W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bytomiu przygotowaliśmy cykl spotkań on-line pt.: „O książkach o Śląsku”. Drugim gościem będzie Pan dr Dariusz Węgrzyn pracownik Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach, wcześniej pracownik Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach. Problematyka badawcza jaką zajmował się nasz gość to region Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego po roku 1945.

Jest autorem, współautorem i redaktorem licznych publikacji m.in. "Deportacje z Górnego Śląska do Związku Sowieckiego w 1945 roku : katalog wystawy stałej w Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 Roku w Radzionkowie ", "Deportacje do Związku Sowieckiego z ziem polskich w latach 1944-1945 : perspektywa porównawcza ", "Deportacje Górnoślązaków do ZSRS w 1945 roku ", "Wywózka : deportacja mieszkańców Górnego Śląska do obozów pracy przymusowej w Związku Sowieckim w 1945 roku : faktografia, konteksty, pamięć ". Pan dr Dariusz Węgrzyn w trakcie spotkania omówi swoją najnowszą książkę: „ Księga aresztowanych, internowanych i deportowanych z Górnego Śląska do ZSRR w 1945 roku”. Przedstawi genezę jej powstania, czas jaki poświęcił na zebranie materiałów, ich opracowanie i wydanie. Opowie również jak reagowali świadkowie i rodziny osób, których biogramy znalazły się w książce, na wiadomość o tym, że ktoś chce opisać losy ich bliskich.

Link do nagrania w serwisie YouTube

Dodaj komentarz

Dane osobowe zawarte w formularzu kontaktowym będą przetwarzane przez Miejską Bibliotekę Publiczną, plac Jana III Sobieskiego 3 w Bytomiu, w celu udzielenia odpowiedzi lub załatwienia Twojej sprawy. Jeżeli udzielenie odpowiedzi będzie wiązało się z przesłaniem informacji marketingowych, przez wypełnienie poszczególnych pól formularza kontaktowego wyraźnie potwierdzasz zgodę na przekazanie Ci informacji o produktach lub usługach na podany przez Ciebie adres e-mail lub numer telefonu. Możesz cofnąć zgodę w każdym momencie bez podawania przyczyny, lecz bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania przed jej cofnięciem. Przysługują Ci prawa na podstawie RODO, m.in. prawo dostępu do danych, do sprostowania, do zapomnienia i do ich przenoszenia. Pełną informację RODO znajdziesz na stronie: https://www.biblioteka.bytom.pl/images/stale_elementy/Regulaminy/polityka_prywatnosci2019.pdf


Kod antyspamowy
Odśwież