Na koniec roku spotkała nas miła niespodzianka - otrzymaliśmy Wyróżnienie w konkursie na najlepiej przeprowadzoną kampanię Fundacji ABC XXI „Cała Polska czyta dzieciom” w roku szkolnym 2020/2021.

Nasza biblioteka od początku, czyli od dwudziestu lat aktywnie uczestniczy w tej kampanii, propagując w różnych ciekawych formach czytelnictwo wśród najmłodszych. Z powodu pandemii wiele wydarzeń ważnych dla świata książki dla dzieci przeniesiono do internetu i w ten właśnie sposób powszechnie dostępne były dla najmłodszych teksty literackie, inscenizacje, czy też spotkania o charakterze literacko- plastycznym. Efekty tych działań udostępnione zostały dla szerokiego ogółu odbiorców na stronie bytomskiej biblioteki, Facebooku oraz kanale YouTube.

 

Oto przykłady udanych działań:

Na bibliotecznym kanale YouTube zostały opublikowane nagrania klasycznych i współczesnych  tekstów dla dzieci i młodzieży w interpretacji miłośników literatury zaprzyjaźnionych z biblioteką .

Mogliśmy wysłuchać  „Kwiatów Idalki” Hansa Christiana Andersena oraz urywków „Dziadka do orzechów” E. T. A. Hoffmanna.

W trakcie ferii zimowych nagrano i opublikowano na bibliotecznym kanale YouTube fragment baśni  „Królowa Śniegu” Hansa Christiana Andersena.

W ramach Tygodnia Bibliotek, który odbywał się pod hasłem Znajdziesz mnie w bibliotece nagrany został fragment powieści „Przygody Tomka Sawyera” Marka Twaina.

Z okazji XX Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom, który w tym roku odbywał się pod hasłem Lubimy czytać polskich autorów, przygotowano nagranie opowiadania „Jak nasza mama odczarowała wielkoluda”, pochodzące z książki „Nasza mama czarodziejka” Joanny Papuzińskiej.

W ramach spotkań Czytamy zamiast mamy nauczyciele z bytomskich przedszkoli, po konsultacji z pracownikami Wypożyczalni Literatury dla Dzieci i Młodzieży, czytali przedszkolakom w przedszkolach teksty ze Złotej Listy do czytania Dzieciom Fundacji ABC XXI  „Cała Polska czyta dzieciom”: wiersze, bajki, baśnie oraz opowiadania, wybrane m.in. ze względu na plastyczność ukazywania świata i wyobraźnię poetycką, które dodatkowo dzieci później ilustrowały.

Ponadto przedszkolaki wraz ze swoimi nauczycielkami przygotowały inscenizację do wiersza „Stefek Burczymucha” Marii Konopnickiej, a z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci inscenizację wiersza „Była sobie żabka mała…”

Wspólne czytanie łączące pokolenia, a co za tym idzie ukierunkowuje na ciekawe, wartościowe lektury, od których nie można się oderwać, jest sposobem na fajne spędzanie czasu w domu i w bibliotece oraz poszerzanie wiedzy o otaczającym świecie.

Dobra literatura daje dobre wzorce, jest bezcenną pomocą w kształtowaniu postaw i nawyków u dzieci, rozwija kreatywność, pomysłowość, wzbogaca słownictwo.

l2

 

Dodaj komentarz

Dane osobowe zawarte w formularzu kontaktowym będą przetwarzane przez Miejską Bibliotekę Publiczną, plac Jana III Sobieskiego 3 w Bytomiu, w celu udzielenia odpowiedzi lub załatwienia Twojej sprawy. Jeżeli udzielenie odpowiedzi będzie wiązało się z przesłaniem informacji marketingowych, przez wypełnienie poszczególnych pól formularza kontaktowego wyraźnie potwierdzasz zgodę na przekazanie Ci informacji o produktach lub usługach na podany przez Ciebie adres e-mail lub numer telefonu. Możesz cofnąć zgodę w każdym momencie bez podawania przyczyny, lecz bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania przed jej cofnięciem. Przysługują Ci prawa na podstawie RODO, m.in. prawo dostępu do danych, do sprostowania, do zapomnienia i do ich przenoszenia. Pełną informację RODO znajdziesz na stronie: https://www.biblioteka.bytom.pl/images/stale_elementy/Regulaminy/polityka_prywatnosci2019.pdf


Kod antyspamowy
Odśwież