„Apetyt na książkę” to projekt zrealizowany w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bytomiu, dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Skierowany był przede wszystkim do dzieci i ich rodziców, młodzieży oraz seniorów. Miał przekonać mieszkańców Bytomia, że czytanie i bezpośrednie spotkanie z autorem są ciekawym sposobem na spędzanie czasu wolnego, a także inspiracją do dalszej twórczej aktywności. Latem odbył się cykl warsztatów, których adresatem były przede wszystkim dzieci. Najmłodsi czytelnicy wzięli udział w seansach edukacyjnych wyświetlonych w Mobilnym Planetarium. Dzięki nowym technologiom młodzi odkrywcy kosmosu nie opuszczając biblioteki, udali się w podróż po Układzie Słonecznym, Drodze Mlecznej, a nawet dalej w kosmiczną przestrzeń… Dzieci nie tylko dowiedziały się, ale i zobaczyły, jak wyglądają planety znajdujące się w Układzie Słonecznym, jak zbudowana jest nasza galaktyka, jak wyglądają gwiazdy, gwiazdozbiory i czym jest supernowa. Wrażenia po seansie na pewno były niezapomniane, a był to zaledwie początek atrakcji przygotowanych w ramach projektu. 

 

Z kosmicznych przestworzy wróciliśmy na Ziemię, a konkretnie do… cukierni. W zasadzie to cukiernia przyjechała do biblioteki. Tym razem w ramach warsztatów lizakowych dzieci zobaczyły, jak robi się te uwielbiane przez wszystkich słodycze. Podczas atrakcyjnego pokazu można było przyjrzeć się, jak przygotowuje się karmelkową masę, jak się ją barwi i studzi. Mało kto wiedział, że do zrobienia lizaków potrzeba naprawdę sporo siły. Po obejrzeniu pokazu każde dziecko spróbowało słodkich cukierków i wykonało własnego tęczowego lizaka w wybranym przez siebie kształcie. Powstały kwiaty, serca, ślimaki, a nawet łabędzie. I wszystkie na pewno były tak samo smaczne.

Na zakończenie lata odbyły się międzypokoleniowe warsztaty malowania kubków. Każdy mógł spróbować swoich sił w zdobieniu ceramiki. Jedni przyszli z gotowymi pomysłami w głowach, które z zapałem przelewali za pomocą farb na ceramiczne kubki, inni tworzyli „na gorąco”, na miejscu wymyślając kolejne elementy dekoracyjne i eksperymentując z kolorami. Wyzwanie artystyczne okazało się niełatwe, pomimo to wszyscy dobrze się bawili. Powstało mnóstwo wyjątkowych kubków, które po wypaleniu w piekarniku przez długie lata będzie służyć ich twórcom.

Jesienią gośćmi biblioteki byli autorzy książek dla dzieci i młodzieży – Joanna Jagiełło, Grzegorz Kasdepke i Ewa Chotomska. Joanna Jagiełło zasłynęła przede wszystkim z debiutanckiej powieści Kawa z kardamonem, ale na uwagę zasługują wszystkie jej powieści. Młodzież i dorośli obecni na spotkaniu dowiedzieli się, między innymi, jak wyglądają etapy pracy nad książką. Autorka opowiedziała o swoich początkach literackich, o tym skąd czerpie pomysły na kolejne historie, ile czasu zajmuje napisanie powieści, jak wymyśla się dobry tytuł i czy pisarz ma wpływ na szatę graficzną okładki. Pisarka wspólnie z młodzieżą dyskutowała o problemach wieku nastoletniego poruszanych w jej książkach: o pierwszej miłości, rozczarowaniach, problemach braku akceptacji wśród rówieśników, samobójstwach. Największą pasją Joanny Jagiełło od zawsze było pisanie, ale również z wielkim zaangażowaniem maluje, gra na gitarze, komponuje i pisze teksty piosenek. W 2017 roku wydała swoją płytę autorską Skrzypek bez dachu.

