęściej 20 lat, niektórzy nawet mniej. Dziś dobiegają osiemdziesiątki albo nawet ją przekroczyli. Wszyscy pamiętają dobrze tamte dni, pełne heroizmu i bezsilności, ogromnego bohaterstwa i osamotnienia.  Już ponad 60 lat upłynęło od największego polskiego zrywu niepodległościowego w czasie II wojny światowej. Coraz mniej wśród nas uczestników tamtych wydarzeń, bohaterów walczących przez 63 dni na warszawskich barykadach. Pozostało ich około 3 tysięcy. Żyją w Polsce i na całym świecie.W 60 rocznicę Powstania 50 uczestników walk opowiedziało o swoich przeżyciach z tamtych dramatycznych dni, a ich wspomnienia złożyły się na 65 audycji, które nadawano w programie I Polskiego Radia. Audycje cieszyły się tak ogromnym zainteresowaniem słuchaczy, że zdecydowano o zapisaniu ich na płytach CD. Autorzy cytują obszerne powstańcze dokumenty: rozkazy i meldunki dowódców, oświadczenia i decyzje władz w Londynie, pamiętniki uczestników, fragmenty artykułów powstańczej prasy, fragmenty audycji Radia Błyskawica i wiele innych. Dziś, kiedy bohaterowie odchodzą, zostają ich wspomnienia. Wszystkie epizody, które zapamiętali – i te ważne, i te zwykłe, codzienne – składają się na obraz Powstania Warszawskiego, świadcząc o jego wielkości i tragedii.
Książka mówiona dostępna w Wypożyczalni Audiowizualnej.

 

 

Pachnidło”
Patrick Süskind
Książka mówiona, MP3
Czas nagrania: 10 godzin 25 minut
Czyta: Tomasz Traczyński.

„Pachnidło” to opowieść o Janie Baptyście Grenouille, człowieku posiadającym węch absolutny. Grenouille owładnięty jest ideą uzyskania idealnej wonności oddającej zapach kobiecego, dziewiczego ciała. Ta myśl każe mu szukać dziewczyny zaspokajającej jego zmysł powonienia. Idée fixe Jana Baptysty prowadzi do ciągu zbrodni o okrutnym, perwersyjnym charakterze.
W „Pachnidle” niezwykle plastycznie odmalowany jest XVIII-wieczny Paryż, jego barwy, smaki oraz oczywiście – zapachy (wraz z jego ówczesnym brudem i smrodem).
Wydanie w postaci książki czytanej pozwala ponownie zanurzyć się w atmosferze tego niezwykłego dzieła.
Audiobook dostępny w Wypożyczalni Audiowizualnej. Powieść w tradycyjnej formie książkowej dostępna w Wypożyczalni Beletrystycznej (I piętro, p. 117) oraz w Placówce Filialnej PF 6 pod sygnaturą 821.112.2-3.

 

 

„Narrenturm”
Andrzej Sapkowski
Książka mówiona, MP3
Czas nagrania: 23 godz. 50 min

Andrzej Sapkowski jest autorem kilkunastu książek (zbiorów opowiadań i powieści), tłumaczonych na wiele języków. „Narrenturm” to pierwszy z trzech tomów „Trylogii husyckiej” – cyklu historyczno-fantastycznego o wojnach husyckich, których akcja toczy się w XV wieku na terenie Czech, Moraw, Śląska, Węgier, ówczesnej Polski i Niemiec. Głównym bohaterem cyklu jest młody szlachcic, zielarz, medyk i czarownik Reinmar z Bielawy zwany Reynevanem. Będąc młodzieńcem urodziwym i miłym w obejściu, łatwo zyskuje przychylność płci pięknej, co niestety nie kończy się dla niego dobrze: przyłapany in flagranti z piękną Burgundką Adelą, żoną śląskiego rycerza Gelfrada von Stercza, musi uciekać…
Powieść zachwyca bogactwem emocji, galerią barwnych postaci i rozmachem. W słuchowisku wyprodukowanym przez Radiową Agencję Fonograficzną i serwis Audioteka.pl wzięło udział 112 aktorów. Narratorem jest Krzysztof Gosztyła, Reynevanem – Lesław Żurek. Poza tym możemy usłyszeć m.in. Annę Dereszowską, Magdalenę Różczkę, Mariusza Benoit, Henryka Talara, Adama Ferencego, Artura Barcisia i innych. Całość wyreżyserował Janusz Kukuła. Muzykę napisał Adam Skorupa.
Audiobook dostępny w Wypożyczalni Audiowizualnej. Powieść w tradycyjnej formie książkowej dostępna w Wypożyczalni Beletrystycznej, I piętro, p. 117, pod sygnaturą 821.162.1-3.

