Po długiej przerwie spowodowanej pandemią nareszcie mogliśmy się spotkać :)
Rok 2021 został ogłoszony przez Sejm RP, Rokiem Stanisława Lema. 12 września 2021 r. pisarz obchodziłby 100 rocznicę urodzin więc z tej okazji my również chcieliśmy uczcić tego wybitnego futurologa i fantastę. Na naszym spotkaniu co prawda nie omawialiśmy żadnej z fenomenalnych powieści Lema ale też było „fantastycznie”. Wszyscy jesteśmy kosmitami Krzysztofa Kochańskiego to zbiór opowiadań science-fiction w klasycznym znaczeniu. Jest tu kontakt z obcą cywilizacją, inteligentne roboty, podróże w czasie, rzeczywistość wirtualna i świat po apokalipsie. A jako, że opowiadania są przeznaczone dla dzieci, bohaterowie opowieści to uczennice i uczniowie szkół podstawowych. Kochański świetnie przekłada na grunt literatury młodzieżowej tematy bliskie Lemowi. Pisze o naszym miejscu we wszechświecie, o tym, czym jest dom, o wykorzystaniu techniki w nauce oraz snuje futurystyczne wizje świata nowych technologii. Codzienność bohaterów, zestawiona z niezwykłymi wydarzeniami (spotkanie z istotami pozaziemskimi), które stają się ich udziałem, obfituje w zabawne sytuacje, zaskakujące sceny i ciekawe wnioski dotyczące przedstawianej codzienności.

rob

rob2

Spodobało nam się opowiadanie „Asystenci” , w którym w humorystyczny sposób zostały ukazane skutki daleko posuniętej robotyzacji. W miarę rozwoju wydarzeń okazuje się, że przyjemnie jest być wyręczanym w uciążliwych czy nudnych zajęciach, ale cybernetyczny opiekun (a zarazem kontroler) może czasami być zwyczajnie uciążliwy i nieustępliwy w swym postępowaniu.
Aby jeszcze bardziej poczuć klimat układaliśmy kosmiczne puzzle, budowaliśmy robociki, rozwiązaliśmy krzyżówkę oraz odgadywaliśmy rebusy i zagadki o planetach.

wszyscy1

wszyscy2

wszyscy3

wszyscy4

Na następnym spotkaniu DKK Co i Jak poznamy Romka zwanego Drakulą. Zapraszam!