Towarzystwo Miłośników Bytomia oraz Miejska Biblioteka Publiczna im. prof. Wł. Studenckiego w Bytomiu serdecznie zapraszają na wykład poświęcony naszemu miastu. Rozprawa doktorska Heleny Jadwiszczok-Molenckiej ma na celu analizę wielokulturowej przestrzeni Bytomia w kontekście architektonicznego i urbanistycznego rozwoju miasta. Bytom jako jednostka administracyjna zaczął rozwijać się w średniowieczu, jednakże wielokrotnie zmieniał przynależność państwową, co wpłynęło na jego zasiedlanie przez przedstawicieli różnych kultur, języków i narodowości. Sytuacja ta nie zmieniła się nawet po II wojnie światowej. Funkcjonowanie na tym obszarze tak wielu kultur przyczyniło się do uformowania w dyskursie potocznym pojęcia „wielokulturowy Bytom”, które stosują w swoich publikacjach historycy, dziennikarze, animatorzy kultury, tacy jak: Jan Drabina, Przemysław Nadolski, Marcin Hałaś, Dariusz Walerjański.
W rozprawie doktorskiej, odwołując się również do tych wątków, Helena Jadwiszczok-Molencka próbowała udzielić odpowiedzi na pytanie: jak wielokulturowość mieszkańców miasta przekładała się i wciąż wpływa na wykorzystywane przez nich rozwiązania architektoniczne i urbanistyczne. Swoje badania opierała na aktach archiwalnymi bytomskich kamienic, księgach adresowych z lat: 1907, 1927, 1937, które przetłumaczyła z języka niemieckiego, fotografiach i pocztówkach sięgających początków XX w. aż po współczesność. Wykorzystała także mapy archiwalne, studia konserwatorskie i inne dokumenty planistyczne dotyczące przestrzeni urbanistycznej.
W dysertacji opisuje szczegółowo rozwój miasta analizując zarówno układy ulic i ich niezmienność na przestrzeni dziejów, jak i sylwetki architektów oraz budowniczych, którzy poprzez swoje realizacje wpłynęli na wzrost znaczenia Bytomia wśród innych ośrodków tego czasu. Poprzez kontekst osób budowniczych i fundatorów powraca do kwestii, jak ich tożsamości narodowa i religijna przekłada się na to, co po sobie zostawili w mieście. Opisuje także współczesne tendencje budowlane, które prowadzą do destrukcji wrażliwej substancji jaką jest dziedzictwo kulturowe materialne oraz niematerialne pozostawione przez te postaci.
2.12.2021 r., godz. 17.00 sala wykładowa
wstęp wolny