 

 

"Pożegnanie jesieni"
Stanisław Ignacy Witkiewicz
Książka mówiona, MP3
Czas nagrania: 19 godzin 10 minut
Czyta: Krzysztof Wakuliński

Pożegnanie jesieni Witkiewicza to chyba jedna z niewielu polskich książek, których nie można poddać jednoznacznej ocenie. Jeżeli mówić o treści, bo taka oczywiście istnieje, to jest ona tylko pretekstem do głębszych rozważań na temat sztuki, filozofii i życia w ogóle. Główny wątek opiera się na chorej miłości Atanazego Bazakbala – młodego intelektualisty i niespełnionego pisarza do Heli Bertz – kobiety ponętnej i zmysłowej, która w końcu okaże się być typową kobietą fatalną. Romans może nie jest czymś dziwnym, gdyby nie fakt, że Atanazy jest zaręczony z Zosią, a jego zdrady mają charakter jedynie programowy. 
Treść, jak treść, typowa dla Witkiewicza – zawiła, drugoplanowa i mająca głębsze przesłanie. Witkacy poprzez skomplikowane relacje damsko – męskie, a czasami także męsko - męskie, próbuje zmusić do refleksji nad problemami egzystencjalnymi. Pod przykrywką sztuki i notorycznych rozmów o filozofii czai się zło, które pod koniec lektury wybuchnie ze zdwojoną siłą. Reasumując – miłość, sztuka, filozofia i polityka, wokół tych tematów budowany jest skomplikowany świat bohaterów powieści.
Powieść w tradycyjnej formie książkowej dostępna w Wypożyczalni Beletrystycznej, I piętro, p. 117 pod sygnaturą 821.162.1-3 oraz  821.162.1-1/-9(081).

 

„Lato przed zmierzchem”
Doris Lessing
Książka mówiona, MP3
Czas nagrania: 9 godz. 57 min. 50 sek.
Warszawa: Biblioteka Akustyczna, 2008
Czyta: Anna Gajewska

Doris Lessing jest urodzoną w 1919 roku brytyjską pisarką feministyczną. Debiutowała w 1950 roku powieścią Trawa śpiewa, opowiadającą o związku pomiędzy żoną białego farmera i jej czarnym służącym, będącą nie tylko romansem, ale i studium rasowych konfliktów na południu Afryki. W 2007 roku została nagrodzona Literacką Nagrodą Nobla. Lato przed zmierzchem to historia Kate Brown, kobiety czterdziestoletniej, matki czwórki dorosłych już dzieci, mieszkającej w pięknym domu na przedmieściach Londynu, prowadzącej spokojne, dostatnie życie. Bohaterka doskonale spełnia się w roli przykładnej żony, gospodyni i matki. Nadchodzi lato. Kate musi pogodzić się z faktem, że jej dzieci rozjeżdżają się po świecie i nie potrzebują już dotychczasowej opieki, a mąż po raz kolejny wyjeżdża na parę miesięcy do Ameryki. Niespodziewanie otrzyma ona propozycję, by w trybie natychmiastowym podjąć pracę tłumaczki na rozpoczynającej się w Londynie konferencji Żywność dla Świata. Znając świetnie języki portugalski, włoski i francuski, Kate błyskawicznie stanie się cenioną, szanowaną i zarabiającą naprawdę duże pieniądze tłumaczką konferencyjną. Podczas zagranicznego wyjazdu pozna młodszego od siebie Jeffreya, z którym uda się w pozornie romantyczną podróż do Hiszpanii. W prowincjonalnej, hiszpańskiej wiosce mężczyznę zacznie trawić gorączka, a Kate nachodzić wspomnienia o jej dotychczasowym życiu, od których nie będzie w stanie się uwolnić…

Lato przed zmierzchem to powieść, w której na równi z akcją liczy się psychologia postaci. Tekst przepełniony jest wewnętrznymi monologami bohaterki. Warto zapoznać się z tą powieścią, chociażby ze względu na to, że stanowi ona jeden z ciekawszych portretów kobiecych, stworzonych przez współczesną literaturę.

 Wojna Polsko–Ruska pod flagą biało–czerwoną”
Dorota Masłowska
Książka mówiona, MP3
Czas nagrania: 7 godzin 19 minut
Czyta: Grzegorz Przybył

Debiutancka powieść Doroty Masłowskiej, która różnie została przyjęta przez krytyków. Ile osób, tyle opinii, od zachwytu, po ostre i zgryźliwe słowa krytyki. Te drugie zarzucane są Masłowskiej głównie, dlatego że posługuje się wulgarnym językiem, a świat przedstawiony w jej utworach daleki jest od norm dobrego smaku. Jakby nie mówić Wojna polsko – ruska intryguje i to chyba jeden z głównych powodów, aby po nią sięgnąć, bez względu na to, po której stronie barykady staniemy, jako czytelnicy.
Akcja powieści nie jest do końca jasna. Wiadomo tylko, że ma być wojna i to, jaka wojna - z Ruskimi, którzy stale pojawiają się w książce, jako synonim czegoś gorszego, obraźliwego. Główny bohater to Silny, którego perypetie stanowią główną treść lektury. Trudno jednoznacznie określić go, jako „dresa”. W świecie narkotycznego transu i onirycznej konwencji (całkowicie niepodobnej do tej, którą znamy z minionych epok) Silny wydaje się być jedyną osobą, która (o zgrozo) zachowuje resztki trzeźwości i zdrowego rozsądku. Masłowska przenosi nas do świata warszawskiego marginesu, świata „dresów”, dziwnych kobiet Silnego, narkotyków i wojny, która toczona ma być z Ruskimi.
Debiut Masłowskiej można uznać za niezwykle udany. Zapewne nikt nie zaproponuje jej powieści do szkolnego kanonu lektur, ale z całą pewnością należy polecić ją osobom, które chcą spojrzeć na literaturę z innej, „dresiarskiej” strony. 
Audiobook dostępny w Wypożyczalni Audiowizualnej. Powieść w tradycyjnej formie książkowej dostępna w Wypożyczalni Beletrystycznej, I piętro, p. 117 pod sygnaturą 821.162.1-3.