O swoich książkach oraz początkach kariery literackiej opowiadał także Grzegorz Kasdepke, jeden z najchętniej czytanych autorów książek dla dzieci. Kacperiadę, serię o Detektywie Pozytywce, książki o przygodach bliźniąt Kuby i Buby oraz Bodzia i Pulpeta znają wszyscy bez względu na wiek. Dlatego też na spotkanie z autorem przyszli zarówno najmłodsi czytelnicy, jak i ich starsze rodzeństwo i rodzice.

Tłumy na spotkanie przyciągnęła Ewa Chotomska, scenarzystka, pisarka, prezenterka. Współtwórczyni telewizyjnego programu dla dzieci Tik-Tak, w którym wcielała się w postać Ciotki Klotki. Autorka była również pomysłodawczynią zespołu Fasolki, dla którego do dziś pisze teksty piosenek. Jej książki – Zając Poziomka, Pamiętnik Felka Parerasa, Czerwony wilczek – są chętnie czytane przez najmłodszych czytelników. Ewa Chotomska opowiadała o swojej twórczości oraz twórczości swojej mamy, Wandy Chotomskiej. Dzieci mogły posłuchać piosenek z repertuaru Fasolek, a dorośli obecni na sali przypomnieli sobie utwory, które znali i śpiewali w dzieciństwie: Pan Tik-Tak, Mydło lubi zabawę, Myj zęby, Moja fantazja i wiele innych. Było to najbardziej rozśpiewane spotkanie autorskie w naszej bibliotece. Mamy nadzieję, że dzieci zachęcone przez autorów do czytania książek, będą często odwiedzać bibliotekę i chętnie sięgać po kolejne historie literackie.

Zwieńczeniem projektu były warsztaty z teatrzykiem kamishibai, które poprowadziła Pani Wioleta Bożek z bytomskiej fili Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Katowicach – partnera projektu. Kamishibai jest starą japońską sztuką opowiadania. W języku japońskim „kami” oznacza papier, „shibai” to teatr. Kamishibai jest zatem teatrem ilustracji, którego podstawowymi elementami są: drewniana skrzynka „butai”, swoją formą przypominająca rozkładany teatrzyk oraz papierowe karty zawierające ilustracje do przedstawionych historii.             Pani Wioleta zaprezentowała dzieciom dwie opowieści: Szukając Marudka oraz Bajkę o złotym jajku. Następnie uczestnicy podzieleni na grupy przygotowali własne karty z ilustracjami do wybranych historii i zaprezentowali je w trakcie warsztatów. Literatura stała się tym samym inspiracją do dalszych twórczych działań.

  • Ewa_Chotomska
  • Grzegorz_Kasdepke
  • Joanna_Jagiełło
  • Mobilne_planetarium
  • Teatr_kamishibai
  • Warsztaty_lizakowe
  • Warsztaty_malowania_kubków
 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Dane osobowe zawarte w formularzu kontaktowym będą przetwarzane przez Miejską Bibliotekę Publiczną, plac Jana III Sobieskiego 3 w Bytomiu, w celu udzielenia odpowiedzi lub załatwienia Twojej sprawy. Jeżeli udzielenie odpowiedzi będzie wiązało się z przesłaniem informacji marketingowych, przez wypełnienie poszczególnych pól formularza kontaktowego wyraźnie potwierdzasz zgodę na przekazanie Ci informacji o produktach lub usługach na podany przez Ciebie adres e-mail lub numer telefonu. Możesz cofnąć zgodę w każdym momencie bez podawania przyczyny, lecz bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania przed jej cofnięciem. Przysługują Ci prawa na podstawie RODO, m.in. prawo dostępu do danych, do sprostowania, do zapomnienia i do ich przenoszenia. Pełną informację RODO znajdziesz na stronie: https://www.biblioteka.bytom.pl/images/stale_elementy/Regulaminy/polityka_prywatnosci2019.pdf


Kod antyspamowy
Odśwież