Towarzystwo Miłośników Bytomia oraz Miejska Biblioteka Publiczna im. prof. Wł. Studenckiego w Bytomiu serdecznie zapraszają na wykład poświęcony naszemu miastu. Rozprawa doktorska Heleny Jadwiszczok-Molenckiej ma na celu analizę wielokulturowej przestrzeni Bytomia w kontekście architektonicznego i urbanistycznego rozwoju miasta. Bytom jako jednostka administracyjna zaczął rozwijać się w średniowieczu, jednakże wielokrotnie zmieniał przynależność państwową, co wpłynęło na jego zasiedlanie przez przedstawicieli różnych kultur, języków i narodowości. Sytuacja ta nie zmieniła się nawet po II wojnie światowej. Funkcjonowanie na tym obszarze tak wielu kultur przyczyniło się do uformowania w dyskursie potocznym pojęcia „wielokulturowy Bytom”, które stosują w swoich publikacjach historycy, dziennikarze, animatorzy kultury, tacy jak: Jan Drabina, Przemysław Nadolski, Marcin Hałaś, Dariusz Walerjański.

 

W rozprawie doktorskiej, odwołując się również do tych wątków, Helena Jadwiszczok-Molencka próbowała udzielić odpowiedzi na pytanie: jak wielokulturowość mieszkańców miasta przekładała się i wciąż wpływa na wykorzystywane przez nich rozwiązania architektoniczne i urbanistyczne. Swoje badania opierała na aktach archiwalnymi bytomskich kamienic, księgach adresowych z lat: 1907, 1927, 1937, które przetłumaczyła z języka niemieckiego, fotografiach i pocztówkach sięgających początków XX w. aż po współczesność. Wykorzystała także mapy archiwalne, studia konserwatorskie i inne dokumenty planistyczne dotyczące przestrzeni urbanistycznej.

W dysertacji opisuje szczegółowo rozwój miasta analizując zarówno układy ulic i ich niezmienność na przestrzeni dziejów, jak i sylwetki architektów oraz budowniczych, którzy poprzez swoje realizacje wpłynęli na wzrost znaczenia Bytomia wśród innych ośrodków tego czasu. Poprzez kontekst osób budowniczych i fundatorów powraca do kwestii, jak ich tożsamości narodowa i religijna przekłada się na to, co po sobie zostawili w mieście. Opisuje także współczesne tendencje budowlane, które prowadzą do destrukcji wrażliwej substancji jaką jest dziedzictwo kulturowe materialne oraz niematerialne pozostawione przez te postaci.

2.12.2021 r., godz. 17.00 sala wykładowa 

wstęp wolny

 

Dodaj komentarz

Dane osobowe zawarte w formularzu kontaktowym będą przetwarzane przez Miejską Bibliotekę Publiczną, plac Jana III Sobieskiego 3 w Bytomiu, w celu udzielenia odpowiedzi lub załatwienia Twojej sprawy. Jeżeli udzielenie odpowiedzi będzie wiązało się z przesłaniem informacji marketingowych, przez wypełnienie poszczególnych pól formularza kontaktowego wyraźnie potwierdzasz zgodę na przekazanie Ci informacji o produktach lub usługach na podany przez Ciebie adres e-mail lub numer telefonu. Możesz cofnąć zgodę w każdym momencie bez podawania przyczyny, lecz bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania przed jej cofnięciem. Przysługują Ci prawa na podstawie RODO, m.in. prawo dostępu do danych, do sprostowania, do zapomnienia i do ich przenoszenia. Pełną informację RODO znajdziesz na stronie: https://www.biblioteka.bytom.pl/images/stale_elementy/Regulaminy/polityka_prywatnosci2019.pdf


Kod antyspamowy
Odśwież